|   |   | 

Rusya’yı Yeşil Binalarla Bir Türk Şirketi Tanıştırıyor

Türkiye’nin ilk çevre dostu bina danışmanlık şirketi Altensis, Türkiye’den sonra Rusya’yı da çevre dostu binalarla tanıştırıyor.

Rusya’yı Yeşil Binalarla Bir Türk Şirketi Tanıştırıyor

Türkiye’deki sertifikalı yeşil binaların yüzde 60’ının sertifikasyon sürecine rehberlik ederek Pazar lideri olan şirket, Rusya’da toplam 500 bin metrekarelik inşaata danışmanlık ediyor.

Türkiye’de çevre dostu, yeşil bina kavramlarının daha telaffuz bile edilmediği dönemde bu alanda danışmanlık hizmeti vermek üzere kurulan mühendislik firması Altensis, 5. yılını geride bıraktı. 3 kişilik çekirdek kadroyla yola çıkan Altensis, bugüne kadar yaklaşık 1,5 milyon metrekare inşaat alanına sahip projelerin yeşil bina sürecini başarıyla tamamladı. Halen de yaklaşık 3 milyon metrekare inşaat alanına sahip projelerin danışmanlık ve sertifikasyon sürecini sürdürüyor. 

Alanında öncü olan Altensis, bugün 20 kişilik personeli, toplam değeri 5 milyar doları aşan projelerden oluşan portföy büyüklüğü ve yüzde 60’lık Pazar payı ile iç pazarın da lideri konumunda. Şöhreti yurtdışına yayılan Altensis ekipleri, artık Rus pazarında da iş yapıyor. Bu ülkede 500 bin metrekarelik inşaat alanına sahip 3 ayrı projenin danışmanlığını yürüten şirketin hedefi, Rusya’da bir yılda 1 milyon metrekarelik projeye imza atmak…

Altensis kurucu ortağı Emre Ilıcalı, tüm dünyada giderek yaygınlaşmakta olan çevre dostu yeşil bina anlayışının komşularda da kendini gösterdiğini belirterek, bunların başında da Türk inşaat firmaları açısından iyi bir Pazar kabul edilen Rusya olduğunu söyledi. Rusya pazarına 2013 yılı ortalarında girdiklerini belirten Ilıcalı, “Orası da Türkiye’nin birkaç sene önceki hali gibi. Ancak çok büyük bir pazar ve büyük bir potansiyel taşımakta. Biz bu ülkedeki işlerimizde de Türkiye’deki vizyoner kimliğimizi ortaya koyacağımıza inanıyoruz, bu nedenle daha ilk yıldan hedefimizi büyüttük” dedi. 

Türki Cumhuriyetlere de Hizmet Vereceğiz

Emre Ilıcalı Rusya pazarıyla ilgili şu bilgiyi verdi:

“ Rusya günümüze kadar birçok inşaat projesine ev sahipliği yapmış olsa da, enerji verimliliği ve yeşil binalar konseptleri henüz çok yeni. Enerji, su ve diğer doğal kaynakların göreceli olarak daha bol ve ucuz olması Rusların bu konularda hassasiyetinin daha az olmasına yol açmış.  Bu sebeple yeşil binalar pazarı Rusya da olması gerekenin çok altında kalmış. Fakat uluslararası yatırımcıların artması ve global markaların sürdürülebilirlik konseptini artık her yerde istemesine paralel olarak, yeşil binalar ve sertifikasyon sistemleri Rusya’da da artmaya başladı. Özellikle yabancı yatırımcılar ve bunlara müteahhitlik yapan Türk firmaları bu konuda öncülük yapıyor. Altensis’in özellikle Türkiye’deki bilinilirliği ve yabancı ve yerli yatırımcılara ait birçok proje tamamlamış olması bu yatırımcıların Rusya pazarındaki projelerinde de Altensis’i tercih etmesini sağladı. Ayrıca Altensis ‘in uluslararası kimliği, uzmanlarının uluslararası ve benzer coğrafyalardaki proje tecrübeleri de, Rusya’nın farklı pazarına kolaylıkla adapte olmasını sağlıyor. Altensis sadece Rusya değil, tüm Türki Cumhuriyetler’de de projelere hizmet vermeyi planlıyor. Şu ana kadar birçok projeye teklif vermiş olan Altensis bu seneden itibaren Rusya pazarındaki yeşil bina projelerinde adını duyuracaktır.” 

Türkiye’de inşaatı tamamlanmış 50 adet uluslar arası sertifikaya sahip yeşil binanın 30 adedinin sertifika sürecinin kendileri tarafından gerçekleştirildiğini anlatan Emre Ilıcalı, devam eden 200 projenin yarısına yakınının sürecini de yine kendilerinin yürüttüğünü vurguladı. 

Ecoplatform’a Çağrılan Tek Türk Üye

Öte yandan Altensis’in ülke sınırları dışındaki faaliyetleri Rusya pazarı ile sınırlı kalmadı. Altensis, bazı ülkelerde zorunlu hale gelen yapı ürünlerindeki Çevresel Ürün Beyanı (EPD) ile ilgili olarak kurulan Ecoplatform’a ise Türkiye’den kurucu üye olarak iştirak eden tek şirket oldu. Sözkonusu platform, üretici firmaların ürünle ilgili ilettiği Çevresel Ürün Beyanlarını Avrupa Birliği içinde tek bir şemsiye altında toplayıp harmonize ederek, çevreye etkilerinin ve ihracatının uygunluğunu denetleyecek. Çevresel Ürün Beyanı (EPD) şimdiden bazı AB ülkelerinde dolaylı olarak zorunlu hale geldi. Türkiye’de gönüllülük esası ile ilerliyor ancak Türk ihracatçılar EPD’yi kabul eden ülkelere ihracat yapmak için sözkonusu beyana uymak zorunda kalıyor. 

Türkiye’yi Devler Ligine Sokan Şirket

2008 yılında kurularak Türkiye’nin yeşil binalarla tanışmasında büyük pay sahibi olan Altensis’in yüzde 60 pay ile Pazar liderliğini elinde bulundurduğu Türkiye yeşil binalar pazarı, dünyada ilk 10 Pazar arasına girdi. Amerikan USGBC’nin verilerine göre Türkiye, LEED sertifikasına sahip-aday projelerinin sayısı ile dünyada 9. Sırada yer alıyor. 

Google’ı Yeşillendiren Şirket

Berkay Somalı, Serkan Emin, Emre Ilıcalı tarafından 2008 yılında kurulan Altensis’in bugüne kadar yeşil bina sertifikası sahibi yaptığı binalar arasında Google’in Türkiye ofisinden Türkiye Futbol Federasyonu’nun Riva Tesislerine, Özyeğin Üniversitesi’nden Schneider’in Gebze’deki fabrikasına kadar geniş yelpazedeki yapılar bulunuyor. 

Ağaoğlu Andromeda Gold, Akbatı AVM, Akasya Acıbadem, Migros Alaçatı mağazası, Özyeğin Üniversitesi Kampüsü, Gülnar Evleri, Tekfen Bomonti Apartmanları, Nida Kule Göztepe, Tekfen OZ Kağıthane Ofis, Soyak Merkez Binası, Turkish Engince Center, S. Gökçen Fabrika ve İdari Binası, Tepe Maltepe Narlife, Özdilek Levent, Nurol Tower Çağlayan, Nida Palladium Tower, Soyak Optimus ve Soho, Soyak Holding Merkez Binası, Soyak Siesta Blue ve Oxygen, Zorlu Levent gibi projeler çevre dostu bina yolculuğunda Altensis rehberliğinde hareket ettiler. Altensis kurucu ortaklarının ayrıca, BES Enerji isimli binalarda enerji verimliliği danışmanlığı ve enerji kimlik belgesi konularına odaklanmış bir firması daha bulunmaktadır. 

Yeşil Bina Nedir?

Küresel ısınma, susuzluk, çevre kirliliği ve doğal kaynakların hızla tüketilmesi yapı sektöründe çevre dostu binaların yapılmasını gündeme getirdi. Çevre dostu bina yapımına ilgi giderek artarken yeşil bina olarak tabir edilen yapılar ortaya çıktı. Belli standartlar getirilerek sertifikalanmakta olan yeşil binalar yapı sektöründe daha değerli, doğaya saygılı, ekolojik, konforlu ve enerji tüketimini azaltan binalar olarak yeni bir yönelim ve sektör ortaya çıkardı. 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Ödül İstanbul'da yeni kampanya!
  Ödül İstanbul'da yeni kampanya!

  Özyurtlar Holding, 'Ödül İstanbul' projesinde yeni bir kampanyaya start veriyor. Kampanyaya göre;'Ödül İstanbul'dan yüzde 5 peşin veayda 1.900 TL taksitle ev almak mümkün olacak.

 • Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman
  Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman

  Gökorman, orman manzaralı konumuyla ‘Lokasyona’, doğadan ilham alan özgün mimarisi ile ‘Tasarıma’, 44 yıllık Sinpaş güvencesi ve kalitesi ile ‘Markaya’ yatırımın en ideal adresi olacak.

 • IFC, Greenox Projesine Edge Sertifikası Verdi
  IFC, Greenox Projesine Edge Sertifikası Verdi

  Greenox, Dünya Bankası Grubu üyesi IFC (Uluslararası Finans Kurumu) tara-fından ülkemizde ilk defa uygulanacak EDGE (Yüksek Verimlilik için Tasarımda Mükemmellik) Sertifika Programı kapsa-mında, aday gösterilen özel sektör projeleri arasından seçilen tek proje ol-du.

 • Mod İstanbul Fiyat
  Mod İstanbul Fiyat

  Ortadoğu Grup tarafından İstanbul Kağıthane'de yükselen Mod İstanbul projesinde daire fiyatları!

 • Sıfır Ev Temizliğinin Püf Noktaları
  Sıfır Ev Temizliğinin Püf Noktaları

  Eğer yeni bir ev satın aldıysanız ya da kiraladıysanız, ilk yapmanız gereken taşınmadan önce temizlemektir. Ancak bu evde sizden daha önce yaşayan olmadıysa, temizlik işi biraz daha zorlaşabilir. Sıfır ev temizliğinin püf noktalarını sizin için derledik.

 • Çatı Piyesi Nedir?
  Çatı Piyesi Nedir?

  Çatı piyesi, çatı eğimi içinde kalmak şartıyla altındaki bağımsız bölüme ait bu bölümle içeriden irtibatlı yapılan, terasların da dahil olabildiği mekanları anlatır.

 • Yapı Kullanma İzin Belgeleri Yüzde 1,9 Arttı
  Yapı Kullanma İzin Belgeleri Yüzde 1,9 Arttı

  2017’nin ilk yarısında belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izin belgeleri bina sayısında yüzde 1,9, yüzölçümünde yüzde 8,7, daire sayısında ise yüzde 9 artış gösterdi.

 • Tarım Arazilerinin Yanlış Kullanımında Uygulanacak Cezalar
  Tarım Arazilerinin Yanlış Kullanımında Uygulanacak Cezalar

  Tarım arazisi, toprak, topografya ve iklimsel özellikleri tarımsal üretim için uygun olup, hâlihazırda tarımsal üretim yapılan veya yapılmaya uygun olan veya imar, ihya, ıslah edilerek tarımsal üretim yapılmaya uygun hale dönüştürülebilen arazilerdir.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer