|   |   |  Perde nasıl seçilir?

Perde nasıl seçilir?

Dekorasyonda büyük önem taşıyan perdeler, hem ısı ve ışık yalıtımında hem de estetik görüntü açısından değerlendirilir. Perdede ürün çeşitliliğinin giderek arttığı bu alanda evinize uygun ve dekorasyonu doğru tercihler yapmak için nelere dikkat edilmesi gerektiğini biliyor musunuz?

Perde nasıl seçilir?

 

Perdeler, ev dekorasyonunda mobilya ve aksesuarlar kadar önemlidir. Hem genel dekorasyon stiline hem de pencerelere ve ışık durumuna uygun perde seçimi yapmak gerekir. Perde seçmek ve tasarlamak için sandığınız kadar derin bir bilgiye ulaşmanız zorunlu değil.

Perde seçiminde en önemli unsurlar,  pencerelerin boyutu ve yapısı. Yere kadar uzanan kapılarla birleşmiş camlar, Fransız balkonlar, açılıp kapanan kanatlar perde seçiminizde rol oynayan unsurlardır.

Açılır kapanır kanatların üzerinde yeterli boşluk olmaması durumunda katlamalı perde kullanmanız mümkün değildir. Yine aynı şekilde yere kadar uzanan camlarda da katlamalı perdeler pratik ve kullanışlı olmayacaktır. Bu tip camlarda kumaş ya da panel perdeler seçilebilir.

Estetik olarak da, dar ya da kısa pencereleri perdenin genişliğini ve uzunluğunu normalden fazla tutarak kamufle edebilirsiniz. Dar pencereler için pencereden daha uzun kornişler kullanılabilir. Yine kısa ve yerden yüksek pencereler, yere kadar uzanan perdeler yardımıyla daha güzel bir görünüşe kavuşur.

Perde seçiminde ikinci önemli etken, evin diğer eşyaları ve genel tarzı ile uyumdur. Renk kombinasyonlarını yaparken, kontrast renklerin dramatik etkiyi artıracağını, pastel renklerin daha geri planda ve sakin bir atmosfer yaratacağını aklınızda bulundurun.

Işığın daha fazla içeri girmesini istiyorsanız, çok kalın dokulu, desenli ve sık pilelenmiş perdeler kullanmayın. Tüllerin arkasına kumaş güneşlik yerine tek renk ve desensiz storlar kullanmak hem kullanışlı hem de şık olacaktır.

 

 

Dekorasyon Haberleri

Etiketler

Dekorasyon Kategorisindeki diğer haberler

 • Okul, Otel, Avm ve Hastanelerde ‘Antimikrobiyal Tadilat’
  Okul, Otel, Avm ve Hastanelerde ‘Antimikrobiyal Tadilat’

  Kovid-19 salgını sonrası sağlık hassasiyetinin yoğun olduğu okul, otel, AVM ve hastane gibi alanlarda yenileme çalışmalarının yoğunlaştığını ifade eden Hafele Türkiye İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun, “Bu dönemde geliştirdiğimiz antimikrobiyal ürünlere özellikle büyük okul, otel, AVM ve hastane zincirlerinden büyük talep var” dedi.

 • 2020 yaz dekorasyon için profesyonel ipuçları…
  2020 yaz dekorasyon için profesyonel ipuçları…

  Doğa uyanıyor, güneş her zamankinden daha parlak ve gökyüzü her zamankinden daha mavi ışıldıyor. Ancak bizler dünyayı etkisi altına alan korona virüs sebebiyle vaktimizi daha çok evde geçiriyoruz.

 • Asitane’nin İstanbul’daki Ofisinde Iglo Architects İmzası…
  Asitane’nin İstanbul’daki Ofisinde Iglo Architects İmzası…

  Mimar Zafer Karoğlu ve Mimar Esen Akyar ortaklığındaki Iglo Architects, film ve fotoğraf prodüksiyon şirketi Asitane’nin İstanbul’daki ofisini tasarladı. Asitane, çalışan konforunun ve verimliliğinin maksimum düzeyde olduğu, sıcak ve dinamik bir iç mekan olarak hayata geçirildi.

 • 2020’de banyo tasarım trendleri neler olacak?
  2020’de banyo tasarım trendleri neler olacak?

  Yaşam alanlarının tamamında olduğu gibi, artık banyolarda da tasarım olgusu ön plana çıkmaya başladı. Modernizmin ve konforun konuşulduğu banyolar evin en gözde alanı olarak yeni tasarım trendlerine göz kırpar hale geldi.

 • 450 bin tl’lik yatak odası takımı göz alacak
  450 bin tl’lik yatak odası takımı göz alacak

  İstanbul Yeşilköy CNREXPO’da 21 Ocak Salı günü 16. Kez kapılarını açacak İMOB (Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı)’na, MOBSAD (Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği)’ın hazırladığı 450 bin TL’lik yatak odası takımı damga vuracak.

 • Büyük KDV indirimi Koçtaş’ta!
  Büyük KDV indirimi Koçtaş’ta!

  En iyi markaları en uygun fiyatlarla sunan Koçtaş’ta, tüm mobilyalar, mutfak-banyo dolapları ve bahçe mobilyalarında büyük KDV indirimi devam ediyor.

 • Modoko’dan 50. yılında yurt dışı atağı
  Modoko’dan 50. yılında yurt dışı atağı

  İstanbul’un mobilya ihtiyacının yüzde 60’ını karşılayan ve 40 ülkeye ihracat gerçekleştiren MODOKO, 50. yılını 15 Aralık Pazar günü Titanic Business Kartal Otel’de kutladı.

 • 2020 yılı ev dekorasyonunda minimalizm in, maksimalizm out!..
  2020 yılı ev dekorasyonunda minimalizm in, maksimalizm out!..

  Yaşam alanlarının stilini ve yapısını sihirli dokunuşlarla değiştiren ‘TOUCHING’in (Mimari Dokunuş) Türkiye’deki öncüsü ve uygulayıcısı olan Yüksek Mimar Emel BALCI, 2020 ev dekorasyonunda maksimalist dekorasyon trendinin hakim olacağını söyledi.

© Copyright 2020 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.