|   |   | 

Tapu harcı hesaplama 2016

Bu yılın ilk iki ayında yüksek faiz oranları nedeniyle kredili konut satışlarının azaldığı görülüyor. Çünkü yüksek faiz vatandaşın cebinden daha fazla para çıkmasına neden oluyor.

Tapu harcı hesaplama 2016

Kredi alırken ödenen faiz; masraf kalemleri arasında önemli bir yer tutuyor. Bu ana masraf kaleminin dışında ödenmesi gereken başka masraflar da bulunuyor. Özellikle satın alınan evin tapusu alınırken tapu harcının ödenmesi gerekiyor. Gayrimenkullerin alım satım işlemleri yapılırken, hizmet bedeli olarak tapu harcı ödeniyor. Tapu harcı tapu dairesinde satış işlemleri yapılırken ödenmesi gerekiyor. 

Tapu harcı ne kadar?

Peki bu yıl konut sahibi olmayı düşünenler ne kadar tapu harcı ödeyecek? Gayrimenkul satışlarında ödenecek tapu harcı hesaplaması nasıl yapılacak? Tapu harcı 2016 oranları ne kadar? Tapu işlemlerinin gerçekleştirilmesi için ödenmesi gereken tapu harcı oranı bu yıl için yüzde 2 olarak belirlendi. Yani konutun satış bedeli üzerinden yüzde 2 oranında tapu harcı ödenmesi gerekiyor. 

·        Tapu harcı, beyan edilen alım satım bedeli üzerinden hesaplanıyor.

·        Tapu harcının emlak vergisi değerinden az olmaması gerekiyor.       

·        Alım-satım sırasında, hem alıcı hem de satıcı ayrı ayrı tapu harcı ödüyor. 

Tapu harcını kim öder?

Tapu harcını hem alıcının hem de satıcının ödemesi gerekiyor. Yani her iki tarafın da ayrı ayrı olarak bu ödemeyi yapması gerekiyor. Ancak tarafların anlaşması halinde bu bedeli alıcı ödeyebiliyor. Bu durumda yüzde 4’lük tapu harcı oranını alıcı ödüyor. Tapu harcı hesaplamayı bir örnekle açıklarsak eğer; 200 bin liraya satılan bir konut için ödenmesi gereken tapu harcı yüzde 2 üzerinden hesaplandığında 4 bin lira olarak ortaya çıkıyor. 

Tapu döner sermaye tutarı 2016

Tapu masrafları arasında sadece tapu harcı bulunmuyor. Harç dışında tapu döner sermaye masrafının ödenmesi gerekiyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 2016 yılı tarifesine göre, 82,50 lira olarak belirlenen tapu döner sermaye tutarının da ödenmesi gerekiyor. 

Geçen yıl ne kadar tapu harcı ödendi?

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) verilerinden derlenen bilgilere göre, kamu geçen yıl 17 milyar 303 milyon 266 bin liralık harç tahsilatı gerçekleştirdi. Bu rakam, 2014 yılında 14 milyar 806 milyon 475 bin lira olarak kaydedilmişti.

Vatandaş, harç kalemleri içerisinde en yüklü ödemeyi tapu harçları için yaptı. 2015 yılında 1 milyon 289 bin 320 konutun satıldığı Türkiye'de yeni ev sahipleri, tapu masrafı olarak da adlandırılan bu ücret için 9 milyar 577 milyon 653 bin lira ödedi.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

  • Emlak Vergisine İtiraz İçin Son Gün Yarın!
    Emlak Vergisine İtiraz İçin Son Gün Yarın!

    Artış oranları çok tartışılan emlak vergisine itiraz süresi yarın akşam sona eriyor. Mağdur olduğunu düşünen vatandaş bu tarihe kadar dava açmazsa belirlenen rayiç değerler kesinlik kazanacak.

  • Emlak Vergisi Oranları Askıya Çıktı
    Emlak Vergisi Oranları Askıya Çıktı

    Emlak Vergisi Kanunu uyarınca dört yılda bir hesaplanan emlak vergisi oranlarında 2018 yılı için ilgili komisyonun belirlediği oranlar askıya çıkartıldı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer