|   |   | 

Putin’den Çin Liderine Zekice Bir Hediye

Putin’den Çin liderine zekice bir hediye... Buna dijital çağın diplomasisi diyebilirsiniz.

Putin’den Çin Liderine Zekice Bir Hediye

Yerel medyada çıkan haberlere göre Pekin’de yapılan Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği forumunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’e Rus üretimi çift ekranlı YotaPhone 2 akıllı telefonunu hediye etti.

İnternette yayınlanan bir videoda Xi iki ekranlı telefonu inceledikten sonra Putin’e teşekkür ediyor. Telefonun ekranlarından biri Kindle benzeri elektronik okuma ekranı. Bu ekranda telefon kapalıyken de okuma yapılabiliyor. Diğer ekran ise akıllı telefonların bildiğimiz dokunmatik ekranı.

Xi cihazı göstererek tercüman aracılığı ile Putin’e “Bu telefonda işbirliği yapıyor muyuz?” sorunu yöneltti?

Putin ise “İşbirliği yapacağız” yanıtını verdi.

Xi’niğn bu yıl Tacikistan gibi ülkelerin yetkililerine Çin üretimi ZTE akıllı telefon hediye ettiği düşünüldüğünde Putin’in bu hediyesi zekice bir hediye.

Ülkeler kendi teknoloji ürünlerini öne çıkarmak istediğinden artık ileri teknoloji ürünlerinin hediye verilmesi de yaygınlaştı. Hatta ABD Başkanı Barack Obama Kraliçe Elizabeth II’ye 2009’de bir iPod hediye etmişti.

Elektronik hediyeler Çin’de iyi bir tanıtım hareketi olarak görülüyor. Bunun da nedeni bu ülkede halkın liderlerin kullandığı telefonlara hızlı ilgi göstermesi. Xi’nin eşinin geçen yıl Çin ürünü bir telefon kullanmak yerine Apple iPhone kullandığını gösteren görüntü ülkede tartışmalara yol açmıştı. Xi’nin eşi o zamandan bu yana ZTE kullanıyor. Putin ise 2010’da yaptığı açıklamada kendisinin cep telefonu olmadığını söylemişti. Ancak 2012’de Putin ZTE’nin yardımı ile üretilen Rus yapımı bir telefon kullanırken görüntülenmişti.

YotaPhone 2 telefonu dikkate alındığında Xi bu telefonu kullanmadan önce iki kez düşünmek isteyebilir. Bu yalnızca vatanseverlik görüntüsü için değil. Rus devletinin yönetimindeki savunma şirketi Rostec bu telefonun üreticisi Yota Devices’ın hisselerinin yüzde 25’ini bu yıl satın aldı. Yota konuyla ilgili yorum talebimize ise geri dönmedi.

Çin, Edward Snowden’ın ABD’nin casusluk taktikleri ile ilgili sızdırmalarda bulunmasından bu yana dış ülkelerin muhtemel siber casusluklarına karşı yüksek alarm seviyesinde bulunuyor.

Çin’de internet kullanıcıları arasında telefon hediye edilmesi kıskançlıktan çok espri ile karşılandı.

Weibo üzerinden bir kişi yaptığı şakada, “İçerisinde böcek olduğuna dikkat edin.” dedi.

Bir diğeri ise, “Özellikle Xi için kaydedilmiş bir telefon numarası olduğuna bahse girerim” espirisinde bulundu.

Yine de Çinli e-ticaret sitesi Taobao üzerinden satış yapan bir bayi, liderlerine verilen bu yeni hediyeyi denemek isteyen kişilerden yoğun talep alıyor. Taobao’da satılan bu telefonlar için 980 dolara kadar ön siparişte bulunulabiliyor. Yota bu telefonu gelecek ay duyurmayı planlıyor ancak telefonun ne zaman raflarda yerini alacağı henüz belli değil.

Tuhaf hediyeler açısından bakıldığında YotaPhone 2’nin sicili o kadar da kötü değil. Bu yılın başında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Rus mevkidaşına patates hediye etmişti.(WSJ)

Teknoloji-İnternet Haberleri

Teknoloji-İnternet Kategorisindeki diğer haberler

 • Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı
  Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı

  Avrupa Uzay Ajansı (ESA) projesindeki bilim adamları Rossetta uzay aracının, kuyruklu yıldız üzerine “Philae” adlı bir “konduyu” bıraktığını ve 7 saatlik indirme görevinin başladığını belirtti.

 • BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…
  BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…

  ang & Olufsen’in kaliteli ve etkileyici bir ses performansı sunan BeoPlay serisinin ilk Bluetooth bağlantılı hoparlörü BeoPlay A2, çığır açan 360 derece sesi, incelikli yalın tasarımı ve rakipsiz 24 saatlik batarya ömrü ile fark yaratacak.

 • iPhone'lara Zarar Veren Virüs!
  iPhone'lara Zarar Veren Virüs!

  iPhone kullanıcıları genelde virüs ve kötü niyetli programlardan etkilenmez ama Wirelurker isimli bir yazılım tehlike çanları çaldırıyor.

 • Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor
  Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor

  MADRİD (MarketWatch) Daha fazla sürücüyü elektrikli arabalarının direksiyonlarının başına geçirmek isteyen Tesla Motors Inc. leasing anlaşmalarına “mutluluk garantisi” getiriyor.

 • Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı
  Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı

  Serinin takipçileri ve FPS oyuncularının sabırsızlıkla beklediği Far Cry 4'ün çıkışına yaklaşık iki hafta süre kala oyunun TV reklamı yayınlandı.

 • İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!
  İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!

  İstek dışı SMS’lerin sayılarını azaltmak için yeni ceza uygulamaları da gündemde. Ancak istek dışı SMS’lerden kurtulmak için sizin de yapabilecekleriniz var.

 • LG Bu Telefonu İle Rekor Kırdı!
  LG Bu Telefonu İle Rekor Kırdı!

  Güney Kore firması LG, son 5 yılın en iyi çeyreğine imza atarak akıllı telefon satışlarında kendi rekorunu kırmayı başardı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer