|   |   | 

Rumeli Hisarı, kentsel dönüşüm ve adres karmaşası

Sarıyer İlçesi Rumeli Hisarı Mahallesi sakinleri bugünlerde 24 Temmuz Çarşamba günü Resmi Gazete’de yayımlanan bir kararı tartışıyor.

Rumeli Hisarı, kentsel dönüşüm ve adres karmaşası

Resmi Gazete'de yayımlanan 2013/5118 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Beşiktaş İlçesi rumali hisarı Mahallesi sınırları içinde bulunan, kararın ekinde kroki ve koordinatlar ile gösterilen (Etiler Polis Eğitim Merkezi olarak bildiğimiz) alan,çevre ve şehircilik bakanlığı'nın 2.7.2013 tarihli ve 3709 sayılı yazısı üzerine, 6306 Sayılı Afet riski altındaki alanların dnüştürülmesi Hakkında Kanun'un 2'nci maddesine göre "riskli alan olarak" belirlendi. Kararın tartışma konusu olmasının ilk nedeni ise Beşiktaş İlçesi sınırlarında Rumeli Hisarı adında bir mahallenin yer almaması.

Tartışmalı kararda belirtilen koordinatlara bakıldığında "riskli alan" ilan edilen bölgenin, Etiler'de Akmerkez alışveriş merkezi'nin arkasındaki alanda bulunan Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü binası ve tesislerinin bulunduğu arazi olduğu görülüyor. Beşiktaş 2011 ada üzerindeki 29 ve 271 No'lu parseller üzerinde bulunan 32 bin metrekarelik bu alan, bir süre önce  İçişleri Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin imzaladığı protokol gereğince İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmişti. Protokolün ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığıtarafından yapılan imar planı değişikliği ile bu alanda yükseklik sınırı olmadan 100 bin metrekarelik bina yapılmasının önü açılmıştı. Aynı zamanda bu alan imar planlarına ticaret merkezi olarak kaydedilmişti. İmar Planıdeğişikliğinde bu alanda AVM, rezidans, otel ve restoran yapımına izin verildi. 24 Temmuz Çarşamba günü yayımlanan karar metni ile de bu alan riskli bölge ilan edilerek yıkım kararı alındı.

Karardaki "Beşiktaş İlçesi Rumeli Hisarı Mahallesi" ifadesi büyük bir karışıklık yarattı. Rumeli Hisarı Mahallesi Sarıyer ilçesine bağlı olmasına rağmen kararda Beşiktaş ilçesi olarak geçiyor. Resmi adres kayıtlarında bulunmayan böyle bir ifadenin karar metninde yer alması koordinatlar konusunda da şüphe uyandırıyor. Oysa bu bölgenin Rumeli Hisarı Mahallesi olarak geçmesinin nedeni bu bölgenin tarihi ile açıklanabilir:

Günümüzde tapu kayıtlarında Rumeli Hisarı Mahallesi diye bahsedilen alan aslında Zincirlikuyu'dan Baltalimanı'na kadar olan tüm bölgeyi kapsıyor. İstanbul'un Avrupa yakasındaki ilk Osmanlı mezarlığının ve Rumeli Hisarı'nın bulunduğu bu alana Osmanlı döneminde Rumeli Hisarı adı verilmişti. Türkiye Cumhuriyeti Tapu kayıtlarında halen Rumeli Hisarı Mahallesi olarak geçen bu geniş alan günümüzde boğaziçi Üniversitesi sınırları içinde yer alan Şehitlik Dergahı'nı –daha sonraları Mahmut Baba ya da daha yakın tarihlerde Nafi Baba Tekkesi- ve İstanbul'un Avrupayakasındaki ilk Osmanlı mezarlığını kapsıyor. Bu bölge Fatih Mehmed döneminde Rumeli Hisarı'na Fatih Sultan Mehmet ile birlikte ilk ayak basanlardan biri olan Şeyh Bedreddin Mahmut ve sülalesine bu önemli yerlerin korunması ve göz kulak olunması amacıyla özel bir statüde verilmiştir. Etiler Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü binası ve tesislerinin bulunduğu alan da zamanında özel statüye sahip olan bu Arazi üzerinde bulunduğu için tapu kayıtlarında Rumeli Hisarı Mahallesi olarak geçiyor. Ama ilçe olarak Beşiktaş sınırlarında kalıyor.

Gezi Parkı direnişinin forumları mahallelere taşıdığı günden itibaren düzenli olarak toplanan Rumeli Hisarı Mahallesi Doğatepe Parkı Dayanışması, Bakanlar Kurulu kararının yarattığı karışıklığın ardından 26 Temmuz Cuma günü "Hisarüstü'nü bekleyen kentsel dönüşüm" başlıklı bir forum gerçekleştirdi. Forumda bir şehir plancısı ve bir avukat 6306 sayılı afet riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'un işleyişini, riskli alan tespitini, itiraz sürecini, uzlaşma halini ve itiraz halinde hukuksal mücadele yollarını açıkladılar. Çoğu zaman forumda bahsedilenKentsel Dönüşüm örnekleri, Sarıyer İlçesi sınırı içerisinde bulunduğundan Armutlu ekseninde ilerledi. Katılımcılardan biri Rumeli Hisarı Mahallesi'nin de iki tane kooperatif çalışmasının bulunduğunu, bunlardan birini İTÜ arazisi üzerinde yaşayanların, diğerini de İstanbul Büyükşehir Belediyesi arazisi üzerinde yaşayanların oluşturduğunu belirtti. Forumda mahalle sakinleri aynı Armutlu örneğinde olduğu gibi taleplerinin bedelsiz arazi devri olduğunu da önemle vurguladı. Halk bu talebiyle, kendi yaşam alanlarına ve barınma hakkına sahip çıkmak için rant yasalarına karşı direnme gereğini ortaya koydu.

6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun

31 Mayıs 2012 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla birlikte uygulamaya giren bu kanun Şehir plancıları, avukatlar, mühendisler ve mimarlar tarafından uzun süredir tartışılıyor. Bu kanun genel anlamda demokratik olmayan, kamu yararı ilkesini ihlal eden, halkın taleplerini ve hukukun tüm temel kurallarını gözardı eden bir kanun. Amacı ise sermayenin taleplerinin hızlı bir şekilde yerine getirilmesi ve kent rantının hızlı bir şekilde üretilmesi için engelleri ortadan kaldırmak.

Bu kanuna göre riskli alan, afet riski taşıyan, Bakanlar Kurulu'nca kararlaştırılan ve ilan edilen alandır. Bu kanunla birlikte devlet risk tespitini zorunlu kılıyor ve tespitin Bakanlığa veya idareye bildirilmesi gerekiyor. İdari işlemlere itiraz halinde yürütme devam ediyor. İtirazlar üniversitelerin ilgili meslek disiplini öğretim üyeleri arasından görevlendirilecek dört ve Bakanlıkça, Bakanlıkta görevli üç kişinin katılımı ile oluşturulan teknik heyetler tarafından incelenip karara bağlanıyor. Kanunun uygulanmasında öncelikli olan uzlaşma halinin sağlanması ve bu halde üçte iki çoğunluk halinde proje kabul ediliyor. Kabul etmeyen tarafın hisseleri komşuları tarafından satın alınabiliyor ya da bakanlık tarafından satın alınabiliyor. Her iki durumda da bakanlık tarafından tespit edilen bedeli rayiç değerinden daha düşük. Uzlaşma yoluna gidenlere devlet geçici konut temin edebiliyor ya da kira yardımı yapabiliyor. En az üçte iki çoğunluk sağlanamaması halinde ise Bakanlık acele kamulaştırma yoluna gidebiliyor. Kanuna göre yıkım işlemi riskli alan tespiti ile başlayan bu süreçte anlaşmaya varılırsa olağan bir işleyişle devam ediyor. Eğer anlaşmaya varılmazsa 60 gün ve ek süre içerisinde yıkım işleminin gerçekleşmesi gerekiyor. Kanunda eğer bu süre bitiminde alan hala yıkılmadıysa devlet tarafından yıkılacağı ve yıkım bedelini yapı maliklerinin ödemek zorunda olduğu belirtiliyor.

Bu kanunla genel anlamda halkı tehdit eden maddeler geçirilmiştir. Uzlaşmayı tercih edenlere sağlanacak Kirayardımı ya da geçici konut temini aslında bu kanunla garantiye alınmamıştır. Halka hiçbir güvence sunulmamıştır. Bu yasa öncesinde Kentsel Dönüşüm projelerine itiraz halinde "kamu yararını gözetmediği" gerekçesiyle iptaller gerçekleşebiliyordu. Kentsel dönüşüm karşıtı yaygın halk direnişleri ve barınma hakkı mücadeleleri sonucunda halkın yararına yargı kararları alınabiliyordu. Bunun üzerine AKP iktidarı mevzuatı değiştirme gereği hissetti. Halka karşı yeni yasalar çıkarttı. 6306 sayılı kanun da bunlardan biri. Ne var ki halkın barınma hakkı mücadelesi karşısında bu yasal değişiklik oyunları da işe yaramayacak.

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Türkiye’nin örnek dönüşüm projesi ilklere imza atacak!
  Türkiye’nin örnek dönüşüm projesi ilklere imza atacak!

  Sur Yapı’nın Antalya Kepez’deki 1 milyon 300 bin metrekarelik alan üzerinde gerçekleştireceği dev kentsel dönüşüm projesi, çevreci uygulamalarıyla Türkiye’ye örnek olacak. Ön talep sürecinin devam ettiği projedeki çalışmaların tamamı akıllı ve örnek dönüşüm metodarıyla gerçekleştiriliyor. Temel atmak için gün sayan proje alanındaki her türlü atık yeniden hayata kazandırılıyor.

 • Dönüşümde Rant Düşünülmemeli
  Dönüşümde Rant Düşünülmemeli

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Bu işe rant olarak bakılmaz. Biz bu işi doğru yapacağız ki, çocuklarımız, torunlarımız bir daha böyle bir problemle uğraşmasın. Büyükşehir Belediyesi'nin amacı budur" dedi.

 • "Dönüşümde rantı değil torunlarımızı düşünmeliyiz"
  "Dönüşümde rantı değil torunlarımızı düşünmeliyiz"

  Türkiye'de kentsel dönüşüme 'yap-sat' zihniyetinin hakim olduğunu belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Bu işe rant olarak bakılmaz. Biz bu işi doğru yapacağız ki, çocuklarımız, torunlarımız bir daha böyle bir problemle uğraşmasın. Büyükşehir Belediyesi'nin amacı budur" dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer