|   |   | 

Ofis Tasarımında Son Trendler

Kurumsal gayrimenkul danışmanlığı alanında faaliyet gösteren JLL’nin proje yönetimi uzmanları, önümüzdeki bir yıl boyunca ofis tasarımına yön verecek trendleri derledi.

Ofis Tasarımında Son Trendler

Ofis tasarımın çalışan verimliliği üzerindeki etkisinin fark edilmesi ve teknolojinin getirdikleri ile birlikte, ofis sözcüğü de yerini ‘çalışma alanı’ tanımına bırakmaya başladı. Yeni nesil çalışma alanları, sadece ofis tabirinin akla getirdiği iş ve toplantı alanlarını değil, küçük telefon odalarını, gayri resmi toplantı alanlarını ve günümüzde gereklilik haline gelen kafeterya alanlarını da içeriyor. 

Doğru ofis tasarımı ile çalışanların verimliliğini artırmak için somut adımlar atılabileceğini söyleyen JLL Türkiye Kurumsal Çözümler Yardımcı Direktörü Gökçe Erkaya, “Şu an trendlerin ‘esneklik teması’ yönünde olduğunu söyleyebiliriz. Eskinin tanımlı ve sabit ofis düzeninden, ofis içinde esnek bir yapı sağlayan hareketli/mobil düzene evriliyoruz. Genel müdür seviyesi dahil, kimsenin sabit bir masasının olmadığı, tamamı açık planlanmış, hemen her noktasında toplantılar yapılabilecek, öğle arası yemek yerken oyun oynanabilecek ofisler bile planlıyoruz. Rekabetçi iş ortamında, hem en iyi yetenekleri çekmek hem de çalışan motivasyonunu üst seviyelerde tutmak için ofis tasarımı şirketlerin önceliği olmalı” dedi. 

JLL’in proje yönetimi uzmanları tarafından hazırlanan, önümüzdeki bir yıl boyunca ofis tasarımına yön verecek trendler şöyle: 

Çalışma şekli
Amerikalı romancı Ernest Hemingway, I. Dünya Savaşı’nda İtalya’da bacağından yaralandığı için oturmakta zorlanıyor, bu nedenle yazılarını ayakta yazıyordu.  Leonardo Da Vinci, Benjamin Franklin, Thomas Jefferson, Charles Dickens ve Winston Churchill de ayakta yazı yazmayı tercih ediyordu. 

18’inci ve 19’uncu yüzyıllarda, varlıklı kişilerin evlerinde ayakta çalışmaya elverişli masaların kullanımı yaygınlaşmıştı. Yakın tarihlerde ise pek çok araştırma, ayakta çalışmanın, uzun süre oturarak çalışmaktan çok daha sağlıklı olduğunu ortaya koydu. Ayakta çalışma imkanı sunan masalar kullanan çalışanlar, enerjilerinin ve yaratıcılıklarının daha fazla, duruşlarının daha iyi, sırt ağrılarının ise daha az olduğunu söylüyor. Ofislerde hem oturarak hem de ayakta çalışma imkanı sunan şirketlerin sayısı hızla artıyor. Çalışanlar böylece daha rahat edecekleri çalışma şeklini seçme imkanı buluyor. 

Gün ışığının hakkını vermek
Tabandan tavana cam kullanımının günden güne yaygınlaştığı açık ofislerde, artık bireysel odalar pencere kenarından alınarak, yine pencereyi görecek şekilde iç alana taşınıyor. Açık ofis ortamı ise pencere çizgisinde konumlandırılıyor. 

Bu çalışma düzeni sayesinde, bireysel odası bulunup bulunmadığına bakılmaksızın, daha çok çalışan pencereden gelen gün ışığından faydalanma  imkanı buluyor. Böylece çalışan memnuniyeti artıyor. 2014’te ABD’deki Northwestern Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, gün ışığı çalışanların enerjisinin ve verimliliğinin daha yüksek, sağlığının daha iyi olmasını sağlıyor. Bu ofis düzeni, aynı zamanda bazı Avrupa ülkelerinde zorunlu olan LEED puanı için de uygun bir hamle. 

Yer kullanımı
Geleneksel ofis düzeninde, toplantılar şirketin konferans salonunda ya da konferans salonu yoksa bireysel ofislerde gerçekleşir. Başta teknoloji sektörü olmak üzere, hemen her sektör artık kiralanan alanlarda daha çok konferans salonu ve daha az bireysel ofis istiyor. Tüm çalışanların ihtiyaçlarını karşılamak için iki kişilik toplantı odaları ve tek kişilik telefon odaları hazırlanıyor. Odalar resmi ve özel görüşmeler için ofisin çeşitli alanlarına yayılıyor. Bu ofis düzeni, mevcut alanı daha verimli kullanmayı, klostrofobik his yaratmadan daha küçük alanlara daha fazla çalışan yerleştirmeyi sağlıyor. 

Sürdürülebilirlik
‘Azalt, tekrar kullan, geri dönüştür’ anlayışı ve enerji verimliliği, yeni nesil çalışanlar için giderek daha çok önem kazanan konular. Bu nedenle, işverenler de sürdürülebilir iş yeri kavramını sahipleniyor, benimsiyor. Daha sağlıklı bir çalışma ortamı oluşturmak, çalışma maliyetlerini düşürmek, LEED onayı almak ve markasını tanıtmak için sürdürülebilir bina uygulamalarına odaklanan ofis kiracılarının sayısı hızla artıyor.  

Eğlence alanları
Çalışanların iş- özel yaşam dengesini sağlayabilmek, hem şirketin işe alımlarında hem de iş gücünün genel sağlığı için  çok önemli. Teknoloji şirketleri için, iş gücünün ofiste uzun saatler geçirmesi hayati önem taşıyor. Bu noktada, iş- özel yaşam dengesini sağlayacak bir çalışma ortamı yaratmanın da gerekliliği ön plana çıkıyor. Ancak böyle durumlarda ihtiyaç duyulan eğlence alanları langırt ve masa tenisi masasının çok daha ötesinde.

Bugünün ofislerinde, fitness, yoga ya da pilates salonları, spa, karaoke bar, müzik stüdyosu, kaydırak, tırmanma duvarı, yeşil alan ve hatta golf simülatörü bile görmek  mümkün. 
 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Sektörde yeni desteklere ve güven artırıcı önlemlere ihtiyaç var!
  Sektörde yeni desteklere ve güven artırıcı önlemlere ihtiyaç var!

  İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Eylül ayını 99,99 puan ile kapattı. Böylece Bileşik Endeks 4’üncü yılında yine başlangıcındaki 100 puan seviyesinde gerçekleşti. Son aylarda yaşanan toparlanma ile sektörün Eylül ayında soluklandığının belirtildiği Bileşik Endeks’te; toparlanmanın yeniden başlaması için yeni desteklere ve güven artırıcı önlemlere ihtiyaç olduğu vurgulandı.

 • Mimari Fikir Yarışmasında 35 Projeye Ödül
  Mimari Fikir Yarışmasında 35 Projeye Ödül

  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve iştirak şirketi Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) tarafından ’Mahalle’ teması ile düzenlenen 7 İklim 7 Bölge Ulusal Mimari Kentsel Tasarım Fikir Yarışması sonuçlandı. Yarışmanın ödül töreni 19 Ekim Perşembe günü yapılacak.

 • Ankara Golfkent arsaları satışta!
  Ankara Golfkent arsaları satışta!

  Ankara’nın yeni yaşam merkezi Golfkent’te konut, ticari, eğitim, sağlık tesis imarlı arsalar satışa sunuldu. 1 milyon 260 bin metrekarelik alan ve 2.640 konutu ile Türkiye’nin en büyük kentsel tasarımına sahip proje, 700 bin metrekare yeşil alana sahip.

 • Tapuları Kilitlemek Mümkün
  Tapuları Kilitlemek Mümkün

  E-devlet kimlik doğrulama sistemi üzerinden uygulamaya alınan sistem üzerinde tapuyu kilitlemenin mümkün olduğunu söyleyen Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Artık malikler taşınmazları üzerinde tapu müdürlüğüne bizzat gelmeden tasarruf yapılmamasını talep edebiliyor" dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer