|   |   | 

Tika'nın Kırım'daki Faaliyetleri Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırım Tatarlarının siyasi, ekonomik ve sosyal düzene sağlıklı bir şekilde entegrasyonuna katkı için eğitim, kültürel ve barınma alanlarında şimdiye kadar hayata geçirdiği çok sayıda projeyle Türkiye'nin soydaşların yanında olduğunu bir kez daha gösterdi.

Tika'nın Kırım'daki Faaliyetleri Devam Ediyor

Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından anavatanlarına dönen Kırım Tatarlarının acil barınma ihtiyaçlarına destek verildi. Bu kapsamda sürgünden dönen bin aileye konut satın alındı veya yarım kalan konut inşaatlarını tamamlamaları için gerekli yardımlarda bulunuldu. Kırım Tatarlarının yoğun olarak yaşadığı bölgelerdeki temiz içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması ve tarımsal amaçlı sulama sistemlerinin kurulması amacıyla altyapı çalışmaları Türkiye tarafından sağlandı. Söz konusu projeler sayesinde Kırım'ın 14 köyüne su ulaştırıldı ve 25 binden fazla insan temiz içme ve sulama suyuna kavuştu.

Kırım'da yürütülen faaliyetler hakkında açıklamada bulunan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, kurum olarak Kırım Tatar Türklerinin anavatanlarına dönüşlerinden itibaren konut ihtiyaçlarının giderilmesi başta olmak üzere ekonomik ve sosyal kalkınmalarına katkıda bulunacak program, proje ve faaliyetlerin başarı ile yürütüldüğünü söyledi. Çam, "Büyük acılara maruz bırakılmış olan soydaş Kırım Tatar halkı için ortak tarihimizin bize vermiş olduğu görev ve sorumluluk bilinciyle yürütmüş olduğumuz çalışmalara bundan sonra da kararlılıkla devam edeceğiz” dedi.

TİKA'nın farklı alanlara dağılan Kırım'daki proje faaliyetleri sağlık konusunda da devam etti. Bu kapsamda 15 proje hayata geçirildi. Sağlık alanındaki projelerle 2 hastanenin tadilatı ve 5 hastanenin donanım temini yapıldı, düzenlenen uluslararası kongrelere katılım sağlanmasına destek verildi.

 

ÇERNOBİL FACİASININ ÇOCUK KURBANLARINA DESTEK

Ukrayna’nın başkenti Kiev’in 140 kilometre kuzeyinde bulunan Çernobil kentindeki nükleer güç reaktörünün 4. ünitesinde 26 Nisan 1986'de meydana gelen nükleer facianın nesillerdir devam eden zararlı etkileri de TİKA'nın ilgi gösterdiği konulardan biri oldu. Facianın mağduru çocukların tedavisi amacıyla yaz kampları şeklinde düzenlenen rehabilitasyon programlarına 2011 yılından beri destek veriliyor.

Kırım Tatarlarının kültürlerinin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için ayrıca TİKA tarafından 100'ün üzerinde proje gerçekleştirildi. Bunlardan en önemlisi Zincirli Medrese’nin restorasyonu oldu. Bunun dışında geleneksel kuyumculuk, çömlekçilik, nakış, halıcılık ve diğer sanatların yaşatılması amacıyla pek çok proje geliştirildi. Simferopol'de TİKA tarafından yeni Cuma Camii inşasına ilişkin çalışmalar yürütülüyor. İnşa edilecek caminin mimari kalite ve estetiği hem Türkiye'nin hem de Tatar halkının saygınlığı açısından önem taşıyor.

Kırım Tatar dilinde eğitim veren Milli Mektepler’de eğitim kalitesinin yükseltilmesi ve sağlıklı koşullarda eğitim imkanı sağlanması amacıyla 2006'da geniş çaplı bir proje başlatıldı. Kırım Tatarca eğitim veren 15 Milli Mektep’ten 8'inin onarımı ve ek bina inşaatları tamamlandı. Eğitim alanında yürütülen 53 proje ile Kırım'ın 16 köy okulunun tadilatı yapıldı, 15 okula donanım desteği verildi. 3 üniversite ile Türkoloji alanında işbirliği yapıldı, düzenlenen uluslararası konferanslara destek verilerek, Kırım Tatar eğitmenlerin de katılımı sağlandı.

 

TİKA YAKLAŞIK 20 YILDIR KIRIM'DA

TİKA Ukrayna Program Koordinatörlüğü Kırım Ofisi, 22 Kasım 1995'te Simferopol'de (Akmescit) fiilen çalışmaya başladı. TİKA'nın halihazırda Ukrayna'ya yönelik faaliyetleri, 14 Kasım 2002'de Kiev'de imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Ukrayna Bakanlar Kurulu Arasında Teknik ve Mali İşbirliğine İlişkin Anlaşma" çerçevesinde yürütülüyor. Anlaşma hükümleri kapsamındaki faaliyetler Türkiye tarafı adına TİKA tarafından, Ukrayna tarafı adına da Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı tarafından koordine ediliyor. TİKA'nın Ukrayna'daki çalışmaları, özellikle kurumsal kapasitelerin ve insan kaynaklarının geliştirilmesine yönelik faaliyetler yoluyla Ukrayna'nın kalkınma çabalarına destek sağlıyor. TİKA, Ukrayna'da 1995-2013 yılları arasında yaklaşık 171 proje gerçekleştirdi.

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Markalar ‘Bayim Olur musun dedi, birçok kişi kendi işinin patronu oldu!
  Markalar ‘Bayim Olur musun dedi, birçok kişi kendi işinin patronu oldu!

  Katılımcı marka, m2 ve ziyaretçi sayısı bazında Avrupa ve Ortadoğu’nun birincisi olma özelliğini taşıyan Bayim olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı, Medyafors Fuarcılık organizasyonu, UFRAD işbirliği ve Coldwell Banker Türkiye Ana Sponsorluğunda 12-15 Ekim tarihleri arasında CNR Fuar merkezinde düzenlendi.

 • Yüzlerce motosikletli Fark Edilmek için bir araya geldi!
  Yüzlerce motosikletli Fark Edilmek için bir araya geldi!

  Bodrum’dan sonra İstanbul’da açılan Türkiye’nin ilk designer outleti Oasis İstanbul, İstanbul’daki yüzlerce motosikletliyi bir araya getiren, eğitimler ve çeşitli şovlarla renkli görüntülerin yaşandığı farkındalık projesine ev sahipliği yaptı.

 •  Kayıtlı istihdama ‘GEKAD’ katkısı
   Kayıtlı istihdama ‘GEKAD’ katkısı

  Türkiye’de kayıtlı istihdamın teşvik edilmesi maksadıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı’nın himayesinde BTSO tarafından yürütülen GEKAD projesi tamamlandı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer