|   |   |  Sarkıt aydınlatmalarla estetik ve zarafetin dışa vurumu

Sarkıt aydınlatmalarla estetik ve zarafetin dışa vurumu

EvimiTasarla.net‘in kurucuları Ebru Tamer ve Banu Hatipoğlu, aydınlatmanın günlük yaşamda tüm mekanların vazgeçilmezi olduğunu belirterek, sarkıt aydınlatma tasarımlarının aynı zamanda çarpıcı dekorasyon unsurları olduğunu kaydediyor.

Sarkıt aydınlatmalarla estetik ve zarafetin dışa vurumu

Gündüz saatlerinde güneş doğal ışık kaynağı olsa da mekanların özellikle geceleri doğru aydınlatılması gerektiğini söyleyen Tamer ve Hatipoğlu, halihazırda satışı sunulan aydınlatma elemanlarının ise gerek tasarım gerek işlevsel bakımdan geniş bir yelpaze sunduğunu belirtiyor.

Göze çarpan dekorasyon unsuru

Günlük yaşamda kullanılan spot, gömme, aplik gibi aydınlatmalardan ziyade tasarım açısından sarkıt aydınlatmaların dekorasyona daha yüksek değer kattığını dile getiren Tamer ve Hatipoğlu, bu ürünler mekanın merkezinde kurgulandığı için dikkat çeken dekorasyon unsurlarının başında geldiğini ifade ediyor.

Sarkıt aydınlatmaların gelişimi hakkında bilgi veren Tamer ve Hatipoğlu, şunları belirtiyor: “Sarkıtlar tasarım bağlamında zaman içinde pek çok farklılaşmaya uğradı. Örneğin ilk sarkıt örnekleri, ilkel versiyonunda üzerinde mumlar ya da gaz lambaları bulunan şamdan üzerinden çeşitlendirildi. Daha sonra tasarımcılar farklı form ve malzemeleri kullanarak çok farklı ürünler ürettiler. Günümüzde sıklıkla kullanılan sarkıt aydınlatma tasarımlarını malzemelerine göre incelediğimizde genellikle metal, cam ve plastik ağılıklı ürünler görüyoruz.“

Sıradışı çarpıcı tasarımlar

Diğer yandan, metal, cam ve plastik malzemelerin dışında alışılmadık malzemelerden üretilmiş sıradışı sarkıt aydınlatma ürünlerinin de olduğunu ifade eden Tamer ve Hatipoğlu, “Bu materyallere örnek olarak betonu verebiliriz. Günümüzde sarkıt aydınlatma tasarımında betonla üretilmiş tasarımlara sıklıkla rastlıyoruz. Ahşap da malzeme olarak sık kullanılan ve mekana sıcak bir hava katan bir tasarım öğesi. Tasarımcılar kimi zaman işlev olarak çok farklı amaçlarla tasarlanmış unsurları da sarkıt aydınlatmalarda tasarımın bir parçası olarak kullanabiliyor. Ancak zevkinize göre amber ışık veren akkor ampülleri de farklı bir tasarım anlayışıyla sarkıt aydınlatma olarak kullanabilirsiniz“ diyor.

Dekorasyon Haberleri

Etiketler

Dekorasyon Kategorisindeki diğer haberler

 • Canlı Dokular ve Ham Materyaller ile Yaşayan Bir Bahar Dekorasyonu
  Canlı Dokular ve Ham Materyaller ile Yaşayan Bir Bahar Dekorasyonu

  Gerçekleştirdiği konut projelerinde klasik stil ile modern anlayışı harmanlayan EDDA Mimarlık Kurucusu İç Mimar Eda Tahmaz, senenin trendlerini yakalamak isteyen ev sahipleri için 2019 İlkbahar/Yaz sezonunda dekorasyonda ön plana çıkacak yenilikleri değerlendirdi.

 • 2019 yılında yaşam alanlarını ahşap-metal tasarımlar tamamlayacak
  2019 yılında yaşam alanlarını ahşap-metal tasarımlar tamamlayacak

  Ev tasarlamak çok kolay gibi gözükse de birçok tamamlayıcı detay düşünüldüğünde hayli karmaşık bir hal alıyor. Kusursuz bir ev hayali içinse hiç kuşkusuz tasarım ön plana çıkıyor. Birbirinden kreatif parçalar bu yıl yaşam alanlarının vazgeçilmezi olmaya aday gibi…

 • Bahçe mobilyasi seçiminin 5 püf noktasi!
  Bahçe mobilyasi seçiminin 5 püf noktasi!

  Baharın gelişiyle birlikte bahçeler, balkonlar, teraslar, havuz kenarları gibi açık hava mekanlarının havasını değiştirmek isteyenlerin konforlu, fonksiyonel, dayanıklı ve aynı zamanda estetik mobilyalar seçebilmek için dikkat etmeleri gereken bazı önemli unsurlar bulunuyor.

 • 2019 trendlerinde mobilyanın en doğal hali yine ön planda
  2019 trendlerinde mobilyanın en doğal hali yine ön planda

  Günümüz yaşam koşullarında artık insanlar iç mekânlarının benzersiz olmasını arzuluyor. Bu amaçla mobilyanın binbir yüzünü görebileceğiniz tasarımları bu yıl yerli, kişiye özel üretime önem veren Modoko imalathaneleri ve vitrinlerinde görmek mümkün olacak.

 • IDEAL Homex’te özel markalı üretim yükselişte!
  IDEAL Homex’te özel markalı üretim yükselişte!

  Avrasya’nın en büyük ev ve mutfak eşyaları pazarının katılımcıları, Avrupa perakende sektöründe markalı ürünlerindeki belirgin büyümenin yansıması olarak, özel markalı ürün çeşitliliğini artırmak üzere çalışmalarını yoğunlaştırdı.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.