|   |   |  Sorunlu Kiracılardan Korunmanın Yöntemleri

Sorunlu Kiracılardan Korunmanın Yöntemleri

Evinizi ya da mülkünüzü kiraya vermeye karar verdiniz ancak bu kararın size yarardan çok zarar getirmesinden korkuyorsunuz. Kirasını ödemeyen ya da mülkünüze zarar verebilecek kiracılardan korunmak için alabileceğiniz önlemler var.

Sorunlu Kiracılardan Korunmanın Yöntemleri

Gayrimenkul kiralamak günümüzde en yaygın gelir elde etme yöntemlerinden birisidir. Ayrıca pek çok ev sahibi, kiralamak amacıyla mülk edinir ve bu nedenle yatırım yapar. Ancak zaman zaman karşınıza çıkabilecek sorunlu kiracılar, kiranızı ödemeyerek, mülkünüzü boşaltmayarak ya da fiziki hasar yaratarak size yarardan çok zarar verebilir.

Zarar görmeden önce önlem almak

Kendinizi ve mülkünüzü sorunlu bir kiracıya karşı korumanın ilk yolu sigortadır. Mülkünüzü, sadece depreme ya da doğal afetlere karşı sigortalamanız yetmez. Aynı zamanda kiracıdan kaynaklı sorunlar, zararlar ve hasarları da kapsayacak bir sigorta poliçesi yapmalısınız. Bu zararları kapsayan hazır poliçeler yoksa, taleplerinize uygun bir anlaşma için sigorta şirketi ile görüşebilirsiniz.

Yasal koşulları netleştirmek

Sigorta dışında kiralama sürecinde ev sahibi ve elbette kiracı üzerinde de yasal olarak bağlayıcılığı olan en önemli belge kira kontratı ya da sözleşmesidir. Bir sözleşme ne kadar ayrıntılı bilgi ve şart içeriyorsa o kadar başarılıdır. Evinizdeki demirbaşlar, varsa eşyaların durumu, onların çalışır durumda oldukları, kira gecikmesi ya da ödenmemesi durumunda uygulanacak yaptırımlar, depozito teslim koşulları, tahliye şartları gibi tüm ayrıntıların kontrata eklenmesi yararınıza olacaktır.

Acil durum için maddi güvence

Kontrata eklenen ve ülkemizde de yaygın olarak uygulanan koruyucu yöntemlerden birisi de koruyucu depozitodur. Depozitonuzun, muhtemel zararınızı karşılayacak gerçek bir miktarda olmasın özen gösterin. Elbette taşınma sürecinde kiracıların en zorlandıkları şey toplu ödemelerdir, ancak örneğin depozitonuzu tek parça halinde almayarak miktarını yine de düşürmemeye gayret edin. Depozitonuzu da gerçekten bir acil durum gideri olarak görüp bütçenizi planlarken buna özen göstermeniz yerinde olacaktır. Eksik kira yatması, kiracının evinize büyük hasar vermesi gibi durumlarda, kayba uğramanızı önler.

Günümüzde özellikle maddi kayba uğramamak için yasal kefil şartı sıklıkla aranmaktadır. Kefil talebi, aslında aynı zamanda bir çeşit referans olduğu için de önem taşır. Bu anlamda, düzenli geliri olan bir kefilin de kira sözleşmesine dahil olmasını talep etmeniz yararınıza olacaktır.

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Ataşehir Modern’de beklenen büyük ön talep başladı
  Ataşehir Modern’de beklenen büyük ön talep başladı

  Ataşehir’in en prestijli ve en büyük projelerinden biri olan Ataşehir Modern’de öntalepten faydalanmanın tam sırası. Yüzde 10 KDV indirimine ek, yüzde 5 peşi-nat, banka ve kefil olmadan 72 ay sıfır faiz kampanyasıyla KDV dahil 6.400 TL’den başlayan metrekare fiyatlarıyla Ataşehir Modern’den ev sahibi olmak mümkün.

 • Mod İstanbul'da yüzde 1 peşinat fırsatı!
  Mod İstanbul'da yüzde 1 peşinat fırsatı!

  Ortadoğu Grup, İstanbul'un hızla gelişen bölgesi Kağıthane'de hayata geçirdiği Mod İstanbul projesinde düzenlediği kampanya kapsamında yüzde 1 peşinat ile ev sahibi olma fırsatı sunuyor.

 • Yeni Nesil Eyüp’te yüzünüzü güldürecek kampanya!
  Yeni Nesil Eyüp’te yüzünüzü güldürecek kampanya!

  Ortadoğu Grup’un bir diğer projesi olan Yeni Nesil Eyüp'te konut alıcısının yüzünü güldürecek bir kampanya sunuluyor. Projede 0.98 vade oranı, net yüzde 15 indirim, yüzde 1 peşinat ve bir günde teslim seçenekleri var.

 • Osmangazi’de modern alışveriş
  Osmangazi’de modern alışveriş

  Osmangazi Belediyesi, ilçedeki kapalı pazar yerlerine bir yenisini daha ekliyor. Panayır Mahallesi’ne inşa edilecek olan kapalı pazar yerinin temeli törenle atıldı.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.