|   |   |  Tapu Takas Yabancılara Satışta Devrede!

Tapu Takas Yabancılara Satışta Devrede!

ALTIN EMLAK Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, Gayrimenkul ile satış bedeli olan nakdin eş anlı olarak el değiştirmesini sağlayan uygulama olan Tapu Takas'ın artık yabancı gerçek kişilere de açıldı!

Tapu Takas Yabancılara Satışta Devrede!

'Mülkiyet hakkı ve alım satım bedelinin el değiştirmesi sırasında alıcı ile satıcının karşılaştığı olumsuzlukların önlenmesi amacıyla kurulan sistem artık yabancı gerçek kişilere de açıldı. Bu ödeme sistemi ile yabancı gerçek kişiler de vergi kimlik numaralarını kullanarak güvenli ve hızlı bir şekilde işlem yapabiliyorlar. Taraflar, Takasbank web sitesinden ve mobil uygulamalarından Tapu Takas Sistemi'ne ulaşılarak güvenli bir ortamda gayrimenkullerin alım satım işlemleri gerçekleştirilebiliyorlar" 

'Tapu Takas Sistemi en güvenli yöntem'

Günümüzde tapu işlemleri sırasında genellikle nakit para tercih edilmekte; 'Sistem sahte para, dolandırıcılık, sayma ve taşıma gibi riskleri aslında bertaraf ediyor. Bloke çek gibi ödeme sistemlerine göre ise çok daha ucuz ve güvenli. Sistemin kullanılması halinde alıcı ve satıcılardan, satış bedeline bakılmaksızın sadece 70 TL ücret tahsil ediliyor. 17 Nisan 2015’den beri sistem sadece 43 işlemde kullanıldı. Bu kullanımın artması gerekiyor' 

'Emlak işletmelerini de kapsamalı'

Tapu Takas sisteminin etkin kullanılması için emlak işletmelerinin müşterilerini sisteme yönlendirmesi gerekiyor. 'Daha yaygın ve etkin kullanımı için, Tapu Takas Sistemine, emlak işletmelerinin hizmet bedelinin tahsili de ilave edilmelidir. Böyle bir düzenleme olduğu takdirde, emlak işletmeleri de bu sistemin kullanımı müşterilerine tavsiye edeceklerdir.' 

Emlak Haberleri

Etiketler

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • İmar Barışı’ndan 19 Milyar TL geldi
    İmar Barışı’ndan 19 Milyar TL geldi

    Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçtiğimiz haziran ayı içerisinde yürürlüğe giren ve iki kez uzatılan İmar Barışı’nda sona gelindi.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.