|   |   | 

Rusya Krizi Konut Sektörünü Nasıl Etkiledi?

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan kriz birçok sektörü olumsuz etkilerken, bu krizin gayrimenkul piyasasını etkileyecek boyuta ulaşmadığı gözleniyor. Peki rakamlar neyi gösteriyor? Rusya krize konut sektörünü nasıl etkiledi?

Rusya Krizi Konut Sektörünü Nasıl Etkiledi?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı satış istatistiklerine göre, yabancılara konut satışı geçen yıl 22 bin 830'a ulaşırken, bu rakamın yarısından fazlasını Irak, Suudi Arabistan, Kuveyt, Rusya ve İngiltere vatandaşlarına yönelik satışlar oluşturuyor. TÜİK’in verilerine göre yabancıların Türkiye'den satın aldığı konut adedi 2015 yılında, bir önceki yıla kıyasla yüzde 20,4 artarak 22 bin 830'a ulaşıyor. Yabancılara konut satışı geçen yılın aralık ayında, 2014'ün aynı ayına göre yüzde 23,1'lik artışla 2 bin 283 düzeyinde gerçekleşiyor. Ülke uyruklarına göre yabancılara yapılan konut satışlarına bakıldığında ise Irak vatandaşları geçen yıl boyunca ilk sırada yer alıyor. Geçen aralık ayında 512 adet konut alan Iraklıları 258 konutla Suudi Arabistanlılar, 209 konutla Kuveyt ve 150 konutla Ruslar takip ediyor. 2015 ocak-aralık döneminde Iraklılar 4 bin 228, Suudi Arabistan uyruklular 2 bin 704, Kuveytliler 2 bin 130, Ruslar 2 bin 36 ve İngilizler bin 50 konut satın alıyor. Rus vatandaşlar geçen yıl her ay ortalama 170 konut satın alırken, geçen yıl ekim ayında 191, kasımda 136 ve aralıkta 150 konut ediniyor.

Rusların talepleri te gerilemedi

TÜİK’in açıkladığı veriler Rusların aldığı konut sayısını ortaya koyarken sektör temsilcileri de yaptıkları değerlendirmelerde Rusya ile Türkiye arasında yaşanan krizin gayrimenkul sektörünü etkilemediğine işaret ediyor. Rusların taleplerinin ve gayrimenkul alımlarının krizden sonra gerilemediğini belirten sektör temsilcileri, Rus vatandaşlarının gayrimenkul alım tercihini en yoğun Antalya'dan yana kullandıklarını, 2015 yılında Antalya’da yabancıların satın aldığı konutların yüzde 30-35’ini Rusların aldığını ifade ediyor.

Krizin Türkiye’ye yıllık maliyeti ne kadar?

Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasal Araştırmalar Vakfı (TÜSES) tarafından hazırlanan rapor ise Türkiye ve Rusya arasındaki uçak düşürme krizinin olası ekonomik etkilerini ortaya koyuyor. Raporda krizin Türkiye'ye yıllık maliyetinin büyük oranda gıda, turizm, inşaat, konut ve perakende sektörleri kaynaklı olarak 11 milyar doları geçebileceği belirtiliyor.

En fazla kaybın yaşanacağı alanlardan birinin müteahhitlik hizmetleri olduğu belirtilen raporda, “Rusya'da özellikle 2018 Dünya Kupası ile birlikte Türk müteahhitlik hizmetlerinin 5 milyar dolar gibi bir hacme ulaşması bekleniyordu. İnşaat sektöründe kötü senaryoda kaybın 3.5 milyar dolar mertebesinde gerçekleşme riski var” ifadelerine yer veriliyor.

Konut sektörü için 40 milyon dolarlık kayıp

Raporda ayrıca, Rusya ile yaşanan krizinin konut sektörüne de olumsuz yansıyabileceğine dikkat çekiliyor. Türkiye'de yabancıya konut satışının yaklaşık yüzde 10'unun Rusya vatandaşlarına yapıldığı belirtilen raporda, “Azerbaycan, Ukrayna, Kazakistan gibi Rus vatandaşlarının yoğun yaşadığı veya politik olarak Rusya ile ilişkili ülke vatandaşlarına yapılan satışlar da göz önüne alındığında bu oranın yüzde 18'i geçtiği görülmektedir. Türkiye Konut Fiyat Endeksi verileri baz alındığında minimum 40 milyon dolarlık bir kayıp söz konusu olacaktır” deniliyor. 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Rize'de Konut Satışlarında Ciddi Artış Oldu
  Rize'de Konut Satışlarında Ciddi Artış Oldu

  2017 yılı Mayıs ayında Doğu Karadeniz’de satılan konut sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde yüzde 2,2 artış ile 2 bin 588 oldu. Rize ise konut satışlarında geçtiğimiz yıla göre yüzde 57,8 artış ile dikkat çekti.

 • 3S Firuze Konakları İçin Acele Eden Kazançlı Çıkıyor!
  3S Firuze Konakları İçin Acele Eden Kazançlı Çıkıyor!

  İstanbul Avcılar’da E-5 aksındaki en büyük proje olan 3S Firuze Konakları yatay mimarisi ve ferah tasarımıyla dikkat çekiyor. Yüksek kiralama potansiyeline sahip bulunan proje tamamlandığında %40 değer artışı öngörülüyor.

 • Giydirme Cephe Nedir?
  Giydirme Cephe Nedir?

  Taşıyıcı olmayan ve genellikle çok katlı yapılarda kullanılan giydirme cephenin özellikleri nelerdir?

 • Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl Çıkarılır?
  Kira Ödemeyen Kiracı Nasıl Çıkarılır?

  Kirasını ödemeyen kiracıya karşı ev sahibi hangi haklara sahip oluyor, kirasını ödemeyen kiracı için ne yapılabiliyor, kirasını ödemeyen kiracıyı çıkarabiliyor mu?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer