|   |   | 

Online Binam Nedir?

Çevre ve Şehircilik bakanlığı tarafından çıkarılan 6306 sayılı kanun ile birlikte kentsel dönüşüm kapsamında mevcut eski binaların yenilenme süreci hızla devam etmektedir.

Online Binam Nedir?

Bununla birlikte, uygulamaya alınan yönetmelik değişikliği gereği %25 emsal artışı sağlayan ve 2016 yılının sonunda bitmesi beklenen yasanın 2017 sonuna kadar uzatılmasıyla birlikte sektörün daha da hızlanacağı beklenmektedir.

Tüm bunlar gerçekleşirken, apartman sakinleri kazanmış oldukları haklarını koruyabilmek ve %25 emsal artışından faydalanabilmek için hızlı bir şekilde yol alarak, bir an önce yüklenici firma ile anlaşmayı tercih etmektedirler. Bunun sonucunda da bazen yanlış kararlar alarak kendilerine verilen fazladan birkaç metrekare alanın etkisinde kalarak altyapısı güçlü olmayan firmalar ile anlaşabilmektedirler.

Kentsel dönüşüm alanında hizmet veren danışmanlık firmaları bu süreçte kat maliklerine hem mühendislik-mimarlık alanında destek vererek hem de firmanın altyapısını araştırarak, kat maliklerinin kendilerine en uygun firma ile anlaşmasını sağlamaktadır. Peki diyelim ki firma ile proje üzerinde anlaşma sağladınız, imzalar atıldı, evinizi boşalttınız ve firmaya teslim ettiniz. Artık rahat bir nefes alabilir misiniz? Maalesef ki hayır! Şimdi esas sıkıntı size vaat edilen şartlar inşaat aşamasında yerine getiriliyor mu? Proje zamanında bitecek mi? Teknik şartnamede belirtilen kalemler yerinde uygulanacak mı? Gerçekten proje üzerinde bana anlatılan daire metrekareleri inşaa edilecek mi? Bu ve benzeri birçok soru artık kafanızın içerisinde dönüp duracak. Ama artık bunları da dert etmenize gerek yok. Kentsel Platform olarak sizlere sektöre tamamen farklı bakış açısı katacak yepyeni bir sistemden bahsetmek istiyorum. Online Binam!

Nedir Online Binam?

Online binam kat maliklerinin firma seçiminden anahtar teslimine kadar geçen süre zarfındaki tüm süreçlerini yöneten, firma ile imzalanan sözleşmenin içerisindeki teknik şartname kalemlerinin uygunluğunu denetleyen, proje ilerleme yüzdelerini ve şantiyeye ait görselleri haftalık bazda binaya özel sayfada yayınlayan, süreç boyunca resmi veya özel kurumlardan alınan tüm belge ve raporları arşivleyen online bir sistemdir. Kısacası online binam aklınızdan geçen tüm şüpheleri bir kenara bırakıp, internet erişiminiz olan her yerden projenizin tüm aşamalarını haftalık olarak takip edebileceğiniz tarafsız, raportör bir kurum olarak çalışan sistemdir.

Sistemin kat maliklerine sunduğu hizmetler kısa başlıklar halinde şu şekildedir;

Süreç Yönetimi; Kat maliklerinin kentsel dönüşüm kararı almasından yeni binanın iskan alımına kadarki hukuki resmi ve binaya özel süreçlerin takibi yüklenici firma ve kat maliklerinden gelen bilgiler doğrultusunda raporlanmaktadır.

Proje İlerleme Takibi; Online Binam teknik ekibi tarafından haftalık bazda şantiye ziyaretleri gerçekleştirilip, süreçler takip edilerek kullanıcılara online bir ortamda raporlanması sağlanmaktadır.

Proje Haftalık Görselleri; Projenin durumunu daha net takip edebilmek için yıkımdan anahtar teslimine kadar haftalık bazda detaylı fotoğraflara online binam kullanıcı ara yüzünde yer verilmektedir.

Doküman Yönetimi; Kentsel dönüşüm kapsamında aplikasyon krokisinden, yıkım ve inşaat ruhsatına kadar, bina ile ilgili tüm resmi evraklara tek bir ekrandan erişim olanağı sunulmaktadır.

Teknik Şartname Uygunluk Kontrolü; Yüklenici firma ile imzalanmış teknik şartnamenin yerinde uygulama kontrolleri yapılarak, haftalık bazda paylaşmaktadır.

Değerleme ve Fizibilite; Teklif alma ve firma belirleme aşamasında binaya özel değerleme ve fizibilite çalışması sunulmaktadır.

Detaylı bilgi için www.onlinebinam.com web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Başkent'te 20 Bin Gecekondu Yıkıldı
  Başkent'te 20 Bin Gecekondu Yıkıldı

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’nın kentsel dönüşüm projelerinde öncü olduğunu ve Türkiye’ye örnek çalışmalara imza attığını belirterek, “Bugüne kadar yürüttüğümüz 5 büyük proje kapsamında, 16 milyon 680 bin metrekarelik alanda, gecekondunun yıkımını gerçekleştirdik” dedi.

 • Muhtar’lı Dönüşüm
  Muhtar’lı Dönüşüm

  GYODER Başkan Yardımcısı Gürsel Öngören, Şehircilik Şurası’nda kentsel dönüşümün mahalle bazında yapılması ve muhtarların kilit rol almasının gündemde olduğunu söyledi.

 • Deprem Gerçeğini Yaşayan İzmir’e Riskli Bina Uyarısı
  Deprem Gerçeğini Yaşayan İzmir’e Riskli Bina Uyarısı

  Son günlerde ardı ardına meydana gelen depremlere karşı İzmir'in kentsel dönüşüm konusunda elini çabuk tutması gerektiğini belirten Palandöken İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Binali Ünal, “İzmir’in yüzde 85’inin kentsel dönüşüm olması gerekiyor. Büyük Marmara depreminden sonra yapılan binalarda risk yok; ama daha önce yapılan binaların yüzde 90’ı riskli” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer