|   |   |  Tadilat Sözleşmesi Nasıl Olmalı?

Tadilat Sözleşmesi Nasıl Olmalı?

Mülkünüzde tadilat yaptırmaya karar verdiniz ve birlikte çalışacağınız firmayı buldunuz. Peki, tadilat sözleşmesi yapmanızın sizi güvenceye alacağını ve bu sözleşmede hangi maddelerin bulunması gerektiğini biliyor musunuz?

Tadilat Sözleşmesi Nasıl Olmalı?

Tadilat işlemlerine başlamadan önce anlaştığınız kişi ya da kurumlarla  sözleşme imzalamanız öncelikle sizin haklarınızın korunması açısından önem taşır. Uygulamada gecikmeleri, yanlış uygulamaları, kötü işçiliği ve ücret konusundaki sapmaları engellemek için mutlaka yasal geçerliliği olan bir sözleşme yapmalısınız.

Hazırlanacak sözleşmede ilk yer alması gereken işlerin nevinin ayrıntılı dökümü olmalıdır. Malzemelerin hangi marka ve ne özellikte olacağı, ne kadar kullanılacağı tespit edilmelidir. Tadilat projesi varsa bu projenin sözleşmeye eklenmesi gereklidir. Sözleşmede, her işin ince ayrıntısına kadar yazılması önem taşır.

Takvimi netleştirmek önem taşıyor

Tadilat ve yenileme işlerinde karşılaşılan en büyük sorunlardan birisi takvimdeki kaymalar ya da gecikmelerdir. Bu nedenle sözleşmeye bu konuda ayrıntılı bir madde eklemeniz şart. Tamamlanması ve teslimi geciken işler için ücretten yapılacak kesintiyi belirleyen bir madde hazırlamalısınız. Bunun için işin başlangıç ve bitiş tarihi mutlaka sözleşmede belirtilmelidir.

Sözleşmenizin en önemli maddeleri arasında ödeme takvimi ve miktarlarıdır. Tadilat sözleşmesi, ne kadar ve ne zaman ödeme yapacağınızı netleştirir. Bu maddeye, işin tamamlanmaması ya da eksik bırakılması, istenen şekilde yapılmaması, projeye uygun olmaması durumunda yapılacak kesintiler de eklenmelidir. Zararın tanzimi konusunda da bir bilgi yer almalıdır.

Bunların dışında, inşaat sırasında çıkan moloz ve çöplerin ne yapılacağı, proje tamamlandıktan sonra temizlik yapılıp yapılmayacağı gibi ayrıntılar da sözleşmeye eklenmelidir. Özellikle ortak kullanım alanlarının korunması ve temizlenmesi konusunda bir husus sözleşmede yer almalıdır.

Sözleşmenizin hazırlanması sürecinde ya da hazır sözleşmenin imzalanmasından önce mümkünse yasal danışmanlık almanızı öneriyoruz.

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.