|   |   |  Tadilat sözleşmesi nasıl olmalı?

Tadilat sözleşmesi nasıl olmalı?

Mülkünüzde tadilat yaptırmaya karar verdiniz ve birlikte çalışacağınız firmayı buldunuz. Peki, tadilat sözleşmesi yapmanızın sizi güvenceye alacağını ve bu sözleşmede hangi maddelerin bulunması gerektiğini biliyor musunuz?

Tadilat sözleşmesi nasıl olmalı?

 

Tadilat işlemlerine başlamadan önce anlaştığınız kişi ya da kurumlarla  sözleşme imzalamanız öncelikle sizin haklarınızın korunması açısından önem taşır. Uygulamada gecikmeleri, yanlış uygulamaları, kötü işçiliği ve ücret konusundaki sapmaları engellemek için mutlaka yasal geçerliliği olan bir sözleşme yapmalısınız.

Hazırlanacak sözleşmede ilk yer alması gereken işlerin nevinin ayrıntılı dökümü olmalıdır. Malzemelerin hangi marka ve ne özellikte olacağı, ne kadar kullanılacağı tespit edilmelidir. Tadilat projesi varsa bu projenin sözleşmeye eklenmesi gereklidir. Sözleşmede, her işin ince ayrıntısına kadar yazılması önem taşır.

Takvimi netleştirmek önem taşıyor

Tadilat ve yenileme işlerinde karşılaşılan en büyük sorunlardan birisi takvimdeki kaymalar ya da gecikmelerdir. Bu nedenle sözleşmeye bu konuda ayrıntılı bir madde eklemeniz şart. Tamamlanması ve teslimi geciken işler için ücretten yapılacak kesintiyi belirleyen bir madde hazırlamalısınız. Bunun için işin başlangıç ve bitiş tarihi mutlaka sözleşmede belirtilmelidir.

Sözleşmenizin en önemli maddeleri arasında ödeme takvimi ve miktarlarıdır. Tadilat sözleşmesi, ne kadar ve ne zaman ödeme yapacağınızı netleştirir. Bu maddeye, işin tamamlanmaması ya da eksik bırakılması, istenen şekilde yapılmaması, projeye uygun olmaması durumunda yapılacak kesintiler de eklenmelidir. Zararın tanzimi konusunda da bir bilgi yer almalıdır.

Bunların dışında, inşaat sırasında çıkan moloz ve çöplerin ne yapılacağı, proje tamamlandıktan sonra temizlik yapılıp yapılmayacağı gibi ayrıntılar da sözleşmeye eklenmelidir. Özellikle ortak kullanım alanlarının korunması ve temizlenmesi konusunda bir husus sözleşmede yer almalıdır.

Sözleşmenizin hazırlanması sürecinde ya da hazır sözleşmenin imzalanmasından önce mümkünse yasal danışmanlık almanızı öneriyoruz.

 

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Yeni şehircilik kavramının tüm bileşenleri Büyükyalı'da hayat buluyor
  Yeni şehircilik kavramının tüm bileşenleri Büyükyalı'da hayat buluyor

  Farklı alanlarda ihtiyacı doğru tespit eden gayrimenkul projelerini baştan sona tasarlayan ve işleten Özak GYO’nun Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, iş dünyasının liderlerini buluşturan Türkiye'nin en güçlü fikir platformu MARKA Konferansı'nda, "yeni şehircilik" akımını anlattı.

 • Alya Grandis'in yüzde 60’ı tamamlandı
  Alya Grandis'in yüzde 60’ı tamamlandı

  Akkuş Gayrimenkul’ün Lübnan merkezli BOSS4 şirketiyle birlikte İstanbul Beylikdüzü bölgesinde hayata geçirdiği Alya Grandis projesinde sona gelindi. Alya Grandis projesinin anahtar teslimlerine Ağustos 2019’da başlanacak.

 • Meydan Ardıçlı'nın yüzde 50'si yabancı yatırımcıya gitti
  Meydan Ardıçlı'nın yüzde 50'si yabancı yatırımcıya gitti

  Özyurtlar Holding ve Bahaş Holding’in, Esenyurt Doğan Araslı Bulvarı üzerinde inşa ettiği 'Meydan Ardıçlı' projesinde konutların yüzde 50'sinin, dükkanların ise yüzde 70'inin satışı tamamlandı. Yabancıların yoğun ilgi gösterdiği projede, yabancı yatırımcının toplam satış içindeki payı ise yüzde 50 oldu.

 • İnşaat Sektörünün sorunları Mardin'de ele alındı
  İnşaat Sektörünün sorunları Mardin'de ele alındı

  Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) İnşaat Sektör Kurulu tarafından, Mardin Şubesi ev sahipliğinde, 12 Aralık Cumartesi günü “İnşaat Sektöründeki Güncel Sorunlara Dair Çözüm Önerileri” konulu Türkiye İstişare Toplantısı düzenlendi

 • 23 Bin TL fiyat avantajı İnciyaka Ankara'da!
  23 Bin TL fiyat avantajı İnciyaka Ankara'da!

  Başkentte lüks konut projesi İNCİYAKA ANKARA’yı geliştiren Ender İnşaat, konut alımını kolaylaştırmaya yönelik 23. yılında özel kampanya başlattı. Firma, enflasyonla topyekün mücadele kapsamında projede yüzde 10 indirimin yanı sıra konut alıcılarına 23. yılına özel 23 bin liralık fiyat avantajı sağlıyor.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.