|   |   | 

Siirt'te Baraj Felaketi

Siirt'te Alkumru Baraj kapaklarının açılması sonucu meydana geldiği belirtilen taşkında suya kapılan 6 vatandaştan birinin cesedine ulaşıldı. Siirt Belediye Başkanı Bakırhan, ihmal iddialarına dikkat çekti.

Siirt'te Baraj Felaketi

Baraj gölünden taşan suda kaybolan ve arama kurtarma ekipleri tarafından bulunan cesedin Seval Tarlak'a ait olduğu öğrenildi. Küçük Seval'in kayıp olan babası Osman Tarlak ve ailesinin bulunması için arama çalışmaları bölgede devam ediyor.

Siirt'te Botan Çayı'nın taşması sonucu suya kapılan bir kişi hayatını kaybetti.

İddiaya göre, çayın üzerinde bulunan Alkumru Barajı'nın kapaklarının açılması sonucu taşkın meydana geldi.

Yasak olduğu iddia edilen bölgede piknik yapan vatandaşlardan bazıları suya kapıldı.

Bölgeye çok sayıda kurtarma ekibi sevk edildi. Kurtarılan 6 kişi hastaneye kaldırıldı.

Çalışmalarını sürdüren kurtarma ekipleri, kaybolan 6 kişiden birinin cesedine ulaştı.

Konuyla ilgili NTV canlı yayınına telefonla bağlanan 
Siirt Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan, "Bir saat önce 4 kaybımız vardı şu anda 6 kayıp vatandaş var. Alan geniş olduğu için ne kadar insanın kayıp olduğu konusunda bilgi vemek için henüz erken" diye konuştu.

Bakırhan, yaralı olarak kurtarılan 6 kişinin ise hayati tehlikesi olmadığını kaydetti.

KRİZ MASASI KURULDU

Olayla ilgili bir kriz masası oluşturduklarını ifade eden belediye başkanı, "Yakınlarına ulaşamayanları kriz masasına davet ediyoruz. Belediye olarak arama kurtarma çalışmalarını devam ettiriyoruz" dedi.

'İhmal' iddialarına da değinen Bakırhan, şunları dile getirdi: "Yaralıların durumları iyi hastanede ziyaret ettik. Olayla ilgili bilgi aldık. Suyun aniden yükseldiğini ikaz seslerini duymadıklarını söylediler. Şu anda yaralılar iyi durumda. Vatandaşların söylediklerini aktarıyorum. Botan Çayı üzerinde barajlar var. Barajın kapaklarının açıldığı iddia edilyor. İnsanların haftasonu gidip piknik yaptığı bir yer. Bir vadinin içerisinde. Barajın kapaklarının açılmasıyla su seviyesi aniden yükseliyor.

İHMAL İDDİALARI

İnsanların sudan kurtulma şansları az olmuş. Vatandaşlar bölgede piknik yapılmaması konusunda ikazda bulunulmadığnı belirtiyor. Barajdan mı kaynaklı olduğu, ikaz konusunda mı eksiklik olduğu yakın bir zamanda ortaya çıkacaktır. Burası haftasonu insanların gittiği tek yer. Baraj kapakları açılıyor ve insanlar uyarılmıyorsa çok ciddi bir ihmal vardır. İnsanlara gerekli olan değer verilmemiştir. Yetkililer maalesef ortada yok. Biz çalışanlarımızla birlikte koşturuyoruz. Baraj yetkililerinden bir açıklama gelmedi."

Siirt Valiliği ve AFAD'ın çalışmalarını yoğun bir şekilde devam ettirdiğinin altını çizen Bakırhan, "İhtiyaç duyulması halinde çevre illerden de yardım ekipleri gelecek. Vadinin sarp ve uzun olması havanın kararması ciddi bir engel oluşturuyor" ifadelerini kullandı.
 

VALİ VEKİLİ PALA: 1 ÖLÜ, 5 KİŞİ ARANIYOR
Alkumru ve Kirazlık Hidroelektrik Santralleri baraj gölünde, su taşkınına yakalanan son anda kurtarılan 6 kişinin Siirt Devlet Hastanesi'ndeki tedavileri sürüyor. Vali Vekili Mustafa Pala, hastanede tedavi gören vatandaşların sağlık durumlarının iyi olduğunu belirterek, aranan kişilerden bir kız çocuğunun cesedine ulaşıldığını söyledi.
Cesetin kime ait olduğunun henüz tespit edilemediğini ifade eden Vali Yardımcısı Pala, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın telefonla kendisini aradığını ve son durum hakkında bilgi aldığını belirterek, "Sayın Başbakanımız, beni cep telefondan arayarak durum hakkında bilgi aldı. Şu ana kadar taşkın suyuna kapılan 6 kişi kurtarıldı. Bunun dışında Osman Tarlak (34), Sena Nur (10), Betül (8), Seval Tarlak (5) ile Ahmet ve Fikre Tante olmak üzere 6 kişi kayıptı. Arama çalışmalarında bir kız çocuğunun cesedine ulaşıldı.  Cesedin kime ait olduğu henüz tespit edilemedi. Kayıp 5 kişinin de aranmasına devam ediliyor. Kayıpların bulunması amacıyla arama çalışmalarımız devam ediyor. Sayıları abartılı şekilde verilmiş olması üzüntü ve endişe yarattı halk arasında. Söylendiği gibi değil durum şu an kontrol altında" dedi.

TAŞKINA YAKALANAN AİLE AMATÖR KAMERALAR TARAFINDAN GÖRÜNTÜLENDİ
Öte yandan taşkına dere yatağında yakalanan 9 kişilik aile amatör kamera tarafından görüntülendi. 9 kişinin su içerisinde birbirine tutunduğu görüntülerde, nehir kenarında bir vatandaşın da sudakilere, birbirlerine tutunmaları çağrısı yapıp, yardım istediği sözleri duyuluyor.
 

LİMAK ŞİRKETLER GRUBU: VATANDAŞLARIMIZ YASAK OLAN BÖLGEDEYDİ


Siirt'te Botan Çayı üzerindeki Alkumru Barajı'nda meydana gelen olayla ilgili olarak Limak Şirketler Grubu tarafından yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, 'Olaydan etkilenen vatandaşlarımızın baraj sahasında girilmesi yasak olan bölgede bulundukları anlaşılmış, prosedürlerimiz gereği siren ve anonslarla da uyarılar yapılmasına rağmen hiç istemediğimiz bu üzücü durum meydana gelmiştir' denildi.
Limak Şirketler Grubu'ndan Siirt'te meydana gelen olayla ilgili yazılı açıklama yapıldı. 'Siirt ilinde Botan Çayı üzerinde bulunan Grubumuza ait Alkumru ve Kirazlık Hidroelektrik Santralleri, günlük üretimlerini TEİAŞ talimatlarına istinaden yapmaktadır' denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: 'Bugün, sabah 06.00 - 10.00 saatleri arasında bir ünite devreye girmiş, saat 16.00'da TEİAŞ'tan gelen yeni talimata istinaden de iki ünite devreye alınmıştır. Santrallerin olağan çalışma prosedürü içerisinde üretime geçilmiş olup herhangi bir taşkın, baraj kapağı arızası ya da kapakların açılması söz konusu değildir. Olaydan etkilenen vatandaşlarımızın baraj sahasında girilmesi yasak olan bölgede bulundukları anlaşılmış, prosedürlerimiz gereği siren ve anonslarla da uyarılar yapılmasına rağmen hiç istemediğimiz bu üzücü durum meydana gelmiştir. Bölgede yaşanan gelişmeleri yetkili mercilerle irtibat halinde yakından takip etmekte olduğumuzu bildirir, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz.'
 

KÜÇÜK KIZIN CESEDİ BULUNDU, AİLESİ ARANIYOR
Baraj gölünden taşan suda kaybolan ve arama kurtarma ekipleri tarafından bulunan cesedin Seval Tarlak'a  (5) ait olduğu öğrenildi. Küçük Seval'in kayıp olan babası Osman Tarlak ve ailesinin bulunması için arama çalışmaları bölgede devam ediyor.

 

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

  • Bir milyon ton pamuk üretimi hayal değil
    Bir milyon ton pamuk üretimi hayal değil

    Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, bu yıl pamuk rekoltesinde yüzde 20’lik artış beklediklerini belirterek, 2017 bitmeden priminin 90 kuruş olarak açıklanması halinde pamuk üretiminin 1 milyon tona ulaşacağını söyledi.

  • Markalar ‘Bayim Olur musun dedi, birçok kişi kendi işinin patronu oldu!
    Markalar ‘Bayim Olur musun dedi, birçok kişi kendi işinin patronu oldu!

    Katılımcı marka, m2 ve ziyaretçi sayısı bazında Avrupa ve Ortadoğu’nun birincisi olma özelliğini taşıyan Bayim olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı, Medyafors Fuarcılık organizasyonu, UFRAD işbirliği ve Coldwell Banker Türkiye Ana Sponsorluğunda 12-15 Ekim tarihleri arasında CNR Fuar merkezinde düzenlendi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer