|   |   |  Sorunlu Kiracılardan Korunmanın Yöntemleri

Sorunlu Kiracılardan Korunmanın Yöntemleri

Evinizi ya da mülkünüzü kiraya vermeye karar verdiniz ancak bu kararın size yarardan çok zarar getirmesinden korkuyorsunuz. Kirasını ödemeyen ya da mülkünüze zarar verebilecek kiracılardan korunmak için alabileceğiniz önlemler var.

Sorunlu Kiracılardan Korunmanın Yöntemleri

Gayrimenkul kiralamak günümüzde en yaygın gelir elde etme yöntemlerinden birisidir. Ayrıca pek çok ev sahibi, kiralamak amacıyla mülk edinir ve bu nedenle yatırım yapar. Ancak zaman zaman karşınıza çıkabilecek sorunlu kiracılar, kiranızı ödemeyerek, mülkünüzü boşaltmayarak ya da fiziki hasar yaratarak size yarardan çok zarar verebilir.

Zarar görmeden önce önlem almak

Kendinizi ve mülkünüzü sorunlu bir kiracıya karşı korumanın ilk yolu sigortadır. Mülkünüzü, sadece depreme ya da doğal afetlere karşı sigortalamanız yetmez. Aynı zamanda kiracıdan kaynaklı sorunlar, zararlar ve hasarları da kapsayacak bir sigorta poliçesi yapmalısınız. Bu zararları kapsayan hazır poliçeler yoksa, taleplerinize uygun bir anlaşma için sigorta şirketi ile görüşebilirsiniz.

Yasal koşulları netleştirmek

Sigorta dışında kiralama sürecinde ev sahibi ve elbette kiracı üzerinde de yasal olarak bağlayıcılığı olan en önemli belge kira kontratı ya da sözleşmesidir. Bir sözleşme ne kadar ayrıntılı bilgi ve şart içeriyorsa o kadar başarılıdır. Evinizdeki demirbaşlar, varsa eşyaların durumu, onların çalışır durumda oldukları, kira gecikmesi ya da ödenmemesi durumunda uygulanacak yaptırımlar, depozito teslim koşulları, tahliye şartları gibi tüm ayrıntıların kontrata eklenmesi yararınıza olacaktır.

Acil durum için maddi güvence

Kontrata eklenen ve ülkemizde de yaygın olarak uygulanan koruyucu yöntemlerden birisi de koruyucu depozitodur. Depozitonuzun, muhtemel zararınızı karşılayacak gerçek bir miktarda olmasın özen gösterin. Elbette taşınma sürecinde kiracıların en zorlandıkları şey toplu ödemelerdir, ancak örneğin depozitonuzu tek parça halinde almayarak miktarını yine de düşürmemeye gayret edin. Depozitonuzu da gerçekten bir acil durum gideri olarak görüp bütçenizi planlarken buna özen göstermeniz yerinde olacaktır. Eksik kira yatması, kiracının evinize büyük hasar vermesi gibi durumlarda, kayba uğramanızı önler.

Günümüzde özellikle maddi kayba uğramamak için yasal kefil şartı sıklıkla aranmaktadır. Kefil talebi, aslında aynı zamanda bir çeşit referans olduğu için de önem taşır. Bu anlamda, düzenli geliri olan bir kefilin de kira sözleşmesine dahil olmasını talep etmeniz yararınıza olacaktır.

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Çarpık kentleşme insan ve toplum psikolojisini olumsuz etkiliyor 
  Çarpık kentleşme insan ve toplum psikolojisini olumsuz etkiliyor 

  Çarpık ve plansız kentleşmenin insan ve toplum psikolojisini olumsuz etkilediği bildirildi. Şehir plancıları, imar planında yoğunluk artışı söz konusu olan bölgelerde o artışa paralel ihtiyacı karşılayacak sosyal ve teknik alt yapı alanlarının ayrılmadığına dikkat çekti.

 • Konut fiyat endeksi 2018 Eylül’de arttı
  Konut fiyat endeksi 2018 Eylül’de arttı

  Konut fiyat endeksi Eylül’de yüzde 10,5 arttı. Konut fiyat endeksi, 2018 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,5 oranında artış kaydetti.

 • Evde enerji tasarrufu için 10 altın kural!
  Evde enerji tasarrufu için 10 altın kural!

  Evinizde tükettiğiniz enerjinin ne kadarını verimli kullanıyorsunuz ya da yaşadığınız ev ne kadar enerji dostu? Evinizde yapacağınız ufak düzenlemeler ve edineceğiniz yeni tasarruf alışkanlıkları ile enerji tüketimini azaltabilir ve kullandığınız enerjiden yüksek verimlilik elde edebilirsiniz.

 • Gyoder Gösterge 2018-3. çeyrek raporu yayınlandı
  Gyoder Gösterge 2018-3. çeyrek raporu yayınlandı

  Türkiye'nin Gayrimenkul Platformu GYODER, gayrimenkul sektörünün alt segmentlerini üçer aylık dönemler halinde irdelediği, ‘GYODER Gösterge’ Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2018-3. Çeyrek Raporu’nu yayınladı.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.