|   |   |  Özel ağaçlandırma bölgelerinde inşaat yapılır mı?

Özel ağaçlandırma bölgelerinde inşaat yapılır mı?

Ağaçlandırma, saha etüdünden başlayarak proje, tohum temini, fidan üretimi, arazi hazırlığı, dikim, ekim ve bakım faaliyetlerinin tümünü kapsayan bir süreçtir.

Özel ağaçlandırma bölgelerinde inşaat yapılır mı?

Özel ağaçlandırma bölgelerde yapılaşma çok sınırlı ya da hiç yoktur. Ağaçlandırma Yönetmeliği kapsamında özel ağaçlandırma bölgelerinde hangi tesislere izin verileceği belirlenmiştir.

Yönetmeliğin "Özel ağaçlandırma, özel erozyon kontrolü, özel imar-ihya sahalarında inşa edilebilecek tesisler" başlıklı maddesine göre inşa edilebilecek tesisler şunlardır:

* Mülkiyeti hazineye ait olup imar planı dışında bulunan yerlerde proje sahası yatay alanının yüzde  0,1’ine kadar ağaçlandırma, bakım ve koruma amaçlı yapılaşma izni verilebilir. Bu miktar 3000 metrekareyi geçemez.

* Sahipli arazilerde 30 dekar ve üzeri büyüklükteki özel ağaçlandırma, özel erozyon kontrolü ve özel imar-ihya sahalarında proje sahası yatay alanının yüzde 6’sına kadar yapılaşma izni verilebilir. Sahipli arazilerde 30 dekarın altındaki özel ağaçlandırma, özel erozyon kontrolü ve özel imar-ihya sahalarında belirtilen alt sınıra kadar yapılaşma izni verilebilir. Söz konusu sahanın kredi ödemesi yapılmış sahalardan olması durumunda, yapılaşmaya konu edilen alan miktarına tekabül eden kredi bedeli yasal faiziyle birlikte geri alınır.

* Devlet ormanlarında tesis edilen özel ağaçlandırma, özel erozyon kontrolü ve özel imar-ihya sahalarında; üretim, bakım ve koruma amaçlı konteyner veya karavan ile hangar-depo, su deposu, sulama ve yangın havuzu, su isale hattı, su kuyusu, elektrik tesisleri ve B tipi tali orman yolu yapılmasına izin verilebilir.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Dünyanın en uzun parametrik form tasarımı
    Dünyanın en uzun parametrik form tasarımı

    İstanbul Havalimanı’nda yer alan Türk Hava Yolları İç ve Dış Hatlar Özel Yolcu Salonları, Avcı Architects’in yerel çözüm ortaklığında Softroom ile beraber tasarlandı.

  • İnşaat sektöründe küçülme dipten dönmeye başladı
    İnşaat sektöründe küçülme dipten dönmeye başladı

    Türkiye İMSAD, yapı sektörü ve ekonomi çevreleri tarafından dikkatle izlenen aylık sektör raporunu açıkladı. ‘Türkiye İMSAD Kasım 2019 Sektör Raporu’na göre, beş çeyrektir üst üste küçülen inşaat sektöründe küçülme hızı son çeyrekte yavaşladı.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.