|   |   |  Sorunlu Kiracılardan Korunmanın Yöntemleri

Sorunlu Kiracılardan Korunmanın Yöntemleri

Evinizi ya da mülkünüzü kiraya vermeye karar verdiniz ancak bu kararın size yarardan çok zarar getirmesinden korkuyorsunuz. Kirasını ödemeyen ya da mülkünüze zarar verebilecek kiracılardan korunmak için alabileceğiniz önlemler var.

Sorunlu Kiracılardan Korunmanın Yöntemleri

Gayrimenkul kiralamak günümüzde en yaygın gelir elde etme yöntemlerinden birisidir. Ayrıca pek çok ev sahibi, kiralamak amacıyla mülk edinir ve bu nedenle yatırım yapar. Ancak zaman zaman karşınıza çıkabilecek sorunlu kiracılar, kiranızı ödemeyerek, mülkünüzü boşaltmayarak ya da fiziki hasar yaratarak size yarardan çok zarar verebilir.

Zarar görmeden önce önlem almak

Kendinizi ve mülkünüzü sorunlu bir kiracıya karşı korumanın ilk yolu sigortadır. Mülkünüzü, sadece depreme ya da doğal afetlere karşı sigortalamanız yetmez. Aynı zamanda kiracıdan kaynaklı sorunlar, zararlar ve hasarları da kapsayacak bir sigorta poliçesi yapmalısınız. Bu zararları kapsayan hazır poliçeler yoksa, taleplerinize uygun bir anlaşma için sigorta şirketi ile görüşebilirsiniz.

Yasal koşulları netleştirmek

Sigorta dışında kiralama sürecinde ev sahibi ve elbette kiracı üzerinde de yasal olarak bağlayıcılığı olan en önemli belge kira kontratı ya da sözleşmesidir. Bir sözleşme ne kadar ayrıntılı bilgi ve şart içeriyorsa o kadar başarılıdır. Evinizdeki demirbaşlar, varsa eşyaların durumu, onların çalışır durumda oldukları, kira gecikmesi ya da ödenmemesi durumunda uygulanacak yaptırımlar, depozito teslim koşulları, tahliye şartları gibi tüm ayrıntıların kontrata eklenmesi yararınıza olacaktır.

Acil durum için maddi güvence

Kontrata eklenen ve ülkemizde de yaygın olarak uygulanan koruyucu yöntemlerden birisi de koruyucu depozitodur. Depozitonuzun, muhtemel zararınızı karşılayacak gerçek bir miktarda olmasın özen gösterin. Elbette taşınma sürecinde kiracıların en zorlandıkları şey toplu ödemelerdir, ancak örneğin depozitonuzu tek parça halinde almayarak miktarını yine de düşürmemeye gayret edin. Depozitonuzu da gerçekten bir acil durum gideri olarak görüp bütçenizi planlarken buna özen göstermeniz yerinde olacaktır. Eksik kira yatması, kiracının evinize büyük hasar vermesi gibi durumlarda, kayba uğramanızı önler.

Günümüzde özellikle maddi kayba uğramamak için yasal kefil şartı sıklıkla aranmaktadır. Kefil talebi, aslında aynı zamanda bir çeşit referans olduğu için de önem taşır. Bu anlamda, düzenli geliri olan bir kefilin de kira sözleşmesine dahil olmasını talep etmeniz yararınıza olacaktır.

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Rize’deki O bina için yıkım kararı verildi 
  Rize’deki O bina için yıkım kararı verildi 

  Rize’de 2 Ağustos’ta yaşanan selde gündeme gelen Muradiye beldesinde dere yatağına inşa edilen 7 katlı bina için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bina arazisinin kamulaştırılarak yıkımına karar verdi.

 • Biga’da Revizyon İmar Planı askıya çıktı
  Biga’da Revizyon İmar Planı askıya çıktı

  Çanakkale’nin Biga ilçesinde, Biga 1/5000 ölçekli ilave + Revizyon Nazım İmar Planları ve Biga 1/1000 ilave + Revizyon Uygulama İmar Planları Kaymakamlık onayının ardından askıya çıktı.

 • Sinpaş Country’de oksijen çarpabilir!
  Sinpaş Country’de oksijen çarpabilir!

  Sinpaş’ın, İstanbul’un nadide kalmış yeşil vahalarından biri olan ve temiz havasıyla olduğu kadar doğasıyla da tercih edilen Aydos Ormanı’na komşu projesi Sinpaş Country, sınırlı sayıda özel dekorasyonlu daireleriyle sağlıklı ve sportif yaşam tarzının kapılarını aralıyor.

 • Yaşamın ve yatırımın merkezinde 3+1 daireler
  Yaşamın ve yatırımın merkezinde 3+1 daireler

  Elite Concept’te ve 3+1 dairelerde yüzde 10 indirim, yüzde 10 peşin, 10 yıl 0.98 faiz ya da 5 yıl sıfır faiz fırsatına ek peşinde yüzde 20 indirim ve kişiye özel ödeme planı sunuluyor.

 •  Muğla’da konut satışları 2018 Ağustos'ta azaldı 
   Muğla’da konut satışları 2018 Ağustos'ta azaldı 

  Türkiye İstatistik Kurumu 2018 yılı Ağustos ayı Konut Satış İstatistiklerini yayımladı. Bu kapsamda TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ tarafından verilen bilgiye göre Muğla’da konut satışları yüzde 15,2 azaldı.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.