|   |   |  Su Yalıtımı Yoksa, Yapı Kullanma İzin Belgesi Verilmeyecek

Su Yalıtımı Yoksa, Yapı Kullanma İzin Belgesi Verilmeyecek

Ekim ayında yayımlanan Binalarda Su Yalıtım Yönetmeliği’ne göre, yeni yapılan binalarda öngörülen esaslara uyulmaması durumunda yapı kullanma izin belgesi almak mümkün olmayacak.

Su Yalıtımı Yoksa, Yapı Kullanma İzin Belgesi Verilmeyecek

İZODER ile İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün ortak çalışmasıyla Türkiye genelinde yapılacak olan Yalıtım Seminerinin ilki İzmir’de geçtiğimiz günlerde yapıldı.

İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, seminerde yaptığı konuşmada, yalıtıma ilişkin önemli başlıkların altını çizdi. Isı yalıtımının, her şeyden önce Türkiye’nin geleceği için stratejik öneme sahip bir konu olduğunu belirten Pelesen, “Bugün Türkiye, ısı yalıtımı sektöründe Avrupa’nın en büyüğü konumunda” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı ve 27 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlanan Binalarda Su Yalıtım Yönetmeliği ile binaların kaderinin değişeceğini vurgulayan Pelesen, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu yönetmelik, ülkemizde büyük bir eksikliği giderecek. Yeni yapılan binalarda, yönetmelikte öngörülen esaslara uyulmadığının tespit edilmesi halinde, bu eksiklikler giderilinceye kadar binaya yapı kullanma izin belgesi verilmeyecek. Artık su yalıtımı uygulamalarının doğru ve standartlara uygun yapılması sayesinde, binalarımızın ömrü uzayacak.

Asgaride 80–100 yıl gibi süre için tasarlanması ve ömrünü bu sürede tamamlaması gereken yapılarımızın, bu süre içinde güvenli şekilde fonksiyonunu sürdürmesi için öncelikte suyun yaratacağı korozyon etkisine karşı korunmuş olmalı. Bugün ülke genelindeki 15 milyon konutta halen su yalıtımı yok. 6.5 milyon konut ise deprem açısından riskli bina statüsünde. Yönetmeliğin amacına ulaşması; tasarım aşamasında doğru ürün ve sistem seçiminden başlayıp, standarda uygun ürünlerin doğru şekilde uygulanması etkin denetimle sağlanabilir.”

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Tarihi Saraçoğlu Mahallesi yıkılacak
  Tarihi Saraçoğlu Mahallesi yıkılacak

  Yıllardır rant heveslilerinin gözünü diktiği, Ankara’da bulunan Saraçoğlu Mahallesi ile ilgili 16 Mart’ta “koruma amaçlı imar planı” askıya çıkarıldı.

 • OYAK, 20 milyar liralık proje başlattı
  OYAK, 20 milyar liralık proje başlattı

  Daha önce sadece üyelerinin ihtiyacı için konut projeleri gerçekleştiren OYAK, Gayrimenkul Geliştirme Koordinatörlüğü kurdu. Emlak Konut'tan büyük arsalar aldı ve 20 milyarlık proje başlattı.

 • Almanların çoğu kirada
  Almanların çoğu kirada

  AB ülkeleri arasında vatandaşların konut sahiplik oranı en düşük ülke Almanya olarak belirlendi.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.