|   |   | 

Tapuda İşlem Yapmak İçin Gerekli Belgeler

Tapu müdürlüklerinde yapılan işlemler sırasında istenen belgelerin özellikleri nelerdir?

Tapuda İşlem Yapmak İçin Gerekli Belgeler

Tapu müdürlüklerinde yapılan işlemler sırasında bazı belgelere ihtiyaç duyulmaktadır.

Peki, bu belgelerin özellikleri nelerdir?

Kimlik belgesi:

Tapu müdürlüklerinde kimlik belgesi olarak kullanılabilecek belgeler; fotoğraflı nüfus cüzdanı, pasaport (yabancı uyruklular için), avukat kimliği, mavi kart (2013 tarihinden sonra olanlar), yasalara tabi gerçek kişiler için Türk Vatandaşlığından Çıkma Belgesi (Mavi/Pembe Kart)’dır.

Bu belgeler dışında başka bir belge tapu müdürlüklerinde kimlik belgesi olarak kullanılamaz.

İbraz edilen belgede bulunmaması halinde tapuda işlem yaptıracak olanlardan gerçek kişilerin kimlik numaralarını, tüzel kişilerin ise vergi kimlik ya da MERSİS numaralarını ibrazı zorunludur.

Fotoğraf:

Tapu müdürlüklerine verilecek fotoğrafın özellikleri nelerdir?

Son 6 ay içinde çekilmiş,

Vesikalık,

6x4cm ebadında orijinal fotoğraf olmalıdır.

Fotokopi olan fotoğraflar işlemlerde kullanılmaz.

Yetki Belgesi:

Türk Ticaret Kanunu hükümlerine tabi şirketler için Ticaret Sicil Memurluğunca düzenlenmiş, 2644 Sayılı Tapu Kanunu'nun 2. Maddesi kapsamında verilen ve yetkililerin kimlik bilgilerinin ve TC Kimlik numaralarının açıkça yer aldığı, işlemin yapıldığı yıla ait olan, yetki belgesi olmalıdır.

Vekaletname:

Tapu ve Kadastro Müdürlüklerinde yapılacak herhangi bir işlem için verilen vekaletnamenin şekli ve içeriği de belirlenmiştir.

Buna göre,

Noterlikçe veya Konsolosluklarca “düzenleme” şeklinde yapılmalıdır.

Vekaletname, nüfus cüzdanı veya geçerli kimlik belgelerine göre düzenlenmiş olmalıdır.

Vekaletname üzerinde vekalet verenin yakın tarihte çekilmiş vesikalık fotoğrafı yapıştırılmış olmalıdır. Vekaletnamede, yapılacak işleme vekalet verenin verdiği yetki, duraksamaya yol açmayacak şekilde açıkça belirtilmelidir (Örneğin; satış, bağışlama, trampa, taksim, ifraz, intikal gibi işlemlerde mutlaka vekilin açıkça yetkili olduğu vekaletname metninde belirtilmelidir).

Vekaletname tevkilen (Birinci vekil yetkisini başkasına devretmişse) düzenlenmiş ise ilk vekaletnamede vekilin bu devir yetkisine sahip olduğu açıkça belirtilmiş olmalı ve bu yetki ikinci vekaletnamede açıkça belirtilmelidir. İşlem sırasında her iki vekaletnamede ibraz edilmelidir.

Vekaletnamelerde düzeltmeler varsa bu konudaki çıkıntılar ve düzeltmeler vekaletnameyi düzenleyen merci tarafından imza ve mühür ile onaylanmış olmalıdır.

Zorunlu Deprem Sigortası:

Tapu müdürlüklerinde işlem yaptırmak için zorunlu deprem sigortası DASK yaptırılması gerekmektedir.

Tapu Müdürlüğünde işleme konu taşınmazın ev, bina, mesken, konut…vb niteliğinde olması,

634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında mesken, konut..vb ile ticarethane, büro, iş yeri, dükkan vasıflı bağımsız bölümlerin aynı ana gayrimenkulde bir arada olması durumunda,

İşleme konu taşınmazın cinsinin arazi veya arsa olmasıyla birlikte beyanlar hanesinde bina ve evin muhdesat olarak belirtilmesi halinde Zorunlu Deprem Sigortası poliçelerinin ibraz edilmesi zorunludur. 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Ödül İstanbul'da yeni kampanya!
  Ödül İstanbul'da yeni kampanya!

  Özyurtlar Holding, 'Ödül İstanbul' projesinde yeni bir kampanyaya start veriyor. Kampanyaya göre;'Ödül İstanbul'dan yüzde 5 peşin veayda 1.900 TL taksitle ev almak mümkün olacak.

 • Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman
  Çok Kazandıran Yatırım: Sinpaş Gökorman

  Gökorman, orman manzaralı konumuyla ‘Lokasyona’, doğadan ilham alan özgün mimarisi ile ‘Tasarıma’, 44 yıllık Sinpaş güvencesi ve kalitesi ile ‘Markaya’ yatırımın en ideal adresi olacak.

 • IFC, Greenox Projesine Edge Sertifikası Verdi
  IFC, Greenox Projesine Edge Sertifikası Verdi

  Greenox, Dünya Bankası Grubu üyesi IFC (Uluslararası Finans Kurumu) tara-fından ülkemizde ilk defa uygulanacak EDGE (Yüksek Verimlilik için Tasarımda Mükemmellik) Sertifika Programı kapsa-mında, aday gösterilen özel sektör projeleri arasından seçilen tek proje ol-du.

 • Mod İstanbul Fiyat
  Mod İstanbul Fiyat

  Ortadoğu Grup tarafından İstanbul Kağıthane'de yükselen Mod İstanbul projesinde daire fiyatları!

 • Sıfır Ev Temizliğinin Püf Noktaları
  Sıfır Ev Temizliğinin Püf Noktaları

  Eğer yeni bir ev satın aldıysanız ya da kiraladıysanız, ilk yapmanız gereken taşınmadan önce temizlemektir. Ancak bu evde sizden daha önce yaşayan olmadıysa, temizlik işi biraz daha zorlaşabilir. Sıfır ev temizliğinin püf noktalarını sizin için derledik.

 • Çatı Piyesi Nedir?
  Çatı Piyesi Nedir?

  Çatı piyesi, çatı eğimi içinde kalmak şartıyla altındaki bağımsız bölüme ait bu bölümle içeriden irtibatlı yapılan, terasların da dahil olabildiği mekanları anlatır.

 • Yapı Kullanma İzin Belgeleri Yüzde 1,9 Arttı
  Yapı Kullanma İzin Belgeleri Yüzde 1,9 Arttı

  2017’nin ilk yarısında belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izin belgeleri bina sayısında yüzde 1,9, yüzölçümünde yüzde 8,7, daire sayısında ise yüzde 9 artış gösterdi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer