|   |   |  Perde nasıl seçilir?

Perde nasıl seçilir?

Dekorasyonda büyük önem taşıyan perdeler, hem ısı ve ışık yalıtımında hem de estetik görüntü açısından değerlendirilir. Perdede ürün çeşitliliğinin giderek arttığı bu alanda evinize uygun ve dekorasyonu doğru tercihler yapmak için nelere dikkat edilmesi gerektiğini biliyor musunuz?

Perde nasıl seçilir?

 

Perdeler, ev dekorasyonunda mobilya ve aksesuarlar kadar önemlidir. Hem genel dekorasyon stiline hem de pencerelere ve ışık durumuna uygun perde seçimi yapmak gerekir. Perde seçmek ve tasarlamak için sandığınız kadar derin bir bilgiye ulaşmanız zorunlu değil.

Perde seçiminde en önemli unsurlar,  pencerelerin boyutu ve yapısı. Yere kadar uzanan kapılarla birleşmiş camlar, Fransız balkonlar, açılıp kapanan kanatlar perde seçiminizde rol oynayan unsurlardır.

Açılır kapanır kanatların üzerinde yeterli boşluk olmaması durumunda katlamalı perde kullanmanız mümkün değildir. Yine aynı şekilde yere kadar uzanan camlarda da katlamalı perdeler pratik ve kullanışlı olmayacaktır. Bu tip camlarda kumaş ya da panel perdeler seçilebilir.

Estetik olarak da, dar ya da kısa pencereleri perdenin genişliğini ve uzunluğunu normalden fazla tutarak kamufle edebilirsiniz. Dar pencereler için pencereden daha uzun kornişler kullanılabilir. Yine kısa ve yerden yüksek pencereler, yere kadar uzanan perdeler yardımıyla daha güzel bir görünüşe kavuşur.

Perde seçiminde ikinci önemli etken, evin diğer eşyaları ve genel tarzı ile uyumdur. Renk kombinasyonlarını yaparken, kontrast renklerin dramatik etkiyi artıracağını, pastel renklerin daha geri planda ve sakin bir atmosfer yaratacağını aklınızda bulundurun.

Işığın daha fazla içeri girmesini istiyorsanız, çok kalın dokulu, desenli ve sık pilelenmiş perdeler kullanmayın. Tüllerin arkasına kumaş güneşlik yerine tek renk ve desensiz storlar kullanmak hem kullanışlı hem de şık olacaktır.

 

 

Dekorasyon Haberleri

Etiketler

Dekorasyon Kategorisindeki diğer haberler

 • Sonbahar renkleri ile sezonun dekorasyon trendleri
  Sonbahar renkleri ile sezonun dekorasyon trendleri

  Yaz mevsiminin rehavetini üzerimizden atıp yeni sezona hazırlandığımız bu günlerde yılın sonbahara özgü trendlerini analiz eden EDDA Mimarlık Kurucusu İç Mimar Eda Tahmaz, toprak tonlarına eşlik eden sarılar ve yeşillerin yanı sıra iç mekanlarda yükselen ahşap kullanımını ve yeni eğilimleri aktardı.

 • Dikkat Magic sürme kapı var!
  Dikkat Magic sürme kapı var!

  Artella Ahşap Kapı Sistemleri, dar alanlara rahatlık sağlamak için Magic sürme kapıyı tüketicilerin beğenisine sundu.

 • L’UNICA’dan sofralara modern dokunuş
  L’UNICA’dan sofralara modern dokunuş

  Yaşam alanlarına konforlu ve estetik mobilyalarıyla prestij ve keyif katan L’unica, 2019 ilkbahar-yaz koleksiyonunda yer alan Cloud yemek masası ve sandalyesiyle sofralara modern ve şık bir görünüm kazandırıyor.

 • L’unica’dan stil sahibi sehpalar
  L’unica’dan stil sahibi sehpalar

  Fonksiyonelliğin ve kalitenin ön planda tutulduğu tasarımlarını konfor ve estetikle buluşturan L’unica, 2019 ilkbahar-yaz koleksiyonunda yer alan yeni sehpaları ile mekanlara prestij katıyor.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.