|   |   |  Su Yalıtımı Yoksa, Yapı Kullanma İzin Belgesi Verilmeyecek

Su Yalıtımı Yoksa, Yapı Kullanma İzin Belgesi Verilmeyecek

Ekim ayında yayımlanan Binalarda Su Yalıtım Yönetmeliği’ne göre, yeni yapılan binalarda öngörülen esaslara uyulmaması durumunda yapı kullanma izin belgesi almak mümkün olmayacak.

Su Yalıtımı Yoksa, Yapı Kullanma İzin Belgesi Verilmeyecek

İZODER ile İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün ortak çalışmasıyla Türkiye genelinde yapılacak olan Yalıtım Seminerinin ilki İzmir’de geçtiğimiz günlerde yapıldı.

İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, seminerde yaptığı konuşmada, yalıtıma ilişkin önemli başlıkların altını çizdi. Isı yalıtımının, her şeyden önce Türkiye’nin geleceği için stratejik öneme sahip bir konu olduğunu belirten Pelesen, “Bugün Türkiye, ısı yalıtımı sektöründe Avrupa’nın en büyüğü konumunda” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı ve 27 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlanan Binalarda Su Yalıtım Yönetmeliği ile binaların kaderinin değişeceğini vurgulayan Pelesen, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu yönetmelik, ülkemizde büyük bir eksikliği giderecek. Yeni yapılan binalarda, yönetmelikte öngörülen esaslara uyulmadığının tespit edilmesi halinde, bu eksiklikler giderilinceye kadar binaya yapı kullanma izin belgesi verilmeyecek. Artık su yalıtımı uygulamalarının doğru ve standartlara uygun yapılması sayesinde, binalarımızın ömrü uzayacak.

Asgaride 80–100 yıl gibi süre için tasarlanması ve ömrünü bu sürede tamamlaması gereken yapılarımızın, bu süre içinde güvenli şekilde fonksiyonunu sürdürmesi için öncelikte suyun yaratacağı korozyon etkisine karşı korunmuş olmalı. Bugün ülke genelindeki 15 milyon konutta halen su yalıtımı yok. 6.5 milyon konut ise deprem açısından riskli bina statüsünde. Yönetmeliğin amacına ulaşması; tasarım aşamasında doğru ürün ve sistem seçiminden başlayıp, standarda uygun ürünlerin doğru şekilde uygulanması etkin denetimle sağlanabilir.”

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Yeni bakan hızlı başladı
  Yeni bakan hızlı başladı

  9 Temmuz’da bakanlığı açıklanan ve bir gün sonra görevi devralan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum hızla işe koyuldu. Kurum, sektör temsilcilerini dinledi ve sorunların çözümü için çalışmalara başladı.

 • İmar Barışı'nda iptal uyarısı
  İmar Barışı'nda iptal uyarısı

  Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Yüksel, İmar Barışı başvurularında yapılan hataların gelecekte iptale yol açabileceğini belirterek, "Gelecekte sıkıntı yaşamamak için uzmanlardan destek alınmalı" dedi.

 • Konutta bürokrasi fazla, KDV yüksek
  Konutta bürokrasi fazla, KDV yüksek

  Konut sektörü, Murat Kurum’un Çevre ve Şehircilik Bakanı olmasından çok memnun. Sektörün kısa vadede KDV, bürokrasi ve kentsel dönüşümle ilgili beklentileri var.

 • Yunuskent 2. etap hak sahipleri belirleniyor
  Yunuskent 2. etap hak sahipleri belirleniyor

  Türkiye’nin en prestijli projeleri arasında gösterilen 5 bin 500 Konutluk Akgedik Yunuskent Toplu Konut Projesi’nin 2. etabında kuralar çekiliyor. Yaklaşık 9 bin vatandaşın başvurduğu projede 16 Temmuz Pazartesi günü 3+1, 17 Temmuz Salı günü 2+1 konutların hak sahipleri belirlenecek.

 • Taşınma Sırasında Bunları Unutmayın
  Taşınma Sırasında Bunları Unutmayın

  Evinizi taşımanın heyecanı ve yorgunluğu ile bütün yapılması gerekenleri tamamladığınızı düşünebilirsiniz. Son dakika kontrolleri olarak adlandırabileceğimiz bu işleri unutmamanız gerekiyor.

 • Yenileme Alanı Ne Demek?
  Yenileme Alanı Ne Demek?

  Yenileme alanı, sit ve koruma alanı olarak tescil ve ilan edilen bölgeler ile bu bölgelere ait koruma alanlarının içinde, sınırları yetkili idarenin teklifi üzerine Bakanlar Kurulu’nca kabul edilerek belirlenen alanları ifade eder.

 • Satın Alınan Ev İade Edilebilir mi?
  Satın Alınan Ev İade Edilebilir mi?

  Yeni satın alınan bütün mal ve eşyayı, yasal süreler dahilinde ve kullanmamak koşuluyla iade etmeye yönelik düzenlemeler mevcut. Peki satın aldığımız bir evi iade edebilir miyiz?

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.