|   |   |  Pandemi, ekonomi ve finans: peki bundan sonra ne olacak?

Pandemi, ekonomi ve finans: peki bundan sonra ne olacak?

Alkaş ve Speaker Agency iş birliği ile; Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı-JLL Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş ve Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın katılımları ile “Pandemi, Ekonomi Ve Finans: Peki Bundan Sonra Ne Olacak?” başlıklı oturum gerçekleştirildi. İnternetten canlı yayınlanan oturuma 2.000 üst düzey sektör temsilcisi katılım gösterdi.

Pandemi, ekonomi ve finans: peki bundan sonra ne olacak?

İlk kez gerçekleştirilen canlı yayında, sağlık çalışanlarına ve bu zor günlerde çalışmak için dışarı çıkan, zor şartlar altında çalışan ve hizmet sektöründe hayatımızı kolaylaştıran herkese, emekçilere teşekkür sunularak başlandı. Tedbirlerimizi alarak yaşadığımız bu sıkıntılı zamanda herkesin birbirine destek olması gerektiği vurgulandı. ‘Evde Kal’ çağrısını yineleyerek izolasyona ve sosyal mesafeyi koruyarak, aldığımız önlemlerle bu zor zamanların üstesinden geleceğimize inanıyoruz mesajı verildi.

Pandemi sürecinde ekonomi ve finansta neler oluyor?

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, “Bu kriz diğer krizlerle karşılaştırıldığında ilk defa dünyanın aynı anda kontak kapattığı bir durumun içindeyiz” ifadesini kullandı ve bu işin ekonomik anlamda sağlık, finans ve reel ekonomi olarak üç bacağı olduğuna değindi.

“Hem pozitif hem negatif yönde hayatımızda çok fazla değişikliklerin olacağını düşünüyorum. Evet zor zamanlardan geçiyoruz ama ekonomiler her daim kötü kalmaz. Bir yerden dönmeye başlayacaktır ama ilk önce doğru tedbirlerin alınması gerektiğini düşünüyorum.

Çarkın stabil olarak dönmesi gerekiyor çünkü ekonomiler 80’lerdeki gibi değil, pazarlar açıldıktan sonra her şey değişti. özellikle gıda alanında, ne kadar üretimde bulunursan o kadar değerli olacaksın , kendi üretimini yapan ülkeler  daima güçlü olacak gıda tedariğiniz ve lojistiğiniz ne kadar güçlü ise siz de o kadar güçlüsünüz.”

Prof. Dr. Özgür Demirtaş aynı zamanda katılımcılara özel hazırlamış olduğu sunum ile pandemi öncesi, sırası ve sonrasında sektörlere ve ülkelere özel değerlendirmelerde bulundu.

Değişimde mekan-zaman-insan üçlemesi

Avi Alkaş zor sürecin değişimleri beraberinde getireceğine dikkat çekerken, Demirtaş da değişik para sistemlerinin kripto paralar gibi gündemdeki yerini fazlalaştıracağını ve ekonomide başka bir dijitalleşme yaşanacağını da sözlerine ekledi. Teknolojinin ve değişimin kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Avi Alkaş bu nedenle de bu alanda uzun süredir çalışmalar yaptığını, değişimin şart olduğunu ve belki virüsün bu değişimi sadece hızlandırmış olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti; yeni ofis ortamları ve çalışma sistemleri, her şey çok değişecek. Dolayısıyla buradaki sosyal mesafe gereği kısa vadede takiben orta ve uzun vadede dijital teknolojiye hızlı bir geçiş yapmış olduk. Bu yaşadığımız zor süreç her yaştan insanımızın dijital kullanımını arttırmış oldu. Bu da bize herhalde krizin faydalarından bir tanesi oldu. İnanıyorum ki yepyeni çalışma formatları, paylaşım ekonomisinin ortak çalışma mekanları ve para sisteminde de ciddi değişiklikler olacak. Ayrıca ekonomide dijital değişimde de katılıyorum. Buna göre de merkez ofislerinin küçülmesi, uydu ofislerinin çoğalması, insanların yaşam alanlarına daha yakın yerlerden çalışması gibi durumlar gündeme gelecek çünkü evden çalışmak da güzelmiş… Keyfini bu süreçte görmüş olduk. Burada çok süratli bir şekilde dönüşüm sağlayabileceğimiz gibi e-ticaret de çoğaldı. Aynı zamanda alışveriş merkezleri ne olacak diye de gündem maddemiz var.  Boş olan gayrimenkulleri insanlığın yararına olarak değiştirmek mümkün olabilecek. Günün gereksinimi doğrultusunda da hiper-kişiselleştirme dediğimiz şeyler olabilecek. Dolayısıyla teknoloji önce insan odaklı olacak. Çünkü mekAN, zamAN ve insAN üçlemesi benim için önemli. O üçlemede “AN” var çünkü.

Alkaş  alanında uzman ve değerli konuklar dijital platformda bir araya gelecek

Yeni dünya düzeninde konferans ve fuarların da dijital dönüşüme ayak uydurduğu bu dönüşümde; FutureCommerce360 ve RE360 gibi perakende ve gayrimenkul sektörlerinin nabzını tutan konferanslar dijital platformlarda yer almaya devam edecek.

Perakende, e-ticaret ve gayrimenkul sektörüne yönelik yeni içeriklerin de üretileceği bu platformlarda, koronovirüs günlerinde, sektörün durumu ve geleceğe dair planlar sektör temsilcilerinin katılımıyla ele alınacak ayrıca bu dönemde ileriye yönelik planlamalar, yapılması gerekenler, dijital çağ ve gelecek çerçevesinde konuşulacak.

Sektörün sesi olma misyonuyla buluşmalar birbirinden değerli konuklar ile devam edecek.

Gündem Haberleri

Etiketler

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • İftardan sahura kesintisiz çözüm
  İftardan sahura kesintisiz çözüm

  Yeni nesil finans kavramını Türkiye’ye kazandıran Çözüm Tasarruf, ramazana özel kurguladığı “İftardan Sahura Kesintisiz Çözüm” hizmetini başlattı.

 • Süs bitkileri ve Peyzaj sektörü Kasım’da ivme kazanacak!
  Süs bitkileri ve Peyzaj sektörü Kasım’da ivme kazanacak!

  Doğrudan 100 bin, dolaylı yoldan 500 bin kişilik istihdamıyla yılda ortalama 6 milyar liralık üretim gerçekleştiren yerli süs bitkileri sektörü, yeni ürün ve hizmetlerini Kasım ayındaki The Flower and Plant Show 2020’de dünya ile buluşturacak.

 • Covit19 İç Göçü Etkileyecek
  Covit19 İç Göçü Etkileyecek

  TÜİK iç göç istatistiklerine göre 2019 yılında ülke içinde 2 milyon 806 bin 123 göç gerçekleşti. 2019 yılında göç edenlerin yaş grubu incelendiğinde, en fazla göç edenlerin yüzde 21,58 ile 20-24 yaş grubu olduğu görüldü.

 • Mobsad Başkanı Nuri Gürcan: “Stok Desteği, Mobilya Sektörüne 3-5 Ay Can Suyu Olur”
  Mobsad Başkanı Nuri Gürcan: “Stok Desteği, Mobilya Sektörüne 3-5 Ay Can Suyu Olur”

  Yıla hızlı bir başlangıç yapan mobilya sektöründe de koronavirüs nedeniyle üretim ve ihracat rakamlarında düşüş yaşanıyor. MOBSAD (Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği) Başkanı Nuri Gürcan, çarkların durmaması için stok çalışıldığını, finansmana erişimin kolaylaştırılmasını ve kira bedellerinin ötelenmesi gerektiğini belirtiyor.

 • Kira ödelemeleri Haziran’dan sonra yapılabilecek!
  Kira ödelemeleri Haziran’dan sonra yapılabilecek!

  Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen yeni tedbir paketine göre, 1 Mart 2020'den 30 Haziran 2020'ye kadarki süreçte iş yeri kira bedelinin ödenememesi nedeniyle kira sözleşmeleri feshi edilemeyecek, bu durum tahliye sebebi olamayacak.

 • Yapı sektörü sürdürülebilir büyüme yolunda
  Yapı sektörü sürdürülebilir büyüme yolunda

  Türkiye ekonomisinin taşıyıcı sektörleri için düzenlediği fuarlar ile her yıl binlerce yabancı yatırımcıyı yerli iş ortakları ile bir araya getiren Hyve Group, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde, 24 – 28 Ağustos 2020 tarihleri arasında 43. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’u gerçekleştiriyor.

 • Sosyal ticarette kadınlar söz sahibi
  Sosyal ticarette kadınlar söz sahibi

  Türkiye’de 2019 yılında 11,5 milyar dolar büyüklüğe ulaşan e-ticarete karşılık, sosyal medya platformlarının ağırlık kazanmasıyla 15 yıl önce hayatımıza dahil olan sosyal ticaret ya da diğer bir adıyla s-ticaret de dünyada 60 milyar dolar pazar payına ulaşmış durumda.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.