|   |   |  Sorunlu Kiracılardan Korunmanın Yöntemleri

Sorunlu Kiracılardan Korunmanın Yöntemleri

Evinizi ya da mülkünüzü kiraya vermeye karar verdiniz ancak bu kararın size yarardan çok zarar getirmesinden korkuyorsunuz. Kirasını ödemeyen ya da mülkünüze zarar verebilecek kiracılardan korunmak için alabileceğiniz önlemler var.

Sorunlu Kiracılardan Korunmanın Yöntemleri

Gayrimenkul kiralamak günümüzde en yaygın gelir elde etme yöntemlerinden birisidir. Ayrıca pek çok ev sahibi, kiralamak amacıyla mülk edinir ve bu nedenle yatırım yapar. Ancak zaman zaman karşınıza çıkabilecek sorunlu kiracılar, kiranızı ödemeyerek, mülkünüzü boşaltmayarak ya da fiziki hasar yaratarak size yarardan çok zarar verebilir.

Zarar görmeden önce önlem almak

Kendinizi ve mülkünüzü sorunlu bir kiracıya karşı korumanın ilk yolu sigortadır. Mülkünüzü, sadece depreme ya da doğal afetlere karşı sigortalamanız yetmez. Aynı zamanda kiracıdan kaynaklı sorunlar, zararlar ve hasarları da kapsayacak bir sigorta poliçesi yapmalısınız. Bu zararları kapsayan hazır poliçeler yoksa, taleplerinize uygun bir anlaşma için sigorta şirketi ile görüşebilirsiniz.

Yasal koşulları netleştirmek

Sigorta dışında kiralama sürecinde ev sahibi ve elbette kiracı üzerinde de yasal olarak bağlayıcılığı olan en önemli belge kira kontratı ya da sözleşmesidir. Bir sözleşme ne kadar ayrıntılı bilgi ve şart içeriyorsa o kadar başarılıdır. Evinizdeki demirbaşlar, varsa eşyaların durumu, onların çalışır durumda oldukları, kira gecikmesi ya da ödenmemesi durumunda uygulanacak yaptırımlar, depozito teslim koşulları, tahliye şartları gibi tüm ayrıntıların kontrata eklenmesi yararınıza olacaktır.

Acil durum için maddi güvence

Kontrata eklenen ve ülkemizde de yaygın olarak uygulanan koruyucu yöntemlerden birisi de koruyucu depozitodur. Depozitonuzun, muhtemel zararınızı karşılayacak gerçek bir miktarda olmasın özen gösterin. Elbette taşınma sürecinde kiracıların en zorlandıkları şey toplu ödemelerdir, ancak örneğin depozitonuzu tek parça halinde almayarak miktarını yine de düşürmemeye gayret edin. Depozitonuzu da gerçekten bir acil durum gideri olarak görüp bütçenizi planlarken buna özen göstermeniz yerinde olacaktır. Eksik kira yatması, kiracının evinize büyük hasar vermesi gibi durumlarda, kayba uğramanızı önler.

Günümüzde özellikle maddi kayba uğramamak için yasal kefil şartı sıklıkla aranmaktadır. Kefil talebi, aslında aynı zamanda bir çeşit referans olduğu için de önem taşır. Bu anlamda, düzenli geliri olan bir kefilin de kira sözleşmesine dahil olmasını talep etmeniz yararınıza olacaktır.

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • 10 Yıllık Konut Kredisinin 5 Yılı And Pastel’den
  10 Yıllık Konut Kredisinin 5 Yılı And Pastel’den

  Anadolu Grubu’nun gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren şirketi AND Gayrimenkul, İstanbul Kartal’da inşa ettiği ve Temmuz 2018’de yaşamın başladığı projesi AND Pastel’de yüzde 20 peşin indirime ek yüzde 0,59 faiz oranı ile konut kredi süresini yarıya indiren kampanyasını duyurdu.

 • Oturduğunuz bina sağlam mı? Bu 7 maddeye dikkat!
  Oturduğunuz bina sağlam mı? Bu 7 maddeye dikkat!

  İstanbul Kartal'da geçtiğimiz günlerde çöken bina ve Marmara Bölgesi’nde yaşanan deprem olaylarının ardından vatandaşlar oturdukları konutların sağlam olup olmadığını anlamak için çeşitli yollara başvurmaya başladı.

 • Venezia’da ofisler değerleniyor
  Venezia’da ofisler değerleniyor

  Gürsoy Yatırım Ortaklığı imzasıyla Gaziosmanpaşa’da yer alan Venezia Ofisler, 1.800 TL’den başlayan kiralarla yeni sahiplerini bekliyor. Venezia Mega Outlet’e komşu olan ofisler, alışveriş merkezi ile iç içe olmanın avantajları ile dikkat çekiyor.

 • 11. AYD Alışveriş Ekonomisi Zirvesi 5 Mart’ta yapılacak
  11. AYD Alışveriş Ekonomisi Zirvesi 5 Mart’ta yapılacak

  Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) tarafından Soysal iş birliği ile düzenlenen XI. AYD Alışveriş Ekonomisi Zirvesi bu sene Cem Yılmaz’dan Cem Boyner’e, Prof. Dr. Özgür Demirtaş’tan İsmail Gülle ve Murat Özyeğin’e kadar ekonomi ve perakende sektörü ile eğlence dünyasının önde gelen isimlerini ağırlayacak.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.