|   |   | 

Sony, Hedef Düşürmeyi Planlıyor

Sony, akıllı telefonlarda satış hedefini bir kez daha düşürmeyi planlıyor.

Sony, Hedef Düşürmeyi Planlıyor

Konuya yakın kaynaklara göre Sony, akıllı telefonlarda satış hedefini bir kez daha düşürmeyi planlıyor. Şirketin bu birimi özellikle gelişen piyasalarda yaşanan sert rekabetten ötürü zorlanıyor.

Japon elektronik devinin bu nedenle şu an Mart 2015’e kadar 43 milyon adet akıllı telefon satma hedefini birkaç milyon adet düşürmesi bekleniyor. Satış rakamlarının düşürülmesi durumunda Nisan ayında başlayan bu mali yıl içerisinde hedeflerde ikinci aşağı yönlü revizyon olacak. Şirketin ilk başlarda satış hedefi 50 milyon adet idi. Ancak analistler bu hedefin oldukça iyimser olduğunu belirtiyordu.

Bu hamleler Sony’nin başta Çin gibi gelişmekte olan bazı pazarlarda varlığını küçültme planının da bir parçası durumunda.

Sony, Eylül ayında yaptığı açıklama ile akıllı telefon segmentinin nominal değerini 180 milyar yen (1,68 milyar dolar) azalttığını ve şu anki mali yıl için 230 milyar yen net zarar beklediğini belirtmişti. Bu açıklama yatırımcılar hayal kırıklığına uğratmıştı.

Sony’yi yakından takip eden yatırımcılar için en son plan bir sürpriz değil. CEO Kazuo Hirai de dahil şirket yöneticileri gelişen pazarlar için giriş seviyesi modellerini piyasaya sürmelerinin bir hata olduğunu kabul etmeleri ardından akıllı telefon segmentinde küçülmeye gidecekleri sinyallerini vermişlerdi. Sony, yatırımcılar ile Kasım ayında bir toplantı yapmayı planlıyor. Şirketin finans direktörü Kenichiro Yoshida, akıllı telefon birimi ile ilgili son güncellemeleri bu toplantıda açıklayacaklarını söyledi.

Sony’nin Xperia akıllı telefonu bir zamanlar şirketin yıldız oyuncusu idi ancak şimdi bu telefonun satışları da zorlanıyor. Bu telefon Çinli üreticilerin ucuz telefonlarının ortaya çıkması ile darbe alırken Apple ve Samsung gibi piyasa liderlerinin rekabeti nedeniyle zorlanmaya devam ediyor.

Xperia, görüntü sensörleri ve oyun birimi ile birlikte şirketin çekirdek birimleri olmaya devam edecek olsa da Yoshida yaptığı basın toplantısında akıllı telefon segmentinin yüksek kalitede telefonlara odaklanacağını ve global pazarda büyük pay elde etme arayışında olmayacağını söyledi.

Hirai ise Eylül ayında yaptığı açıklamada Sony’nin akıllı telefon biriminde bin çalışanını ya da bu birimdeki işgücünün yüzde 15’ini işten çıkaracaklarını söylemişti. Bazı analistler ise bu işten çıkarımların bu birimde işleri tersine çevirmek için yeterli olmayacağı görüşünde.

Sony, Temmuz-Eylül dönemine ait finansal raporunu 31 Ekim’de açıklayacak. Her ne kadar analistler akıllı telefon biriminde 180 milyar dolarlık net zarar beklese de şirketin bu mali yıl için kar rakamlarında yeniden aşağı yönlü bir revizyon yapmasını muhtemel görmüyor.

Teknoloji-İnternet Haberleri

Teknoloji-İnternet Kategorisindeki diğer haberler

 • Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı
  Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı

  Avrupa Uzay Ajansı (ESA) projesindeki bilim adamları Rossetta uzay aracının, kuyruklu yıldız üzerine “Philae” adlı bir “konduyu” bıraktığını ve 7 saatlik indirme görevinin başladığını belirtti.

 • BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…
  BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…

  ang & Olufsen’in kaliteli ve etkileyici bir ses performansı sunan BeoPlay serisinin ilk Bluetooth bağlantılı hoparlörü BeoPlay A2, çığır açan 360 derece sesi, incelikli yalın tasarımı ve rakipsiz 24 saatlik batarya ömrü ile fark yaratacak.

 • iPhone'lara Zarar Veren Virüs!
  iPhone'lara Zarar Veren Virüs!

  iPhone kullanıcıları genelde virüs ve kötü niyetli programlardan etkilenmez ama Wirelurker isimli bir yazılım tehlike çanları çaldırıyor.

 • Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor
  Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor

  MADRİD (MarketWatch) Daha fazla sürücüyü elektrikli arabalarının direksiyonlarının başına geçirmek isteyen Tesla Motors Inc. leasing anlaşmalarına “mutluluk garantisi” getiriyor.

 • Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı
  Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı

  Serinin takipçileri ve FPS oyuncularının sabırsızlıkla beklediği Far Cry 4'ün çıkışına yaklaşık iki hafta süre kala oyunun TV reklamı yayınlandı.

 • İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!
  İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!

  İstek dışı SMS’lerin sayılarını azaltmak için yeni ceza uygulamaları da gündemde. Ancak istek dışı SMS’lerden kurtulmak için sizin de yapabilecekleriniz var.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer