|   |   |  Şişli Fulya Mahallesi’nde Riskli Alan İlan Edilmesi Kararı

Şişli Fulya Mahallesi’nde Riskli Alan İlan Edilmesi Kararı

Bakanlar Kurulu, İstanbul’un Şişli İlçesi Fulya Mahallesi’nde riskli alan ilan etti.

Şişli Fulya Mahallesi’nde Riskli Alan İlan Edilmesi Kararı

Bakanlar Kurulu’nun İstanbul’un Şişli İlçesi Fulya Mahallesi’nde bir yeri riskli alan ilan etmesine ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Öte yandan, Edremit ve Burhaniye İlçeleri Doğal Gaz Boru Hattı Projesinin Gerçekleştirilmesi Amacıyla Balıkesir İli Sınırları İçinde Yer Alan Bazı Taşınmazların Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü Tarafından Acele Kamulaştırılması Hakkında Bakanlar Kurulu da yayımlandı.

İstanbul Sancaktepe İlçesi Fatih Mahallesi Sınırları İçinde Bulunan Bazı Alanların Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı İlan Edilmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı da yayımlandı.

Riskli Alan Nedir?

Riskli alan, zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan, Bakanlık veya İDARE (belediye, il özel idare) tarafından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının görüşü de alınarak belirlenen ve Bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca kararlaştırılan alandır.

6306 sayılı yasanın adı "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi" olup Afet kavramı sadece depremi değil, jeolojik afetler, klimatik afetler, biyolojik afetler, sosyal afetler (terör, savaş, göç v.b.) ve teknolojik afetler de bu yasa içinde değerlendirilebilir.

Riskli Alan belirlenmesi ve talep işini; belediyeler, büyükşehir belediyeleri ve ilçe belediyeleri, TOKİ, İl Özel İdaresi, riskli alanda maliki olan gerçek veya özel hukuk tüzel kişileri yapabilir. Riskli Alan için asgari büyüklük 15 bin metrekaredir. İsterse Bakanlık uygun görmesi halinde şart aranmaz.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.