|   |   | 

Telefon Dinlemelerine Türk Çözümü, Novende

Yurtdışında yaşayan bir Türk yazılımcının geliştirdiği ve Google Play üzerinden yayınladığı Novende isimli yazılım, konuşmaları şifreliyor.

Telefon Dinlemelerine Türk Çözümü, Novende

Yazılım hakkında e-posta ile görüşlerini aldığımız Novende‘nin yaratıcısı, genç yazılımcı Can Birinci, artık insanların dinlenme korkusu olmadan rahat rahat telefon görüşmesi yapabileceğini söyledi.

Birinci, şunları anlattı:

Şifreli konuşma yazılımı fikri, aslında eski kız arkadaşımla telefonda yaptığım bir konuşma sırasında aklıma geldi. Hani nasıl derler biraz özeldi. Sonra kendi kendime dedim ki ‘Bu muhabbetimizi arkadaşlarım duysa kesinlikle dalga geçerler’. Sonra şifreli konuşma için mobil uygulama yazmaya karar verdim ve araştırmaya başladım. Yurtdışında aynı bölümde okuduğum Hintli bir arkadaşımın da desteğiyle kod yazmaya başladım ve Novende ortaya çıktı. Novende, cep telefonu görüşmelerinin her ne olursa olsun dinlenememesi için geliştirdiğim Android tabanlı bir mobil uygulama.”

Birinci, uygulama ile ilgili şu bilgileri de paylaştı:

“Sistem temel olarak; sesin arama yapılan cep telefonunda Advanced Encryption Standart (AES) ile şifrelenerek, bir sunucu üzerinden karşı tarafa iletilmesi mantığına dayanıyor. Novende aynı zamanda karşı tarafa iletilen ses verisinin nasıl çözüleceğine ilişkin bilgiyi de 256 bit şifreli olarak Transport Layer Security (TLS) protokolü aracılığıyla gönderiyor.

Nasıl otel görevlilerinde pass anahtarı var ve istedikleri odaya girebiliyorlarsa ses şifrelediği ifade edilen bazı yazılımların da istenilen sesi çözebilecek anahtarları bulunuyor. Bu vesileyle “dinlenemez” denilen görüşmeler dinlenebiliyor hatta sosyal medyada paylaşılabiliyor.

Novende’de ise bir pass anahtarı bulunmuyor. Her aramada tek kullanımlık bir şifre üretiliyor ve görüşme tamamlandığında siliniyor. Ayrıca Novende sunucusunda ses verileri hiç bir şekilde kayıt edilmiyor ya da işlenmiyor. Sunucu sadece verilerin kullanıcıların arasında gidip gelmesini sağlayan bir çeşit trafik lambası görevi görüyor. Sistem o kadar güvenli ki ben dahi herhangi bir dinleme yapamıyorum. Hatta resmi bir otorite bana gelse ve ‘bana yazılımdan yapılan görüşmeleri dinlet’ dese dinletemem çünkü böyle bir özelliği yok, uçtan uca şifreleme yapıyor.

Sistemin bir başka güzel tarafı; örneğin kredi kartı çalındığında ya da kopyalandığında kullanıcı, ancak ekstresinde fazla harcama gördüğü zaman haberdar olabilirken, Novende’de sunucuya yönelik her türlü yetkisiz erişime karşı güvenlik sistemleri bulunuyor, kullanıcılar arasındaki haberleşme akışına erişim olmadan anlık olarak müdahale edilebiliyor. Bu yazılımı yaptık ‘çünkü iletişim; özgürlüktür’.”

Abonelik sistemi ile çalışan Novende aylık 6.90 lira ücretle kullanılabiliyor. techinside.com

Uygulamayı Android cihazlar için buradan indirebilirsiniz.

Teknoloji-İnternet Haberleri

Teknoloji-İnternet Kategorisindeki diğer haberler

 • Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı
  Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı

  Avrupa Uzay Ajansı (ESA) projesindeki bilim adamları Rossetta uzay aracının, kuyruklu yıldız üzerine “Philae” adlı bir “konduyu” bıraktığını ve 7 saatlik indirme görevinin başladığını belirtti.

 • BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…
  BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…

  ang & Olufsen’in kaliteli ve etkileyici bir ses performansı sunan BeoPlay serisinin ilk Bluetooth bağlantılı hoparlörü BeoPlay A2, çığır açan 360 derece sesi, incelikli yalın tasarımı ve rakipsiz 24 saatlik batarya ömrü ile fark yaratacak.

 • iPhone'lara Zarar Veren Virüs!
  iPhone'lara Zarar Veren Virüs!

  iPhone kullanıcıları genelde virüs ve kötü niyetli programlardan etkilenmez ama Wirelurker isimli bir yazılım tehlike çanları çaldırıyor.

 • Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor
  Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor

  MADRİD (MarketWatch) Daha fazla sürücüyü elektrikli arabalarının direksiyonlarının başına geçirmek isteyen Tesla Motors Inc. leasing anlaşmalarına “mutluluk garantisi” getiriyor.

 • Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı
  Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı

  Serinin takipçileri ve FPS oyuncularının sabırsızlıkla beklediği Far Cry 4'ün çıkışına yaklaşık iki hafta süre kala oyunun TV reklamı yayınlandı.

 • İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!
  İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!

  İstek dışı SMS’lerin sayılarını azaltmak için yeni ceza uygulamaları da gündemde. Ancak istek dışı SMS’lerden kurtulmak için sizin de yapabilecekleriniz var.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer