|   |   | 

Ruslar Antalya’da Emlak Alımında Birinci

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yabancı konut satışlarında ikinci sırada yer alan Antalya’da en çok konutu, tatil amaçlı Rusya vatandaşları aldı. Kentteki yabancılara yönelik satış yapan büyük emlak ofisleri, Rusya ve Ukrayna arasındaki krizin satışları düşürdüğünü kaydetti.

Ruslar Antalya’da Emlak Alımında Birinci

Yabancıların Türkiye’den gayrimenkul alımında büyük artış yaşanıyor. TÜİK verilerine göre, yabancılara konut satışı geçen yılın mayıs dönemine göre yüzde 23.1 artış gösterdiği bildirildi. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Mayıs 2015'te ilk sırayı 636 konut ile İstanbul, 546 konut satışıyla Antalya takip etti.

Türkiye’nin turizm başkenti Antalya’da da yabancıların en fazla konut edindiği merkezlerin başında Alanya ve Konyaaltı ilçeleri yer alıyor. Merkezde yer alan Konyaaltı ilçesinin özellikle Hurma, Liman, Sarısu, Altınkum ve Gürsu Mahalleri’ndeki 1+1 lüks rezidanslar yabancılar tarafından tercih ediliyor. Denize yakın olan Hurma Mahallesi’nde yabancılara yönelik lüks rezidanslar ve 1+1 lüks daireler inşa ediliyor. Antalya turizminin lokomotifi olan Rus vatandaşları mülk edinmede de kentte ilk sırada yer alıyorlar.

Rusya Ve Ukraynadaki Kriz Etkiledi

Konyaaltı İlçesi’nde yabancılara yönelik faaliyet gösteren Azpo Emlak Satış Danışmanı Yulia Gaevskaya, Rusya ve Ukrayna arasındaki krizden emlak sektörünün etkilendiğini satışların yüzde 25 seviyesinde düştüğünü söyledi.

Mart, Nisan ve Mayıs aylarında satışların yüksek olduğunun altını çizen Gaevskaya, çünkü o dönemde Ukrayna’nın zengin ailelerin Antalya’dan daire aldıklarını belirtti.

“RUSLAR ÖNDE”

Haziran ayında satışların iyice düşmeye başladığını aktaran Gaevskaya, satışların büyük çoğunluğunun Ruslara diğerlerinin ise Kazakistanlılara yapıldığını kaydetti.

Antalya’yı genelde ailelerin tercih ettiğini ifade eden Gaevskaya, “Bu gelen ailelerde zengin iş adamları oluyor. Hem Antalya’ya yerleşiyorlar hem de burada emlak, giyim, turizm üzerine çalışıyorlar. Geçen yıl 1+1 dairelerimiz çok satılıyordu bu yıl 2+1 satışlarımız yoğunlukta. 45 bin avrodan başlayan daire fiyatları milyona kadar çıkıyor” dedi.

Antalya Evleri Gibi

Gaevskaya, Rusların Antalya’yı tercih etmesinin nedeni olarak ise şunları söyledi: “Ruslar Antalya’ya geldiği zaman Türkçe bilmeseler dahi çok kolay anlaşabiliyorlar. Buranın yemeklerini, doğasını, güneşini, denizini çok seviyorlar. Türklerin yardımseverliklerinden son derece memnunlar.”

“Daireler Tatil Amaçlı Alınıyor”

Tolerance Yatırım Danışmanlık Emlak Genel Müdürü Yıldırım Özden, 15 yıldır yabacılara emlak tahsisi yapan öncü bir kuruluş olduklarının altını çizdi.

İstanbul ve Antalya’da yabancı mülk alım nedenlerinde farklılık bulunduğunu işaret eden Özden, Antalya’daki alımlarım yüzde 95’ı tatil amaçlı, İstanbul’daki alımlarım büyük çoğunluğunun Orta Doğu ülkelerinden yatırım amaçlı alındığını kaydetti.

Kriz Satışları Etkiledi

Antalya’da mülk alımlarının yüzde 95’inin Ruslar, yüzde 5’ini İskandinav ülkeleri oluşturduğunu aktaran Özden, “İskandinavlar Alanya bölgesinde çok ev almaya başladılar. Antalya’da son 1.5 2 yıldır Ukrayna-Rusya arasındaki krizden dolayı emlak alımından ciddi bir azalma var. Yüzde 70’e yakın bir azalma var. Bu eksikliği İran ve Orta Doğu ile kapatmaya çalışıyoruz ama imkanı yok gibi. Yüzde 70’lik bir azalmayı dengeleyemiyoruz. Antalya’nın olmazsa olmazı Ruslardır” diye konuştu.

“Rusların Tercihi Antalya”

Antalya’da Ruslardan sonra en fazla emlak alımının İranlılar tarafından olduğunu dile getiren Özden, “Çünkü Avrupa’da yaşayan İranlılar ile ülkelerinden gele İranlıların buluşma noktası Antalya’dır. Ama asıl alım Ruslardır. Son krizle Moskova’daki ofisimizi kapattık. Rusya’dan Türkiye’ye gelen Rus turistin yüzde 80’ini Antalya’yı tercih ediyor. Ev alımları da turizme bağlı olarak gelişiyor. Sürekli Antalya’ya gelen Rus turist sonunda buradan bir ev almayı tercih ediyor” dedi.

“1+1 Alıyorlar”

Rusların Antalya’yı ‘Tatil Cenneti’ olarak adlandırdığını ifade eden Özden, “Moskova’nın tatil köyü Antalya durumunda. Büyük Türk tur operatörleri de ağırlıklarını Antalya’ya vermiş durumdadır. Antalya’nın deniz ve güneşini çok seviyorlar. Aldıkları evlerde genelde tatil amaçlı oluyor. Satışların yüzde 80’i 1+1 küçük daireler oluşturuyor. Antalya merkezde Rusların tercih yeri Konyaaltı İlçesi Kurma ve Liman mahallesi. Zemin 1+1 fiyatı 150 bin TL’den başlayarak,250 bin TL’ye kadar çıkıyor” şeklinde konuştu.

“Tatil Önemli”

Pazardaki yüzde 70 azalmanın Rusya’daki krizin bitmesiyle sona ereceğinin altını çizen Özden, çünkü Ruslar için tatilin ekmek su kadar önemli olduğunu vurguladı.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat
  Propa Plus Residence’ta kaçırılmayacak fırsat

  Şehrin merkezi Zincirlikuyu’da konfor ve lüksü bir arada sunan Propa Plus Residence’ta teslime özel yüzde 25 indirim fırsatı başladı. İndirime ek olarak, 24 ay kira garantisi sunan projeyle ev sahiplerinin hem kira garantisinden faydalanıp hem de dairesini kiraya vererek çifte avantaj sağlamaları ve böylece indirim fırsatını yüzde 35’e çıkarmaları mümkün.

 • Bina İnşaatı Maliyeti Arttı
  Bina İnşaatı Maliyeti Arttı

  Bina İnşaatı Maliyet Endeksi, yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 22,1 artış gösterdi.

 • Turyap 32. Yılını Kutladı
  Turyap 32. Yılını Kutladı

  Gayrimenkul sektörünün en büyük emlak pazarlama ağı Turyap, 32. yılını Türkiye ve yurt dışından 350 temsilcinin katılımıyla Bodrum’da düzenlenen etkinlik ile kutladı.

 • ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Danışmanı Oldu
  ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Danışmanı Oldu

  Gayrimenkulde dünya devi olan ERA Türkiye, QNB Finansbank ile Xclusive Bankacılık & Private Banking üyelerini kapsayan bir anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre ERA Türkiye, QNB Finansbank’ın Xclusive Bankacılık & Private Banking üyelerine gayrimenkul yatırım danışmanlığı yapacak.

 • Cadde 54 Projesi, Sakarya’da Hayata Geçiyor
  Cadde 54 Projesi, Sakarya’da Hayata Geçiyor

  Sakarya’nın en değerli bölgesi Serdivan’da, YU Group Gayrimenkul Yatırım - Turkmall Gayrimenkul Yatırım’ın ortaklığı ve Serdivan Belediyesi’nin girişimiyle gerçekleştirilen Cadde 54 projesi, bölgenin ticaret merkezi olmasının yanı sıra hem sosyal hayatın ve öğrenci nüfusunun yeni merkezi olacak hem de mağazaları ve yaşam alanları ile tüm kente hizmet verecek.

 • Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği
  Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği

  Yeşil Rapido - Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı bu yıl üçüncü kez düzenleniyor. Konferans, Dünya Şehircilik Günü olarak kutlanan 8 Kasım'da "Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği" temasıyla yapılacak.

 • Emlak Komisyoncularının Sorumlulukları Neler?
  Emlak Komisyoncularının Sorumlulukları Neler?

  Gayrimenkul ya da emlak alım satım işlerinde ayrıca kiralanmasında satıcılar ve alıcılar arasındaki ilişkiyi kuran ve bu bağlantıyı yöneten kişiye emlak komisyoncusu adı veriliyor. Günümüzde oldukça popüler bir meslek olan emlak komisyonculuğunun sorumluluklarını biliyor musunuz?

 • Abonelik Sözleşmelerinde Taahhüt Şartları Nelerdir?
  Abonelik Sözleşmelerinde Taahhüt Şartları Nelerdir?

  Elektrik, doğalgaz, su gibi tüketicinin her türlü mal ve hizmeti sürekli veya düzenli aralıklarla edinmesini sağlayan sözleşmelerin belirli şartları yerine getirmesi gerekiyor. Sözleşmelerde sıklıkla karşımıza çıkan taahhütlü aboneliğe ilişkin esaslar da tüketicinin korunması açısından önem taşıyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer