|   |   | 

Timsah Figürlü Bursa Stadyumu Yükseliyor

Dünyanın özellikli statlarından biri olarak gösterilen Bursa’nın timsah figürlü yeni stadyumunun inşaatı tüm hızıyla devam ediyor.

Timsah Figürlü Bursa Stadyumu Yükseliyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve teknik özellikleri bakımından Türkiye’de birçok ilki bünyesinde barındıran yeni stadyum, İnşaat Müteahhitleri ve İşadamları Derneği (İMSİAD) yönetimini ağırladı. Halen çatı montajının sürdüğü stadyumda düzenlenen bilgilendirme toplantısında İMSİAD üyelerine stadyumla ilgili sunum yapıldı.

 
Bursa’nın en büyük yapısı
 
Bu yıl içinde tamamlanması hedeflenen ve halen çatı montajının hızla sürdüğü yeni stadyumun 185 bin metrekarelik inşaat alanı ile Bursa’nın en büyük yapısı olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, inşaat öncesi dünyanın önde gelen stadyumlarını tek tek taradıklarını ve en ayrıcalıklı projeyi Bursa’ya kazandırdıklarını vurguladı. Bu tür kompleks yapıları kentlere kazandırmak için bir dönemin yetmediğini, etüt çalışmaları, proje hazırlama ve ihale gibi süreçlerin gelişmiş ülkelerde bile 4 – 5 yıl sürdüğünü ifade eden Başkan Altepe, en büyük sıkıntılarının zaman olduğunu, zamanı en iyi şekilde kullanmak için de üç parça halinde ihaleye çıktıklarını kaydetti. Bu yıl içinde yeni stadyumun tamamlanacağını dile getiren Başkan Altepe, “1,5 yıl önce FİFA’da U 20 Dünya Kupası kura çekimi için katıldığımız toplantıda mevcut 26 bin kişilik stadımızın bile dünya genelindeki statlar arasında iyi bir noktada olduğunu gördük. Şimdi 45 bin kişilik stadyumumuzu bitirdiğimiz de de Avrupa’daki statların bile yüzde 80’i, bizim stadımızın yanında gece kondu gibi kalacak” dedi.
 
“Eserlerimizle iddialı olmalıyız”
 
‘Marka kent’ hedefleri doğrultusunda yeni stadyumun önemli bir değer oluşturacağını ifade eden Başkan Altepe, “Sadece stadyum değil, proje hazırlıkları süren kapalı atletizm pisti, buz hokeyi salonu ve velodromumuz da dünyanın en kalitelisi olacak. Ayrıca yeni stadyumun, Bursaspor’un başarısına da ivme katacağına inanıyorum. Torino’da Juventus’un yeni yapılan stadını gezdik. 3 yıl önce yapılan stadyumda takım 2 şampiyonluk yaşadı, şimdi de şampiyonluk yolunda. Yani yeni statta 3 yılda 3 şampiyonluk görüyorlar. Böyle bir başarıyı Bursaspor’un da yakalayacağına inanıyorum” diye konuştu.
 
Stattan çok yaşam alanı
 
Mimar Hasan Sözüneri de projenin teknik özellikleri hakkında bilgiler verdi. Bu projenin 11 proje arasından seçildiğini ve projede Bursaspor’un simgesi haline gelen timsah figüründen hareket ettiklerini dile getiren Sözüneri, yeni stadyumun yeriyle ilgili tartışmalara dünyadan örnekler vererek nokta koydu. UEFA ve FİFA kriterlerinde stadyumların ulaşım planlamaları yapılması koşuluyla kent merkezlerinde yapılması gerektiğine dikkat çeken Sözüneri, İspanya, İtalya ve İngiltere’de yeni stadyumların hep kent merkezlerinde projelendirildiğine dikkat çeken Sözüneri, “Bizim liglerimizde sezonda 18 maç oynanıyor, 10 ilave maçlar olsun, hadi 10 da özel müsabakalar olsun 38 maç eder. Yılda 50 maç diyelim. 10’ar saatten 500 saat eder ve bu da stadyumun yılda 20 gün kullanılması anlamına gelir. Oysa bizim stadyumumuz tamamlandığında 4 bin araçlık otoparkı olacak. Raylı sistemin hemen yanında böyle bir otopark kapasitesi çok önemli. İnsanlarını araçlarını buraya bırakıp, raylı sistemle şehri istediği noktasına gidebilecek. Yine kurumsal firmalara özel yaptığımız, içinde mutfağı ve özel tuvaletleri bulunan localarda toplantılarını yapabilecekler. Buraları, ofis olarak da kullanabilecekler. Stadyum, 30 bin metrekarelik ticari alanları, bin dönümlük yeşil alanıyla Bursa’nın kentsel kimliğine önemli bir değer katacak” dedi.
 
Kör nokta yok
 
Statta yer alacak 43 bin 670 koltuğunun UEFA kriterlerine göre konumlandırılacağını ve sahanın neresinde oturulursa oturulsun, tüm korner direkleri ve çizgilerin görülebileceğini belirten Sözüneri, bu açıdan stadyumda kör nokta bulunmadığını kaydetti. Mevcut stadyumda kale arkası tribün ile kale arasındaki mesafenin 33 metre olduğunu hatırlatan Sözüneri, yeni stadyumda kale arkası tribünler kaleye 9 metre, maraton tribünleri de 7 metre mesafede olacak. Böylelikle seyir sevki daha yüksek bir stadyum ortaya çıkıyor. Sözüneri, 72 locası bulunan stadyumda 84 turnike bulunduğunu ve toplam 43 bin 670 kişinin 8 dakika içinde stadyumu rahatlıkla boşaltabileceğine vurgu yaptı.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Dünyanın En Güzel Evi
  Dünyanın En Güzel Evi

  ABD'nin en ünlü mimarları arasında sayılan Frank Lloyd Wright'ın tasarımını yaptığı ve günümüzde artık bir müzeye dönüştürülen "Fallingwater" adlı şelale evi, hala dünyadaki en güzel yapılar arasında sayılıyor.

 • Gayrimenkulde şerefiye ne demek?
  Gayrimenkulde şerefiye ne demek?

  Gayrimenkul alım satımlarında ya da piyasayla ilgili her türlü yazıda karşımıza çıkan şerefiye kavramı ne anlama gelir? Şerefiye terimi ve anlamıyla ilgili herşeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

 • Kartal Wings'te Seyir Terası Keyfi
  Kartal Wings'te Seyir Terası Keyfi

  Kartal’ın iddialı projeleri arasında yer alan Kartal Wings’de çatı katları bütünüyle seyir terasları olarak tasarlandı. Kapanmaz deniz manzarasına bakan Kartal Wings’in seyir terasları, Adalar ve Marmara Denizi’ne hakim konumda bulunuyor.

 • Antalya'da Mayıs Ayında Konut Satışı Yüzde 5 Arttı
  Antalya'da Mayıs Ayında Konut Satışı Yüzde 5 Arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs 2017 dönemine ait konut satış istatistiklerine göre konut satışı Antalya ve ilçelerinde geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 5 oranında artarak 5 bin 243 konut satıldı.

 • Kepez’de 61 Bin Konuta Doğalgaz
  Kepez’de 61 Bin Konuta Doğalgaz

  Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, yatırımcı firma işbirliği ile 15 mahallede 61 bin 301 konuta doğalgaz getirdiklerini söyledi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer