|   |   | 

Son 5 Yılda İzmir'deki Konut Fiyatları %45 Arttı!

Gayrimenkul bilgi şirketi Reidin 'in verilerine göre son 5 yılda İzmir'deki konut fiyatları yüzde 45 arttı. Bu, İzmir 'in gayrimenkulde nasıl bir potansiyel barındırdığının en önemli göstergesi.

Son 5 Yılda İzmir'deki Konut Fiyatları %45 Arttı!

Hem toplantıdaki ortak görüş, hem de son donemdeki gelişmeler. 10 yıl sonra İzmir'in apayrı bir noktada olacağı yönünde. Bunda kentsel dönüşüm, konuta olan talep üe Çeş me ve Aliağa yönüne büyüme trendleri gibi bitçok ateşleyici etmen bulunuyor. Bütün bunları yaparken kentin iyi planlanması en temel istek ve görüş. Umarız İzmir. 10 yıl soma tüm alt ve üst yapısı planlanmış. yeşil dokunun zengin olduğu, dikey yapıların yanında yatayların da boy gösterdiği planlı bir kent olur. Yoksa, 'Bu çürük' deyip yerine yüksek katlı modem gece kondular yapılırsa değişen hiçbir şey olmaz. 

YASALAR BIRLEŞTIRILSIN KORDONA DA YENİLEME ŞART BEŞ YILDA 10 BİN KONUT 

Ege Koop Genel Başkam Hüseyin Aslan da bugün İzmir'in yüzde 38'inin kirada oturduğunu dile getirerek. "Bu orana baktığunızda izmir'in geleceği sektör açısından parlak. Ciddi talep var. Kentsel dönüşüm, İzmir'de 40 50 sene planlanarak yapılır. Bize göre İzmir'in her yelinin kentsel dönüşüme uğraması gerekir. Kordonun da dönüşüme uğraması şart. Kordon'la ilgili projemizi de yakında açıklıyoruz. Biz dönüşümün kooperatifleşme modelini savunuyoruz" diye konuştu. 

DIŞARDAN MÜŞTERİ GELSİN 

Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şimşek, İzmirli firmalar kent dışından da müşteri çekecek çalışmalara imza atması gerektiğini vurguladı. Şimşek. "İstanbul'dan İzmir'e gelerek iş yapan bir firmayım. Şu anda burası para kazandırmıyor. Ama kenti sevdiğimiz için buradayız. Onun için İzmirli firmalar m kent dışından da müşteri çekme si gerektiğine inanıyorum" diye konuştu. 

Megapol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökdemir, kentin barındırdığı potansiyellere dikkat çekerek, önümüzdeki yıllarda ulusal ve uluslararası yatırımcıların İzmir'e geleceğini İfade etti. Gökdemir, 20142019 arasında izmir'de 1 milyon metrekarelik inşaat yapacaklarını söyledi, "Bunun bir kısmı konutu kapsıyor. 

Yaklaşık 10 bin konut üretmeyi planlıyoruz. Bu da İzmir'e olan İnancımızın göstergesi" şeklinde konuştu. 

Kentsel dönüşümde de şehrin yoğunlukla değil, tasarımla güzelleştireceğini aktaran Selim Gökdemir. 

"Geçmişte bunun örnekleri yaşandı. 

2. Oünya Savası nın ardından Avrupa'da gettolar oluşturuldu. Bu tip yapılar Insanlan mutsuz ediyor. Onun İçin tasarım önemli, izmir'in Batı ya doğru genişlemesi. Çeşme Otobanı'nın çevresinde yeni İmar alanının oluşturulması gerektiğine inanıyorum" dedi. 

İzmir Büyük şehir Belediye Başkanı Azız Kocaoğlu, kentsel dönüşüm. Belediye Yasası ve 'Ceberut maddeleri var' dediği 6306 sayılı Riskli Alanlar Kanunu ile sürdürüldüğüne dikkat çekti. Kocaoğlu, "İki başlı yapı olmaz. Biz yolumuza Belediye Yasası üe devam ediyoruz. Burada uzlaşı, gonıil rızası var. Vatandaşın hakkını koruyacak enstrümanlara sahip. 

Zor. uzlaşıyla gidiyor, çok terliyoruz. Ama kimsenin de burnunu kanatmıyoruz. 5306 sayılı yasa dan mille Ün başı çok ağrıyacak. 

Onun için Belediye Yasası ve Riskli Yapılaı Kanunununharc-ü merc edilmeli, aklın ve bilimin, adaletin vücut bulacağı bir kentsel dönüşüm yasa oluşturulmalı. 

Ben başkan olduğum sürece 5306 sayılı yasayla kentsel dönüşüm yapmayacağım" dedi. Bu görüş aslında izmir'de hepeleştirüere neden olan 'Kentsel dönüşüm ağu gidiyor' için de bir yanıt gibi... 

Başkan Kocaoğlu'nun dikkat çektiği bir diğer konu ise kentin planlan ması oldu. "60 senede kirlettiğimizi 3 senede temizleyemeyiz" diyen Kocaoğlu, yoğunluk artışı, konutların dizaynı ve ken tin manzarasına kadar her şeyin planlanması gerektiğini söyledi, izmir Buyükşehir Belediye Başkanı. "Vapurdan İzmir'e bakın, görüntü hoş değü. Ama bunlar yıküıp 5-10 veya 15 katlıapaıtmanlar yapılırsa da bundan iyi olmayacak" diye konuştu. Yani modern gece kondular... 

Kocaoğlu'nun en etkili sözü ise. "İzmir'i önümüzdeki 10 yıl içmde kimse durduramaz. Bu kent. üzerindeki durağanlığı attı. Çark dönmeye başladı" oldu. Evet. İzmir'de çark dönüyor ve duracak gibi de değil.

İZMİR'E YAKIŞANI YAPALIM YERİNDE DÖNÜŞÜMDE YOĞUNLUĞA DİKKAT

İZKA İnşaat Yönetim:" Bazı binaların yıkılması yerine yenisinin yapılması ve bölgesel dönüşüm olarak iki koldan ilerliyor. Yerinde dönüşüm Kurulu Başkanı Azad Yeşil İzmir'de İki yıldır kentsel dönüşümün konuşulduğunu dile geürdi. şunları lerde yoğunluk artışında ciddi sakıncalaı olduğunu düşünüyorum. Gecekondu bölgelerinde makro ölçekte dönüşüm şart" 

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demir taş, "Kentimize 'Güzel İzmir' sıfatını verdik. Ancak, denize sutımızı dönmezsek, yani körfeze bakarsak bunu söyleyebiliyoruz. Hızlı ve alt yapışız kentleşme İzmir'deki kentsel ve tarihi dokuyu neredeyse yok etmiş. Üstelik bu yapüaşma depremle oluşacak yıkım riskini de kaldırır nitelikte değil Birinci derecede deprem kuşağında yeı alan kentimizde niteliksiz ve çarpık yapüaşma sorunu belki de en önemli sorunlarımızdan."

BARDAKLARIM SIĞMAZ, ALMIYORUM 

İzmir'i tanımadan bu kente proje yapmanın zorluğuna dikkat çeken Kavuklar Gayrimenkul Geliştirme Grup Başkanı Metehan Kavuk. "İzmir'i İzmirliyi iyi tanımak. bilmek gerekiyor Burada kadınlaı en önemli etken. Yüzde 110 onların dediği oluyoı. Onun için büçok şeyi düşüneıek proje üretiyoruz. 'Mutfakta iki kadın çalı şabilir mi'den tutun, dolaba konacak bardak sayısına kadar hesaplıyoruz. 'Benim 120 bardağrm var. Buraya sığmaz' deyip ev almayan bile vaı. Onun için İzmir'i ve İzmirliyi iyi tanımak lazım" dedi 

KONUT BALONU PATLAR MI? 

Bu da sektörün gündemini fazlasıyla meşgul eden bir konu. Amerika'da yaşanan mortgage krizi benzeri bü yapının Türkiye'de yaşanıp yaşanmayacağı da toplantıda ele alındı. Garanti Mortgage Genel Müdürü Murat Atay. 

sektörde bu tip bir riskin olmadığım söyledi şunları paylaştı: "Konutta cid di talep var. Dolayısıyla kriz yaşanmasına imkan verilmiyor. Sektör. 2012'de yüzde 14 büyüdü Bu yıl ise rekor oran var. Yüzde 30... Yrl sonunda toplam büyüklüğün 110 milyan geçmesini bek liyoruz." Murat Atay. sektörün seneye büyüme oranını ise yüzde 15 olarak gösterdi Yani 2014'te daralma yaşa nacak. Atay, İzmir'in de gayrimenkul pazarında önemli potansiyel taşıdığı m. bunun en önemli göstergesi olarak ise son S yılda konut fiyatlarının yüzde 45 oranında artmasını gösterdi.HürriyetEge

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Atıl Kamu Arsa ve Binaları Değerlendirilecek
  Atıl Kamu Arsa ve Binaları Değerlendirilecek

  Maliye Bakanlığı, vergi dışı gelirleri artırmayı amaçlayan bir paket üzerinde çalışıyor. Pakette, özelleştirme kapsamı dışında bulunan kamu kuruluşlarının arsa, arazi, bina gibi atıl varlıklarının değerlendirilmesine ağırlık verilecek.

 • Konut Alırken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?
  Konut Alırken Bunlara Dikkat Ediyor Musunuz?

  İnsanın hayatı boyunca yapacağı önemli işlerin ilk sırasında kendisine ait bir ev almak geliyor. Gün içerisinde maruz kalınan tüm yorgunluk, koşturmaca ve çalışma hayatımızda sarf edilen fiziksel ve zihinsel yorgunluğa karşı rahatlayabileceğimiz yaşam alanıdır evlerimiz. Peki! bu kadar dikkat edip, çabalayarak edineceğimiz evimizi satınalırken de aynı dikkati gösteriyor muyuz acaba?

 • Sea Homes Yaza Hazır
  Sea Homes Yaza Hazır

  Çeşme Paşalimanı’nda yer alan ayrıcalıklı yaşam projesi Sea Homes, benzersiz manzaralı daireleri ve yüksek standartla sunduğu yeniliklerle yazı karşılıyor.

 • Yanık Ülke Konutları Tamamlandı
  Yanık Ülke Konutları Tamamlandı

  Manisa Büyükşehir Belediyesinin tarihi Kula evlerinin satın alınması ve turizme kazandırılması çalışmaları kapsamında evleri alınan hak sahiplerinin yerleşeceği Yanık Ülke Konutları Projesi, tamamlandı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer