|   |   | 

Osmanlı Dönemine Ait Belediye Binası Yenilendi

Beyoğlu Belediyesi, Osmanlı dönemine ait olan ilk belediye binasını yeniledi

Osmanlı Dönemine Ait Belediye Binası Yenilendi

Osmanlının Batıya yönelişinin yüzü olarak Abdülhamit han tarafından inşa ettirilen Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk belediye başkanlık binası, 158 yıl aradan sonra yeniden hizmet vermeye hazırlanıyor. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan öncülüğünde aslı korunarak modern çağın ihtiyaçlarına göre restore edilen tarihi binanın Abdülhamit Han’ın adını taşıyan tuğrası yıllar sonra bulunarak yeniden gün yüzüne çıkarıldı.

Tarihi binanın açılışını yapacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Abdülhamid Han’ın tuğrasını özel olarak ‘Hünkar Kapısı’ olarak bilinen bölüme yerleştirecek.Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Türkiye Belediyeciliğinin atası bu tarihi mekandır. Bu belediyenin temellerinde iki yenilikçi padişahın irade harcı var. Birisi Tanzimat Fermanı’nı ilan eden Sultan Abdülmecid Han, diğeri ise binayı inşa eden ll.Abdülhamit Han’dır. Biz bu binayı tekrar hizmete açarak Abdülhamit Han’ın tuğrasını düştüğü yerden kaldırdık” diye konuştu.  

158 yıllık bina

Beyoğlu Belediyesi, Osmanlı Sultanı II. Abdülhamit Han döneminde yapılan 158 yıllık tarihi başkanlık binasına yeniden kavuştu.  7 Haziran 1858 tarihinde “6. Daire” adıyla kurulan tarihimizdeki ilk belediye olan Beyoğlu Belediyesi’nin başkanlık binasında 3 yıl önce Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan öncülüğünde başlayan restorasyon, koruma ve işlevlendirme çalışmaları tamamlandı. Tanzimat Dönemi’nden kalan ve aslına uygun modern çağın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde restore edilen başkanlık binasının açılışı Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılacak. Türkiye’nin ilk belediyesi olan Beyoğlu Belediyesi’nin 158 yıllık binasını temelden çatıya kadar koruyarak yenilediklerini belirten Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan “Bu binayı yenilerken ilçede yapılan dönüşümün standartlarını da belirledik. Binalarını yenileyecek her bir mülk sahibi için bir örnek oluşturduk.” dedi.

İtalyan Mimar Barborini tasarladı

Şişhane’deki tarihi bina 2012 yılına kadar 154 yıl şehircilik ve idare hizmetlerinin merkezi oldu. Tanzimat Dönemi’nde Edovard Blacque Bey’in 6. Daire Reisliği döneminde (1879-1883) İtalyan Mimar Barborini tarafından yapılan binadaki yenileme çalışmaları; Ahmet Misbah Demircan’ın 2. döneminde Türkiyeli mimar ve mühendisler tarafından projelendirildi ve uygulandı. Tanzimat’ın ürünü olan bina Yeni Türkiye’nin gereklerine göre yenilendi. Atıl alanlar dönüştürüldü, kapalı bulunan Hünkar Kapısı kullanıma açıldı.

7 bin metrekare

Beyoğlu’na 154 yıl hizmet üreten yapı aslına uygun olarak korunurken, zaman içinde oluşan tahribat giderildi. Binanın bulunduğu bölgeye merkez olma niteliği pekiştirildi. Binaya belediye hizmetlerinin gerektirdiği fonksiyonlar eklendi. Mimari belge niteliği taşıyan yapı formu ortaya çıkarılırken Tanzimat Dönemi mimarisi ve 21. Yüzyıl ihtiyaçları arasında uyumlu bir ilişki kuruldu. Beyoğlu’na paha biçilemez bir ekonomik değer kazandırıldı. 2012 yılına kadar 2.400 metrekare kapalı alanda hizmet veren Beyoğlu Belediye binası, boş alanlara mimari ve mühendislik çalışmalarıyla işlev kazandırılmasından sonra 7.000 metrekare kapalı alanı olan çok fonksiyonlu bir hizmet kompleksi kimliği kazandı.

Çeşitli etkinlikler yapılacak

Bina cephesi, çevresi ve içinde gerçekleştirilen çalışmalarda resterasyon prensiplerine azami düzeyde riayet edildi. Yenilenen Beyoğlu Belediye binasında; meclis salonu, fuaye alanı, başkanlık, toplantı odası, konuk ağırlama salonu, başkan yardımcısı odaları, müdürlükler, hizmet birimleri, dış ilişkiler ofisi, meclis grup odaları, sanat galerisi, resepsiyon, kafeterya ve restaurant gibi birimler bulunuyor. Günün gereklerine uygun biçimde restore edilen binada, sempozyumlar, sergiler, uluslararası ağırlamalar ve resepsiyonlar gibi organizasyon ve etkinlikler gerçekleştirilebilecek.

'Çıtayı yükselttik'

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Türkiye’nin ilk belediyesi olan Beyoğlu Belediyesi’nin 158 yıllık binasını temelden çatıya kadar koruyarak yenilediklerini belirterek “Mirasımız olan değerleri gün yüzüne çıkardık. Değerlerimiz ve vizyonumuzu birbiriyle kavuşturduk” dedi. Beyoğlu Belediye Binası’nın çok boyutlu hedeflerin ve yeni Türkiye vizyonunun eseri olduğunu ifade eden Demircan şunları söyledi:

“Salt bir belediye binası yenilemesi yapmadık. Ülkemizin ‘kökü mazide ati’ kimliğini önemli bir eserle güçlendirdik. Tarihi mirasımızı koruyarak yaşattık. Modern altyapıyla bu mirası geliştirdik. Mekân fonksiyonlarını bilgi teknolojilerinden faydalanarak zenginleştirdik. Beyoğlu’nun her tarafında devam eden dönüşüm programları için bir rehber, bir model oluşturduk. Şehir hizmetleri ile kültür–sanat ve düşünce faaliyetlerine aynı çatı altında etkileşim imkânı sağladık. Milletimizin gelişen yaşam standartlarına uygun olarak kamusal hizmet standartlarının çıtasını yükselttik.”

“Abdülhamit Han’ın tuğrasını düştüğü yerden kaldırdık”

“Türkiye Belediyeciliğinin atası bu belediyedir desek yeridir” diyen Demircan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu belediyenin temellerinde, iki yenilikçi padişahın irade harcı var. Birisi Tanzimat Fermanını ilan eden Sultan Abdulmecid Han’dır. Bir diğeri ise belediyenin kurulmasından sonra, bugünyenileyerek açtığımız binayı inşa eden Sultan II. Abduhamit Han’dır. Temel güçlendirmesi için kazılara başladığımızda, kanaatimce Beyoğlu’ndaki en önemli hazinelerden birini bulduk. Bir kuyuya atılmış, üstü bir sürü malzeme ve toprakla kapatılmış bir tuğra ile karşılaştık. Yaptığımız incelemelerden sonra tuğranın Sultan Abdulhamit han adına çekilmiş olduğunu tespit ettik. Tuğrayı düştüğü yerden kaldırdık. Atıldığı yerden çıkardık. Ebediyete kadar Türkiye Cumhuriyeti bayrağı altında yaşasın diye Belediyenin Hünkâr kapısı üzerindeki yerine yerleştirdik.”

“Dönüşüme örnek oluşturduk”

Beyoğlu sınırlarındaki bütün tarihi binaların korunarak yaşatılması için dönüşümün şart olduğunu vurgulayan Demircan, bu binayı yenilerken dönüşümün standartlarını da belirlediklerini söyledi. Binalarını yenileyecek her bir mülk sahibi için bir numune oluşturduklarını dile getiren Demircan “Tarlabaşı, Okmeydanı, Sütlüce ve Kasımpaşa’da on binlerce insanı ilgilendiren dönüşüm projelerimiz ilerliyor. Bu semtlerin dönüşümünün hangi standartlarda yapılacağı sonuçta vatandaşlarımızın nasıl binalarda ve nasıl bir çevrede yaşayacağına da yine bu bina ile bir örnek oluşturmak istedik,” diye konuştu. 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Konut Alırken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?
  Konut Alırken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?

  İnsanın hayatı boyunca yapacağı önemli işlerin ilk sırasında kendisine ait bir ev almak geliyor. Gün içerisinde maruz kalınan tüm yorgunluk, koşturmaca ve çalışma hayatımızda sarf edilen fiziksel ve zihinsel yorgunluğa karşı rahatlayabileceğimiz yaşam alanıdır evlerimiz. Peki! bu kadar dikkat edip, çabalayarak edineceğimiz evimizi satınalırken de aynı dikkati gösteriyor muyuz acaba?

 • Sea Homes Yaza Hazır
  Sea Homes Yaza Hazır

  Çeşme Paşalimanı’nda yer alan ayrıcalıklı yaşam projesi Sea Homes, benzersiz manzaralı daireleri ve yüksek standartla sunduğu yeniliklerle yazı karşılıyor.

 • Yanık Ülke Konutları Tamamlandı
  Yanık Ülke Konutları Tamamlandı

  Manisa Büyükşehir Belediyesinin tarihi Kula evlerinin satın alınması ve turizme kazandırılması çalışmaları kapsamında evleri alınan hak sahiplerinin yerleşeceği Yanık Ülke Konutları Projesi, tamamlandı.

 • İpotekli Konut Satışlarına Dikkat
  İpotekli Konut Satışlarına Dikkat

  Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, uygun faiz oranları ile erken yaşta konut sahibi olabilmenin kolaylaştığını belirterek, bu durumun ipotekli satışların payını gün geçtikçe artırdığını söyledi.

 • Yazlık Ev Alacakların Gözde Bölgeleri Hangileri?
  Yazlık Ev Alacakların Gözde Bölgeleri Hangileri?

  Yaz mevsiminin geç gelmesine rağmen yazlık bölgelerde hareketliliğin başladığına dikkat çeken ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, bu yıl en çok talep gören yazlık bölgeler arasında Antalya, Didim ve İzmir’in yer aldığını söyledi.

 • Artık Kiralar da Sigortalanıyor
  Artık Kiralar da Sigortalanıyor

  Herhangi bir sebeple kiranın ödenememesi durumunda mülk sahiplerinin haklarını koruyan kira sigortası, Türkiye’de aktif olarak kullanılmaya başlandı.

 • Sani Şener Körfez Bölgesi’nin En Güçlü 10 Lideri Arasında
  Sani Şener Körfez Bölgesi’nin En Güçlü 10 Lideri Arasında

  TAV Grubu CEO’su Sani Şener, endüstrinin prestijli yayınlarından Construction Week tarafından hazırlanan ve Körfez Bölgesi’nin en etkili 100 iş insanının açıklandığı listede yedinci sırada yer aldı. Şener, son üç yıldır listede ilk 10 arasına giren tek Türk iş insanı oldu.

 • İnşaat Temizliği Nasıl Yapılır?
  İnşaat Temizliği Nasıl Yapılır?

  Daha önce kimsenin yaşamadığı yeni bir eve taşınmadan önce, normalden daha derinlemesine bir temizlik yapmanız gerekir. Peki inşaat temizliği olarak da adlandırılan bu temizliğin püf noktalarını biliyor musunuz?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer