|   |   | 

Ruslar Antalya’da Emlak Alımında Birinci

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yabancı konut satışlarında ikinci sırada yer alan Antalya’da en çok konutu, tatil amaçlı Rusya vatandaşları aldı. Kentteki yabancılara yönelik satış yapan büyük emlak ofisleri, Rusya ve Ukrayna arasındaki krizin satışları düşürdüğünü kaydetti.

Ruslar Antalya’da Emlak Alımında Birinci

Yabancıların Türkiye’den gayrimenkul alımında büyük artış yaşanıyor. TÜİK verilerine göre, yabancılara konut satışı geçen yılın mayıs dönemine göre yüzde 23.1 artış gösterdiği bildirildi. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Mayıs 2015'te ilk sırayı 636 konut ile İstanbul, 546 konut satışıyla Antalya takip etti.

Türkiye’nin turizm başkenti Antalya’da da yabancıların en fazla konut edindiği merkezlerin başında Alanya ve Konyaaltı ilçeleri yer alıyor. Merkezde yer alan Konyaaltı ilçesinin özellikle Hurma, Liman, Sarısu, Altınkum ve Gürsu Mahalleri’ndeki 1+1 lüks rezidanslar yabancılar tarafından tercih ediliyor. Denize yakın olan Hurma Mahallesi’nde yabancılara yönelik lüks rezidanslar ve 1+1 lüks daireler inşa ediliyor. Antalya turizminin lokomotifi olan Rus vatandaşları mülk edinmede de kentte ilk sırada yer alıyorlar.

Rusya Ve Ukraynadaki Kriz Etkiledi

Konyaaltı İlçesi’nde yabancılara yönelik faaliyet gösteren Azpo Emlak Satış Danışmanı Yulia Gaevskaya, Rusya ve Ukrayna arasındaki krizden emlak sektörünün etkilendiğini satışların yüzde 25 seviyesinde düştüğünü söyledi.

Mart, Nisan ve Mayıs aylarında satışların yüksek olduğunun altını çizen Gaevskaya, çünkü o dönemde Ukrayna’nın zengin ailelerin Antalya’dan daire aldıklarını belirtti.

“RUSLAR ÖNDE”

Haziran ayında satışların iyice düşmeye başladığını aktaran Gaevskaya, satışların büyük çoğunluğunun Ruslara diğerlerinin ise Kazakistanlılara yapıldığını kaydetti.

Antalya’yı genelde ailelerin tercih ettiğini ifade eden Gaevskaya, “Bu gelen ailelerde zengin iş adamları oluyor. Hem Antalya’ya yerleşiyorlar hem de burada emlak, giyim, turizm üzerine çalışıyorlar. Geçen yıl 1+1 dairelerimiz çok satılıyordu bu yıl 2+1 satışlarımız yoğunlukta. 45 bin avrodan başlayan daire fiyatları milyona kadar çıkıyor” dedi.

Antalya Evleri Gibi

Gaevskaya, Rusların Antalya’yı tercih etmesinin nedeni olarak ise şunları söyledi: “Ruslar Antalya’ya geldiği zaman Türkçe bilmeseler dahi çok kolay anlaşabiliyorlar. Buranın yemeklerini, doğasını, güneşini, denizini çok seviyorlar. Türklerin yardımseverliklerinden son derece memnunlar.”

“Daireler Tatil Amaçlı Alınıyor”

Tolerance Yatırım Danışmanlık Emlak Genel Müdürü Yıldırım Özden, 15 yıldır yabacılara emlak tahsisi yapan öncü bir kuruluş olduklarının altını çizdi.

İstanbul ve Antalya’da yabancı mülk alım nedenlerinde farklılık bulunduğunu işaret eden Özden, Antalya’daki alımlarım yüzde 95’ı tatil amaçlı, İstanbul’daki alımlarım büyük çoğunluğunun Orta Doğu ülkelerinden yatırım amaçlı alındığını kaydetti.

Kriz Satışları Etkiledi

Antalya’da mülk alımlarının yüzde 95’inin Ruslar, yüzde 5’ini İskandinav ülkeleri oluşturduğunu aktaran Özden, “İskandinavlar Alanya bölgesinde çok ev almaya başladılar. Antalya’da son 1.5 2 yıldır Ukrayna-Rusya arasındaki krizden dolayı emlak alımından ciddi bir azalma var. Yüzde 70’e yakın bir azalma var. Bu eksikliği İran ve Orta Doğu ile kapatmaya çalışıyoruz ama imkanı yok gibi. Yüzde 70’lik bir azalmayı dengeleyemiyoruz. Antalya’nın olmazsa olmazı Ruslardır” diye konuştu.

“Rusların Tercihi Antalya”

Antalya’da Ruslardan sonra en fazla emlak alımının İranlılar tarafından olduğunu dile getiren Özden, “Çünkü Avrupa’da yaşayan İranlılar ile ülkelerinden gele İranlıların buluşma noktası Antalya’dır. Ama asıl alım Ruslardır. Son krizle Moskova’daki ofisimizi kapattık. Rusya’dan Türkiye’ye gelen Rus turistin yüzde 80’ini Antalya’yı tercih ediyor. Ev alımları da turizme bağlı olarak gelişiyor. Sürekli Antalya’ya gelen Rus turist sonunda buradan bir ev almayı tercih ediyor” dedi.

“1+1 Alıyorlar”

Rusların Antalya’yı ‘Tatil Cenneti’ olarak adlandırdığını ifade eden Özden, “Moskova’nın tatil köyü Antalya durumunda. Büyük Türk tur operatörleri de ağırlıklarını Antalya’ya vermiş durumdadır. Antalya’nın deniz ve güneşini çok seviyorlar. Aldıkları evlerde genelde tatil amaçlı oluyor. Satışların yüzde 80’i 1+1 küçük daireler oluşturuyor. Antalya merkezde Rusların tercih yeri Konyaaltı İlçesi Kurma ve Liman mahallesi. Zemin 1+1 fiyatı 150 bin TL’den başlayarak,250 bin TL’ye kadar çıkıyor” şeklinde konuştu.

“Tatil Önemli”

Pazardaki yüzde 70 azalmanın Rusya’daki krizin bitmesiyle sona ereceğinin altını çizen Özden, çünkü Ruslar için tatilin ekmek su kadar önemli olduğunu vurguladı.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Dünyanın En Güzel Evi
  Dünyanın En Güzel Evi

  ABD'nin en ünlü mimarları arasında sayılan Frank Lloyd Wright'ın tasarımını yaptığı ve günümüzde artık bir müzeye dönüştürülen "Fallingwater" adlı şelale evi, hala dünyadaki en güzel yapılar arasında sayılıyor.

 • Gayrimenkulde şerefiye ne demek?
  Gayrimenkulde şerefiye ne demek?

  Gayrimenkul alım satımlarında ya da piyasayla ilgili her türlü yazıda karşımıza çıkan şerefiye kavramı ne anlama gelir? Şerefiye terimi ve anlamıyla ilgili herşeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

 • Kartal Wings'te Seyir Terası Keyfi
  Kartal Wings'te Seyir Terası Keyfi

  Kartal’ın iddialı projeleri arasında yer alan Kartal Wings’de çatı katları bütünüyle seyir terasları olarak tasarlandı. Kapanmaz deniz manzarasına bakan Kartal Wings’in seyir terasları, Adalar ve Marmara Denizi’ne hakim konumda bulunuyor.

 • Antalya'da Mayıs Ayında Konut Satışı Yüzde 5 Arttı
  Antalya'da Mayıs Ayında Konut Satışı Yüzde 5 Arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs 2017 dönemine ait konut satış istatistiklerine göre konut satışı Antalya ve ilçelerinde geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 5 oranında artarak 5 bin 243 konut satıldı.

 • Kepez’de 61 Bin Konuta Doğalgaz
  Kepez’de 61 Bin Konuta Doğalgaz

  Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, yatırımcı firma işbirliği ile 15 mahallede 61 bin 301 konuta doğalgaz getirdiklerini söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer