|   |   |  Su Yalıtımı Yoksa, Yapı Kullanma İzin Belgesi Verilmeyecek

Su Yalıtımı Yoksa, Yapı Kullanma İzin Belgesi Verilmeyecek

Ekim ayında yayımlanan Binalarda Su Yalıtım Yönetmeliği’ne göre, yeni yapılan binalarda öngörülen esaslara uyulmaması durumunda yapı kullanma izin belgesi almak mümkün olmayacak.

Su Yalıtımı Yoksa, Yapı Kullanma İzin Belgesi Verilmeyecek

İZODER ile İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün ortak çalışmasıyla Türkiye genelinde yapılacak olan Yalıtım Seminerinin ilki İzmir’de geçtiğimiz günlerde yapıldı.

İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, seminerde yaptığı konuşmada, yalıtıma ilişkin önemli başlıkların altını çizdi. Isı yalıtımının, her şeyden önce Türkiye’nin geleceği için stratejik öneme sahip bir konu olduğunu belirten Pelesen, “Bugün Türkiye, ısı yalıtımı sektöründe Avrupa’nın en büyüğü konumunda” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı ve 27 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlanan Binalarda Su Yalıtım Yönetmeliği ile binaların kaderinin değişeceğini vurgulayan Pelesen, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu yönetmelik, ülkemizde büyük bir eksikliği giderecek. Yeni yapılan binalarda, yönetmelikte öngörülen esaslara uyulmadığının tespit edilmesi halinde, bu eksiklikler giderilinceye kadar binaya yapı kullanma izin belgesi verilmeyecek. Artık su yalıtımı uygulamalarının doğru ve standartlara uygun yapılması sayesinde, binalarımızın ömrü uzayacak.

Asgaride 80–100 yıl gibi süre için tasarlanması ve ömrünü bu sürede tamamlaması gereken yapılarımızın, bu süre içinde güvenli şekilde fonksiyonunu sürdürmesi için öncelikte suyun yaratacağı korozyon etkisine karşı korunmuş olmalı. Bugün ülke genelindeki 15 milyon konutta halen su yalıtımı yok. 6.5 milyon konut ise deprem açısından riskli bina statüsünde. Yönetmeliğin amacına ulaşması; tasarım aşamasında doğru ürün ve sistem seçiminden başlayıp, standarda uygun ürünlerin doğru şekilde uygulanması etkin denetimle sağlanabilir.”

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Yabancıya konut satışları patladı!
  Yabancıya konut satışları patladı!

  Yabancıya konut satışları yıllık yüzde 58 arttı. Yılın ilk 9 ayında yabancılara 25 bine yakın konut satıldı. 2018 yılı ocak-Eylül döneminde yabancılara 24 bin 385 adet konut satıldı.

 • Karabük'te konut satışları 2018 Eylül'de azaldı
  Karabük'te konut satışları 2018 Eylül'de azaldı

  Türkiye İstatistik Kurumu Zonguldak Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Karabük’te 2018 yılının Eylül ayında 449 konut satışı yapılırken, 2017 yılı Eylül ayında konut satışı ise 481 olarak gerçekleşmişti.

 • Satya Yayalar Pendik'te 0 faiz 60 ay vade imkanı!
  Satya Yayalar Pendik'te 0 faiz 60 ay vade imkanı!

  Gayrimenkul sektörüne yeni bir bakış açısı kazandıran Satya, Pendik’te inşa ettiği Yayalar Projesi’nde yüzde 0 faiz ve şirket içi 60 ay vade imkânı ile 249 bin TL’den başlayan fiyatlarla ev sahibi yapıyor.

 • Antalya'da 2018 Eylül'de konut satışı arttı
  Antalya'da 2018 Eylül'de konut satışı arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül 2018 dönemine ait konut satış istatistiklerine göre konut satışı Antalya’da geçtiğimiz yılın aynı ayına göre, yüzde 4,2 oranında artarak 5 bin 515 konut satıldı.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.