|   |   | 

Piyasalara Dikkat

Çekişmeli seçimlerden biri daha geride kaldı. ‘Tek parti mi, koalisyon mu?’ tartışmaları yaşanırken piyasaların beklentisi zayıf AKP hükümetinden yanaydı.

Piyasalara Dikkat

Günlerdir beklenen seçim sonuçları açıklandı. Yaklaşık 54 milyon seçmenin bulunduğu kritik bir seçim geride kaldı. ‘Tek parti iktidarı mı, koalisyon mu, zayıf AKP iktidarı mı?’ tartışmaları yoğun bir şekilde gündemde gidip gelirken ibrenin koalisyon hükümetini gösterdiği gözlenmekte. Böylece seçmen belirsizliği önemli ölçüde ortadan kaldırmış oldu.  
Seçimlere dair ilk sonuçlar ekranlara kilitlenerek izlendi. Seçim öncesi piyasa aktörlerinin sosyal medya platformlarından “barış kazanacak” söylemleri biraz da piyasa beklentisini ortaya koyuyordu. Piyasanın ağırlıklı olarak beklediği baz senaryo zayıf AKP hükümeti ve HDP’nin barajı aşması yönünde idi.

2 güne dikkat...
Yani AKP hükümeti tek başına iktidar olacak oy çokluğuna erişsin, ancak Anayasa değişikliği, referandum gibi ihtimalleri ortadan kaldıracak güce de erişemesin. İşte bu senaryo yabancı yatırım kuruluşlarının da raporlarında dillendirdikleri senaryonun başında yer alıyordu.
Mevcut oy oranları takip edildiğinde piyasalar açısından korkulan senaryonun gerçekleşmediğini gösteriyor. Öte yandan arzu edilen senaryodan da uzak düşüldüğü gözlenmekte. Seçmen siyasi partilerden uzlaşma isterken koalisyon istedi. Bu durum piyasalarda ilk 2 gün tepkiye bağlı olarak sert fiyat dalgalanmalarına neden olsa da sonrasında durulma yaşanması şaşırtıcı olmayacaktır.

‘Faiz artışı gerekebilir’
Seçim sürecinde Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’ya faizleri indirmesi için siyasiler tarafından yoğun çağrılarda bulunulmuştu.
New York merkezli siyasi ve ekonomik danışmanlık şirketi Teneo’nun Türkiye uzmanı Dr. Wolfango Piccoli, sosyal medya platformu Twitter’da yaptığı yorumda, bir koalisyona işaret eden seçimin ardından Merkez Bankası’nın kısa vadede Türk Lirası’nı desteklemek için faiz artışına gitmek durumunda kalabileceği yorumunda bulundu. Piccoli’nin diğer öngörüleri şöyle:
“Türk Lirası’nın sert düşüş göstermesi olası. Bono faizleri yükselebilir. Faiz artışına ihtiyaç duyulması olası. Türkiye ekonomisi darbe alabilir.”
Bu arada seçim sonuçlarına göre, tek parti hükümeti olasılığının son bulmasının ardından cuma günü 2.6615 seviyesinde işlem gören dolar/TL düşük hacimli işlemlerde 2.7996’ya kadar yükseldi.

Yatırımcı 2 kritik soruya cevap aradı
Bu seçimlerde yatırımcılar özellikle 2 kritik sorunun cevabını bekledi. Birincisi, ‘HDP yüzde 10 barajını aşacak mı?’ İkincisi ise ‘AKP’nin oyu tek parti hükümeti kurmaya yetecek mi?’ idi. Tek başına hükümetin kurulması ve HDP’nin barajı aşması, yeni bir çıkış dalgasını da beraberinde getirmesi beklentisi ağırlık kazanıyordu. Öte yandan, başkanlık sistemini sağlayabilecek bir Anayasa değişikliği gücüne ulaşacak parlamento çoğunluğu ise piyasaları gerecek bir oran olacaktı.
Zira söz konusu çoğunluğun partiler arasındaki gerilimi artıracağı, neticede bunun topluma ve dolayısıyla ekonomiye yansımasının olumlu olmayacağı düşüncesi hâkimdi. Açıklanan sandıklar ise gösterdi ki, bu çoğunluğun gerçekleşme olasılığı gündemden düşmüş bulunuyor.   

4 senaryo konuşuldu
Piyasalarda en fazla ihtimal verilen senaryo, AKP’nin 276 - 330 arasında bir sandalye alması idi. Böylesi bir durumda piyasalarda rahatlama bekleniyordu. Son yapılan anketlerin ortalaması da bu yönde idi. Ancak çıkan sonuç bu bant içinde milletvekilinin yakalanamadığını gösteriyor.
Anketlerde öne çıkan ikinci senaryo ise AKP’nin 330 - 367 arasında bir sandalye çıkarması idi. Bu senaryo piyasaların pek de istediği bir senaryo değildi. Nedeni ise referanduma gitmek için gerekli olan 330 sandalye sayısına erişilmesi olarak gösteriliyordu. Referandum, başkanlık sistemi ve Anayasa değişiminin gündeme gelmesi bir politik gerginliğe girilmesi anlamına geleceği için piyasalar bu senaryoya mesafeli durmayı tercih etmekteydi.

En düşük ihtimal çıktı
Bu noktada piyasalardaki zayıf senaryo ise AKP’nin 367 üzerinde bir sandalye çıkarması idi. 367, referanduma ihtiyaç olmaksızın başkanlık sistemi ve Anayasa değişiminin parlamentodan geçmesi için yeter çoğunluğun sağlanması anlamına gelmekteydi. Bu durumda piyasa çok daha fazla soru işareti ile karşı karşıya kalacağı için istenmeyen senaryolardan biri de bu idi. Piyasalarda en az ihtimal verilen senaryo ise AKP’nin sandalye sayısının 276’nın altında kalması idi. Ancak sandıklar açıldıkça bu senaryonun güçlendiği anlaşılmakta. 

İLK DALGALANMA SERT OLABİLİR
Piyasalarda açılışta ilk tepkiler sert olacaktır. Dolar/TL’de yukarı yönde, bist 100 endeksinde aşağı yönde hareketlenmeler gözlenecektir. Ancak ilk 2 günden sonra biraz daha sakin bir seyir ve daha dengeli fiyat hareketleri gözlenebilir. Seçim sonuçları piyasalarda volatilitenin süreceğini gösteriyor.

Dolar kuru için ‘olumsuz’      
Hisse senetleri piyasasında bir azınlık hükümetinin kurulması ya da bir koalisyonun oluşması satışları beraberinde getirecektir. Dolar/TL’de kademeli olarak yükseliş yaşanabilir. İlk direnç 2.70 seviyesinde bu seviyenin üzerinde 2.75 seviyesi takip edilecek. Hükümet ve yeni ekonomi yönetimine ilişkin belirsizlikler kırılganlığı artırabilir. İlk dalgalanma sonrası piyasalarda dengeler oturdukça yurtdışı gelişmeler daha fazla etkili olacak.

Borsa nereye gider?
Piyasalarda HDP’nin barajı geçmesi beklenen ve istenen bir senaryo idi. Ancak AKP’nin tek başına iktidar olamayacağı bir senaryo haftanın son günlerinde fiyatlanmaya başlanmıştı. Bu nedenle olası 2 günlük düşüşün ardından siyasi partilerden gelecek olumlu mesajların da etkisi ile daha dengeli fiyat hareketleri görülebilir. BİST 100 endeksi haftayı 81.943 puandan kapattı. İlk destek 80.000 seviyesinde. Bu seviyenin aşağı doğru kırılması kademeli olarak satışları beraberinde getirebilir. Güçlü destek 76.500’de bulunuyor. Seçim sonrası olası bir koalisyonu değerlendiren uzmanlar, Türkiye’deki ekonomik dengelerin güçlü olduğunu, yabancıların piyasalardaki ağırlığının yüksek olduğunu ve onların bu ihtimali de göz önünde bulundurarak pozisyonlarını değerlendirdiklerini dile getirdi. Milliyet

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Yaz Lezzeti Mangalın Püf Noktaları
  Yaz Lezzeti Mangalın Püf Noktaları

  Mangal üzerinde et ya da şarküteri ürünleri pişirmek, özellikle yaz aylarının en sevilen faaliyetleri arasında yer alıyor. Bayram tatilinde gidilen sayfiye yerlerinde ya da evinizin bahçesinde mangal keyfinin tadını çıkarmanız için püf noktalarını derledik.

 • 9 Bin Yıllık Tarihe Işık Tutan Sergi
  9 Bin Yıllık Tarihe Işık Tutan Sergi

  Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi'nde (ANAMED) açılan yeni sergi “Bir Kazı Hikâyesi: Çatalhöyük”, 9 bin yıllık tarihe sahip yerleşim alanına ışık tutuyor.

 • Borusan Filarmoni Avrupa Turunda
  Borusan Filarmoni Avrupa Turunda

  Dünyanın övgüyle söz edilen orkestraları arasında sayılan Borusan Filarmoni Orkestrası, Avrupa turnesine çıkıyor. Yurt içinde verdiği önemli konserlerle adından söz ettiren Borusan Filarmoni, özgün eserleri Avrupa izleyicisi ile buluşturacak.

 • 23 Haziran 2017 Yurtta Hava Durumu
  23 Haziran 2017 Yurtta Hava Durumu

  Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

 • Yoksulu İşe Alanın Primini Devlet Ödeyecek
  Yoksulu İşe Alanın Primini Devlet Ödeyecek

  Sosyal yardım alan 10 milyon kişinin istihdama katılması için devlet düğmeye bastı. Türkiye’de sayıları 10 milyonu bulan sosyal yardım alanlar istihdam edildiğinde işverenin 275 liralık primini artık devlet ödeyecek.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer