|   |   |  Örnekköy'de kentsel dönüşümün ilk etabı hızlı başladı

Örnekköy'de kentsel dönüşümün ilk etabı hızlı başladı

Çarpık ve sağlıksız yapılaşmaya karşı İzmir’in farklı noktalarında kentsel dönüşüm projelerini yürüten, Uzundere bölgesinde ilk konutları hak sahiplerine teslim eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, Örnekköy'deki ilk etabın da bodrum ve zemin katlarını tamamladı.

Örnekköy'de kentsel dönüşümün ilk etabı hızlı başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yerinde dönüşüm ve uzlaşı esası ile sürdürdüğü Örnekköy Kentsel Dönüşüm projesindeki yeni konutları etaplar halinde inşa ediyor. 130 daire ve 13 dükkan olmak üzere 143 bağımsız birimden oluşan ilk etapta, bodrum ve zemin katın kaba inşaatı tamamlandı. Uzundere kentsel dönüşüm bölgesindeki ilk etabı tamamlayarak hak sahiplerine konutlarını teslim eden ve ikinci etabın ihalesini tamamlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, Örnekköy ikinci etap için de önümüzdeki günlerde yapım ihalesine çıkacağı bildirildi. 

6 farklı konut tipi

Tüm kentsel dönüşüm alanlarında olduğu gibi Örnekköy'de de yapılacak kentsel dönüşüm projesi hakkında vatandaşları bilgilendirmek amacıyla öncelikle bir İletişim Merkezi açan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Temmuz 2015'te hak sahipleriyle uzlaşma görüşmelerine ve sözleşmelerin imzalanmasına başladı. İki yıl gibi kısa bir süre içinde bölgedeki hak sahipleriyle uzlaşma sağlandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Örnekköy'deki kentsel dönüşümün 1. etap yapım ihalesini 5 Ocak 2018'de tamamladı. Ardından kısa süre içinde inşaat çalışmalarına başlandı. Yıpranmış, sağlıksız ve kaçak yapılardan oluşan Örnekköy proje alanında; 705 adet yapı ve 91 adet iş yeri olmak üzere bin 291 bağımsız birim bulunuyor. Toplam 3 bin 520 konut ve 338 adet iş yerinin inşa edileceği proje alanında; 60 metrekare 1+1) ,70 metrekare (2+1), 83 metrekare (2+1), 96 metrekare (2+1), 108 metrekare (3+1) ve 123 metrekare (3+1) olmak üzere altı ayrı konut tipi tasarlandı. Proje bölgesinde 30 bin metrekare yeşil alan ve rekreasyon alanı; 10 bin metrekare semt spor alanı, içinde kapalı pazar yeri ve sosyal merkez bulunan 3 bin 500 metrekare belediye hizmet alanı ile birlikte yaklaşık 4 bin metrekare büyüklüğünde üç meydan bulunuyor. Öte yandan, otopark ihtiyacı için açık ve kapalı otoparklar tasarlandı. Daha önceki imar planında ayrı yerlerde bulunan bir adet ilkokul ve bir adet ortaokul da tek bir yerde toplanarak toplam 15 bin metrekare büyüklüğünde bir eğitim alanı olarak planlandı. 

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Etiketler

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Kentsel dönüşüm, su sorununa çözüm olabilir
  Kentsel dönüşüm, su sorununa çözüm olabilir

  Koronavirüs dolayısıyla hijyen açısından suyun önemi bir kez daha anlaşılırken Agra Dönüşüm Yönetim Kurulu Başkanı ve Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen, azalan yer altı sularına ve 2030 yılındaki susuzluğa dikkat çekerken, “Kentsel dönüşümle İstanbul’un su ihtiyacının yüzde 27’sini karşılayabiliriz” diyor.

 • Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak Hamle
  Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak Hamle

  Kat Mülkiyeti Kanunu’nda yapılan değişiklikle, imar barışı kapsamına giren binalara güçlendirme izninin çıkmasını değerlendiren Deprem Güçlendirme Derneği Başkanı Sinan Türkkan, “Bu binaların bazılarının yıkılana kadar ayakta kalması risk oluşturuyordu. İlgili değişiklik, kentsel dönüşümü hızlandıracak çok önemli bir hamledir. Güçlendirmenin önündeki diğer engeller de en kısa sürede kaldırılmalıdır” dedi.

 • Tepebaşı Belediyesi'nden Akıllı Şehir Projesi
  Tepebaşı Belediyesi'nden Akıllı Şehir Projesi

  Eskişehir’in merkez ilçelerinden Tepebaşı Belediyesi’nin Remourban - Akıllı Kentsel Dönüşümün Hızlandırılması Projesi ile hayata geçirdiği “Yaşam Köyü”, kentsel dönüşüme farklı bir bakış açısı kazandırıyor.

 • Kentsel Dönüşüm, İstanbul Şehir Planlaması için bir fırsat
  Kentsel Dönüşüm, İstanbul Şehir Planlaması için bir fırsat

  8 Kasım Dünya Şehircilik Günü dolayısıyla dünyadaki şehircilik örnekleri tartışıladursun, Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen dünyada eşi benzeri olmayan İstanbul’da sağlıklı bir şehircilik için kentsel dönüşümün bir fırsat olduğunu belirtiyor.

 • Kentsel dönüşümle daha güvenli evler
  Kentsel dönüşümle daha güvenli evler

  İstanbul hem deprem bölgesinde olması hem de çarpık kentleşmesiyle dikkat çeken bir şehir. Kentsel dönüşüm ise hem insanların daha güvenli evlerde yaşamasını sağlıyor hem de asansör, otopark, sosyal alan gibi imkanlar sağlıyor.

 • Kentsel dönüşümde tamamlanma oranına bakılacak
  Kentsel dönüşümde tamamlanma oranına bakılacak

  Emlak uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, 6306 sayılı kanunun yasasının uygulama yönetmeliğinde değişiklikler yapıldığını belirterek “Düzenleme ile müteahhidin yapı ruhsatı almadan önce maliyet bedelinin yüzde10’u kadar teminatı İdareye vermesi mecbur hale getirildi. Gene müteahhitlerin payına düşen bağımsız birimlerin satışı artık inşaatın ilerleme seviyesine göre ve İdarenin iznine göre yapılabilecek” dedi.

 • Nihat Şen: “deprem kapıda! binalar ise depreme hazır değil!”
  Nihat Şen: “deprem kapıda! binalar ise depreme hazır değil!”

  17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden tam 20 yıl geçti. Deprem sonrası hazırlanan 6306 sayılı “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun”la birlikte İstanbul’un çeşitli lokasyonları büyük bir şantiye alanına dönüştü.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.