|   |   | 

Tika'nın Kırım'daki Faaliyetleri Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırım Tatarlarının siyasi, ekonomik ve sosyal düzene sağlıklı bir şekilde entegrasyonuna katkı için eğitim, kültürel ve barınma alanlarında şimdiye kadar hayata geçirdiği çok sayıda projeyle Türkiye'nin soydaşların yanında olduğunu bir kez daha gösterdi.

Tika'nın Kırım'daki Faaliyetleri Devam Ediyor

Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından anavatanlarına dönen Kırım Tatarlarının acil barınma ihtiyaçlarına destek verildi. Bu kapsamda sürgünden dönen bin aileye konut satın alındı veya yarım kalan konut inşaatlarını tamamlamaları için gerekli yardımlarda bulunuldu. Kırım Tatarlarının yoğun olarak yaşadığı bölgelerdeki temiz içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması ve tarımsal amaçlı sulama sistemlerinin kurulması amacıyla altyapı çalışmaları Türkiye tarafından sağlandı. Söz konusu projeler sayesinde Kırım'ın 14 köyüne su ulaştırıldı ve 25 binden fazla insan temiz içme ve sulama suyuna kavuştu.

Kırım'da yürütülen faaliyetler hakkında açıklamada bulunan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, kurum olarak Kırım Tatar Türklerinin anavatanlarına dönüşlerinden itibaren konut ihtiyaçlarının giderilmesi başta olmak üzere ekonomik ve sosyal kalkınmalarına katkıda bulunacak program, proje ve faaliyetlerin başarı ile yürütüldüğünü söyledi. Çam, "Büyük acılara maruz bırakılmış olan soydaş Kırım Tatar halkı için ortak tarihimizin bize vermiş olduğu görev ve sorumluluk bilinciyle yürütmüş olduğumuz çalışmalara bundan sonra da kararlılıkla devam edeceğiz” dedi.

TİKA'nın farklı alanlara dağılan Kırım'daki proje faaliyetleri sağlık konusunda da devam etti. Bu kapsamda 15 proje hayata geçirildi. Sağlık alanındaki projelerle 2 hastanenin tadilatı ve 5 hastanenin donanım temini yapıldı, düzenlenen uluslararası kongrelere katılım sağlanmasına destek verildi.

 

ÇERNOBİL FACİASININ ÇOCUK KURBANLARINA DESTEK

Ukrayna’nın başkenti Kiev’in 140 kilometre kuzeyinde bulunan Çernobil kentindeki nükleer güç reaktörünün 4. ünitesinde 26 Nisan 1986'de meydana gelen nükleer facianın nesillerdir devam eden zararlı etkileri de TİKA'nın ilgi gösterdiği konulardan biri oldu. Facianın mağduru çocukların tedavisi amacıyla yaz kampları şeklinde düzenlenen rehabilitasyon programlarına 2011 yılından beri destek veriliyor.

Kırım Tatarlarının kültürlerinin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için ayrıca TİKA tarafından 100'ün üzerinde proje gerçekleştirildi. Bunlardan en önemlisi Zincirli Medrese’nin restorasyonu oldu. Bunun dışında geleneksel kuyumculuk, çömlekçilik, nakış, halıcılık ve diğer sanatların yaşatılması amacıyla pek çok proje geliştirildi. Simferopol'de TİKA tarafından yeni Cuma Camii inşasına ilişkin çalışmalar yürütülüyor. İnşa edilecek caminin mimari kalite ve estetiği hem Türkiye'nin hem de Tatar halkının saygınlığı açısından önem taşıyor.

Kırım Tatar dilinde eğitim veren Milli Mektepler’de eğitim kalitesinin yükseltilmesi ve sağlıklı koşullarda eğitim imkanı sağlanması amacıyla 2006'da geniş çaplı bir proje başlatıldı. Kırım Tatarca eğitim veren 15 Milli Mektep’ten 8'inin onarımı ve ek bina inşaatları tamamlandı. Eğitim alanında yürütülen 53 proje ile Kırım'ın 16 köy okulunun tadilatı yapıldı, 15 okula donanım desteği verildi. 3 üniversite ile Türkoloji alanında işbirliği yapıldı, düzenlenen uluslararası konferanslara destek verilerek, Kırım Tatar eğitmenlerin de katılımı sağlandı.

 

TİKA YAKLAŞIK 20 YILDIR KIRIM'DA

TİKA Ukrayna Program Koordinatörlüğü Kırım Ofisi, 22 Kasım 1995'te Simferopol'de (Akmescit) fiilen çalışmaya başladı. TİKA'nın halihazırda Ukrayna'ya yönelik faaliyetleri, 14 Kasım 2002'de Kiev'de imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Ukrayna Bakanlar Kurulu Arasında Teknik ve Mali İşbirliğine İlişkin Anlaşma" çerçevesinde yürütülüyor. Anlaşma hükümleri kapsamındaki faaliyetler Türkiye tarafı adına TİKA tarafından, Ukrayna tarafı adına da Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı tarafından koordine ediliyor. TİKA'nın Ukrayna'daki çalışmaları, özellikle kurumsal kapasitelerin ve insan kaynaklarının geliştirilmesine yönelik faaliyetler yoluyla Ukrayna'nın kalkınma çabalarına destek sağlıyor. TİKA, Ukrayna'da 1995-2013 yılları arasında yaklaşık 171 proje gerçekleştirdi.

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • 26 Haziran 2017 Yurtta Hava Durumu
  26 Haziran 2017 Yurtta Hava Durumu

  Yapılan son değerlendirmelere göre, ülke genelinin az bulutlu ve açık, öğle saatlerinde İç Ege ve Göller Yöresi'nin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

 • Hükümetten Emekliye Müjde!
  Hükümetten Emekliye Müjde!

  Kamuda 30 yılın üzerinde hizmeti olan memur emeklileri ek ikramiyelerini alıyor. Başvurunun ardından, 3 ay içinde ödeme yapılıyor. Yıllık tutar 3 bin 407 liraya kadar çıkıyor.

 • Yaz Lezzeti Mangalın Püf Noktaları
  Yaz Lezzeti Mangalın Püf Noktaları

  Mangal üzerinde et ya da şarküteri ürünleri pişirmek, özellikle yaz aylarının en sevilen faaliyetleri arasında yer alıyor. Bayram tatilinde gidilen sayfiye yerlerinde ya da evinizin bahçesinde mangal keyfinin tadını çıkarmanız için püf noktalarını derledik.

 • 9 Bin Yıllık Tarihe Işık Tutan Sergi
  9 Bin Yıllık Tarihe Işık Tutan Sergi

  Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi'nde (ANAMED) açılan yeni sergi “Bir Kazı Hikâyesi: Çatalhöyük”, 9 bin yıllık tarihe sahip yerleşim alanına ışık tutuyor.

 • Borusan Filarmoni Avrupa Turunda
  Borusan Filarmoni Avrupa Turunda

  Dünyanın övgüyle söz edilen orkestraları arasında sayılan Borusan Filarmoni Orkestrası, Avrupa turnesine çıkıyor. Yurt içinde verdiği önemli konserlerle adından söz ettiren Borusan Filarmoni, özgün eserleri Avrupa izleyicisi ile buluşturacak.

 • 23 Haziran 2017 Yurtta Hava Durumu
  23 Haziran 2017 Yurtta Hava Durumu

  Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer