|   |   | 

Sinpaş GYO'dan Açıklama

Sabah Gazetesi'nde yayınlanan "Yatırımcı Sinpaş'ı SPK'ya şikâyet etti" başlıklı haber üzerine Sinpaş GYO, KAP'ta bir açıklama yaptı.

Sinpaş GYO'dan Açıklama

Sinpaş GYO'dan yapılan açıklama şöyle;

Bir basın-yayın organında kamuoyu ve yatırımcılarımız nezdinde yanlış algılamalara yol açabilecek, gerçeği yansıtmayan bazı iddialara ve taraflı bilgilere yer verildiğini görmüş bulunuyoruz.  Konuyla ilgili açıklamalarımız aşağıdadır:

Söz konusu haberde, pazarlama giderlerinin ve yönetim giderlerinin brüt kara oranı gibi bir veriden hareketle Sinpaş GYO'nun diğer GYO kuruluşlarıyla kıyaslanması yanlış bir kıyaslamadır. Haberde kıyaslanan şirketlerin iş modelleri birbirlerinden farklıdır. Hasılat paylaşımı modeli ile çalışmakta olan ve projelerinin pazarlama reklam giderleri hasılat paylaşımı ihaleleri alan müteahhitler tarafından yapılan bir şirketin bilançosundaki pazarlama reklam giderlerinin düşük olması doğaldır.  Ayrıca ağırlıklı olarak iş merkezi, AVM ve ticari alan kiralama modeli olan bir GYO'nun avm ve ticari alanların kısa süreli pazarlama reklam faaliyetleri ile konut projesi üreticisi bir GYO'nun pazarlama ve reklam faaliyetleri birbiriyle kıyaslanamaz. Her iki model de Sinpaş GYO'nun konut ve yaşam projelerine odaklanan modelinden farklıdır. Sinpaş GYO'nun güncel reklam harcamaları, inşaatına ve ön satışına yeni başlanan, teslimatı ise iki üç yıl sonra yapılacak olan konut projelerine ilişkindir. Oysa ki, tabi olduğumuz UFRS'ye uygun olarak düzenlenen gelir tablosundaki ciro ve brüt kar kalemleri, bundan en az iki üç sene önce inşaatına ve ön satışına başlanan projelerin teslimlerinde kesilen fatura değerlerinden oluşan cirodur. Bu ciroyu gelecekte teslim edilecek ve bugünden pazarlanan projenin reklam harcamaları ile kıyaslamak, tamamen sübjektif değerlendirmelere yol açacak yanlış bir matematiksel hesaplamadır.

Haberde ayrıca Sinpaş GYO'nun haberleşme giderleri de spekülasyon konusu yapılmıştır. 2013 yılı haberleşme giderleri 521.000 TL olan şirketin, 2014 yılı giderleri 631.000 TL'dir. Bu giderler, çağrı merkezi, mobil pazarlama ile ilgili iletişim giderleri,  sabit hat cep telefonu, kargo ve PTT gönderim giderlerini kapsamakta olup, tüm bunlar değerlendirildiğinde olağandışı değildir. Sadece sabit ve mobil telefon hatları için yapılan ödemelerin 2014 yılı toplamı ise 60.131 TL'dir.

Sinpaş GYO'nun Haziran ayında gerçekleştirmiş olduğu Genel Kurulu'nda Ekim ayında dağıtacağı kar payına istinaden açıklama yapılmıştır. Sonra bu dağıtımın, Ağustos ayına çekilmesine karar verildiği duyurulmuştur. Açıklamamızda döviz piyasalarındaki mevcut volatiliteye değinilmiş, yatırımcılarımızın lehine bir karar verilerek kar payı dağıtım tarihi öne çekilmiştir.

Sinpaş GYO hisseleriyle ilgili açıklamalar ise eksik bilgi içermektedir. Yatırımcı açısından hisse performansıyla bağlantılı olarak değerlendirilecek en önemli verilerden biri olan öz kaynaklar haberde yer almamıştır. Sinpaş GYO, öz kaynaklarındaki güçlülüğüyle öne çıkan bir şirkettir. Sinpaş GYO, 2007 yılındaki halka arzının ardından özkaynaklarını %25,81 artırarak 880.781.392 TL'den 1.108.119.631 TL'ye, aktiflerini %108 artırarak 989.046.774 TL'den 2.057.268.106 TL'ye çıkarmıştır. Ayrıca yıllar içerisinde 5 ayrı dönemde kar payı dağıtımı yaparak toplam 149 milyon TL temettü ödemesi yapmıştır. Şu anda 600 milyon TL ödenmiş sermayesi olan Sinpaş GYO, halka arzından bu yana mevcut sermayesinin %25'i kadar olan tutarı yatırımcılarına sadece kar payı olarak ödemiştir.

Hisse geri alımı ise bizzat yatırımcılarımız tarafından talep edildiği için gerçekleştirilmiş, SPK prosedürlerine uygun olarak yapılmış bir işlemdir. Son dönemlerde gerçekleşen hisse geri alımlarımız, alımlarının yapıldığı her gün KAP'ta açıklanarak yatırımcılarımız ve diğer sosyal paydaşlarımızla paylaşılmıştır. 
Şirketimiz, gerek temettü ödemesi yaparak, gerek yeni konut projelerine odaklanarak, gerekse hisse alımları ile piyasa değerini desteklemek için mevzuatın kendisine tanıdığı tüm yetkiyi sonuna kadar kullanmaktadır. 2015 yılı başından itibaren BIST-100 ve Sinpaş GYO 'nun fiyat performansları kıyaslandığında, Sinpaş GYO'nun benzer veya daha iyi bir fiyat performansı gösterdiği rahatlıkla görülebilir.

Son olarak, Sinpaş Grubu'nun iki büyük şirketinden Sinpaş GYO ile Sinpaş Yapı'nın ayrı ayrı geliştirdiği projelere dönük olarak, karlı projelerin sadece bir şirket çatısı altında gerçekleştirildiği iddiası bütünüyle asılsız bir iddiadır.  Grubumuz içerisindeki konut odaklı gerçekleştirilecek yatırımların değerlendirmesinde halka açık olması nedeniyle Sinpaş GYO önceliklidir. Karlılık oranı yüksek ve yatırımcı nezdinde memnuniyet sağlayacağını öngördüğümüz projeler Sinpaş GYO tarafından üstlenilmektedir. 

Şirket Haberleri

Etiketler sabah sinpaş gyo

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

 • Hasanoğlu, İnşaat Ekonomisi Zirvesi’ne katılacak
  Hasanoğlu, İnşaat Ekonomisi Zirvesi’ne katılacak

  2. İnşaat Ekonomisi Zirvesi, 19 Ekim 2017'de Boğaziçi Üniversitesi’nde “Kazançlı Yapılar İnşa Etme Sanatı” temasıyla gerçekleşecek. İnşaat sektöründe 25 yıla yakın bir süredir yenilikçi birçok projeye imza atan Hasanoğlu İnşaat zirvede, silver sponsor olarak yer alacak.

 • Coldwell Banker, Türkiye’de 130 ofise ulaştı!
  Coldwell Banker, Türkiye’de 130 ofise ulaştı!

  49 ülkede 3.500 ofis ve 86 bin gayrimenkul danışmanıyla yılda 250 milyar dolarlık gayrimenkul satışına aracılık eden Coldwell Banker, Türkiye’de de zirveye emin adımlarla yürüyor. Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş “Türkiye’de 4 yılda 130 ofis ve 1.500 gayrimenkul profesörüne ulaştık. 1906’dan bu yana edindiğimiz 111 yıllık tecrübeyi ofislerimizi aktarıyoruz” dedi.

 • International Property Awards’da Royal Group'a iki birincilik!
  International Property Awards’da Royal Group'a iki birincilik!

  Hızlı büyümesiyle inşaat sektöründe yıldız markalar arasında yerini alan Royal Group, kırılması zor bir rekora imza attı. Royal Group,Kartal’da kentsel dönüşüm çerçevesinde başladığı ilk projesinden de ikinci projesinden de dünyanın en prestijli emlak ödülleri olan International Property Awards’da 2 Avrupa birinciliği aldı.

 • Atmaca Gayrimenkul’den 30 Milyon TL’lik Satış
  Atmaca Gayrimenkul’den 30 Milyon TL’lik Satış

  Gayrimenkul sektöründe yüzlerce aile ev sahibi yapan, Bahçeşehir’in değişiminde ve gelişiminde büyük pay sahibi olan Atmaca Gayrimenkul, imza attığı yeni projeleriyle gayrimenkul sektöründe fark yaratırken sunduğu başarılı satış performansıyla da dikkat çekiyor.

 • ERA Gayrimenkul'den girişimci adaylarına kazancın sırrı
  ERA Gayrimenkul'den girişimci adaylarına kazancın sırrı

  Her yıl yüzlerce girişimcinin katıldığı ve sektörün önemli organizasyonlarından biri olan ‘Bayim Olur Musun Fuarı’ bu yıl da iş kurmak isteyenler için fırsat yaratacak. Girişimci adaylarının buluşma noktası olan fuara katılan ERA Gayrimenkul de kendi işini kurmak isteyenlere franchise sektörünün avantajlarını anlatacak.

 • Hasanoğlu İnşaat Müsiad Vizyoner’17’de!
  Hasanoğlu İnşaat Müsiad Vizyoner’17’de!

  Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) iki yılda bir düzenlediği MÜSİAD Vizyoner’17 Sektörler Zirvesi’ne, inşaat sektöründe 25 yıla yakın bir süredir yenilikçi birçok projeye imza atan Hasanoğlu İnşaat da katılacak. 11-12 Ekim'de WOW Convetion Center’de gerçekleşecek zirvenin ana teması ‘dönüşüm’ kavramı olacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer