|   |   | 

Ofis Piyasası Trendleri Değişiyor

Dünyada 80 ülkede ticari gayrimenkul üzerine danışmanlık hizmetleri sunan JLL’in Türkiye ofisi tarafından hazırlanan “Gayrimenkul Pazarı Yeniden Şekilleniyor” başlıklı raporda ofis piyasası trendleri ele alındı.

Ofis Piyasası Trendleri Değişiyor

 Rapora göre, önümüzdeki dönemde 3. havalimanı, 3. köprü, İstanbul – İzmir Otoyolu, metro, organize liman bölgesi ve kruvaziyer limanları gibi yatırımlar ofis pazarında yeni geliştirme ve yatırım fırsatları doğuracak.

321 YENİ PROJE GELİYOR

2014 sonu itibarıyla, İstanbul’daki mevcut A sınıfı ofis stoku 2013 sonu ile kıyaslandığında, 680 bin metrekare artarak 4.1 milyon metrekareye ulaştı. İnşaat halindeki arzın tamamlanması ile toplam A sınıfı ofis arzının 2017 sonunda 6.5 milyon metrekareye ulaşması bekleniyor. JLL’nin rakamlarına göre şu anda Avrupa Yakası’nda 189 projede 977 bin 961 metrekarelik, Asya’da ise 132 projede 1.6 milyon metrekarelik ofis alanının yapımına devam ediliyor.

BÜYÜK METREKARE TALEBİ

4.1 milyon metrekarelik A sınıfı ofis stoku sunan İstanbul, ülkeye giriş yapmak isteyen yatırımcılar ve ofis kullanıcıları için listenin başında yer alıyor. Avrupa Yakası’nda Levent, Kağıthane ve Seyrantepe, Asya Yakası’nda Ümraniye, Ataşehir, Kozyatağı ve Küçükyalı, Maltepe ile Kartal’ın ofis kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen bölgeler olarak öne çıkması öngörülüyor.

JLL Türkiye’nin raporuna göre nitelikli iş gücünü hedefleyen şirketler için ‘çalışacak en iyi yer’ kavramı ofis pazarında öne çıkıyor ve bu nedenle metro hattına yakınlık, akıllı lokasyon ve verimli kat alanı gibi niteliklerin önemi ofis piyasasında belirleyici faktör olmaya artarak devam edecek. Son yıllarda kurumsal firmalar tarafından en çok, 1000 metrekareden büyük kiralanabilir alana sahip ofis alanları tercih edildiği gözlemleniyor. Bu kapsamda, dikey olarak tasarlanmış ofislerle kıyaslandığında, aynı orandaki kiralanabilir alanda daha fazla çalışanın yerleştirilmesine olanak tanıyan sağlayan yatay-açık ofislere olan talebin artması bekleniyor.

SERTİFİKA ÖNEM KAZANACAK

Özellikle uluslararası ofis kullanıcılarının bina seçim süreçlerinde ‘sürdürülebilirlik’ ve çevre politikaları gibi konulara daha fazla önem verdiği gözleniyor. LEED ve BREEAM gibi sertifikaları olan ofis binalarının yakın gelecekte daha çok tercih edilmesi bekleniyor. 1990’ların başında inşa edilen ve günümüzde uluslararası standartların gerekliliklerini karşılayamayan eski ofis stokuna talep azalıyor. Yeni geliştirilen A sınıfı ofis binalarına yönelen kullanıcı taleplerindeki artışa bağlı olarak ofis piyasasında yenileme ve yeniden geliştirme süreçlerinin gündeme gelmesi öngörülüyor.

Ataşehir’e modern kapalıçarşı

Ağaoğlu Şirketler Grubu, Ataşehir’deki ofis ihtiyacını gidermek için My Newwork projesini hayata geçiriyor. 345 bağımsız bölümden oluşacak projede eğlence alanları, restoranlar ve mağazalar da yer alacak. Yüzde 30’u ön talep sürecinde satılan ofislerin metrekare fiyatı 4 bin 500 dolardan başlıyor. İş ve ticaret hayatının kalbinin atacağı İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin yanı başında yer alan projenin modern zamanların Kapalı Çarşı’sı olacağını söyleyen Ağaoğlu Şirketler Grubu Murahhas Azası Hasan Rahvalı, “Nasıl Kapalı Çarşı geçmişteki yüksek değerini koruyorsa, My Newwork de değerini hep koruyacak. Nasıl Kapalı Çarşı’lı olmak asırlardır bir ayrıcalıksa, My Newwork yatırımcısı olmak da bugün ve yarın büyük ayrıcalık olacak. My Newwork, yatırımcıların yatırım planlarını değiştirecek ve çok kazandıracak bir proje olacak” dedi.

Bahçeşehir’de 119 bin liraya ev-ofis satıyor

Dumankaya İnşaat İstanbul Bahçeşehir’de hayata geçirdiği ‘Flex Office’ projesinde satışlara başladı. Ev – ofis konseptinde 321 üniteden oluşan projede fiyatlar 119 bin liradan başlıyor. Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, 100 milyon lira yatırım değerine sahip projenin hem yatırımcıdan hem de ofis kullanıcısından ilgi gördüğünü belirtti. Dumankaya, “Artık pek çok şirket, şirket binalarını sadece toplantı ve sosyalleşme mekânları olarak kullanıp, evden çalışma düzenine geçiyorlar”  dedi.

Ritim İstanbul’da 48 ay sıfır faiz

Dumankaya İnşaat, Maltepe’de inşa ettiği Ritim İstanbul projesinde daire sahibi olmak isteyenler için kampanya başladı. Dumankaya’nın, sıfır peşinat, yüzde 12 indirim, 48 ay sıfır faiz ve 120 ay yüzde 0,56 faiz gibi çeşitli fırsatlar sunuyor. 863 rezidans, 250 ev – ofis, 114 ticari ofis ve 146 mağaza – iş yeri olmak üzere toplamda bin 373 bağımsız üniteden oluşan Ritim İstanbul, Adalar manzaralı.

DAP Yapı’dan Adam Kule

İstMarina, DAP Vadisi, Burgu, Tango, Dalga ve Vazo Kule gibi projeleri hayata geçiren DAP Yapı; Kartal Dragos’ta yer alan Adam Kule projesi için ön talep toplamaya başladı.30 katlı projede büyüklükleri 46 ile 204 metrekare arasında değişen ev – ofisler yer alacak. Yüzde 10 indirim uygulanan ve metrekare fiyatlarının 4 bin 300 liradan başladığı proje Eylül ayında görücüye çıkacak.

Vadistanbul’da hızlı satış

Artaş İnşaat, Aydınlı Grup ve Invest İnşaat ortaklığı tarafından Ayazağa’da inşa edilen Vadistanbul’un “Bulvar” etabında da bağımsız ofisler ve ofis blokları hızla sahiplerini buluyor. Ortalama metrekare fiyatı 4 bin dolardan başlıyor. Projenin teslim tarihi Mayıs 2016 olarak planlanıyor.

Topkapı’nın kalesinde ofisler görücüye çıktı

Artaş İnşaat’ın Topkapı’da hayata geçirdiği Avrupa Konutları Kale projesinin ofis ve dükkanları satışa çıktı. 650 milyon lira yatırımla hayata geçirilen ve 599 konuttan oluşan projede 52 ofis ve 30 mağaza yer alıyor. E-5 Otoyolu’nun bitişiğinde, İstanbul’un toplu ulaşım akslarının kesişim noktasında konumlanan projede büyüklükleri 236 metrekare ile 1.061 metrekare arasında değişen 10 farklı tipte ofis yer alıyor. Ortalama metrekare fiyatının 9 bin lira olduğu ofislerin fiyatları 2 milyon lira ile 6 milyon 800 bin lira arasında değişiyor. 37 bin metrekare arsa üzerinde konumlandırılan Avrupa Konutları Kale’de, konut bloklarına 88 bin 700 metrekare, ticari alanlara ise 21 bin 500 metrekare ayrıldı.

Parima’da kampanya

FerYapı’nın İstanbul Merter’de, E5 karayolunun hemen yanı başında inşa ettiği Parima projesinde peşinatsız, ara ödemesiz, 36 ay vade kampanyası başladı. 223 birimin yer aldığı 16 katlı Parima’da 45 metrekare ile 970 metrekare arasında seçenekler yer alıyor. Zemin katta 2 adet ticari alanın yer aldığı projede peşin metrekare satış fiyatları 3 bin dolardan başlıyor.

Basın Ekspres’e plato kuracak

Antplato, Ant Yapı tarafından İstanbul Avrupa Yakası’nın son dönemde yıldızı parlayan bölgesi Basın Ekspres Yolu üzerinde hayata geçirilecek. İnşaası başlayan Antplato 50 milyon dolar yatırım değerine sahip. İstanbul’un “yeni Maslak hattı” olarak değerlendirilen yükselen yatırım bölgesinde, toplam 25 bin metrekare inşaat alanına sahip 25 katlı Antplato projesinde 250 adet ofis yer alıyor. Projede, birleştirme yaparak tek katta 800 metrekareye kadar alanlar elde etmek mümkün.

Ortak ofis seçeneği sunuyor

Balance Gayrimenkul tarafından 17 dönüm arazi üzerinde hayata geçirilen Balance Güneşli’nin toplam inşaat alanı 83 bin metrekare olacak. 118 plaza ve cadde ofis, 140 ev ve loft ofisin yanı sıra 43 mağazanın yer aldığı proje, toplam 301 bağımsız bölümden oluşuyor. Proje, küçük ofis ihtiyacı olanlar, genel müdürlüğünü merkezi bir konuma taşımak, irtibat ofisi kurmak, aynı ya da farklı meslek gruplarındaki arkadaşlarıyla birlikte ortak ofis kullanmak isteyenler için de seçenek oluşturuyor.

İş dünyasını İzmir’e çağırıyor

Mistar Yapı tarafından İzmir Bayraklı’da inşa edilen Mistral İzmir’in projesine ofis ve konuttan oluşan iki blok yer alıyor. 48 katlı ofis kulesinde büyüklükleri 65 ile 950 metrekare arasında değişen 153 ofis yer alacak. Ofislerin metrekare birim fiyatı 2 bin 750 ila 3 bin 500 dolar arasında değişiyor. Kat yüksekliklerinin 4 metreyi bulduğu Mistral İzmir’in ofis girişinde yaklaşık 340 metrekarelik lobi bulunacak. Mistral İzmir’de farklı katlarda ofis sahiplerinin kullanımı için toplantı alanları olacak.

AND Ankara’ya açılacak

2011 yılında ticari gayrimenkul ve ofis projelerini hayata geçirmek için Anadolu Grubu çatısı altında kurulan Anadolu Gayrimenkul, ilk projesi olarak temellerini attığı İstanbul Kozyatağı’ndaki AND ofis binasının ardından yeni projeleri gündemine aldı. Anadolu Gayrimenkul, önümüzdeki dönemde ofis pazarının gelişim göstereceğini düşündüğü Ankara ve İstanbul’un Anadolu Yakası’ndaki bölgelerinde de binanın sahipliği kendisinde kalmak kaydıyla, ofis ve karma projeler geliştirecek.

Levent’in en yenisi olacak

Ferko İnşaat’ın 350 milyon dolar yatırımla Levent Büyükdere Caddesi’nde hayata geçireceği 30 katlı projesi Ferko Signature 127 bin metrekare toplam inşaat alanına sahip. Metrekare satış fiyatının 8 bin 200 ile 12 bin dolar arasında değiştiği Ferko Signature 2 ofis bloğu ve kent bahçesinden oluşacak.(sozcu.com.tr)

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman
  Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman

  Gökorman, orman manzaralı konumuyla ‘Lokasyona’, doğadan ilham alan özgün mimarisi ile ‘Tasarıma’, 44 yıllık Sinpaş güvencesi ve kalitesi ile ‘Markaya’ yatırımın en ideal adresi olacak.

 • IFC, Greenox Projesine Edge Sertifikası Verdi
  IFC, Greenox Projesine Edge Sertifikası Verdi

  Greenox, Dünya Bankası Grubu üyesi IFC (Uluslararası Finans Kurumu) tara-fından ülkemizde ilk defa uygulanacak EDGE (Yüksek Verimlilik için Tasarımda Mükemmellik) Sertifika Programı kapsa-mında, aday gösterilen özel sektör projeleri arasından seçilen tek proje ol-du.

 • Mod İstanbul Fiyat
  Mod İstanbul Fiyat

  Ortadoğu Grup tarafından İstanbul Kağıthane'de yükselen Mod İstanbul projesinde daire fiyatları!

 • Sıfır Ev Temizliğinin Püf Noktaları
  Sıfır Ev Temizliğinin Püf Noktaları

  Eğer yeni bir ev satın aldıysanız ya da kiraladıysanız, ilk yapmanız gereken taşınmadan önce temizlemektir. Ancak bu evde sizden daha önce yaşayan olmadıysa, temizlik işi biraz daha zorlaşabilir. Sıfır ev temizliğinin püf noktalarını sizin için derledik.

 • Çatı Piyesi Nedir?
  Çatı Piyesi Nedir?

  Çatı piyesi, çatı eğimi içinde kalmak şartıyla altındaki bağımsız bölüme ait bu bölümle içeriden irtibatlı yapılan, terasların da dahil olabildiği mekanları anlatır.

 • Yapı Kullanma İzin Belgeleri Yüzde 1,9 Arttı
  Yapı Kullanma İzin Belgeleri Yüzde 1,9 Arttı

  2017’nin ilk yarısında belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izin belgeleri bina sayısında yüzde 1,9, yüzölçümünde yüzde 8,7, daire sayısında ise yüzde 9 artış gösterdi.

 • Tarım Arazilerinin Yanlış Kullanımında Uygulanacak Cezalar
  Tarım Arazilerinin Yanlış Kullanımında Uygulanacak Cezalar

  Tarım arazisi, toprak, topografya ve iklimsel özellikleri tarımsal üretim için uygun olup, hâlihazırda tarımsal üretim yapılan veya yapılmaya uygun olan veya imar, ihya, ıslah edilerek tarımsal üretim yapılmaya uygun hale dönüştürülebilen arazilerdir.

 • Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat
  Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat

  Şehrin merkezi Zincirlikuyu’da konfor ve lüksü bir arada sunan Propa Plus Residence’ta teslime özel yüzde 25 indirim fırsatı başladı. İndirime ek olarak, 24 ay kira garantisi sunan projeyle ev sahiplerinin hem kira garantisinden faydalanıp hem de dairesini kiraya vererek çifte avantaj sağlamaları ve böylece indirim fırsatını yüzde 35’e çıkarmaları mümkün.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer