|   |   | 

Süper Lig Takımlarını Bekleyen Büyük Tehlike!

UEFA'ya 10 Nisan'da savunma yapacak olan takımları oldukça sıkıntılı bir süreç bekliyor. Mayıs ayına kadar teminatlar yerine getirilmezse yaptırımlar başlıyor.

Süper Lig Takımlarını Bekleyen Büyük Tehlike!

Süper Lig'in uzun zamandır UEFA kanadında gergin mücadelesi yeni bir boyuta taşınıyor. Daha önce Beşiktaş, Bursaspor ve Gaziantepspor'un ceza aldığı Finansal Fair Play, şimdi yeniden gündemde. Bursaspor, Galatasaray ve Trabzonspor yapacakları savunmada üyeleri ikna edemez ve teminatları kısa süre içinde yerine getiremezse önce transfer yasağı ardından da Avrupa'dan men cezası alacaklar. İşte ayrıntıları;

Beşiktaş yanmıştı! 
UEFA tarafından 30 Haziran 2011 ve 30 Eylül 2011 dönemlerine ilişkin olarak gerçekleştirilen denetimde Beşiktaş, UEFA Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Kuralları’nın 65. maddesindeki, ”Futbol kulüplerine vadesi geçmiş borçların olmaması” ve 66. maddesindeki ”Çalışanlara ve/veya vergi dairelerine vadesi geçmiş borçlarının olmamasına” ilişkin hükümlerle ilgili olarak, mevzuat ihlali gerçekleştirmiş olma ihtimali nedeniyle disiplin kuruluna sevk edilmişti. Bu sıkıntılardan dolayı Beşiktaş Kulübü'ne önce 2 ardından da iyi savunmayla birlikte gelen ceza indirimiyle 1 yıl Avrupa'dan men geldi.

Sıra diğer kulüplere mi geldi? 
Geldiğimiz günlerde daha da sertleşen Finansal Fair-Play kuralları Galatasaray, Bursaspor ve Trabzonspor'u etkisi altına aldı. 10 Nisan perşembe günü UEFA merkezinde yetkililere savunma yapacak olan takımlarımız cezanın eşiğinde. Eğer kulüplerde ortaya çıkan mali boşluk UEFA heyetine mantıklı belgeler ile anlatılmazsa ceza kaçınılmaz olacak. Günlerdir bu konu üzerinde çalışan üç takım savunmalarında sona geldi.

Vergi dairesine borçlar sıkıntı yarattı 
Vergi dairesine olan borçlar ve gelir gider dengelerindeki farklılıklar dolayısıyla ceza kıyısında olan takımlarımız kısa vadede bu sorunları çözemez ve teminatları yerine getirmezse önce transfer yasağı ardından da Avrupa kupalarından men alacaklar. Bilindiği gibi normal şartlarda Vergi Dairesi ile bugün yapılması gereken uzlaşma toplantısı sarı kırmızılı takım tarafından iptal edilmişti. Buna gerekçe olarak da geçtiğimiz yıllarda kendilerine uygulanan vergi indirimi sunulmuştu. Ancak durumun öyle olmadığı ve vergi uzlaşması görüşmelerinin vergi kaçırma iddialarını doğruladığı için toplantıdan vazgeçildiği belirtildi. Bilindiği gibi Bayern Münih Başkanı Uli Hoeeness vergi kaçırdığı için hapis cezası almıştı.

Peki neydi Galatasaray’ı bu kadar korkutacak sonuç? Yaptığımız araştırmalar ve uzman görüşleri bunları ortaya çıkardı:

1) Galatasaray vergi uzlaşmasına başvurarak son iki yıldaki teberrulu bilet / kombine satışı dolayısıyla vergi kaçırdığını kabul etmiş olacaktı.

2) Bu itiraf hem TFF hem de UEFA ya yapacağı 2014-15 sezonu UEFA lisansı için büyük tehlike yaratacaktı.

3) Çünkü kesilen vergiler önceki dönemlere ait ve o dönemlerde Galatasaray, vergi açısından hiçbir sorunu olmadığını ve vergi borcu olmadığını hem TFF ye hem de UEFA'ya beyan etmişti

4) 2012 de Beşiktaş'a yanlış beyandan verilen hatta Fenerbahçe'nin şike sürecinde verdiği belgede bu konuyla ilgisi olmadığını beyan etmesi dolayısıyla yaptığı beyanın hatalı olmasından ceza kesilmesi aynen Galatasaray'ın başına gelebilecekti

5) Ayrıca Maliye Bakanlığı’ndan alınan bilgiler, 54 milyon TL'lik vergi aslının affının söz konusu olmadığını, ancak ceza olan 54 milyon TL'de indirim olabileceğini belirttiğinden, finansal kriterlerini son dakikada yaptığı sermaye artırımıyla ucu ucuna UEFA'nın Finansal Fair-Play'ine uygun hale getiren Galatasaray'ın ekstra bir 54 milyon TL vergi borcu eklenmesiyle FFP'den kurtulamayacağını gösteriyor

6) Galatasaray bu konuyu mahkemeye götürerek uzatmayı, dolayısıyla vergi borcu olduğunu kabul etmeyeceğini göstermeye çalışarak UEFA kıskacından kurtulmaya ve Maliye’ye ödeyeceği vergiyi ötelemeye çalışacak. Ayrıca uzmanlar, uzlaşma başvurusundan beri sosyal medyada tartışılan Galatasaray kulübü mü vergi borçlusu Galatasaray şirketi mi sorusunun da bu uzlaşma başvurusundan kaçmaya sebebiyet vermiş olabileceğini ifade ediyor.

Bursaspor ve Trabzonspor'un da gelir gider dengelerinin yanı sıra vergi borçları dolayısıyla oldukça sıkıntılı olduğu, savunmanın sonucunda da teminatların yerine getirilme şanslarının çok düşük olduğu UEFA tarafından dile getirildiği belirtildi. Ayrıca Bursaspor'un daha önce de bu konular yüzünden dosyasının bulunması ceza alma olasılığını da arttırdı.

Galatasaray'ın yaşadığı Finansal Fair Play krizi ile ilgili en yetkili isimlerden birisi olan UEFA danışmanı Andrea Traverso, açıklamalarda bulunmuştu. Traverso, direkt Galatasaray ismini vermese de sert ifadeler kullandı. İlk günden bu yana kulüplere 'Kuralları iyi öğrenin. 2014-15 sezonundan itibaren yaptırımlar başlayacak' uyarısında bulunduklarını vurgulayan Andrea Traverso sözlerini şöyle sürdürdü: "Finansal Fair Play konusunda kararlıyız. Kuralları katı bir şekilde uygulayacağız. Türkiye'den de bazı takımların hesaplarını inceledim. Birçok kulübün hesaplarında benzer sorunlar var. İyi ya da kötü bir değerlendirmede bulunmayacağım. Galatasaray konusunda yapacakları savunma sonrası karar vereceğiz. Bunun dışında başka bir şey söylemem doğru olmaz."
eurosport.com

Spor Haberleri

Spor Kategorisindeki diğer haberler

 • Kızılyıldız İstanbul'da
  Kızılyıldız İstanbul'da

  Galatasaray Liv Hospital'ın Turkish Airlines Euroleague'de yarın karşılaşacağı Sırp ekibi Kızılyıldız İstanbul'a geldi.

 • Galatasaray'da Şok Ayrılık
  Galatasaray'da Şok Ayrılık

  Galatasaray Liv Hospital'ın Porto Riko'lu oyuncusu Carlos Arroyo, sarı-kırmızılı ekip ile yollarını ayırdığını açıkladı.

 • Beşiktaş'ın Rakibi Belli Oldu
  Beşiktaş'ın Rakibi Belli Oldu

  UEFA Avrupa Ligi 2. tur rövanş maçında Liverpool'u eleyen Beşiktaş son 16 turunda Belçika temsilcisi Club Brugge ile eşleşti.

 • Kutlamalar Nedeniyle Trafik Kilitlendi
  Kutlamalar Nedeniyle Trafik Kilitlendi

  Beşiktaş'ın UEFA Avrupa Ligi'nde İngiliz Kulübü Liverpool'u penaltılarda elemesinin ardından başlayan kutlamalar nedeniyle Beşiktaş’ta trafik durdu.

 • Trabzonspor İtalya'da
  Trabzonspor İtalya'da

  UEFA Avrupa Ligi 2 . Tur rövanş maçında deplasmanda Napoli ile karşılaşacak olan Trabzonspor İtalya'ya gitti.

 • İzmir Derbisinin Bilançosu Ağır Oldu
  İzmir Derbisinin Bilançosu Ağır Oldu

  İzmir’de oynanan 15’i güvenlik görevlisi 22 kişinin yaralandığı olaylı Altay-Göztepe derbisinde yaşananlarla ilgili yeni görüntüler ortaya çıktı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer