|   |   | 

Önümüzdeki 10 Yıl İçinde Ev Dışında Sizi Temsil Eden Bir Robotunuz Olabilir !

Sosyalleşmenin tek yolu İnternet ve telefon mu? Peki aynı anda iki farklı yerde bulunmak istediğiniz oldu mu hiç? Öyleyse sosyal ortamlarda sizi temsil edecek metal robotunuzu iyi terbiye edin!

Önümüzdeki 10 Yıl İçinde Ev Dışında Sizi Temsil Eden Bir Robotunuz Olabilir !

Varoluştan günümüze kadar insanlık tarihini göze aldığımızda çok değil, henüz geçtiğimiz yüzyılın başlarına kadar başka bir insanla anlık karşılıklı iletişim kurabilmenin ilk kuralı o insanın yanında olmaktı. Ancak bu şekilde konuşup soru sorabilir ve karşımızdakine cevap verebiliyorduk. Ancak son yüzyılda ivme kazanarak gelişmeye devam eden teknolojiyle birlikte iletişim imkanlarımız da gelişti.

Gelişen bu imkanlar yeni sosyal kuralları da beraberinde getirdi. Geçtiğimiz yüzyılın başlarında yaygınlaşmaya başlayan telefon sayesinde sadece sesimizle de olsa bizden kilometrelerce uzakta olan bir insanın yanında olabiliyor karşılıklı iletişim kurabiliyorduk. Sonrasında gelen mobil telefonlarsa bizi "telefonun yanında" olma zorunluluğundan kurtarmıştı. Artık biz telefonun değil, telefon bizim yanımızdaydı. Günümüze dönerek son 10 yıla baktığımızda ise mobil cihazlarla kullanılan 3G teknolojisi sayesinde ilk kez görüntülü iletişimi mobil olarak kurabildik. Peki bundan sonra?

Önümüzdeki 10 yıl içinde artık avuçlarımızda tuttuğumuz ekranın içinde bizimle konuşan arkadaşımız yanımızda olabilir. Patronunuz 3 haftalık ispanya tatilindeyken aynı anda ofiste yanınızda bulunabilir yada az önce hastanede ziyaret ettiğiniz iş arkadaşınızı yarım saat sonraki iş toplantısında yanınızda otururken görebilirsiniz. Bunların hepsi Uzaktan kumandalı tele-görüntülü Kişisel robotlar sayesinde çok yakın bir gelecekte hayatımıza gireceğe benziyor.

Massachusetts Üniversitesi’nde robotik uzmanı  Katherine Tsui, bu teknoloji sayesinde ilk aşamada vido-konferans aracılığı ile iş hayatının işleyişinin, bir sonraki  aşamadaysa  insan ilişkilerinin değişeceğini söylüyor. Bu robotlar sayesinde evden  dışarı  çıkamayan insanların yaşamı da kolaylaşacak. Willow Garage  isimli  robotiks  şirketinden  Leila Takayama, yaşlı insanların bu teknolojiye bakış açısının nasıl olacağını araştırıyor..  Sonuçlarsa umut verici. Yaşlılar evden dışarıya çıkmadan parkta gezinme,  müzeleri ziyaret etme gibi imkanlara kavuşacakları için projeye çok sıcak bakılıyor. Bununla beraber Kişisel robot projesi tutarsa, yeni sosyal kurallar da doğacaktır.

Her birimizin bazen mecburiyet gereği bazense tamamen keyfi olarak yaptığımız telefonla arayana cevap vermeme gibi bir durum bu iletişim türünde işlemeyecek, çünkü karşınızda robotu kontrol eden kişi, o anda sizin yüzünüze bakıyor olacağından cevap vermemek terbiye kurallarına uymayabilir! Yani bu aynı zamanda robot aracılığıyla ziyaret ettiğiniz bir kişinin önüne dikilip konuşmaya başladığınızda,  karşınızdaki kişinin sizinle konuşmaktan başka çaresi kalmayacak. Bunun yanında proje gerçekleşirse yönetimsel anlamda da üstün faydaları olacağı düşüncesindeyim. Örneğin bir devlet adamı suikast tehlikesi söz konusu olduğunda korunmak için kalabalık ortamlara robotunu gönderebilir. Ya da günümüzde sabit olan mobese kameraları artık ayaklı birer trafik polisine dönüşebilir. Çünkü tahminimce bu teknolojinin bir sonraki aşamasında insanlar kişisel robotunun görünüş olarak bir metal yığınına değil, adeta bir fiziksel avatar gibi kendi fiziksel görüntülerine benzemesini isteyecektir. Bu gerçekleştiğindeyse artık adeta her birimizin dışarıda gezinen birer kopyası olabilir. Aslında Jonathan Mostow'un 2009 yapımı bilimkurgu türündeki suretler (Surrogates) filmi bu teknolojinin hayatımıza ne yöne evrimleştireceği hakkında bir fikir veriyor. Filmin fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm bunlar gerçekleştiğindeyse olayın başka bir boyutu olarak özel hayata saygı ve taciz gibi kavramları yeniden gözden geçirmemize sebep olacağı kesin. Eğer karşınızda dikilmiş ve size bir şey söyleyen kişisel robotun sesini kısar, tekme atar yada yüzüne kapıyı çarparsanız,  ilişkiler ne derece zarar görür?  Veya bu davranış sosyal ahlak kurallarına ne kadar uyar? Bu tarzda kurulan iletişim tarzının normal bir telefon görüşmesi ya da bir videolu tele konferasntan daha etkili olacağı kesin. Ancak tüm bunlar yüz yüze insan iletişimin yerini tutabilir mi bunu zaman gösterecek...

Teknoloji-İnternet Haberleri

Teknoloji-İnternet Kategorisindeki diğer haberler

 • Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı
  Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı

  Avrupa Uzay Ajansı (ESA) projesindeki bilim adamları Rossetta uzay aracının, kuyruklu yıldız üzerine “Philae” adlı bir “konduyu” bıraktığını ve 7 saatlik indirme görevinin başladığını belirtti.

 • BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…
  BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…

  ang & Olufsen’in kaliteli ve etkileyici bir ses performansı sunan BeoPlay serisinin ilk Bluetooth bağlantılı hoparlörü BeoPlay A2, çığır açan 360 derece sesi, incelikli yalın tasarımı ve rakipsiz 24 saatlik batarya ömrü ile fark yaratacak.

 • iPhone'lara Zarar Veren Virüs!
  iPhone'lara Zarar Veren Virüs!

  iPhone kullanıcıları genelde virüs ve kötü niyetli programlardan etkilenmez ama Wirelurker isimli bir yazılım tehlike çanları çaldırıyor.

 • Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor
  Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor

  MADRİD (MarketWatch) Daha fazla sürücüyü elektrikli arabalarının direksiyonlarının başına geçirmek isteyen Tesla Motors Inc. leasing anlaşmalarına “mutluluk garantisi” getiriyor.

 • Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı
  Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı

  Serinin takipçileri ve FPS oyuncularının sabırsızlıkla beklediği Far Cry 4'ün çıkışına yaklaşık iki hafta süre kala oyunun TV reklamı yayınlandı.

 • İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!
  İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!

  İstek dışı SMS’lerin sayılarını azaltmak için yeni ceza uygulamaları da gündemde. Ancak istek dışı SMS’lerden kurtulmak için sizin de yapabilecekleriniz var.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer