|   |   | 

Şua İnşaat Fikirtepe Proje adasında neler oluyor?

Kadıköy - Fikirtepe Kentsel Dönüşüm bölgesinde faaliyette bulunan Şua İnşaat, anlaştığı tek ada ile uzun süren imza sürecinin tamamlanmasıyla boşaltım ve yıkım işlemlerini bitirerek hafriyat çalışmalarına başladı.

Şua İnşaat Fikirtepe Proje adasında neler oluyor?

Şua İnşaat,  yoğun bir şekilde hafriyat işlemlerini devam ettirirken kalan bir parselle henüz anlaşamadığı ve resen tevhit - ifraz yoluyla bu parseli donatı alanında bıraktığı iddia edilmekte. Fikirtepehaber.com’un yetkililerden aldığı bilgilere göre, Kalan Parselin Özel mülkiyet bir kurs olduğu ve firma ile anlaşmaya yanaşmadığı belirtilmekte...

Hafriyata başlanan Şua İnşaat adası son durum

Yoğun tipi ve kar havasına rağmen çalışmaların devam ettiği Şua İnşaat adasında hafriyat çalışmaları devam ediyor.

İmzası alınamayan bir parselin proje dışında tutulması Şua İnşaat'a imza atan vatandaşlarda, yapılacak olan proje görüntüsü ve değer kaybı açısından büyük tedirginlik oluşturmakta. FİKENTDER Derneği'ne bu durumla ilgili, ileride hukuki bir engel oluşturup projeyi engelleyip engellemeyeceği yönünde tedirginler ve bu tedirginlikler gelen sorulara da yansımakta. Şua İnşaat'a İmza atan arsa sahipleri ve bu projeden yer almayı düşünen yatırımcılar konuya ilişkin Şua İnşaat yetkililerinden açıklama bekliyor.

Ada bütünlüğü, 4 emsal şartı ve Resen Tevhit - İfraz uygulaması

Vartaş birinci adası başta olmak üzere Fikirtepe'de birçok yapı adasında yapılan yeni uygulamalarla, Bakanlığın yüzde yüz imza şartı aradığı 4 emsal için nasıl bir yöntem izlediği ve hukuken nasıl bir sonuç doğuracağı merakla beklenirken, aynı uygulamanın Şua Adasında da uygulanmaya çalışıldığı belirtilmekte. Daha öncesinde yüzde yüz anlaşmaya varıldığı belirtilmesine rağmen, Şua İnşaat adasında da üzerinde faal bir yurt olduğu belirtilen bir parselle daha anlaşılamadığı ortaya çıktı. Şua İnşaat'ın henüz anlaşamadığı bu parsele ilişkin olarak aldığımız bilgilere göre, resen tevhit - ifraz yöntemiyle bu parselinde Tepe Camisi ile beraber donatı alanına terk edilmesi planlanmakta.

Resen Tevhit - İfraz ve sonuçları hakkında vatandaşların soruları...

1 - Anlaşma yapmak istemeyen parsel sahiplerine rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nasıl bir yöntem izleyerek Özel firmalara 4 emsalle yapılaşma hakkı tanıyor?

2 - Bu şekilde yapılan bir uygulamanın hukuki karşılığı var mıdır?

3 - Açılacak karşı davalarda mahkemelerden nasıl bir karar çıkabilir? Bu uygulama ile Anayasal haklar ve Mülkiyet hakkı çelişmekte midir? Resen tevhit-ifraz uygulaması sonucu ada bütünlüğü dışında kalan parseller için imar hakkı var mıdır?

4 - Şua İnşaat adasında iksa ve hafriyat ruhsatı alındı mı?

5 - Fima avan projesi onaylandı mı, İnşaat ruhsatı ne zaman alınacak? Proje çalışmaları ne aşamada?

6- Firma sözleşmede söz verdiği gibi proje hakkında vatandaşların görüş ve onayına başvuracak mı? 

Vatandaşlar tarafından FİKENTDER Derneğine yoğun bir şekilde sorulan bu ve benzeri sorulara ilişkin vatandaşların ve yatırımcıların kafasına takılan soruların cevapları Şua İnşaat'tan bekleniyor. 

Fikirtepehaber.com: firmadan gelecek cevapları hukukçuların da görüşleri doğrultusunda sizler ile paylaşacağız. 

Kaynak: Fikirtepehaber.com

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Asıl Bayram Bir Yıl Sonra Uzundere'de
  Asıl Bayram Bir Yıl Sonra Uzundere'de

  İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Uzundere’de sürdürdüğü kentsel dönüşüm çalışmalarında konutlar yükseldikçe, hak sahiplerinin heyecanı da artmaya başladı.

 • Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Almanız Mümkün!
  Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Almanız Mümkün!

  Kentsel dönüşüm kapsamına girmiş bir binada oturuyorsanız, binanızın yenilenmesi sürecinde kira yardımı almanız mümkün. Binanın riskli yapı raporu verilmiş bir bina olması durumunda, evinizin yeniden inşası sırasında kira yardımı alabilirsiniz.

 • Başkent'te 20 Bin Gecekondu Yıkıldı
  Başkent'te 20 Bin Gecekondu Yıkıldı

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’nın kentsel dönüşüm projelerinde öncü olduğunu ve Türkiye’ye örnek çalışmalara imza attığını belirterek, “Bugüne kadar yürüttüğümüz 5 büyük proje kapsamında, 16 milyon 680 bin metrekarelik alanda, gecekondunun yıkımını gerçekleştirdik” dedi.

 • Muhtar’lı Dönüşüm
  Muhtar’lı Dönüşüm

  GYODER Başkan Yardımcısı Gürsel Öngören, Şehircilik Şurası’nda kentsel dönüşümün mahalle bazında yapılması ve muhtarların kilit rol almasının gündemde olduğunu söyledi.

 • Deprem Gerçeğini Yaşayan İzmir’e Riskli Bina Uyarısı
  Deprem Gerçeğini Yaşayan İzmir’e Riskli Bina Uyarısı

  Son günlerde ardı ardına meydana gelen depremlere karşı İzmir'in kentsel dönüşüm konusunda elini çabuk tutması gerektiğini belirten Palandöken İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Binali Ünal, “İzmir’in yüzde 85’inin kentsel dönüşüm olması gerekiyor. Büyük Marmara depreminden sonra yapılan binalarda risk yok; ama daha önce yapılan binaların yüzde 90’ı riskli” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer