|   |   |  Tapu Sicilini Kimler İnceleyebilir?

Tapu Sicilini Kimler İnceleyebilir?

İsteyen herkes tapu sicilini görebilir mi? Tapu sicili nerede durur?

Tapu Sicilini Kimler İnceleyebilir?

Tapu, bir taşınmaz malın yüzölçümünü, numarasını (pafta, ada ve parsel olarak), mahallesini ve sahibini gösterir belgedir. Tapu sicili ise taşınmazlar üzerindeki ayni hak durumunu göstermek üzere, Devlet tarafından tutulan resmi bir sicildir. Her ilçe bir tapu sicil bölgesidir.

Tapu unsurları asli ve feri siciller olarak ikiye ayrılır.

Asli siciller, tapunun temel unsurlarını içerir. Bunlar, tapu kütüğü, yevmiye defteri ve tamamlayıcı belgelerdir.

Feri siciller ise mal sahiplerinin sicili, hacizler sicili, alacaklılar sicili, tashihler sicili ve muhaberat sicili gibi unsurlar içerir.

Peki, tapu sicilini kimler görebilir?

Tapu sicilindeki her türlü bilgi gizlidir. Bir kimse ilgisini kanıtlamadığı sürece tapu sicilini inceleyemez. Bilgi ve belge alamaz. Taşınmazla ilgili hukuki bilgiler tapu dairelerinde, teknik bilgiler ise kadastro müdürlüklerinde mevcuttur.

Bir taşınmazın kim adına kayıtlı olduğu, yüzölçümü, üzerinde ne tür haklar ve kısıtlamalar mevcut olduğu tapu sicilinden öğrenilebilir. Dolayısıyla tapu sicili sadece ilgilisine açıktır. Bu ilgi tapu veya kadastro müdürlüğüne kanıtlanmadığı sürece tapu sicilini kimse inceleyemez. Taşınmazın maliki yanında, taşınmaz üzerindeki hak veya kısıtlama sahipleri de ilgili sayılır.

 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Torbalı'da İmar Barışı için masa kuruldu
    Torbalı'da İmar Barışı için masa kuruldu

    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca uygulamaya sokulan imar barışı için resmi başvurular başladı. Torbalı Belediyesi, Başkan Görmez’in talimatı ile kendi bünyesinde kurduğu imar barışı masası ile ilçe halkına danışmanlık ve teknik destek hizmeti veriyor.

  • Konutta talep tabana yayıldı
    Konutta talep tabana yayıldı

    Konutder Yönetim Kurulu Başkanı ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, aylık konut satış istatistiklerini değerlendirdi.

© Copyright 2018 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.