|   |   | 

Özak, Çayırova Toplu Konut İddialarını Yalanladı

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Çayırova'daki bir toplu konut alanı imar düzenlenmesiyle ilgili asılsız iddialara cevap verdi.

Özak, Çayırova Toplu Konut İddialarını Yalanladı

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, geçtiğimiz meclisten oy birliği ile geçen Çayırova'daki bir toplu konut alanı ile ilgili imar düzenlemesinde ortaya atılan iddialar üzerine basın açıklaması düzenledi. Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç, Başkan Danışmanı Ömer Polat ve Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci ve ile birlikte açıklama yapan Özak, kat adedi artırılırken inşaat alanının artmadığını aksine yüzde 10 düşürüldüğünü ifade etti. Söylenenlerin aksine imar yolunun ve yeşil alanın da artırıldığına dikkat çeken Özak, CHP'li meclis üyelerinin kendilerini sudan işlerle uğraştırmamasını, yapacakları birçok önemli hizmet olduğunu dile getirdi.
Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası Başkan Vekili makamında gerçekleşen basın açıklamasında konuşan Başkan Vekili Zekeriya Özak, Meclisten geçen imar planı kararı ile ilgili yersiz ve haksız bir takım iddialarda bulunulduğunu belirtti. Özak 27 dönümü yeşil alan olmak üzere 170 dönüm arazi üzerinde bir plan kararının meclisten geçtiğini ifade ederek, “Bu alan 2008 yılı öncesinde yaklaşık olarak 18 ada ve 100 parsele sahip bir alandı. Bu alanın üzerinde tek tek, her parsele ayrı ayrı su, kanalizasyon, doğalgaz, telefon gibi altyapı yatırımı gittiğinde kamuya çok ciddi maliyet getiriyordu. Alanın toplulaştırılması ve tek bir adaya dönüştürülmesi için nazım imar planları ve uygulama imar planları 2010 ve 2011 yıllarında oy birliği ile meclisten geçti. Şu anda itiraz eden anlayış bu plana o tarihlerde oy birliği ile destek verdi. Bu toplulaştırma ile kamu maliyeti azaltılmış oldu" şeklinde konuştu.

Söz konusu alanda 2013 yılında yapılan düzenleme ile yapılaşma için karar verildiğini belirten Özak sözlerini şöyle sürdürdü: “Alanda 2,1 gibi ciddi bir yoğunluk, tabanda ise yüzde 35 oranında bir kullanım vardı. Adeta bir betonlaşma planlamasıydı. Çayırova ve Büyükşehir Belediyesi olarak plan değişikliğine gittik. İnşat alanını yüzde 10 düşürmek kaydıyla 6 kattan 12 katta yükselttik. İnşaat alanı 12 kata yükselince 2 misli artmadı, aksine yüzde 10 düşürüldü. CHP'li arkadaşlarımız bu hususu ya anlamıyor ya da anlamamazlıktan geliyor. 2015 yılında bu alanla ilgili mahkeme süreci yaşandı. Yeşil alanla ilgili yeni bir teklif geldi. Yaklaşık 4 ay önce yeşil alanla ilgili nazım imar planı kararı da oy birliği ile geçti.”

“Ayrıca imar yolunu 15 metreden 24 metreye genişlettik. Civarındaki yapılaşmalar da genellikle 10 katlı olduğu için çevre uyumuyla ilgili bir sıkıntı oluşmayacak. Toplam inşaat alanı azaltılarak yeşil alanın büyütülmesi de sağlandı. Bu haliyle arazinin taban kullanım alanı yüzde 35'ten yüzde 18' çekildi. Yani yarı yarıya düşürüldü. Genel yapılaşma karakterine uygun bir planlama yapıldı.”

“Bu düzenleme ile bir rant söz konusu değildir. Daha yaşanabilir bir çevre için karar aldık. Bu konu ile ilgili Belediye Başkanımızı, şahsımı, Genel Sekreter Yardımcısı, Çayırova Belediye Başkanı ve diğer arkadaşlarımızı paralel yapı ile bağdaştıran bir algı yönetimi yapılmak istendi. Ülkenin bölünmez bütünlüğünü bozmak isteyen, devletimizin bekasını tehlikeye sokmak isteyen, halkın oyları ile başa gelen bir hükümeti örgütlenmek suretiyle dış güçlerin desteğini alan her türlü yapı, örgüt ve terör örgütüne sonuna kadar karşıyız.”

“Biz hükümetimizin hassasiyetlerine sonuna kadar sahip çıkıyoruz. Güneş balçıkla sıvanamaz. Buradan CHP'lilere tavsiyem sudan bahaneler üretmesinler. Bizi sudan işlerle uğraştırmasınlar. Yapacak çok önemli işlerimiz var.”

“Kurumlarımızın muhatabı arsanın sahibidir. Bahsedilen kişi ile hiçbir ilgimiz yoktur. Bahsi geçen şahsın bize ya da Çayırova Belediyesine resmi bir başvurusu yoktur. Hukuk müşavirliğimiz bu konuda bir çalışma yapıyor. Bize bir rapor çıkartırsa yapılan haksız eleştirilerin cevabını mahkemelerde verecekler.”

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat
  Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat

  Şehrin merkezi Zincirlikuyu’da konfor ve lüksü bir arada sunan Propa Plus Residence’ta teslime özel yüzde 25 indirim fırsatı başladı. İndirime ek olarak, 24 ay kira garantisi sunan projeyle ev sahiplerinin hem kira garantisinden faydalanıp hem de dairesini kiraya vererek çifte avantaj sağlamaları ve böylece indirim fırsatını yüzde 35’e çıkarmaları mümkün.

 • Bina İnşaatı Maliyeti Arttı
  Bina İnşaatı Maliyeti Arttı

  Bina İnşaatı Maliyet Endeksi, yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 22,1 artış gösterdi.

 • Turyap 32. Yılını Kutladı
  Turyap 32. Yılını Kutladı

  Gayrimenkul sektörünün en büyük emlak pazarlama ağı Turyap, 32. yılını Türkiye ve yurt dışından 350 temsilcinin katılımıyla Bodrum’da düzenlenen etkinlik ile kutladı.

 • ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Danışmanı Oldu
  ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Danışmanı Oldu

  Gayrimenkulde dünya devi olan ERA Türkiye, QNB Finansbank ile Xclusive Bankacılık & Private Banking üyelerini kapsayan bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Xclusive Bankacılık & Private Banking üyelerine gayrimenkul yatırım danışmanlığı yapacak.

 • Cadde 54 Projesi, Sakarya’da Hayata Geçiyor
  Cadde 54 Projesi, Sakarya’da Hayata Geçiyor

  Sakarya’nın en değerli bölgesi Serdivan’da, YU Group Gayrimenkul Yatırım - Turkmall Gayrimenkul Yatırım’ın ortaklığı ve Serdivan Belediyesi’nin girişimiyle gerçekleştirilen Cadde 54 projesi, bölgenin ticaret merkezi olmasının yanı sıra hem sosyal hayatın ve öğrenci nüfusunun yeni merkezi olacak hem de mağazaları ve yaşam alanları ile tüm kente hizmet verecek.

 • Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği
  Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği

  Yeşil Rapido - Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı bu yıl üçüncü kez düzenleniyor. Konferans, Dünya Şehircilik Günü olarak kutlanan 8 Kasım'da "Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği" temasıyla yapılacak.

 • Emlak Komisyoncularının Sorumlulukları Neler?
  Emlak Komisyoncularının Sorumlulukları Neler?

  Gayrimenkul ya da emlak alım satım işlerinde ayrıca kiralanmasında satıcılar ve alıcılar arasındaki ilişkiyi kuran ve bu bağlantıyı yöneten kişiye emlak komisyoncusu adı veriliyor. Günümüzde oldukça popüler bir meslek olan emlak komisyonculuğunun sorumluluklarını biliyor musunuz?

 • Abonelik Sözleşmelerinde Taahhüt Şartları Nelerdir?
  Abonelik Sözleşmelerinde Taahhüt Şartları Nelerdir?

  Elektrik, doğalgaz, su gibi tüketicinin her türlü mal ve hizmeti sürekli veya düzenli aralıklarla edinmesini sağlayan sözleşmelerin belirli şartları yerine getirmesi gerekiyor. Sözleşmelerde sıklıkla karşımıza çıkan taahhütlü aboneliğe ilişkin esaslar da tüketicinin korunması açısından önem taşıyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer