|   |   | 

Rantta Çifte Vergiye Dikkat!

Orta Vadeli Program'da yer alan "emlakta rant vergisi"ne inşaatçılardan hem destek hem uyarı geldi. Çifte vergilendirmeden kaçınılmasını isteyen sektör, "Vatandaş hem Maliye hem de belediyeye vergi ödemesin" diyor

Rantta Çifte Vergiye Dikkat!

Kamuoyunda 'rant vergisi' olarak adlandırılan gayrimenkul değer artışlarından devletin de pay alması konusu Orta Vadeli Program'a girdi. Buna göre, imar planı değişiklikleri ve kamu yatırımları sonucunda oluşacak gayrimenkul değer artışlarından kamunun pay almasını sağlayacak sistem geliştirilecek. Gayrimenkullerin elden çıkarılmasında değer artış kazançlarının vergilendirilmesine yönelik düzenlemeler gözden geçirilecek. Bazı kamu yatırımlarına yararlanıcıların katkıda bulunması istenecek. 

PARA İNŞAATA VERİLSİN 
İnşaat sektörü, düzenlemeye destek verdi. Elde edilen gelirin yeniden inşaat yatırımlarına kullanılmasını isteyen sektör temsilcileri, çifte vergilendirme uyarısında da bulunarak, "Maliye Bakanlığı ve belediyelere iki tür vergi ödenmemesine dikkat edilmeli" dedi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da bir süre önce yaptığı açıklamada, gayrimenkuldeki ölçüsüz işlemleri önleyici adımlar atmak gerektiğini söylemişti. Babacan, "Bir gecede belediye meclis kararıyla arsanın değeri birdenbire farklılaşıyorsa, onun öncesi ile sonrasında buradan kimler kazandı, kimler kaybetti, bunun hesabı yapılamıyorsa, kazanç yeterince vergilendirilemiyorsa bu büyük problemdir" ifadesini kullanmıştı. 

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım

UYGULAMAYI DESTEKLİYORUZ
7-8 yıldır dile getirdiğimiz gibi gayrimenkul değer artışlarından doğan haksız rekabetin ortadan kalkması için hükümetin uygulamaya geçireceği bu politikayı destekliyoruz. Ancak bu konuda tek istediğimiz elde edilen gelirin yine inşaat sektörü için kullanılması. Vicdanlara zarar vermeden imar fazlalıklarının da bu açıdan değerlendirilmesini istiyoruz. Bu uygulama kapsamında herhangi bir bölgede kamu yatırımı söylentilerinin üzerine ciddi oranda gayrimenkulün el değiştirilmesi de dikkate alınması gereken başka bir unsur.

KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik

MALİYET ARTACAK
Rant kelimesinin algısı biraz farklı. Haksız kazanç gibi görülüyor. Hiçbir devlet benim varlığımın değeri artsın da rant elde edeyim diye düşünmez. Bu uygulama hem yatırımcıyı hem de tüketici yakından ilgilendiriyor. Bir arazinin değeri artıyorsa, ödenecek vergi maliyete eklenecek. Sonra da fiyatlara yansıyacak. Böylece tüketicinin alım gücü düşecek. İnşaat sektörü daralırsa, ülkenin büyüme hedefi de küçülür.

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas

İKİ TÜRLÜ VERGİ ÖDENMESİN
Devlet yatırımcıdan rant vergisi olarak değil de harç olarak bir şekilde bu vergiyi alıyor. Bunun dışında belli standartlara uygun olarak yapılmak isteniyorsa, kimsenin karşı çıkacağını düşünmüyorum. Eğer imar artışından kaynaklanan bir gelir varsa, vergisi de alınmalı diye düşünüyorum. Ancak çifte vergilendirme yapılmamalı. Yani hem belediyeler hem de Maliye Bakanlığı'na iki türlü vergi ödenmemeli.

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya

BİR AN ÖNCE HAYATA GEÇİRİLMELİ
Gerek kentsel dönüşüm, gerek kamusal inşaat yatırımları gerekse konut ve ticari projeler gibi özel sektör yatırımları nedeniyle mevcut arsa, arazi ve binaların değerinde yüksek oranlarda rant gelirleri ortaya çıkıyor. Kentsel planlama ve dönüşüm çerçevesinde kamu kurumlarının toplumsal fayda üretmesi gerekliliği üzerinden hareketle söz konusu durumda olan araziler üzerinden gelir vergisi alınması ile ilgili yapılacak çalışmaların bir an önce hayata geçirilmesi gerekir. (sabah.com.tr)

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Sektörde yeni desteklere ve güven artırıcı önlemlere ihtiyaç var!
  Sektörde yeni desteklere ve güven artırıcı önlemlere ihtiyaç var!

  İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, Eylül ayını 99,99 puan ile kapattı. Böylece Bileşik Endeks 4’üncü yılında yine başlangıcındaki 100 puan seviyesinde gerçekleşti. Son aylarda yaşanan toparlanma ile sektörün Eylül ayında soluklandığının belirtildiği Bileşik Endeks’te; toparlanmanın yeniden başlaması için yeni desteklere ve güven artırıcı önlemlere ihtiyaç olduğu vurgulandı.

 • Mimari Fikir Yarışmasında 35 Projeye Ödül
  Mimari Fikir Yarışmasında 35 Projeye Ödül

  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve iştirak şirketi Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) tarafından ’Mahalle’ teması ile düzenlenen 7 İklim 7 Bölge Ulusal Mimari Kentsel Tasarım Fikir Yarışması sonuçlandı. Yarışmanın ödül töreni 19 Ekim Perşembe günü yapılacak.

 • Ankara Golfkent arsaları satışta!
  Ankara Golfkent arsaları satışta!

  Ankara’nın yeni yaşam merkezi Golfkent’te konut, ticari, eğitim, sağlık tesis imarlı arsalar satışa sunuldu. 1 milyon 260 bin metrekarelik alan ve 2.640 konutu ile Türkiye’nin en büyük kentsel tasarımına sahip proje, 700 bin metrekare yeşil alana sahip.

 • Tapuları Kilitlemek Mümkün
  Tapuları Kilitlemek Mümkün

  E-devlet kimlik doğrulama sistemi üzerinden uygulamaya alınan sistem üzerinde tapuyu kilitlemenin mümkün olduğunu söyleyen Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Artık malikler taşınmazları üzerinde tapu müdürlüğüne bizzat gelmeden tasarruf yapılmamasını talep edebiliyor" dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer