|   |   |  Tadilat sözleşmesi nasıl olmalı?

Tadilat sözleşmesi nasıl olmalı?

Mülkünüzde tadilat yaptırmaya karar verdiniz ve birlikte çalışacağınız firmayı buldunuz. Peki, tadilat sözleşmesi yapmanızın sizi güvenceye alacağını ve bu sözleşmede hangi maddelerin bulunması gerektiğini biliyor musunuz?

Tadilat sözleşmesi nasıl olmalı?

 

Tadilat işlemlerine başlamadan önce anlaştığınız kişi ya da kurumlarla  sözleşme imzalamanız öncelikle sizin haklarınızın korunması açısından önem taşır. Uygulamada gecikmeleri, yanlış uygulamaları, kötü işçiliği ve ücret konusundaki sapmaları engellemek için mutlaka yasal geçerliliği olan bir sözleşme yapmalısınız.

Hazırlanacak sözleşmede ilk yer alması gereken işlerin nevinin ayrıntılı dökümü olmalıdır. Malzemelerin hangi marka ve ne özellikte olacağı, ne kadar kullanılacağı tespit edilmelidir. Tadilat projesi varsa bu projenin sözleşmeye eklenmesi gereklidir. Sözleşmede, her işin ince ayrıntısına kadar yazılması önem taşır.

Takvimi netleştirmek önem taşıyor

Tadilat ve yenileme işlerinde karşılaşılan en büyük sorunlardan birisi takvimdeki kaymalar ya da gecikmelerdir. Bu nedenle sözleşmeye bu konuda ayrıntılı bir madde eklemeniz şart. Tamamlanması ve teslimi geciken işler için ücretten yapılacak kesintiyi belirleyen bir madde hazırlamalısınız. Bunun için işin başlangıç ve bitiş tarihi mutlaka sözleşmede belirtilmelidir.

Sözleşmenizin en önemli maddeleri arasında ödeme takvimi ve miktarlarıdır. Tadilat sözleşmesi, ne kadar ve ne zaman ödeme yapacağınızı netleştirir. Bu maddeye, işin tamamlanmaması ya da eksik bırakılması, istenen şekilde yapılmaması, projeye uygun olmaması durumunda yapılacak kesintiler de eklenmelidir. Zararın tanzimi konusunda da bir bilgi yer almalıdır.

Bunların dışında, inşaat sırasında çıkan moloz ve çöplerin ne yapılacağı, proje tamamlandıktan sonra temizlik yapılıp yapılmayacağı gibi ayrıntılar da sözleşmeye eklenmelidir. Özellikle ortak kullanım alanlarının korunması ve temizlenmesi konusunda bir husus sözleşmede yer almalıdır.

Sözleşmenizin hazırlanması sürecinde ya da hazır sözleşmenin imzalanmasından önce mümkünse yasal danışmanlık almanızı öneriyoruz.

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Taksim 360 ofislerinde yaşam başladı!
  Taksim 360 ofislerinde yaşam başladı!

  Türkiye’nin kamu-özel sektör iş birliğinde gerçekleştirilen ilk ve en büyük kentsel yenileme projesi olan Taksim 360’ta, ilk etabı oluşturan ofislerin anahtar teslimi gerçekleştirildi.

 • Baharla beraber konut piyasası hareketlenecek
  Baharla beraber konut piyasası hareketlenecek

  Tona Yapı ve Safe İnşaat İcra Kurulu Başkanı İlhan Erdal, bahar aylarında konut sektöründe hareketlilik yaşanacağını kaydetti. Erdal “Bu dönemde konut satışlarında artış olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 • 150 Gayrimenkul yüzde 40 eksiltilmiş fiyatla 24 Mart’ta satışta!
  150 Gayrimenkul yüzde 40 eksiltilmiş fiyatla 24 Mart’ta satışta!

  2001 yılından bu yana binlerce gayrimenkulün açık artırma yöntemi ile satışına aracılık eden Turyap, 13. Gayrimenkul Fuarı Arap-Türk Zirvesi’nin ikinci günü 24 Mart 2019 Pazar saat 14:00’te Hilton Convention Center’da site içinde sıfır daire, ofis, villa, arsa, ada ve okuldan oluşan gayrimenkullere yönelik “Teklif Alma Toplantısı” düzenleyecek.

 • Zorunlu Deprem Sigortası seferberliği başlıyor!
  Zorunlu Deprem Sigortası seferberliği başlıyor!

  Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Türkiye’de deprem bilincini güçlendirmek ve Zorunlu Deprem Sigortası yaygınlığını artırmak amacıyla 2019 yılında “Şehirler Yarışıyor, Sigortalılar Kazanıyor” yarışmasının altıncısını düzenliyor.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.