|   |   | 

Sektör, yönetmelik ve projelerdeki belirsizliklerin bitmesini bekliyor

Sektör, Enerji Kimlik Belgesi’nin zorunlu hale gelmesi ve kentsel dönüşüm projeleri ile ivme kazandı.

Sektör, yönetmelik ve projelerdeki belirsizliklerin bitmesini bekliyor

Türkiye'de yalıtım sektörü 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren binalarda Enerji Kimlik Belgesi'nin zorunlu hale getirilmesiyle canlılık kazandı. Gündeme gelen kentsel dönüşüm projeleri ise sektördeki bu hareketlenmeye katkıda bulundu. 2002 yılında 300 milyon dolarlık ciro yapan ısı Yalıtım sektörü yaklaşık 10 kat büyüyerek bugün 3 milyar doları aşmış bulunuyor. Türkiye'de yalıtım pazarının büyüklüğü ise 6 milyar TL'yi buluyor.

Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği gereğince yeni inşa edilen binaların Enerji Kimlik Belgesi alması zorunlu oldu. Mevcut binaların da 2017 yılına kadar bu belgeyi alması gerekiyor. Ancak 2011 seçim sürecinde bu belgelendirmede yaşanan sıkıntılar dolayısıyla bu uygulamanın gevşetildiğini ve gelişmesinin durduğunu belirten sektör aktörleri, şu anda uygulamanın etkisiz olduğundan yakındılar. Çevre ve enerji politikaları bakımından ise yalıtımda avrupa Birliği (AB) kriterlerinin güçlü bir iradeyle hayata geçirilmesi oldukça önemli. Sektörün gelişiminde önemli bir yeri olan Kentsel Dönüşüm hareketinin ilk adımları 2012 yılında atılırken, yönetmelikler doğrultusunda kentsel dönüşümle yıkılıp yeniden yapılacak tüm binalarda enerji verimliliği uygulaması zorunlu olacak. Ancak Kentsel Dönüşüm alanlarının tayini tam netlik kazanmadığı için 2012 yılında sektör açısından çok hızlı bir hareket yaşanamadı. Sektör, Kentsel Dönüşüm projelerinden beklentilerini yılın ikinci yarısından başlayarak gelecek yıllara erteledi.

Yalıtım pazarı, özellikle ısı, su, ses ve yangın yalıtımından oluşuyor. Sektör, gelişimini inşaat pazarı paralelinde sürdürüyor. 2012 yılında yüzde 22 büyüyen sektörde, ısı yalıtımı alanında yaklaşık 14.2 milyon metreküp, su yalıtımında ise 118 milyon metrekare malzeme kullanıldı. Özellikle ısı yalıtımı branşında yüzde 30'ları bulan büyüme yaşandı. Ürün grupları bazında bu rakam yüzde 40'ları yakaladı. Benzer rakamların 2013 yılında da yakalanması tahmin ediliyor. 200'den fazla firmanın yer aldığı yalıtım sektöründe 80 bin kişi istihdam ediyor. Her yıl bu sayıya 11-12 bin kişinin daha eklendiği belirtiliyor.

Navlun maliyeti ihracatı zorlaştırıyor

Sektör, özellikle gelişmiş olan ısı yalıtım ürünlerinde, ürünlerin hacimli olması sebebiyle zorlanıyor. Hacimli ürünler, navlun maliyetini yükseltiyor. Ürünün özelliğinden kaynaklanan bu sebepten dolayı üreticiler daha çok yurtiçi pazarları tercih ediyor. Hatta firmalar kendi bölgelerindeki pazarları öncelikli tutuyor. Bununla birlikte çok uluslu firmalara bakıldığında Türkiye'deki yönetim ofislerinin aynı zamanda bölge ofisleri olduğu görülüyor. Bu noktada Türkiye'de yaptıkları üretimi yakın bölgedeki ülkelere ihraç ediyorlar. Ancak bu ihracat, miktar ve değer bakımından da oldukça sınırlı. Yine de özellikle Türk Cumhuriyetleri ve ortadoğu ülkelerine yaklaşık 300 milyon dolar civarında ihracat yapılabiliyor.

Türkiye, enerjisinin yüzde 75'ini ithal ediyor. Türkiye'deki enerjinin yüzde 34'ünün konutlarda kullanılıyor ve konutlarda kullanılan enerjinin yüzde 80'i ısıtma ve soğutma amaçlı tüketiliyor. Bu rakamlar doğrultusunda ülke enerjisinin büyük bir kısmının boşa harcandığı ortaya çıkıyor. Türkiye'de bulunan 19 milyon konutun ise yüzde 85'i yalıtımsız. Yalıtım yapılmamış bunca konut, sektör için de büyük bir pazar. Uzmanlar, mevcut ve yeni inşa edilecek binalarda yapılacak ısı yalıtımının, enerji tüketiminde yüzde 50'ye varan oranlarda tasarruf sağlayacağının altını çiziyor. Bu tasarrufun çevre korumasına ve sürdürülebilir kalkınmaya olduğu kadar, ülke ekonomisine yapacağı katkı da kayda değer miktarda olacak.

Maliye Bakanlığınca yapılan Yeni gelir vergisi Yasa Tasarısı uyarınca, kiraya verilen gayrimenkul için yapılan ısı yalıtımı ve enerji tasarrufunu artırmaya yönelik harcamalar beyan edilen gelirden düşülecek. Yani bu teşvik doğrultusunda evini kiraya veren ev sahibi eğer binaya yalıtım yaptırırsa, harcamalarını gelir vergisinden düşebilecek. Bu yasa tasarısına göre devletin de yalıtımı desteklediği görülüyor. Hükümet, TS825 adında zorunlu bir standarda sahip olan ısı yalıtımından sonra, yeni yapılacak binalarda su yalıtımının da zorunlu hale getirilmesi üzerine çalışmalarda bulunuyor. Su yalıtımının da zorunlu hale gelmesi, binaların korozyona karşı güçlenmesi ve depreme karşı dayanıklılık kazanmaları bakımından oldukça önemli. Su yalıtımının zorunlu gelmesi halinde yalıtım sektörünün bu sahasında da canlanma yaşanması bekleniyor. Sektör, devletin vermiş olduğu destek ve teşviklerden hoşnut olsa da bunların yeterli olduğunu düşünmüyor. Özellikle yalıtım harcamalarının gelir vergisinden düşürülmesi ve yalıtım malzemelerinden KDV'nin düşürülmesi ile ilgili yasal düzenlemelerin yapılması, sektör aktörlerinin beklentileri arasında bulunuyor.

Yalıtım, son yıllarda hızlı büyüyen bir sektör. Bu yüzden de merdivenaltı ve kaçak ürtim sektörün en büyük sorunu. Standart dışı ürünler haksız rekabete sebep olurken sektör oyuncuları denetimlerdeki eksiklikten şikayetçi. Ayrıca tüketicilerin de standart dışı malzemelere ve yanlış uygulamalara karşı bilgilendirilmelerine yönelik kampanyalara ağırlık verilmesinin gerekliliği bildiriliyor. Tüketicinin yalıtımda CE belgeli, uluslararası standartlara uygun ürünler kullanması, yalıtım yaptırma bilinci kadar yalıtımda kaliteli ürün kullanma bilinci ile oluşacak. Sektörün diğer bir sorunu ise eğitimli eleman eksikliği. Kaliteli ürünlerin eğitimsiz ekipler tarafından uygulanması sonucunda ise istenmeyen sonuçlar çıkabiliyor.

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Asıl Bayram Bir Yıl Sonra Uzundere'de
  Asıl Bayram Bir Yıl Sonra Uzundere'de

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Uzundere’de sürdürdüğü kentsel dönüşüm çalışmalarında konutlar yükseldikçe, hak sahiplerinin heyecanı da artmaya başladı.

 • Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Almanız Mümkün!
  Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Almanız Mümkün!

  Kentsel dönüşüm kapsamına girmiş bir binada oturuyorsanız, binanızın yenilenmesi sürecinde kira yardımı almanız mümkün. Binanın riskli yapı raporu verilmiş bir bina olması durumunda, evinizin yeniden inşası sırasında kira yardımı alabilirsiniz.

 • Başkent'te 20 Bin Gecekondu Yıkıldı
  Başkent'te 20 Bin Gecekondu Yıkıldı

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’nın kentsel dönüşüm projelerinde öncü olduğunu ve Türkiye’ye örnek çalışmalara imza attığını belirterek, “Bugüne kadar yürüttüğümüz 5 büyük proje kapsamında, 16 milyon 680 bin metrekarelik alanda, gecekondunun yıkımını gerçekleştirdik” dedi.

 • Muhtar’lı Dönüşüm
  Muhtar’lı Dönüşüm

  GYODER Başkan Yardımcısı Gürsel Öngören, Şehircilik Şurası’nda kentsel dönüşümün mahalle bazında yapılması ve muhtarların kilit rol almasının gündemde olduğunu söyledi.

 • Deprem Gerçeğini Yaşayan İzmir’e Riskli Bina Uyarısı
  Deprem Gerçeğini Yaşayan İzmir’e Riskli Bina Uyarısı

  Son günlerde ardı ardına meydana gelen depremlere karşı İzmir'in kentsel dönüşüm konusunda elini çabuk tutması gerektiğini belirten Palandöken İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Binali Ünal, “İzmir’in yüzde 85’inin kentsel dönüşüm olması gerekiyor. Büyük Marmara depreminden sonra yapılan binalarda risk yok; ama daha önce yapılan binaların yüzde 90’ı riskli” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer