|   |   |  Süleymaniye Yenileme Projesi'nin 1'inci etap töreni gerçekleştirildi 

Süleymaniye Yenileme Projesi'nin 1'inci etap töreni gerçekleştirildi 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Süleymaniye Yenileme Projesi'nin 1'inci etap maliyetinin 2 milyar 900 milyon TL olduğunu ifade ederek, “Süleymaniye, İstanbul’un yeniden göz bebeği haline gelecek” dedi.

Süleymaniye Yenileme Projesi'nin 1'inci etap töreni gerçekleştirildi 

Tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkılması ve yenileme projeleriyle tarihi eserleri yarınlara taşıyabilmek adına ‘Süleymaniye Yenileme Projesi’nin ilk etabı törenle başladı. Törene Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AK Parti Milletvekili Mustafa Demir, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, ilçe belediye başkanları, KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, Katarlı proje ortakları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fatih Belediyesi ve Katarlı proje ortağıyla birlikte yürütülen projenin 1'inci etabı için ilk harç döküldü. 

“Yaklaşık 592 bin bağımsız bölümün dönüşümünü gerçekleştirdik”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı konuşmada, “Bugüne kadar bakanlık olarak Cumhurbaşkanımızın 2012 yılında başlattığı kentsel dönüşüm seferberliğinde yaklaşık 592 bin bağımsız bölümün dönüşümünü gerçekleştirdik. Bu dönüşümlerle birlikte yaklaşık 8 buçuk milyar TL bakanlık olarak kaynak aktardık” dedi. 

“Stratejimiz; ecdadımızın bize bıraktığı eserleri yeniden ihya etmek”

"Dönüşümle alakalı strateji çizelim diyoruz ya aslında strateji belli. Ecdadımızın bize bıraktığı eserleri yeniden ihya etmek" diyen Bakan Kurum, "Medeniyetimiz, Süleymaniye Cami, etrafında medreseler, konutlar, yerleşim alanları yapmış. Bize doğruyu bir şekilde tarif etmiş. Biz de bu doğrudan hareketle yeni kentsel dönüşüm projelerinde yatay mimari anlayışıyla ülkemizde dönüşmesi gereken 5 milyon konutu çok hızlı bir biçimde bütün şehirlerde buna ilişkin bir kentsel dönüşüm planı yaparak plan çerçevesinde il bütününde yapacağız. O plana da tüm ilçelerimiz, büyükşehirlerimiz, ülke genelinde bakanlık olarak biz o plana uyarak bu dönüşümü gerçekleştireceğiz” diye konuştu. 

“İlk etabın maliyeti de 2 milyar 900 milyon TL”

Bakan Kurum, “Bu projeyi gerçekleştirdiğimizde ki 700 bağımsız birim ve ilk etabın maliyeti de 2 milyar 900 milyon TL. Günümüzde artık ülkeler değil şehirler yarışıyor. Bu proje gerçekleşince de İstanbul zaten dünyanın göz bebeği, Süleymaniye projesi de yapıldığı zaman Süleymaniye'de İstanbul’un yeniden göz bebeği haline gelecek” dedi. 

“330 tescilli bina olduğu gibi eski haliyle ve o malzemelerden yapılacak”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da, “Geçmişte olduğu gibi görüntüsüyle şekliyle şemaliyle Osmanlı dönemindeki bizim mimari tarzımızı yansıtmasıyla bu konutlar da ortaya çıkarılacak. Yani, o dönemde mimari anlayışımız neydi ? Ahşap konutlardı. İnşallah aynısı yapılacak. 330 tescilli bina olduğu gibi eski haliyle ve o malzemelerden yapılacak. Yine ilk etapta yaklaşık 370 yeni yapılacak bina da 330 tescilli bina ile uyumlu halde olacak. O uyumla birlikte bu binaların şekline, kullanılan malzemesine geçmişte bizim mimari anlayışımızı kültümüzü yansıtsın diye özen gösteriliyor” şeklinde konuştu. 

“Süleymaniye’nin etrafında o kültürü yaşatmak için ‘Biz yeteriz’ diyoruz”

Başkan Uysal, "1'inci etabı başarıyla devamında da 5'inci etabın tamamını başarıyla ortaya koyarız. Tekrar belki Süleymaniye Camii'ni yapmak için bir Kanuni Sultan Süleyman, bir de Mimar Sinan gerekli ama Süleymaniye’nin etrafında o kültürü yaşatmak için ‘Biz yeteriz’ diyoruz. İnşallah onu tekrar ayağa kaldırırız” diye konuştu. 

"Fatih’imizin diğer 17 bölgesi de Süleymaniye gibi yeniden ihya edilecek"

Törende konuşan Fatih Belediye Başkanı Hasan Suver ise, “Burada gayret sahibi olan başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere bütün paydaşlara canı gönülden şükranlarımı sunuyorum. İnşallah Fatih’imizin diğer 17 bölgesi de Süleymaniye gibi yeniden ihya edilecek. Kültürümüz asıl kaynağında nevşünema bulacak ve kıyamete kadar payidar olacaktır” dedi. 

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Etiketler

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Tomtom Mahallesindeki dönüşüm hızlanıyor
  Tomtom Mahallesindeki dönüşüm hızlanıyor

  Yenilenen binaları, yeni açılan cafe ve butikleri, tasarım ve sanata öncülük eden etkinliklerin yanı sıra Türkiye’de ilk kez hayata geçen mahalle tanıtım platformu Tomtom Designhood, düzenlenen toplantı ile davetlilere tanıtıldı.

 • Kentsel dönüşüm Adana’ya yeni bir bulvar kazandırdı
  Kentsel dönüşüm Adana’ya yeni bir bulvar kazandırdı

  Adana Büyükşehir Belediyesi, deprem riski yüksek gecekonduların ve çarpık yapıların bulunduğu merkez Çukurova ilçesi Göl Mahallesi’ndeki 250 dönüm alanda uygulamaya koyduğu kentsel dönüşüm projesinde 42 milyon liralık kamulaştırma bedeli ödeyerek 230 binanın yıkımını tamamladı.

 • Kentsel dönüşümle yıkılan Fetih Camii’nin temeli atıldı
  Kentsel dönüşümle yıkılan Fetih Camii’nin temeli atıldı

  Konutlardan okullara ve ibadethanelere kadar bir çok alanda kentsel dönüşümün başarılı bir şekilde yürütüldüğü Bağcılar'da yenilenen son yer Fetih Camii oldu. Kentsel dönüşüm kapsamında yıkımı gerçekleştirilen Fetih Camii’nin temeli törenle atıldı. Bir yılda bitmesi planlanan caminin altında 47 araçlık da otopark bulunuyor.

 • Turhal'da Kale çevresinde bulunan bin 500 ev yıkılacak 
  Turhal'da Kale çevresinde bulunan bin 500 ev yıkılacak 

  Tokat’ın Turhal İlçesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından deprem riskli alan ilan edilen Camikebir ve Kova Mahallelerinde Kentsel Dönüşüm çalışmaları ile birlikte kale etrafındaki konutların yıkılarak yerine tarihi dokuya uygun, çevre düzenlemesi ve alt yapısı modern bir konutlar inşa edilmesi planlanıyor.

 • Manisa’nın 50 yıllık sorununda sona geliniyor 
  Manisa’nın 50 yıllık sorununda sona geliniyor 

  Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Şehzadeler Belediyesinin 360 dönümlük arazi üzerinde 5 mahallede başlattığı kentsel dönüşüm çalışmalarında gelinen son durumla alakalı açıklamalarda bulundu.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.