|   |   |  Satış rekoru kıran inşaat sektörü, 2018’e güçlü giriş yaptı

Satış rekoru kıran inşaat sektörü, 2018’e güçlü giriş yaptı

Royal Group Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Çehreli; “Satış rekoru kıran inşaat sektörü, 2018’e güçlü giriş yaptı” dedi.

Satış rekoru kıran inşaat sektörü, 2018’e güçlü giriş yaptı

Ekonomideki istikrarlı yükselişin en önemli aktörlerinden inşaat sektörü, yeni yıla olumlu gelişmelerle girerek, 2018’de de ekonominin üstünde bir büyüme göstereceğinin sinyallerini verdi. İnşaat sektörünün tüm iç ve dış dinamiklere rağmen ülke ekonomisi üzerinde önemli bir itici güç oluşturduğunu söyleyen Royal Group Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Çehreli, açıklanan TUİK verilerinin inşaat sektörünün sürdürülebilir başarıda üstlendiği kilit rolü gösterdiğini ifade etti.

“2017’deki başarı, 2018’de yol gösterici olacak”

Değişen ve gelişen koşullara ayak uydurabilen dinamik bir alan olan inşaat sektörünün 2017’de ciddi bir satış rakamına ulaştığını dile getiren Çehreli; “Birçok parametre ve uluslararası ilişkinin baskılayıcı birer unsur olarak ortaya çıktığı inşaat sektörü kendi iç dinamikleri sayesinde hızlı yükselişini devam ettirmeyi başarıyor. TÜİK verilerine baktığımızda 2017 yılındaki satış rakamlarının geçen yıla oranla 5,1 oranında arttığını, satılan konut sayısının 1 milyon 409 bin 314’ü geçtiğini görüyoruz. Bu tablonun oluşmasında devlet teşviklerinin yanı sıra yılın son çeyreğinde yoğunlaşan kampanya ve yeni proje tanıtımlarının gücü yadsınamaz. Bu anlamda rakamların bir devamlılığı olacağı kanaatindeyiz. Son olarak 15 yıldır istikrarla devam eden bu başarı grafiğinin 2018’de de süreceğine inancımız tamdır” dedi.

“Yabancıya konut satışlarının da etkisi var”

Açıklanan TÜİK verilerine göre yerli alıcılara olduğu kadar yabancı yatırımcılara da rekor satışların gerçekleştiğini söyleyen Çehreli; “Raporlara baktığımızda yabancılara satışta Orta Doğu ülkelerinin başı çektiğini görüyoruz. İlk sırayı alan Irak’ı, Suudi Arabistan, Kuveyt, Rusya Federasyonu ve Afganistan takip ediyor. 2018 yılında da yabancılara satışın artarak devam edeceğini ve Türk ekonomisine katkı sağlayacağını düşünüyorum” dedi.

“Satış rakamlarındaki devamlılık için kredi faizlerinin düşürülmesi çok önemli”

Rekora koşan satış rakamları istatistiksel bir veriye dönüştüğünde saatte 150 ev satışının gerçekleştiğini dile getiren Çehreli; “Bu rakam gerçek anlamda umut verici. Özellikle de orta ve dar gelirli ailelerin bu piramidin bir parçası olmasını istikrarlı büyümenin en önemli yansıması olarak yorumluyoruz. Satış rakamlarındaki artışın önemli bir kısmını oluşturan dar ve orta gelirli ailelerinin alım gücünü değerlendirdiğimizde ise arsa maliyetlerinin ve kredi faizlerinin düşmesinin büyük bir rol oynadığını söyleyebiliriz. Baktığımızda TÜİK rakamlarındaki tablonun oluşmasında, faiz oranlarının 0,60’lara kadar düşmesinin etkili olduğunu görüyoruz” dedi.

“2018’de sektörün,  % 6 – 7 oranında büyümesini bekliyoruz ”

Hareketli iç pazar, yabancı yatırımcıların ilgisi ve daha birçok değişken ekseninde şekillenen Türk inşaat sektörünün 2018’de yükselişine devam edeceğine inandıklarını ifade eden Çehreli; “2018’de büyüme ve daha da güçlenme adına önemli adımların atılacağını düşünüyoruz. Royal Group olarak bizim de önemli yatırım hedeflerimiz var ve bu doğrultusun çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  2018 yılı için büyüme öngörümüz % 6- 7 oranındadır. Geçen yıl 1,5 milyona yaklaşan konut satışlarının yeni yılda bu rakamları aşacağı kanaatindeyiz.  Bu öngörülerin gerçekleşebilmesi adına Royal Group olarak biz de yeni projelerimiz ve yatırımlarımızla üzerimize düşeni yapacağız dedi.

Şirket Haberleri

Etiketler

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

 • FuzulEv’den Erken Teslim Kampanyası!
  FuzulEv’den Erken Teslim Kampanyası!

  Kurulduğu günden bu yana sabit ve dar gelirli ailelerin ev hayalini gerçeğe dönüştüren FuzulEv, teslimatları erkene çekerek yine çok konuşulacak bir kampanyaya imza attı.

 • Nef’ten toplam 318 Milyon TL tahvil ödemesi
  Nef’ten toplam 318 Milyon TL tahvil ödemesi

  Toplam konut satış tutarında son 4 senenin lideri olan Nef, 50 Milyon TL tutarındaki tahvilin 7.kupon ödemesinin gerçekleştirildiğini Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirdi.

 • Sani Şener Körfez Bölgesi’nde inşaat sektörünün en güçlü 4. lideri
  Sani Şener Körfez Bölgesi’nde inşaat sektörünün en güçlü 4. lideri

  TAV Grubu CEO’su Sani Şener, inşaat sektörünün saygın yayınlarından Construction Week dergisi tarafından hazırlanan ve Körfez Bölgesi’nin en etkili 100 iş insanının açıklandığı listede dördüncü sırada yer aldı. Şener, 2015’ten bu yana listede ilk 10 arasında gösterilen tek Türk iş insanı oldu.

 • Masar İnşaat’tan 425 milyon TL’lik yatırım
  Masar İnşaat’tan 425 milyon TL’lik yatırım

  35 yıldan bu yana, Suriye’den başlayıp Mısır ve Suudi Arabistan’a uzanan bir coğrafyada çok sayıda dev projeye imza atan Masar İnşaat, gayrimenkul ve inşaat sektöründe edindiği köklü tecrübeyle, rotasını Türkiye’ye çevirdi.

 • Sefa İnşaat’ın Kızılay bağışları platin madalya ile ödüllendirildi
  Sefa İnşaat’ın Kızılay bağışları platin madalya ile ödüllendirildi

  Sefa İnşaat, yurt içi ve yurt dışında insani yardım faaliyetlerini sürdürmeye devam eden Türk Kızılayı’nın gelenekselleşen Kızılay Bağışçıları Madalya Töreni’nden ödülle döndü. Geçtiğimiz yıl düzenlenen ödül töreninden de ödül alan Sefa İnşaat, bu yıl platin madalyanın sahibi oldu.

 • BOSS4 Gayrimenkul projelerini Körfez Bölgesi’ne tanıttı
  BOSS4 Gayrimenkul projelerini Körfez Bölgesi’ne tanıttı

  BOSS4 Gayrimenkul, Irak’ın başkenti Bağdat’ta gerçekleşen IREXPO Uluslararası Gayrimenkul ve Yatırım Fuarı’na katıldı. Şirket fuar kapsamında bu yıl anahtar teslimini gerçekleştireceği ve hayata geçireceği yeni projelerini Körfez ülkelerindeki yatırımcılara tanıttı.

 • Tekfen İnşaat Katar’da Dünya Kupasının Yollarını Açıyor
  Tekfen İnşaat Katar’da Dünya Kupasının Yollarını Açıyor

  Tekfen İnşaat’ın yapımını üstlendiği ve şirketin tek seferde imzaladığı en büyük sözleşme olarak dikkat çeken Katar Al Khor Expressway’in, ana yol ve 3 kavşağı Katar Başbakanı Abdullah Bin Nasser Bin Khalifa Al Thani tarafından açıldı.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.