|   |   | 

Telefon Ne Zaman Ve Kim Tarafından İcad Edildi?

İnsanlar ilk çağlardan bu yana sürekli iletişim içinde olmuş ve bu iletişimi geliştirmek için çeşitli arayışlara girişmişlerdir. Güvercinden, görüntülü konuşma yapabileceğimiz akıllı telefonlara kadar...

Telefon Ne Zaman Ve Kim Tarafından İcad Edildi?

İnsanlar ilk çağlardan bu yana sürekli iletişim içinde olmuş ve bu iletişimi geliştirmek için çeşitli arayışlara girişmişlerdir. Ayağına mektup bağlanarak uçan güvercin bu günlere kadar uçarak ve gelişerek istediğimiz an telefonlarımızdan görüntülü konuşabileceğimiz bir konuma gelmiştir. Teknolojinin bu büyük gelişimi nice bilim adamlarının azimli ve umutlu çalışmaları sonucunda olmuştur. Bu mucitler arasında Alexander Graham Bell telefonu 1876 yılında telefonu icat etmiştir. Graham Bell başta annesi olmak üzere duyma engelliler için yaptığı çalışmalardan dolayı sürekli sesin havada ve çeşitli cisimlerde yayılması hakkında araştırmalar yapıyordu. Bu araştırmalar sonucunda ses titreşimlerinin elektrik yardımıyla çok uzak mesafelere iletilebileceğini keşfetmesi üzerine telefonun icadı gerçekleşti. Telefon ilk icat edildiğinde ismi radyofon olarak belirlenmiştir. Telefonun telgraftan farkı telgraf bilgileri yazı olarak gönderirken telefon veya o zamanki ismiyle radyofon direk sesi göndermeyi başarmıştır. Telefon keşfedildikten sonra telefon santralleri kurulmuştur. Bu santraller sayesinde insanlar birini aramak istediklerinde ilk önce santrali arayıp görevliye; beni şu kişiye bağlar mısınız? Diyorlardı. Santral ise arayan kişiyle aranan kişinin bağlantısını kablolarla yaparak görüşmelerini sağlıyordu. Bazen şirketleri arayan kişiler için şirket içerisinde santral odası kurulmuş bağlantılar buradan yapılmıştır.

Çoğumuz telefonu açar açmaz alo kelimesini kullanırız. Bunun başlangıcı da yine telefonun başlangıcına dayanmaktadır. Telefonu icat eden graham bell sevgilisi Alessandra Lolita Oswaldo’ya ulaşmak için onların evine telefon kurmuştur. Sevgilisi her aradığında ona kısaca alo diye seslenmeye başlayan bell daha sonra telefonun yayılmasıyla onu arayan herkese alo diye seslenmeye başlamış ve o zamdan bu zamana alo olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Teknoloji-İnternet Haberleri

Teknoloji-İnternet Kategorisindeki diğer haberler

 • Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı
  Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı

  Avrupa Uzay Ajansı (ESA) projesindeki bilim adamları Rossetta uzay aracının, kuyruklu yıldız üzerine “Philae” adlı bir “konduyu” bıraktığını ve 7 saatlik indirme görevinin başladığını belirtti.

 • BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…
  BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…

  ang & Olufsen’in kaliteli ve etkileyici bir ses performansı sunan BeoPlay serisinin ilk Bluetooth bağlantılı hoparlörü BeoPlay A2, çığır açan 360 derece sesi, incelikli yalın tasarımı ve rakipsiz 24 saatlik batarya ömrü ile fark yaratacak.

 • iPhone'lara Zarar Veren Virüs!
  iPhone'lara Zarar Veren Virüs!

  iPhone kullanıcıları genelde virüs ve kötü niyetli programlardan etkilenmez ama Wirelurker isimli bir yazılım tehlike çanları çaldırıyor.

 • Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor
  Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor

  MADRİD (MarketWatch) Daha fazla sürücüyü elektrikli arabalarının direksiyonlarının başına geçirmek isteyen Tesla Motors Inc. leasing anlaşmalarına “mutluluk garantisi” getiriyor.

 • Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı
  Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı

  Serinin takipçileri ve FPS oyuncularının sabırsızlıkla beklediği Far Cry 4'ün çıkışına yaklaşık iki hafta süre kala oyunun TV reklamı yayınlandı.

 • İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!
  İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!

  İstek dışı SMS’lerin sayılarını azaltmak için yeni ceza uygulamaları da gündemde. Ancak istek dışı SMS’lerden kurtulmak için sizin de yapabilecekleriniz var.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer