|   |   |  Pandemi, ekonomi ve finans: peki bundan sonra ne olacak?

Pandemi, ekonomi ve finans: peki bundan sonra ne olacak?

Alkaş ve Speaker Agency iş birliği ile; Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı-JLL Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş ve Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın katılımları ile “Pandemi, Ekonomi Ve Finans: Peki Bundan Sonra Ne Olacak?” başlıklı oturum gerçekleştirildi. İnternetten canlı yayınlanan oturuma 2.000 üst düzey sektör temsilcisi katılım gösterdi.

Pandemi, ekonomi ve finans: peki bundan sonra ne olacak?

İlk kez gerçekleştirilen canlı yayında, sağlık çalışanlarına ve bu zor günlerde çalışmak için dışarı çıkan, zor şartlar altında çalışan ve hizmet sektöründe hayatımızı kolaylaştıran herkese, emekçilere teşekkür sunularak başlandı. Tedbirlerimizi alarak yaşadığımız bu sıkıntılı zamanda herkesin birbirine destek olması gerektiği vurgulandı. ‘Evde Kal’ çağrısını yineleyerek izolasyona ve sosyal mesafeyi koruyarak, aldığımız önlemlerle bu zor zamanların üstesinden geleceğimize inanıyoruz mesajı verildi.

Pandemi sürecinde ekonomi ve finansta neler oluyor?

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, “Bu kriz diğer krizlerle karşılaştırıldığında ilk defa dünyanın aynı anda kontak kapattığı bir durumun içindeyiz” ifadesini kullandı ve bu işin ekonomik anlamda sağlık, finans ve reel ekonomi olarak üç bacağı olduğuna değindi.

“Hem pozitif hem negatif yönde hayatımızda çok fazla değişikliklerin olacağını düşünüyorum. Evet zor zamanlardan geçiyoruz ama ekonomiler her daim kötü kalmaz. Bir yerden dönmeye başlayacaktır ama ilk önce doğru tedbirlerin alınması gerektiğini düşünüyorum.

Çarkın stabil olarak dönmesi gerekiyor çünkü ekonomiler 80’lerdeki gibi değil, pazarlar açıldıktan sonra her şey değişti. özellikle gıda alanında, ne kadar üretimde bulunursan o kadar değerli olacaksın , kendi üretimini yapan ülkeler  daima güçlü olacak gıda tedariğiniz ve lojistiğiniz ne kadar güçlü ise siz de o kadar güçlüsünüz.”

Prof. Dr. Özgür Demirtaş aynı zamanda katılımcılara özel hazırlamış olduğu sunum ile pandemi öncesi, sırası ve sonrasında sektörlere ve ülkelere özel değerlendirmelerde bulundu.

Değişimde mekan-zaman-insan üçlemesi

Avi Alkaş zor sürecin değişimleri beraberinde getireceğine dikkat çekerken, Demirtaş da değişik para sistemlerinin kripto paralar gibi gündemdeki yerini fazlalaştıracağını ve ekonomide başka bir dijitalleşme yaşanacağını da sözlerine ekledi. Teknolojinin ve değişimin kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Avi Alkaş bu nedenle de bu alanda uzun süredir çalışmalar yaptığını, değişimin şart olduğunu ve belki virüsün bu değişimi sadece hızlandırmış olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti; yeni ofis ortamları ve çalışma sistemleri, her şey çok değişecek. Dolayısıyla buradaki sosyal mesafe gereği kısa vadede takiben orta ve uzun vadede dijital teknolojiye hızlı bir geçiş yapmış olduk. Bu yaşadığımız zor süreç her yaştan insanımızın dijital kullanımını arttırmış oldu. Bu da bize herhalde krizin faydalarından bir tanesi oldu. İnanıyorum ki yepyeni çalışma formatları, paylaşım ekonomisinin ortak çalışma mekanları ve para sisteminde de ciddi değişiklikler olacak. Ayrıca ekonomide dijital değişimde de katılıyorum. Buna göre de merkez ofislerinin küçülmesi, uydu ofislerinin çoğalması, insanların yaşam alanlarına daha yakın yerlerden çalışması gibi durumlar gündeme gelecek çünkü evden çalışmak da güzelmiş… Keyfini bu süreçte görmüş olduk. Burada çok süratli bir şekilde dönüşüm sağlayabileceğimiz gibi e-ticaret de çoğaldı. Aynı zamanda alışveriş merkezleri ne olacak diye de gündem maddemiz var.  Boş olan gayrimenkulleri insanlığın yararına olarak değiştirmek mümkün olabilecek. Günün gereksinimi doğrultusunda da hiper-kişiselleştirme dediğimiz şeyler olabilecek. Dolayısıyla teknoloji önce insan odaklı olacak. Çünkü mekAN, zamAN ve insAN üçlemesi benim için önemli. O üçlemede “AN” var çünkü.

Alkaş  alanında uzman ve değerli konuklar dijital platformda bir araya gelecek

Yeni dünya düzeninde konferans ve fuarların da dijital dönüşüme ayak uydurduğu bu dönüşümde; FutureCommerce360 ve RE360 gibi perakende ve gayrimenkul sektörlerinin nabzını tutan konferanslar dijital platformlarda yer almaya devam edecek.

Perakende, e-ticaret ve gayrimenkul sektörüne yönelik yeni içeriklerin de üretileceği bu platformlarda, koronovirüs günlerinde, sektörün durumu ve geleceğe dair planlar sektör temsilcilerinin katılımıyla ele alınacak ayrıca bu dönemde ileriye yönelik planlamalar, yapılması gerekenler, dijital çağ ve gelecek çerçevesinde konuşulacak.

Sektörün sesi olma misyonuyla buluşmalar birbirinden değerli konuklar ile devam edecek.

Gündem Haberleri

Etiketler

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Tasarımcılar AURA Forum'da buluşuyor
  Tasarımcılar AURA Forum'da buluşuyor

  Mimarlık ve şehircilik alanında disiplinler arası araştırmaların yapıldığı tartışma ve eğitim platformu İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi - AURA İstanbul; yeni dijital etkinlik serisi, AURA Forum'un ikinci oturumunu düzenliyor.

 • GYODER’İN YENİ BAŞKANI MEHMET KALYONCU OLDU
  GYODER’İN YENİ BAŞKANI MEHMET KALYONCU OLDU

  Türkiye gayrimenkul sektörünün çatı kuruluşu GYODER’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Kalyon Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu seçildi. GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu, “Gayrimenkulde bireysel alışkanlıkların daha iyi incelendiği, teknoloji ve tasarımın uyumunun çok daha önemli hale geldiği bir dönemdeyiz. GYODER olarak yepyeni bir heyecan ve yaklaşımla gayrimenkule bakışı değiştirecek, sektörde değişim ve gelişimin öncüsü olacağız” dedi.

 • Düşen faizler ikinci elde fiyatları ortalama %6 yükseltti
  Düşen faizler ikinci elde fiyatları ortalama %6 yükseltti

  Yeni nesil gayrimenkul değerleme ve lokasyon analizi platformu Endeksa.com, ilanda olan ikinci el gayrimenkullerde 1 Haziran’da duyurulan konut kredisi faiz oranları düşüşü sonrası İstanbul, Ankara ve İzmir’de yaşanan fiyat artışını analiz etti. Verilere göre artışın İstanbul’da %5,95; İzmir’de %5,86; Ankara’da %6,17 seviyesinde olduğu açıklandı.

 • FAİZ ORANLARINDA 1 PUANLIK İNDİRİM FİYATLARDA 0,77 ARTIŞA NEDEN OLUYOR
  FAİZ ORANLARINDA 1 PUANLIK İNDİRİM FİYATLARDA 0,77 ARTIŞA NEDEN OLUYOR

  Gayrimenkul sektörünün dijitalleşmesi konusunda öncü olan GABORAS’ın CEO’su Kurtuluş Altun, düşürülen faiz oranları sonrasında piyasada yaşanan gelişmelere dikkat çekti. Altun, Türkiye’de her faiz indiriminde, 1 puanlık indirim karşısında fiyatlarda 0,77 oranında artış görüldüğünü söyledi

© Copyright 2021 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.