|   |   |  Tadilat Sözleşmesi Nasıl Olmalı?

Tadilat Sözleşmesi Nasıl Olmalı?

Mülkünüzde tadilat yaptırmaya karar verdiniz ve birlikte çalışacağınız firmayı buldunuz. Peki, tadilat sözleşmesi yapmanızın sizi güvenceye alacağını ve bu sözleşmede hangi maddelerin bulunması gerektiğini biliyor musunuz?

Tadilat Sözleşmesi Nasıl Olmalı?

Tadilat işlemlerine başlamadan önce anlaştığınız kişi ya da kurumlarla  sözleşme imzalamanız öncelikle sizin haklarınızın korunması açısından önem taşır. Uygulamada gecikmeleri, yanlış uygulamaları, kötü işçiliği ve ücret konusundaki sapmaları engellemek için mutlaka yasal geçerliliği olan bir sözleşme yapmalısınız.

Hazırlanacak sözleşmede ilk yer alması gereken işlerin nevinin ayrıntılı dökümü olmalıdır. Malzemelerin hangi marka ve ne özellikte olacağı, ne kadar kullanılacağı tespit edilmelidir. Tadilat projesi varsa bu projenin sözleşmeye eklenmesi gereklidir. Sözleşmede, her işin ince ayrıntısına kadar yazılması önem taşır.

Takvimi netleştirmek önem taşıyor

Tadilat ve yenileme işlerinde karşılaşılan en büyük sorunlardan birisi takvimdeki kaymalar ya da gecikmelerdir. Bu nedenle sözleşmeye bu konuda ayrıntılı bir madde eklemeniz şart. Tamamlanması ve teslimi geciken işler için ücretten yapılacak kesintiyi belirleyen bir madde hazırlamalısınız. Bunun için işin başlangıç ve bitiş tarihi mutlaka sözleşmede belirtilmelidir.

Sözleşmenizin en önemli maddeleri arasında ödeme takvimi ve miktarlarıdır. Tadilat sözleşmesi, ne kadar ve ne zaman ödeme yapacağınızı netleştirir. Bu maddeye, işin tamamlanmaması ya da eksik bırakılması, istenen şekilde yapılmaması, projeye uygun olmaması durumunda yapılacak kesintiler de eklenmelidir. Zararın tanzimi konusunda da bir bilgi yer almalıdır.

Bunların dışında, inşaat sırasında çıkan moloz ve çöplerin ne yapılacağı, proje tamamlandıktan sonra temizlik yapılıp yapılmayacağı gibi ayrıntılar da sözleşmeye eklenmelidir. Özellikle ortak kullanım alanlarının korunması ve temizlenmesi konusunda bir husus sözleşmede yer almalıdır.

Sözleşmenizin hazırlanması sürecinde ya da hazır sözleşmenin imzalanmasından önce mümkünse yasal danışmanlık almanızı öneriyoruz.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Emlakçılar bu çalıştaya kilitlendi
  Emlakçılar bu çalıştaya kilitlendi

  Sektör temsilcilerinin yanı sıra birçok kurum ve kuruluşun bir araya geleceği ‘Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı Çalıştayı’ 27 Nisan’da yapılacak. Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, emlakçıların bu çalıştaya deyim yerindeyse kilitlendiklerini söyledi.

 • Skyland İstanbul’dan 0 Faizle Bahar Kampanyası
  Skyland İstanbul’dan 0 Faizle Bahar Kampanyası

  Eroğlu Gayrimenkul tarafından hayata geçirilen Skyland İstanbul’da rezidanslar, 0 faizli 84 ay 4.400 TL taksitle, ofisler ise 0 faizli 60 ay 8.800 TL taksit seçeneği ile İstanbul’un merkezinde akılcı bir yatırım fırsatı sunuyor.

 • Son kiranızı ödeyin! Çünkü bu kampanya ev taşıtır
  Son kiranızı ödeyin! Çünkü bu kampanya ev taşıtır

  Ortadoğu Grup tarafından İstanbul Sancaktepe’de inşa edilen Resim İstanbul projesindeki kampanya size son kiranızı ödetecek türden... Çünkü kapmaya ile sizi yeni evinize taşıtacak on ayrı ödeme kolaylığı sunuyor.

 • Konutta kadının gücü!
  Konutta kadının gücü!

  Coldwell Banker, TÜİK verilerini kullanarak kadınların Türkiye’de en fazla konut aldığı illeri belirledi.

 • İmar barışında inşaat maliyetine bakılacak
  İmar barışında inşaat maliyetine bakılacak

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı imar barışının detayları netleşiyor. Çürük olmayan, iskânsız yapılar kayıt altına alınarak iskân verilecek. İskan, bina inşaat maliyetinin yüzde 3’ü karşılığında olacak. Bu da 100 m2 ev için ortalama 1896 lira demek.

 • Piyalepaşa İstanbul’da yaşam başlıyor
  Piyalepaşa İstanbul’da yaşam başlıyor

  Polat’ın 60 yılı aşkın köklü geçmişi ve gücünü yansıttığı Beyoğlu’nun yaşayan yatırımı Piyalepaşa İstanbul’da geri sayım başladı. 1+0’dan 4+1’e kadar değişen farklı büyüklük ve tipte 760 konut ve 190 rezidansın yanı sıra ofis, otel ve Alışveriş Sokağı’nın (AVS) yer aldığı Piyalepaşa İstanbul’da yaşam 2018 haziran ayında başlıyor.

 • Gerçek Ataşehir’de gerçek bir yaşam!
  Gerçek Ataşehir’de gerçek bir yaşam!

  Anadolu yakasının en değerli lokasyonu Ataşehir’de modern bir yaşamın tüm olanaklarını sunan yepyeni bir proje start aldı: Ataşehir Modern. Ataşehir’in merkezi noktasındaki değerli bir arazi üzerinde yükselen Ataşehir Modern, yatırım gücü en yüksek “yeni” proje olarak öne çıkıyor. Lens Yapı tarafından hayata geçirilen Ataşehir Modern, mayıs ayında başlanacak ön talep öncesi cazip avantajlar sunuyor.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.