|   |   |  Sarkıt aydınlatmalarla estetik ve zarafetin dışa vurumu

Sarkıt aydınlatmalarla estetik ve zarafetin dışa vurumu

EvimiTasarla.net‘in kurucuları Ebru Tamer ve Banu Hatipoğlu, aydınlatmanın günlük yaşamda tüm mekanların vazgeçilmezi olduğunu belirterek, sarkıt aydınlatma tasarımlarının aynı zamanda çarpıcı dekorasyon unsurları olduğunu kaydediyor.

Sarkıt aydınlatmalarla estetik ve zarafetin dışa vurumu

Gündüz saatlerinde güneş doğal ışık kaynağı olsa da mekanların özellikle geceleri doğru aydınlatılması gerektiğini söyleyen Tamer ve Hatipoğlu, halihazırda satışı sunulan aydınlatma elemanlarının ise gerek tasarım gerek işlevsel bakımdan geniş bir yelpaze sunduğunu belirtiyor.

Göze çarpan dekorasyon unsuru

Günlük yaşamda kullanılan spot, gömme, aplik gibi aydınlatmalardan ziyade tasarım açısından sarkıt aydınlatmaların dekorasyona daha yüksek değer kattığını dile getiren Tamer ve Hatipoğlu, bu ürünler mekanın merkezinde kurgulandığı için dikkat çeken dekorasyon unsurlarının başında geldiğini ifade ediyor.

Sarkıt aydınlatmaların gelişimi hakkında bilgi veren Tamer ve Hatipoğlu, şunları belirtiyor: “Sarkıtlar tasarım bağlamında zaman içinde pek çok farklılaşmaya uğradı. Örneğin ilk sarkıt örnekleri, ilkel versiyonunda üzerinde mumlar ya da gaz lambaları bulunan şamdan üzerinden çeşitlendirildi. Daha sonra tasarımcılar farklı form ve malzemeleri kullanarak çok farklı ürünler ürettiler. Günümüzde sıklıkla kullanılan sarkıt aydınlatma tasarımlarını malzemelerine göre incelediğimizde genellikle metal, cam ve plastik ağılıklı ürünler görüyoruz.“

Sıradışı çarpıcı tasarımlar

Diğer yandan, metal, cam ve plastik malzemelerin dışında alışılmadık malzemelerden üretilmiş sıradışı sarkıt aydınlatma ürünlerinin de olduğunu ifade eden Tamer ve Hatipoğlu, “Bu materyallere örnek olarak betonu verebiliriz. Günümüzde sarkıt aydınlatma tasarımında betonla üretilmiş tasarımlara sıklıkla rastlıyoruz. Ahşap da malzeme olarak sık kullanılan ve mekana sıcak bir hava katan bir tasarım öğesi. Tasarımcılar kimi zaman işlev olarak çok farklı amaçlarla tasarlanmış unsurları da sarkıt aydınlatmalarda tasarımın bir parçası olarak kullanabiliyor. Ancak zevkinize göre amber ışık veren akkor ampülleri de farklı bir tasarım anlayışıyla sarkıt aydınlatma olarak kullanabilirsiniz“ diyor.

Dekorasyon Haberleri

Etiketler

Dekorasyon Kategorisindeki diğer haberler

 • L’UNICA’dan sofralara modern dokunuş
  L’UNICA’dan sofralara modern dokunuş

  Yaşam alanlarına konforlu ve estetik mobilyalarıyla prestij ve keyif katan L’unica, 2019 ilkbahar-yaz koleksiyonunda yer alan Cloud yemek masası ve sandalyesiyle sofralara modern ve şık bir görünüm kazandırıyor.

 • L’unica’dan stil sahibi sehpalar
  L’unica’dan stil sahibi sehpalar

  Fonksiyonelliğin ve kalitenin ön planda tutulduğu tasarımlarını konfor ve estetikle buluşturan L’unica, 2019 ilkbahar-yaz koleksiyonunda yer alan yeni sehpaları ile mekanlara prestij katıyor.

 • Açik havada rahatliği ikiye katlayan tasarim
  Açik havada rahatliği ikiye katlayan tasarim

  Her tarza uygun tasarımlarıyla açık havaya prestij ve keyif katan L’unica, 2019 ilkbahar-yaz koleksiyonunun iddialı parçalarından Cape Town Oturma Grubu ile dikkatleri üzerine çekiyor.

 • Bahçe mobilyalarinda 2019 trendleri
  Bahçe mobilyalarinda 2019 trendleri

  Bahar ve yaz aylarında zamanın büyük bir kısmı açık havada geçiyor. Havaların ısınmasıyla birlikte bahçe mobilyaları için araştırma yapanların en çok merak ettiği konuların başında ise yeni trendler geliyor.

 • Häfele’den eviye ve lavabo altlarına özel çözümler
  Häfele’den eviye ve lavabo altlarına özel çözümler

  Ürün ve çözümlerini geliştirirken mekanların ve kullanıcıların ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran Häfele, genellikle atıl bırakıldığı için kullanılamayan eviye ve lavabo altlarına özel çözümleriyle bu alanları daha işlevsel hale getiriyor.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.