|   |   |  Sarkıt aydınlatmalarla estetik ve zarafetin dışa vurumu

Sarkıt aydınlatmalarla estetik ve zarafetin dışa vurumu

EvimiTasarla.net‘in kurucuları Ebru Tamer ve Banu Hatipoğlu, aydınlatmanın günlük yaşamda tüm mekanların vazgeçilmezi olduğunu belirterek, sarkıt aydınlatma tasarımlarının aynı zamanda çarpıcı dekorasyon unsurları olduğunu kaydediyor.

Sarkıt aydınlatmalarla estetik ve zarafetin dışa vurumu

Gündüz saatlerinde güneş doğal ışık kaynağı olsa da mekanların özellikle geceleri doğru aydınlatılması gerektiğini söyleyen Tamer ve Hatipoğlu, halihazırda satışı sunulan aydınlatma elemanlarının ise gerek tasarım gerek işlevsel bakımdan geniş bir yelpaze sunduğunu belirtiyor.

Göze çarpan dekorasyon unsuru

Günlük yaşamda kullanılan spot, gömme, aplik gibi aydınlatmalardan ziyade tasarım açısından sarkıt aydınlatmaların dekorasyona daha yüksek değer kattığını dile getiren Tamer ve Hatipoğlu, bu ürünler mekanın merkezinde kurgulandığı için dikkat çeken dekorasyon unsurlarının başında geldiğini ifade ediyor.

Sarkıt aydınlatmaların gelişimi hakkında bilgi veren Tamer ve Hatipoğlu, şunları belirtiyor: “Sarkıtlar tasarım bağlamında zaman içinde pek çok farklılaşmaya uğradı. Örneğin ilk sarkıt örnekleri, ilkel versiyonunda üzerinde mumlar ya da gaz lambaları bulunan şamdan üzerinden çeşitlendirildi. Daha sonra tasarımcılar farklı form ve malzemeleri kullanarak çok farklı ürünler ürettiler. Günümüzde sıklıkla kullanılan sarkıt aydınlatma tasarımlarını malzemelerine göre incelediğimizde genellikle metal, cam ve plastik ağılıklı ürünler görüyoruz.“

Sıradışı çarpıcı tasarımlar

Diğer yandan, metal, cam ve plastik malzemelerin dışında alışılmadık malzemelerden üretilmiş sıradışı sarkıt aydınlatma ürünlerinin de olduğunu ifade eden Tamer ve Hatipoğlu, “Bu materyallere örnek olarak betonu verebiliriz. Günümüzde sarkıt aydınlatma tasarımında betonla üretilmiş tasarımlara sıklıkla rastlıyoruz. Ahşap da malzeme olarak sık kullanılan ve mekana sıcak bir hava katan bir tasarım öğesi. Tasarımcılar kimi zaman işlev olarak çok farklı amaçlarla tasarlanmış unsurları da sarkıt aydınlatmalarda tasarımın bir parçası olarak kullanabiliyor. Ancak zevkinize göre amber ışık veren akkor ampülleri de farklı bir tasarım anlayışıyla sarkıt aydınlatma olarak kullanabilirsiniz“ diyor.

Dekorasyon Haberleri

Etiketler

Dekorasyon Kategorisindeki diğer haberler

 • 2019 trendlerinde mobilyanın en doğal hali yine ön planda
  2019 trendlerinde mobilyanın en doğal hali yine ön planda

  Günümüz yaşam koşullarında artık insanlar iç mekânlarının benzersiz olmasını arzuluyor. Bu amaçla mobilyanın binbir yüzünü görebileceğiniz tasarımları bu yıl yerli, kişiye özel üretime önem veren Modoko imalathaneleri ve vitrinlerinde görmek mümkün olacak.

 • IDEAL Homex’te özel markalı üretim yükselişte!
  IDEAL Homex’te özel markalı üretim yükselişte!

  Avrasya’nın en büyük ev ve mutfak eşyaları pazarının katılımcıları, Avrupa perakende sektöründe markalı ürünlerindeki belirgin büyümenin yansıması olarak, özel markalı ürün çeşitliliğini artırmak üzere çalışmalarını yoğunlaştırdı.

 • Creavit, 65 ülkede banyo deneyimini yeniden şekillendiriyor
  Creavit, 65 ülkede banyo deneyimini yeniden şekillendiriyor

  Yarım yüzyılı aşkın sektör tecrübesi ile seramik sağlık gereçleri, banyo mobilyası, gömme rezervuar, armatür ve duş sistemleri ürün gruplarında faaliyet gösteren global Türk markası Creavit, yılda 4 milyon adet ıslak mekan çözümü sunabilme kapasitesiyle, 65 ülkede banyo deneyimini şekillendirmeye devam ediyor.

 • Tasarıma önem verenler için ofis dekorasyonu
  Tasarıma önem verenler için ofis dekorasyonu

  Yaşamın her alanında yer alan modern duruş, ofis dekorasyonlarında da kendini gösteriyor. Zamanın büyük bir kısmını ofiste çalışarak geçirdiğimiz gerçeğiyle hareket eden işverenler ise misafirlerini ağırladıkları, iş bağlantıları yaptıkları ofislerinde dekorasyonu daha çok önemsiyor.

 • Işıldayan bir yılbaşı için Deluxe Deco’dan öneriler
  Işıldayan bir yılbaşı için Deluxe Deco’dan öneriler

  Yaşadığınız alanın belli aralıklarla küçük değişikliklere uğraması evin enerjisini de pozitif yönde etkiliyor. Yeni kararlar alıp uygulamaya başlayacağınız “yeni yıl” ise değişimin ilk adımını atmanız için iyi bir bahane olabilir.

 • 2019’un banyo trendleri!
  2019’un banyo trendleri!

  Banyo dekorasyonu geçmişten günümüze büyük bir değişim içerisinde. 2019’un banyolarında tasarım odaklı ürünler yükselişe geçerken fonksiyonellik, teknolojik ve ekolojik yaklaşım bu mekanlar için değişimi kaçınılmaz kılıyor.

 • Yeni yılda dekorasyonunuz hatasız olsun
  Yeni yılda dekorasyonunuz hatasız olsun

  Yeni yıl, yeni planları ve yeni enerjileri de beraberinde getiriyor. Yeni yılda en çok vakit geçirdiğimiz mekanlarda kusursuz bir dekorasyon tasarımı gerçekleştirmek isteyenler araştırmalara çoktan başladı.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.