|   |   | 

Robotlar İçin Dünya Kupası Hayali

Temmuz sonunda düzenlenecek RoboCup'da insan değil robot futbolcular yarışacak.

Robotlar İçin Dünya Kupası Hayali

Temmuz sonunda düzenlenecek RoboCup'da insan değil robot futbolcular yarışacak.

Robotlar için Dünya Kupası denilen RoboCup her sene düzenleniyor. Her sene RoboCup'a katılan robotlar gelişiyor ve daha karmaşık hale geliyorlar. Çünkü 1997'de kupayı yaratatan sanal gerçeklik uzmanı Japon bilimadamı Hiroaki Kitano, RoboCup için büyük bir hedef koymuş. 2050 yılında robotlar, insan futbolcuları yenmeli!

Gözünü 2050'deki gerçek Dünya Kupası şampiyonlarına diken Kitano'nun hayali imkansız gibi görünebilir ama o noktaya doğru hızla ilerliyoruz. Kupanın ilk senelerinde robotlar sıkça sorunla karşılaşıyormuş, düzgün hareket edemiyorlarmış veya bozulup kalıyorlarmış. Şans eseri bir robot topa vurup gol olursa seviniliyormuş. Ama artık durum öyle değil.

Artık futbolcu robotlar oldukça gelişti ve kendi başlarına rahat hareket ediyor, hatta özellikle gol atmak için pozisyonlara girebiliyorlar. Robotik teknolojisindeki gelişmeler sayesinde, kendi başına hareket edebilen hızlı robotlar, insanlar tarafından uzaktan kumanda edilen robotlara karşı futbol oynayabiliyor.

Henüz 2050'de durumun ne olacağını söylemek için çok erken ama Google ve Amazon gibi dev firmaların robotik teknolojisine olan yoğun ilgileri sayesinde, belki de 35 sene sonra Dünya Kupası'nda çok özel bir final maçı izleyebiliriz. Haberler.com

Teknoloji-İnternet Haberleri

Teknoloji-İnternet Kategorisindeki diğer haberler

 • Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı
  Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı

  Avrupa Uzay Ajansı (ESA) projesindeki bilim adamları Rossetta uzay aracının, kuyruklu yıldız üzerine “Philae” adlı bir “konduyu” bıraktığını ve 7 saatlik indirme görevinin başladığını belirtti.

 • BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…
  BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…

  ang & Olufsen’in kaliteli ve etkileyici bir ses performansı sunan BeoPlay serisinin ilk Bluetooth bağlantılı hoparlörü BeoPlay A2, çığır açan 360 derece sesi, incelikli yalın tasarımı ve rakipsiz 24 saatlik batarya ömrü ile fark yaratacak.

 • iPhone'lara Zarar Veren Virüs!
  iPhone'lara Zarar Veren Virüs!

  iPhone kullanıcıları genelde virüs ve kötü niyetli programlardan etkilenmez ama Wirelurker isimli bir yazılım tehlike çanları çaldırıyor.

 • Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor
  Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor

  MADRİD (MarketWatch) Daha fazla sürücüyü elektrikli arabalarının direksiyonlarının başına geçirmek isteyen Tesla Motors Inc. leasing anlaşmalarına “mutluluk garantisi” getiriyor.

 • Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı
  Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı

  Serinin takipçileri ve FPS oyuncularının sabırsızlıkla beklediği Far Cry 4'ün çıkışına yaklaşık iki hafta süre kala oyunun TV reklamı yayınlandı.

 • İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!
  İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!

  İstek dışı SMS’lerin sayılarını azaltmak için yeni ceza uygulamaları da gündemde. Ancak istek dışı SMS’lerden kurtulmak için sizin de yapabilecekleriniz var.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer