|   |   |  Reynaers ile Cephe Sohbetleri serisinin ikincisi gerçekleşti

Reynaers ile Cephe Sohbetleri serisinin ikincisi gerçekleşti

‘Mimarlar Cephede’ panelinde mimarlar, cephe üzerine düşüncelerini kendi yapılarından örneklerle ele aldı.

Reynaers ile Cephe Sohbetleri serisinin ikincisi gerçekleşti

Mimar ve tasarımcıları, yapı ürünleri ve üreticileri ile ortak bir platformda buluşturan AURA-Focus konferans dizisi, cephe sistemleri firması Reynaers Alüminyum Türkiye iş birliğinde “Cephe Sohbetleri” ne devam ediyor. 19 Aralık 2018 tarihinde “Yapıda Arayüz: Cephe” konferansı ile başlayan seride, cephe, mimari tasarım sürecinden uygulama tekniklerine, farklı coğrafyalardaki mimari çözümlerden teknolojik olanaklara kadar tüm yönleri ile uzmanlar tarafından inceleniyor.

Serinin ikinci etkinliği, 27 Mart 2019 tarihinde “AURA Focus: Mimarlar Cephede” başlığı etrafında gerçekleşti. Cem İlhan, Melike Altınışık ve Durmuş Dilekçi’nin konuşmacı olarak katıldığı panelin moderatörlüğünü AURA-İstanbul’un kurucularından Kurtul Erkmen üstlendi. Mimarlar, cephe üzerine düşüncelerini, yaklaşımlarını; kendi yapıları üzerinden ele aldı.

Cem İlhan, “Cephedeki Mimarlığın Üç Sorusu” ile başlayan konuşmasında:
“- Cephe ne zaman tasarlanır?
En baştan düşünülen bir tasarım problemi midir, yoksa sürecin içinde ortaya çıkan, kendini yavaş yavaş kuran, olgunlaşan bir unsur mudur?
- Cephe neyi vaat eder?
Cephe yapının içinde kurgulanan bir yaşantıya ait bir vaat midir? En baştan düşünülen bir tasarım problemi midir?
- Cephe bir temsiliyet sorunu mudur?
Gücü mü? Adaleti mi? Geçmişe özlemi mi? Çevreye duyarlılığı mı? Özgürlüğü mü? soruları üzerinden bir rota izledi.

Vehbi Koç Gölcük Kültür ve Yaşam Merkezi, FORD Otosan ArGe Merkezi, Anadolu Üniversitesi Kongre Merkezi ve BASF Teknopark İstanbul İnovasyon Merkezi yapılarını, tanımladığı sorular üzerinden ele aldı.

Melike Altınışık, cepheye “Ara Diyalog Mekanı” olarak yaklaştı ve cephenin gelişiminde tarihsel bağlama değinerek konuşmasına başladı. Modernizm ve öncesinde, mimarlarının imgesel yansımalarının sonuç ürünü olarak ortaya çıkan cephe tasarımları hakim iken, günümüzde çevresel verileri içinde barındıran, kullanıcı odaklı, sürdürülebilir ve mimarların daha çok tasarım verilerini organize edici rol üstlendikleri bir tasarım sisteminin cephe tasarımlarında ön plana çıktığını vurguladı.

Günümüz cephe anlayışı ve teknolojilerine İstanbul’da yapımı devam eden fütüristik yapıdaki 369 metrelik ‘İstanbul TV ve Radyo Kulesi’ projesi üzerinden ele alarak konuşmasını sonlandırdı.

Durmuş Dilekçi ise yapıların yakın çevreyle kurduğu ilişki bağlamında mimarları, iç mekan fonksiyon şemalarında olduğu kadar, derisi üzerinde de çalışmaya yönlendirdiğini belirterek konuşmasına başladı. Bu derinin kendi mekanını oluşturan, bir strüktürü olan, bazen de içteki mekanlara ve oluşumlara hiç dokunmayan sadece kendinden bahseden bir katman olabildiğine değindi. Yapıyı kullananın dışarıya bakan gözüyle, kentten yapıyı gözleyen arasında önemli bir geçiş noktası oluşturduğunu vurguladı.

Buyaka AVM, Hills Hotel & Rezidans, Selenium ve Bahriye Üçok Anaokulu yapıları üzerinden örneklerle konuşmasını sonlandırdı.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olan etkinliğe, sektör temsilcisi mimarlar, cephe danışmanları, yapı sektörü profesyonelleri, akademisyenler ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Gündem Haberleri

Etiketler

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Çimento ihracatında yüzde 44,6’lık artış
  Çimento ihracatında yüzde 44,6’lık artış

  Türkiye ekonomisinin lokomotifi çimento sektörünün yılın ilk iki aylık verilerine göre; çimento ihracatında yüzde 44,6’lık artış yaşanırken, üretilen çimentonun yüzde 21,1’i ihracata konu oldu.

 • Kapı tasarlıyorum’da ödüller sahiplerini buldu!
  Kapı tasarlıyorum’da ödüller sahiplerini buldu!

  Aslandağ Grubu’nun sosyal sorumluluk projesi “3. Kapı Tasarlıyorum” yarışması sonuçlandı. İTÜ Mimarlık Fakültesi Taşkışla Kampüsü’nde 2 Mayıs Perşembe günü düzenlenen ödül töreninde, 10 bin TL değerindeki birincilik ödülünü Okan Üniversitesi Sanat Tasarımı Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencisi Fırat Altundağ kazandı.

 • Türk müteahhitler Bağdat’a çıkarma yaptı
  Türk müteahhitler Bağdat’a çıkarma yaptı

  Irak Ticaret Bakanı Mohammed Al-Ani: “Irak’ta güvenlik tesis edildi, Türk müteahhitleri ve firmalarını bekliyoruz” dedi. Geniş bir heyetle Irak’a giden Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), Cumhurbaşkanı Berhem Salih tarafından da kabul edilecek.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.