|   |   | 

Sektördeki Durgunluk Ne Zaman Geçecek?

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, gazetecilerle bir araya geldiği toplantıda sektörün son durumunu ve önümüzdeki dönemde hayata geçireceği özel çalışmalarını anlattı.

Sektördeki Durgunluk Ne Zaman Geçecek?

Sohbet ortamında 17 Aralık sonrası yaşananları da yorumlayan Ömer Faruk Çelik, konut stokunun 1930'lardan sonra oluşmaya başladığını ve her ülkede gelişmişlik problemi olduğunu; 1950-60'ların barınma ihtiyacı ve bugünün ihtiyaçları birbirinden farklı olduğunu, yerleşim yerleri, teknoloji, nüfus değiştikçe eski yeni bina çatışmasının yaşanmasının doğal olduğunu ifade etti.

Çelik, asıl tartışılması gereken konunun bundan sonra, “İstanbul'u ya da Türkiye'yi nasıl geliştirmek istediğimizi belirlemek” olduğunu söyledi. Önce hedefler belirlenip  sonrasında da uygun planlamayla harekete geçilmesi gerektiğini, hayali kurup sonrasında strateji geliştirmenin doğru olacağını ifade etti.

Kentsel Dönüşüm ile ilgili de fikirlerini beyan eden Çelik, "Kanun çıktı ama ne nasıl yapılacak bilmiyoruz. Binayı- kenti dönüştürürken çevresi de düşünülmeli. Anı kurtarmak için iş yapmak sonrasında büyük problemlere yol açabilir. Kentsel Dönüşüm, Van depreminden sonra ortaya atıldı. Başbakan Tayyip Erdoğan o aşamada liderlik örneği göstererek kentsel dönüşümün vazgeçilemez şekilde hayata geçirileceğini ifade etti. Ancak sonrasında aşağı kadrolar ve bakanlıklar bunun planlamasını yapmalıydı. Konutder bu süreçte, dönüşümün sadece Bakanlık tekelinde olması durumuna karşı çıktı fakat mücadelemiz pek duyulmadı.

Kalkınma Bakanlığı'nın düzenlediği dönüşüm toplantısında gördük ki; herkesin kafasında farklı bir dönüşüm tanımı var. Sendikalar da özel sektör de üniversiteler de ideolojik olarak yorumluyor. Öncelikle herkesin inandığı bir ortak kavram oluşturulmalı." dedi.

Çelik, Türk filmlerindeki 3 kötü karakteri hatırlatarak, konuya esprili bir yorum yaptı. Kafamızdaki kötü karakterlerin; Köyün imamı,  zengin fabrikatör ve çocukların oynadığı bahçelere göz diken müteahhit olduğunu; bu kötü algının yerleştiğini ve inşaat müteahhitlerine de bu şekilde bakıldığını ifade etti. 

17 Aralık yolsuzluk operasyonu, inşaat sektörünü derinden etkileyen bir kapsama ulaştı. Konuyla ilgili ne düşündüğü sorulan Ömer Faruk Çelik, operasyonu şu şekilde yorumladı: "Sektörde eğer bir yolsuzluk, usulsüzlük varsa -ki böyle büyük bir sektörde elbette olabilir- hukukun doğru metotlarıyla bu durum çözülmelidir. İnşaat sektöründen de 2-3 patronun isminin geçtiği operasyon kapsamında şüphelilere terörist ya da kaçakçı gibi sabaha karşı gözaltılar ve uzun süre sorgulanmalar uygulandı. Bu biraz sektörü itibarsızlaştırmaya girebilir. Bir hata varsa, savcı dosya açarak mahkeme sürecini başlatabilir. İnşaat sektörü güven ve itibar üzerine kurulduğu için bu gibi durumlar sıkıntı yaratabilir." dedi.

Durumun sektöre ne zaman ve nasıl yansıyacağı sorusu üzerine Çelik, bugün yapılan bir şeyin etkisinin hemen görülmeyebileceğine dikkat çekti. Önümüzdeki dönemde de bu operasyonun etkisini görebileceğimizi ifade etti.

Sektördeki durgunluğun ancak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra azalacağını düşünen Çelik, bugünkü hali de şöyle özetledi: "Herkes ruhsat alımı, inşaat yapımına devam ediyor kimse şantiyeye kilit vurmaz ancak satış aşaması ertelenebilir. Bu da konut ihtiyacı olduğu sürece sektöre zarar vermez. 6 ay sonra da satışa çıksa, ihtiyaç olduğu sürece hareketlilik devam edecektir."

Özel faaliyetleri ve planları sorulan Ömer Faruk Çelik, Sinpaş GYO'daki hisselerine karşılık olarak 3 hisseyle ayrıldığını ifade etti.

Kentsel Hizmetler, Dekors, 3 Öğün firmalarını alan Çelik, yeni ekibiyle kısa sürede sektördeki herkese hizmet verecek olan bu firmaları büyüteceğini hedeflediğini açıkladı.

Artık daha keyifli işler yapmak istediğini vurgulayan Çelik, EYG Emlak Yatırım ve Geliştirme A.Ş ile, B ve C gelir grubuna hitap eden en az 300-400 daireli butik projelere yöneleceğini ve fabrikasyon konutlardan uzak duracağını ifade etti.

Önümüzdeki dönemde, nitelikli yabancı yatırımcının Türkiye'ye yatırım yapmasını sağlamak için Gayrimenkul Yatırım Fonu'nu devreye sokup, internetten ve yurtdışı faaliyetlerinden yararlanarak bu fonla markalı projelerden alımlar yapmayı hedeflediklerini açıkladı. Gayrimenkul Yatırım Fonu kısa süre sonra yabancı ortaklarla işbirliği içerisine de girmeyi hedefliyor.

Milliyet

 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler
  Kış Başlarken Evinizde Yapmanız Gerekenler

  Kış ayları ve soğuk havaların başlamasıyla beraber evinizi hem korumak hem de daha güvenli, sıcak bir ortam haline getirmek için bazı küçük önlemler almalısınız. Oldukça ucuza mal olan bu önlemler ile kışın size ve cüzdanınıza getireceği maliyetlerden korunabilirsiniz.

 • Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin
  Ev Satın Alırken İhtiyaçlarınızı İyi Belirleyin

  Ev satın alırken gerçekten ihtiyacınız özelliklere sahip olan konutu bulmak ve bütçenizi çok zorlamadan hedefinize ulaşmak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Bu küçük ipuçları sayesinde, herkese cazip gelecek özellikler yerine gerçekten ihtiyacınızı karşılayacak rasyonel seçeneklere yönelebilirsiniz.

 • Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?
  Mekansal Plan Aşamaları Nelerdir?

  Mekansal plan, İmar Kanunu çerçevesince hazırlanan, kapsadıkları alan ve amaçları açısından üst kademeden alt kademeye doğru sırasıyla; mekânsal strateji planı, çevre düzeni planı ve imar planını kapsayan plandır.

 • Aplikasyon Nedir?
  Aplikasyon Nedir?

  Aplikasyon krokisi kim tarafından düzenlenir? Aplikasyon krokisi başvurusunda gerekli belgeler nelerdir?

 • Ödül İstanbul'da yeni kampanya!
  Ödül İstanbul'da yeni kampanya!

  Özyurtlar Holding, 'Ödül İstanbul' projesinde yeni bir kampanyaya start veriyor. Kampanyaya göre;'Ödül İstanbul'dan yüzde 5 peşin veayda 1.900 TL taksitle ev almak mümkün olacak.

 • Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman
  Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman

  Gökorman, orman manzaralı konumuyla ‘Lokasyona’, doğadan ilham alan özgün mimarisi ile ‘Tasarıma’, 44 yıllık Sinpaş güvencesi ve kalitesi ile ‘Markaya’ yatırımın en ideal adresi olacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer