|   |   | 

Sürücü desteği olmadan durabilen araç, otomobil fuarında!

Kendi kendine frenleme sistemiyle durabilen araç İstanbul Autoshow 2017’de sergileniyor.

Sürücü desteği olmadan durabilen araç, otomobil fuarında!

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından TÜYAP İstanbul Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen İstanbul Autoshow 2017, kapılarını basın mensupları ve VIP konuklarına açtı. Birbirinden farklı tasarımlı ve özellikli araçların sergilendiği fuarda acil durumlarda kendi kendine devreye giren frenleme sistemiyle durabilen araç dikkat çekti. Sistem, herhangi bir ani durumda, araç önünde bir engel algıladığında otomatik olarak devreye girerek hareketi kesiyor.

"Sistem 40 metre mesafedeki engeli algılayabilir"
Konuyla ilgili bilgi veren markanın Ürün Yönetim Sorumlusu Çağ Günaçar, “Aktif acil fren destek sistemi herhangi bir ani durumda, araç önünde bir engel algıladığında, bu bir otomobil olabilir bir insan ya da hayvan olabilir. Sürücü bunu fark etmez ve frenle temas etmediği zaman, otomobil kendi kendine fren yapıyor. Bu sistemin yaklaşık 40 metre civarında bir algılama özelliği var” dedi.

İleri sürüş destek sistemlerinde uygulanan şerit takibi uygulamasının Türkiye şartlarında sağlıklı bir şekilde yapılamadığını belirten Günaçar, “Diğer ileri sürüş destek sistemlerinde; şerit takibi var. Şimdi Türkiye şartlarında tabi şeritlerin çok belirgin olmadığı yerlerde çalışmıyor. Şeridi algılaması gerekiyor. Bunun düşük orta ve yüksek gibi 3 farklı modu var. Düşük moda çok fazla uyarıda bulunmuyor ama orta seviyede başlıyor. Sesli bir uyarı veriliyor. Bu uyarıyla sürücünün tekrar konsantre olmasını sağlayıp yola dönmesini sağlıyor” şeklinde konuştu.

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Manisa'da hava kirliliğine karşı denetimler artırıldı
  Manisa'da hava kirliliğine karşı denetimler artırıldı

  Türkiye’de havası en kirli 5 şehirden biri olan Manisa’da Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada sanayi tesisleri ve işletmelerde gerekli denetimlerin yapıldığı ve kurallara uymayanlar hakkında idari işlemler uygulandığı açıklandı.

 • Hollanda’nın Çılgın Projesi
  Hollanda’nın Çılgın Projesi

  Hollandalı mimarlık firması PLP Mimarlık, kendi çılgın projesini açıkladı. Kentlerdeki araç trafiğinin tamamen yeraltına alınmasını öngören CarTube projesi, futuristik bir proje olarak yorumlandı.

 • 16. İstanbul Mutfak Günleri Şubat ayında
  16. İstanbul Mutfak Günleri Şubat ayında

  30 ülkeden 450’si yabancı olmak üzere 2100 yarışmacı aşçının 75 kategoride yarışacağı ve bu yıl 16. Kez kapılarını açacak Uluslararası Mutfak Günleri’ne sayılı günler kaldı.

 • Prysmıan Group Türkiye’nin Erzurum’daki CPR seminerine yoğun ilgi
  Prysmıan Group Türkiye’nin Erzurum’daki CPR seminerine yoğun ilgi

  Avrupa Yapı Malzemeleri Yönetmeliği’nin kablolar için kanunen zorunlu olmasından sonra, Prysmian Group Türkiye, düzenlediği seminerlerle sektörü bilgilendirmeye devam ediyor. 2017 yılını CPR çalışmalarıyla yoğun bir şekilde geçiren firmanın, 2018 yılı CPR seminerlerinde ilk durağı Bölge A-Takımı Yetkili Satıcısı Timur Elektrik’in desteği ile Erzurum oldu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer