|   |   | 

Tartışılan İnternet Yasası Kabul Edildi!

İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiğini iddia eden kişiler, Telekominikasyon İletişim Başkanlığına (TİB) başvurarak doğrudan, içeriğe erişimin engellenmesini tedbirinin uygulanmasını isteyebilecek.

Tartışılan İnternet Yasası Kabul Edildi!

TBMM Genel Kurulu'nda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının  Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun  Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair "Torba Kanun Tasarısı"nın 4.  Bölümü kabul edildi.

Kabul edilen maddelere göre, internette yer sağlayıcı, yer sağladığı  hukuka aykırı içeriği, haberdar edilmesi halinde yayından çıkarmakla yükümlü  olacak. Yer sağlayıcı, yer sağladığı hizmetlere ilişkin trafik bilgilerini bir  yıldan az ve iki yıldan fazla olmamak üzere yönetmelikte belirlenecek süre kadar  saklamakla ve bu bilgilerin doğruluğunu, bütünlüğünü ve gizliliğini sağlamakla  yükümlü olacak.

Yer sağlayıcılık bildiriminde bulunmayan veya bu düzenlemedeki  yükümlülüklerini yerine getirmeyen yer sağlayıcı hakkında TİB tarafından 10 bin  TL'den 100 bin TL'ye kadar idari para cezası verilecek.

Erişim Sağlayıcıları Birliği kurulacak

Erişim sağlayıcı, erişimi engelleme kararı verilen yayınlarla ilgili  olarak alternatif erişim yollarını engelleyici tedbirleri almakla yükümlü olacak.

Erişim Sağlayıcıları Birliği kurulacak. Birliğin merkezi Ankara  olacak. Birlik; Elektronik Haberleşme Kanunu kapsamında yetkilendirilen tüm  internet servis sağlayıcıları ile internet erişim hizmeti veren diğer  işletmecilerin katılmasıyla oluşan ve koordinasyonu sağlayan bir kuruluş olacak.

Birliğe üye olmayan internet servis sağlayıcıları faaliyette  bulunamayacak.

İnternet kafeler de tedbir almakla yükümlü olacak

Ticari amaçla olup olmadığına bakılmaksızın bütün internet toplu  kullanım sağlayıcılar, konusu suç oluşturan içeriklere erişimin engellenmesi ve  kullanıma ilişkin erişim kayıtlarının tutulması hususlarında yönetmelikle  belirlenen tedbirleri almakla yükümlü olacak.

Bu düzenlemede belirtilen yükümlülükleri ihlal eden ticari amaçla  toplu kullanım sağlayıcılarına, ihlalin ağırlığına göre uyarma, bin Türk  lirasından 15 bin Türk lirasına kadar idari para cezası verme veya üç güne kadar  ticari faaliyetlerini durdurma müeyyidelerinden birine karar vermeye mahalli  mülki amir yetkili olacak.

İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle kişilik haklarının  ve özel hayatının ihlal edildiğini iddia eden gerçek ve tüzel kişiler, doğrudan  sulh ceza hakimine başvurarak içeriğe erişimin engellenmesini isteyebilecek.  Hakim, erişimin engellenmesine karar verebilecek.

İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle kişilik haklarının  ihlal edildiğini iddia eden kişilerin talepleri, yer sağlayıcı tarafından en geç  24 saat içerisinde cevaplandıracak.

Hakim, yalnızca kişilik hakkının ihlalinin gerçekleştiği yayın, kısım,  bölüm ile ilgili olarak (URL, v.b şeklinde) içeriğe erişimin engellenmesi  yöntemiyle kararını verecek. Zorunlu olmadıkça internet sitesinde yapılan yayının  tümüne yönelik erişimin engellenmesine karar verilemeyecek. Hakim, bu madde  kapsamında yapılan başvuruyu, en geç 24 saat içinde, duruşma yapmaksızın karara  bağlayacak.

Karar, en geç 4 saat içinde yerine getirilecek

Erişim Sağlayıcıları Birliğinin, erişim sağlayıcıya gönderdiği,  içeriğe erişimin engellenmesi kararı en geç 4 saat içerisinde erişim sağlayıcı  tarafından yerine getirilecek.

Sulh ceza mahkemesinin kararını süresinde yerine getirmeyen sorumlu  kişi, 500 günden 3 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak.

İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle özel hayatın  gizliliğinin ihlal edildiğini iddia eden kişiler, TİB'e başvurarak doğrudan,  içeriğe erişimin engellenmesini tedbirinin uygulanmasını isteyebilecek. TİB,  kendisine gelen bu talebi uygulanmak üzere Erişim Sağlayıcıları Birliğine  bildirecek. Birlik, tedbir talebini en geç 4 saat içinde yerine getirecek. Talep  daha sonra sulh ceza hakiminin kararına sunulacak. Hakim vereceği kararı en geç  48 saat içinde açıklayacak. Aksi halde, erişimin engellenmesi kararı  kendiliğinden kalkacak.

TİB başkanı doğrudan erişimin engellenmesine karar verebilecek

Özel hayatın gizliliğinin ihlaline bağlı olarak gecikmesinde sakınca  bulunan hallerde, doğrudan TİB başkanının emri üzerine erişim engellenebilecek.  Bu karara karşı sulh ceza mahkemesine itiraz edilebilecek.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar kurumlarının, hakim ve  savcılar ise kendi muvafakati ile geçici olarak TİB emrinde  görevlendirilebilecek.

TİB personelinin, kanunlar kapsamındaki görevlerini yerine getirirken  görevin niteliğinden doğan ya da görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan  suçlardan dolayı haklarında cezai soruşturma yapılması, Telekominikasyon İletişim  başkanı için ilişkili bakanın, diğer personel için ise kurum başkanının iznine  bağlı olacak.

Özel bilgi ve ihtisas gerektiren konularda TİB sözleşömeli personel  çalıştırabilecek.

Siber Güvenlik Kurulu oluşturulacak

Siber güvenlikle ilgili olarak kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek ve  tüzel kişiler tarafından alınacak önlemleri belirlemek, hazırlanan plan, program,  rapor, usul, esas ve standartları onaylamak ve bunların uygulanmasını ve  koordinasyonunu sağlamak amacıyla Siber Güvenlik Kurulu kurulacak.

İnternet üzerinden faaliyetleri yurt içinden ya da yurt dışından  yürütenlere, internet sayfalarındaki iletişim araçları, alan adı, IP adresi ve  benzeri kaynaklarla elde edilen bilgiler üzerinden elektronik posta veya diğer  iletişim araçları ile bildirim yapılabilecek.

Özel öğretim kurumlarında, harp ve vazife malulü sayılanların ilk ve  ortaöğretim çağındaki çocukları ile haklarında korunma, bakım ve barınma kararı  verilen çocuklara öncelik tanınacak. Milliyet

Teknoloji-İnternet Haberleri

Teknoloji-İnternet Kategorisindeki diğer haberler

 • Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı
  Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı

  Avrupa Uzay Ajansı (ESA) projesindeki bilim adamları Rossetta uzay aracının, kuyruklu yıldız üzerine “Philae” adlı bir “konduyu” bıraktığını ve 7 saatlik indirme görevinin başladığını belirtti.

 • BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…
  BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…

  ang & Olufsen’in kaliteli ve etkileyici bir ses performansı sunan BeoPlay serisinin ilk Bluetooth bağlantılı hoparlörü BeoPlay A2, çığır açan 360 derece sesi, incelikli yalın tasarımı ve rakipsiz 24 saatlik batarya ömrü ile fark yaratacak.

 • iPhone'lara Zarar Veren Virüs!
  iPhone'lara Zarar Veren Virüs!

  iPhone kullanıcıları genelde virüs ve kötü niyetli programlardan etkilenmez ama Wirelurker isimli bir yazılım tehlike çanları çaldırıyor.

 • Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor
  Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor

  MADRİD (MarketWatch) Daha fazla sürücüyü elektrikli arabalarının direksiyonlarının başına geçirmek isteyen Tesla Motors Inc. leasing anlaşmalarına “mutluluk garantisi” getiriyor.

 • Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı
  Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı

  Serinin takipçileri ve FPS oyuncularının sabırsızlıkla beklediği Far Cry 4'ün çıkışına yaklaşık iki hafta süre kala oyunun TV reklamı yayınlandı.

 • İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!
  İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!

  İstek dışı SMS’lerin sayılarını azaltmak için yeni ceza uygulamaları da gündemde. Ancak istek dışı SMS’lerden kurtulmak için sizin de yapabilecekleriniz var.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer