|   |   | 

Satış Vaadi Sözleşmesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Satış vaadi sözleşmesi yaparken nelere dikkat etmeli? Bu soruların cevabını merak edenler için faydalı olacak bilgileri aşağıda bir araya getirdik...

Satış Vaadi Sözleşmesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin farklı illerinde birçok markalı konut projesi hayata geçiriliyor. Tüketiciler de bu projelerden seçim yaparak hayalindeki konuta kavuşuyor. Ancak kimi zaman daha henüz bitmeyen ve inşaatı devam eden projelerden de ev satın alınıyor. Bunu için de öncelikle bir satış vadi sözleşmesi yapılıyor. Böylece satış vaadi sözleşmesi ile alıcı ve satıcı anlaşarak, belirlenen satış bedeli karşılığında; satıcı, gayrimenkulün satışını gerçekleştireceğini, alıcı ise bedelini ödeyerek gayrimenkulü satın alacağını taahhüt ve beyan etmiş oluyor. Ancak bu anlaşmayı yapmak çok da basit bir işlem olarak değerlendirilmemesi gerekiyor. Bu konuda yeterli bilgiye sahip olunmayınca bazı sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu nedenle gayrimenkul alım satımında taraflar arası bir ön sözleşme olan satış vaadi sözleşmesini yaparken bazı konulara dikkat etmek gerekiyor. Özellikle uzmanların uyarıda bulunduğu nokta; satış vaadi sözleşmesinin noter vasıtasıyla yapılması. Yeni Tüketici Yasası’na göre de bu artık zorunlu. İlgili maddede şu ifadeler yer alıyor: “Ön ödemeli konut satışının tapu siciline tescil edilmesi, satış vaadi sözleşmesinin ise noterde düzenleme şeklinde yapılması zorunludur. Aksi hâlde satıcı, sonradan sözleşmenin geçersizliğini tüketicinin aleyhine olacak şekilde ileri süremez.” Peki diğer gözden kaçırılmaması gereken noktalar neler? Satış vaadi sözleşmesi yaparken nelere dikkat etmeli? Bu soruların cevabını merak edenler için faydalı olacak bilgileri aşağıda bir araya getirdik:

İşte satış vaadi sözleşmesi yaparken dikkat edilmesi gerekenler…

·        Satış vaadi sözleşmesi; alıcı ve satıcının karşılıklı olarak, satıcının taraflarca belirlenen bir bedel karşılığında taşınmazın satışını vermek, alıcının da bu taşınmazı satın almak ve bedelini ödemek konusunda tarafların vaat ve taahhüt beyanlarını kapsayan bir sözleşme olarak tanımlanıyor.

·        Ya da diğer bir ifade ile satış vaadi sözleşmesi; tüketicinin konut amaçlı bir taşınmazın satış bedelini önceden peşin veya taksitle ödemeyi, satıcının da bedelin tamamen veya kısmen ödenmesinden sonra taşınmazı tüketiciye devir veya teslim etmeyi üstlendiği sözleşmedir.

·        Kısaca satış vaadi sözleşmesine; ön satış sözleşmesidir de denebilir. Bir gayrimenkulün alım satımında tarafların iradelerini noterde bir araya getirerek yapmış oldukları sözleşmelerdir.

·        Bu sözleşmelerin mutlaka noterde düzenlenmesi gerekir. Yani satış vaadi sözleşmelerinin noter huzurunda yapılması zorunludur. Bu konuya özellikle dikkat edilmesi gerekir.

·        Ön ödemeli konut satışının tapu siciline de tescil edilmesi gerekir. Yeni Tüketici Kanunu da tapuya şerh koymayı zorunlu tutuyor.

·        Önemli bir husus da; satış vadi sözleşmesi yapıldıktan sonra 10 yıl içinde tarafların tapuda esas satış işlemini gerçekleştirmesi gerektiğidir. 10 yıl içinde gerçekleştirilmezse zaman aşımına tabi oluyor. 

·        Yeni Tüketici Kanunu’na göre yapı ruhsatı alınmadan, tüketicilerle ön ödemeli konut satış sözleşmesi yapılamaz. Bu nedenle firmadan projenin yapı ruhsatı olup olmadığını mutlaka öğrenmeye çalışın.

·        Ayrıca tüketicilere sözleşmenin kurulmasından en az bir gün önce, Bakanlıkça belirlenen hususları içeren bir ön bilgilendirme formu verilmelidir.

·        Konut satış vaadi sözleşmesinde hak ve borçlar açıkça belirtilmeli, taşınmazın bedeli ve ödenme şekli yer almalıdır.

·        Ayrıca satış vaadi sözleşmesi içeriğinde konutun yeri, konumu, adası, parseli, daire numarası belirli ve açık olmalıdır.

·        Tüketici, on dört gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin ön ödemeli konut satış sözleşmesinden cayma hakkına sahiptir.

 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Kartal Wings'te Seyir Terası Keyfi
  Kartal Wings'te Seyir Terası Keyfi

  Kartal’ın iddialı projeleri arasında yer alan Kartal Wings’de çatı katları bütünüyle seyir terasları olarak tasarlandı. Kapanmaz deniz manzarasına bakan Kartal Wings’in seyir terasları, Adalar ve Marmara Denizi’ne hakim konumda bulunuyor.

 • Antalya'da Mayıs Ayında Konut Satışı Yüzde 5 Arttı
  Antalya'da Mayıs Ayında Konut Satışı Yüzde 5 Arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs 2017 dönemine ait konut satış istatistiklerine göre konut satışı Antalya ve ilçelerinde geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 5 oranında artarak 5 bin 243 konut satıldı.

 • Kepez’de 61 Bin Konuta Doğalgaz
  Kepez’de 61 Bin Konuta Doğalgaz

  Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, yatırımcı firma işbirliği ile 15 mahallede 61 bin 301 konuta doğalgaz getirdiklerini söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer