|   |   | 

Sosyal Medyadaki Sahte Yorumlar Şüphe Uyandırıyor

Sosyal medya platformlarındaki internet pazarlamacılığının patlama yapmasıyla tüketicilerin ürün ve hizmetlere yapılan yorumların doğruluğu ve bağımsızlığı hakkındaki şüpheleri giderek artıyor.

Sosyal Medyadaki Sahte Yorumlar Şüphe Uyandırıyor

Sahte Facebook "beğenileri," markalar hakkındaki tweetler ve arama motorlarındaki olumsuz yorumları saklamak gibi internet pazarlama teknikleriyle ilgili yeni bir anket, pazarlamacıların topluma kıyasla bu tip yöntemleri kullanmakta çok daha rahat olduklarını gösterdi.

İngiltere'deki YouGov PLC'nin Pazarlamacılar Enstitüsü (CIM) için 3,000 tüketici ve 1,000 pazarlamacı ile yapılan anketinde tüketicilerin yüzde 67'sinin pazarlamacıların ise sadece yüzde 38'inin arama sonuçlarındaki olumsuz içeriklerin saklanmasının etik olmadığını düşündüğü ortaya çıktı.

Ayrıca tüketicilerin yüzde 41'inin pazarlamacıların ise sadece yüzde 15'inin markaların çalışanlarını sosyal medyada şirketle ilgili olumlu şeyler paylaşmasını istemesinin yanlış yönlendirmeye sebep olduğunu düşündüğü bulundu.

Şirketlerin internette olumlu yorumları cesaretlendirmek için bedava ürünler vermesini ise pazarlamacıların yüzde 66'sı tüketicilerin sadece yüzde 48'i kabul edilebilir buldu.

Bu gibi durumlara duyulan hassaslığın İngiltere'deki ünlü bir dizinin oyuncularının bedava ürünler karşılığında Twitter'da markaların reklamlarını yaptığına dair bir belgeselle artmış olabileceği belirtildi.

Ayrıca geçen sene Channel 4 News, Charity Online isimli bağış projesinin Facebook'u pazarlama kampanyasında kullandığını ve siteye aldığı her "beğeni" için para ödediğini ancak "beğenilerin" çoğunun gerçek olmadığını göstermişti.

Facebook o zaman, "Eğer reklamcılar beğenilerin sahte hesaplardan geldiğini düşünüyorsa bunları Facebook'a bildirmelerini öneriyoruz. Facebook gerçek kimlik kültürü üzerine kurulmuştur ve sahte hesapları kaldırmak için çok çalışıyoruz," açıklamasını yapmıştı.

CIM anketinin bulguları pazarlamacıların bir soruda tüketicilerden daha az anlayışlı olduğunu gösterdi. 40,000 pazarlamacının üyesi olduğu CIM pazarlamacıların yüzde 91'inin tüketicilerin ise yüzde 71'inin restoran veya oteller için sahte hesaplar açıp olumlu yorumlar bırakmanın yanlış olduğunu düşündüğünü gösterdi.

Yine de CIM'in yetkilisi Thomas Brown ankette pazarlamacılar ve tüketiciler arasındaki farklılıkların endişe verici olduğunu söyledi.

Brown, "Problem sadece tüketicileri bilinçli olarak yanlış yönlendiren şirketler değil. En iyi amaçlı markalar dahi sosyal medyada tüketicilerde endişe yaratan hamleler yapabiliyor," ifadesini kullandı.

Bazı otoriteler sahte yorum bırakmak gibi yöntemlere karşı önlem almaya başladılar. New York otoriteleri geçen sene internet sitelerine sahte yorumlar koydukları gerekçesiyle bir otobüs firması ve lazer epilasyon şirketi de içinde olmak üzere 19 firmaya 350,000 dolar ceza verdi. wsj.com.tr

Teknoloji-İnternet Haberleri

Teknoloji-İnternet Kategorisindeki diğer haberler

 • Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı
  Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı

  Avrupa Uzay Ajansı (ESA) projesindeki bilim adamları Rossetta uzay aracının, kuyruklu yıldız üzerine “Philae” adlı bir “konduyu” bıraktığını ve 7 saatlik indirme görevinin başladığını belirtti.

 • BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…
  BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…

  ang & Olufsen’in kaliteli ve etkileyici bir ses performansı sunan BeoPlay serisinin ilk Bluetooth bağlantılı hoparlörü BeoPlay A2, çığır açan 360 derece sesi, incelikli yalın tasarımı ve rakipsiz 24 saatlik batarya ömrü ile fark yaratacak.

 • iPhone'lara Zarar Veren Virüs!
  iPhone'lara Zarar Veren Virüs!

  iPhone kullanıcıları genelde virüs ve kötü niyetli programlardan etkilenmez ama Wirelurker isimli bir yazılım tehlike çanları çaldırıyor.

 • Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor
  Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor

  MADRİD (MarketWatch) Daha fazla sürücüyü elektrikli arabalarının direksiyonlarının başına geçirmek isteyen Tesla Motors Inc. leasing anlaşmalarına “mutluluk garantisi” getiriyor.

 • Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı
  Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı

  Serinin takipçileri ve FPS oyuncularının sabırsızlıkla beklediği Far Cry 4'ün çıkışına yaklaşık iki hafta süre kala oyunun TV reklamı yayınlandı.

 • İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!
  İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!

  İstek dışı SMS’lerin sayılarını azaltmak için yeni ceza uygulamaları da gündemde. Ancak istek dışı SMS’lerden kurtulmak için sizin de yapabilecekleriniz var.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer