|   |   | 

Telefonun Tarihteki Gelişimi

Telefonun tarihten günümüze ne kadar hızlı ve güçlü bir şekilde ilerlediğini görüyoruz. Günümüzde telefon kullanan, 4.6 milyar insan bulunmaktadır. İnsan hayatında ne kadar önemli bir yer kapladığı kuşkusuz bir gerçektir.

Telefonun Tarihteki Gelişimi

Telefon; bir birinden uzak iki kişinin düzenli düzeneklerle sağlanmış bilgi alışverişini sağlayan elektrikli ses alıp verme aygıtıdır. Telefonun çalışmasında, ağızdan çıkan ses dalgalarının elektrik sinyaline çevirmesi, uzaktaki ikinci bireyin aynı sesi kulağın duyabileceği ses dalgalarına çevirmesidir. Önceleri küçük kapsamda yerleri işgal ederken uluslararası düzenekler durumuna dönüşmüş dünyanın her yerinde bulunmaktadır. 

Günümüzde telefon çok yaygın şekilde kullanılmakla beraber GSM (ing: Global System for Mobile Communication) ortaya çıkışıyla sadece konuşma dışında birçok özelliği de bulundurmaktadır (kısa mesaj, faks vb). Son yıllar da telefonların en son gelişmişi olan akıllı telefonların (smarth phone) kullanımı, tahminler doğrultusunda 2013 yılının başlarında dünya da 800 milyon üzerinde akıllı telefon satılarak, yıl sonun kullanımda olan akıllı cep telefonların sayısı 2 milyara yaklaşması beklenmektedir. Graham Bell’in icat ettiği telefondan çok daha farklı bir biçime gelmesi teknolojinin hızlı bir biçimde geliştiğini ve iletişime verilen önemi göstermektedir.

Telefon 1879 yılında Alexander Graham Bell tarafından bulunmuştur. Charles Sumner Tainter ve Alexander Graham Bell İki bilim adamı 1880 yılında verici Washington’da, 13. Cadde’deki Franklin School’un tepesinde konuşmalarıyla tarih yazılmıştır. Telefon ilk zamanlarda, bir bağlantı tel diğer bağlantı toprak olmasından dolayı sesler karışık yitimler fazla işitiliyordu. Daha sonra bakır alaşımlarla tel sayısı artırıldı fakat konuşma sayısı artması bağlantıların yetişmemeye başlamasına neden olmuştur. Bunun üzerine Strowger otomatik aracıyla operatör kullanmaksızın yapılan konuşmaların sağlanması en büyük adımlardan biri oldu. İlk uzun telefon hattı 18 Ekim 1892 yılın da Chicago ve New York da açıldı. 1948 yılında transistörlün ile birlikte elektronik devreler girdi. Diğer büyük adım ise uzak mesafelerle konuşmalardır. Uzak mesafeli konuşmalar yüksek frekanslı radyo yayınlarından yararlanıldı. Bu sayede 150-300 km mesafe aralıklarla yer alan röle istasyonları koaks kablolardan ve havadan elektromanyetik yayın şekilde iletmektedir. Yani bu durum her iki mesafe aralığında aynı anda 3600 konuşma yapabileceği anlamına gelmektedir. Bu gelişmeleri uydular sayesinde yapılan konuşmalar izledi. Ardından kıtalar arası konuşmalar başlandı. Kıtalar arası ilk konuşma ABD ile Paris arasında yapıldı. Bu konuşmalar da iyonosferin etkisi konuşmaları zorlaştırması, sualtı kabloların kullanılmaya başlamasına neden oldu. Gelişmelerin olumlu olması diğer ülkeleri de bu sistemi kullandırdı.

Türkiye’de ise ilk telefon Osmanlı Devleti’nde 1908 yılında başlamış olup 1911 yılında Beyoğlu ve Kadıköy’e santraller kuruldu. İlk otomatik telefon santrali cumhuriyet dönemin de Atatürk'ün emriyle 1936 yılı  Ankara’ da kuruldu. Türkiye’de geç olmakla beraber PTT’nin 1970’lerde yaptığı çalışmalar sonrası hızlı bir şekilde yayılmaya başladı. Türkiye'de milletler arası ilk telefon santralinin ilk adımı 1985 yılında İstanbul’da başladı. O yıllar da etkin olan milletler arası telefon santral hatları;

1-Edirne (Bulgaristan) hattı,
2- İzmir (Yunanistan) hattı,
3- Antalya (İtalya) hattı,
4- İskenderun (Suriye) hattı,
5-Diyarbakır (Irak) hattı,
6-Ankara (Rusya) hattıdır.

Teknoloji-İnternet Haberleri

Teknoloji-İnternet Kategorisindeki diğer haberler

 • Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı
  Rosetta Uzay Aracının 7 Saatlik Görevi Başladı

  Avrupa Uzay Ajansı (ESA) projesindeki bilim adamları Rossetta uzay aracının, kuyruklu yıldız üzerine “Philae” adlı bir “konduyu” bıraktığını ve 7 saatlik indirme görevinin başladığını belirtti.

 • BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…
  BeoPlay A2 İle Kusursuz Ses Deneyimi…

  ang & Olufsen’in kaliteli ve etkileyici bir ses performansı sunan BeoPlay serisinin ilk Bluetooth bağlantılı hoparlörü BeoPlay A2, çığır açan 360 derece sesi, incelikli yalın tasarımı ve rakipsiz 24 saatlik batarya ömrü ile fark yaratacak.

 • iPhone'lara Zarar Veren Virüs!
  iPhone'lara Zarar Veren Virüs!

  iPhone kullanıcıları genelde virüs ve kötü niyetli programlardan etkilenmez ama Wirelurker isimli bir yazılım tehlike çanları çaldırıyor.

 • Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor
  Tesla Model S ‘Mutluluk Garantisiyle’ Geliyor

  MADRİD (MarketWatch) Daha fazla sürücüyü elektrikli arabalarının direksiyonlarının başına geçirmek isteyen Tesla Motors Inc. leasing anlaşmalarına “mutluluk garantisi” getiriyor.

 • Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı
  Far Cry 4'ün TV Reklamı Yayınlandı

  Serinin takipçileri ve FPS oyuncularının sabırsızlıkla beklediği Far Cry 4'ün çıkışına yaklaşık iki hafta süre kala oyunun TV reklamı yayınlandı.

 • İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!
  İstemediğiniz SMS’i Engelleyin!

  İstek dışı SMS’lerin sayılarını azaltmak için yeni ceza uygulamaları da gündemde. Ancak istek dışı SMS’lerden kurtulmak için sizin de yapabilecekleriniz var.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer