|   |   |  Süleymaniye Yenileme Projesi'nin 1'inci etap töreni gerçekleştirildi 

Süleymaniye Yenileme Projesi'nin 1'inci etap töreni gerçekleştirildi 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Süleymaniye Yenileme Projesi'nin 1'inci etap maliyetinin 2 milyar 900 milyon TL olduğunu ifade ederek, “Süleymaniye, İstanbul’un yeniden göz bebeği haline gelecek” dedi.

Süleymaniye Yenileme Projesi'nin 1'inci etap töreni gerçekleştirildi 

Tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkılması ve yenileme projeleriyle tarihi eserleri yarınlara taşıyabilmek adına ‘Süleymaniye Yenileme Projesi’nin ilk etabı törenle başladı. Törene Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AK Parti Milletvekili Mustafa Demir, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, ilçe belediye başkanları, KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım, Katarlı proje ortakları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Fatih Belediyesi ve Katarlı proje ortağıyla birlikte yürütülen projenin 1'inci etabı için ilk harç döküldü. 

“Yaklaşık 592 bin bağımsız bölümün dönüşümünü gerçekleştirdik”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yaptığı konuşmada, “Bugüne kadar bakanlık olarak Cumhurbaşkanımızın 2012 yılında başlattığı kentsel dönüşüm seferberliğinde yaklaşık 592 bin bağımsız bölümün dönüşümünü gerçekleştirdik. Bu dönüşümlerle birlikte yaklaşık 8 buçuk milyar TL bakanlık olarak kaynak aktardık” dedi. 

“Stratejimiz; ecdadımızın bize bıraktığı eserleri yeniden ihya etmek”

"Dönüşümle alakalı strateji çizelim diyoruz ya aslında strateji belli. Ecdadımızın bize bıraktığı eserleri yeniden ihya etmek" diyen Bakan Kurum, "Medeniyetimiz, Süleymaniye Cami, etrafında medreseler, konutlar, yerleşim alanları yapmış. Bize doğruyu bir şekilde tarif etmiş. Biz de bu doğrudan hareketle yeni kentsel dönüşüm projelerinde yatay mimari anlayışıyla ülkemizde dönüşmesi gereken 5 milyon konutu çok hızlı bir biçimde bütün şehirlerde buna ilişkin bir kentsel dönüşüm planı yaparak plan çerçevesinde il bütününde yapacağız. O plana da tüm ilçelerimiz, büyükşehirlerimiz, ülke genelinde bakanlık olarak biz o plana uyarak bu dönüşümü gerçekleştireceğiz” diye konuştu. 

“İlk etabın maliyeti de 2 milyar 900 milyon TL”

Bakan Kurum, “Bu projeyi gerçekleştirdiğimizde ki 700 bağımsız birim ve ilk etabın maliyeti de 2 milyar 900 milyon TL. Günümüzde artık ülkeler değil şehirler yarışıyor. Bu proje gerçekleşince de İstanbul zaten dünyanın göz bebeği, Süleymaniye projesi de yapıldığı zaman Süleymaniye'de İstanbul’un yeniden göz bebeği haline gelecek” dedi. 

“330 tescilli bina olduğu gibi eski haliyle ve o malzemelerden yapılacak”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da, “Geçmişte olduğu gibi görüntüsüyle şekliyle şemaliyle Osmanlı dönemindeki bizim mimari tarzımızı yansıtmasıyla bu konutlar da ortaya çıkarılacak. Yani, o dönemde mimari anlayışımız neydi ? Ahşap konutlardı. İnşallah aynısı yapılacak. 330 tescilli bina olduğu gibi eski haliyle ve o malzemelerden yapılacak. Yine ilk etapta yaklaşık 370 yeni yapılacak bina da 330 tescilli bina ile uyumlu halde olacak. O uyumla birlikte bu binaların şekline, kullanılan malzemesine geçmişte bizim mimari anlayışımızı kültümüzü yansıtsın diye özen gösteriliyor” şeklinde konuştu. 

“Süleymaniye’nin etrafında o kültürü yaşatmak için ‘Biz yeteriz’ diyoruz”

Başkan Uysal, "1'inci etabı başarıyla devamında da 5'inci etabın tamamını başarıyla ortaya koyarız. Tekrar belki Süleymaniye Camii'ni yapmak için bir Kanuni Sultan Süleyman, bir de Mimar Sinan gerekli ama Süleymaniye’nin etrafında o kültürü yaşatmak için ‘Biz yeteriz’ diyoruz. İnşallah onu tekrar ayağa kaldırırız” diye konuştu. 

"Fatih’imizin diğer 17 bölgesi de Süleymaniye gibi yeniden ihya edilecek"

Törende konuşan Fatih Belediye Başkanı Hasan Suver ise, “Burada gayret sahibi olan başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere bütün paydaşlara canı gönülden şükranlarımı sunuyorum. İnşallah Fatih’imizin diğer 17 bölgesi de Süleymaniye gibi yeniden ihya edilecek. Kültürümüz asıl kaynağında nevşünema bulacak ve kıyamete kadar payidar olacaktır” dedi. 

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Etiketler

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Nihat Şen: “deprem kapıda! binalar ise depreme hazır değil!”
  Nihat Şen: “deprem kapıda! binalar ise depreme hazır değil!”

  17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden tam 20 yıl geçti. Deprem sonrası hazırlanan 6306 sayılı “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun”la birlikte İstanbul’un çeşitli lokasyonları büyük bir şantiye alanına dönüştü.

 • İstanbul Esenler’de kentsel dönüşüm başlıyor
  İstanbul Esenler’de kentsel dönüşüm başlıyor

  Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından İstanbul’un Esenler İlçesi Güney Proje Alanı Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi 1. Etap 1. Bölge kapsamında inşa edilecek 531 konutun ihalesi gerçekleştirildi.

 • Kentsel dönüşümde yeni vizyon
  Kentsel dönüşümde yeni vizyon

  Barış Aydın: “Yatay mimari, geleceğin kentlerine en iyi hazırlık olacak. Yatay mimari kültürel değerlerimizi de geleneklerimizi de daha güçlü yaşamamızı sağlayacak”

 • Rize Hemşin’de Kentsel Dönüşüm başlıyor
  Rize Hemşin’de Kentsel Dönüşüm başlıyor

  Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından, Rize’nin Hemşin İlçesi’nde “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” kapsamında inşa edilecek 106 konutun ihalesi yapıldı.

 • Sanatsal Fikirtepe Eylemi yasal izne takıldı
  Sanatsal Fikirtepe Eylemi yasal izne takıldı

  Seslerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na duyurabilmek amacıyla yeni yıla sanatsal bir kampanya ile giren Fikirtepe Kentsel Dönüşüm mağdurları, Kadıköy Süreyya Operası önünde ‘Leke Fikirtepe’ isimli enstalasyon’un açılışını yapacaklardı ama valilikten yasal izin verilmeyen yarım kaldı.

 • Tomtom Mahallesindeki dönüşüm hızlanıyor
  Tomtom Mahallesindeki dönüşüm hızlanıyor

  Yenilenen binaları, yeni açılan cafe ve butikleri, tasarım ve sanata öncülük eden etkinliklerin yanı sıra Türkiye’de ilk kez hayata geçen mahalle tanıtım platformu Tomtom Designhood, düzenlenen toplantı ile davetlilere tanıtıldı.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.