|   |   | 

Toğrul Gönden yap işlet devret projelerini değerlendirdi!

Cushman Wakefield Türkiye Genel Müdür'ü Toğrul Gönden, kamu kaynaklarının son derece verimli kullanılması gerektiği bir dönemde özellikle son yılların küresel ekonomik kriz ortamında daha da önem kazanan yap işlet devret projelerini değerlendirdi.

Toğrul Gönden yap işlet devret projelerini değerlendirdi!

Kamu kaynaklarının son derece verimli kullanılması gerektiği bir dönemde özellikle son yılların küresel ekonomik kriz ortamında daha da önem kazanan yap işlet devret modeli artık dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de uygulanıyor. 
Geçmişte karayolları ve alt yapı projeleri ile başlayan günümüzde ise eğitim, sağlık gibi farklı alanlarda uygulandığını gördüğümüz bu model yeni havalimanı, kanal ve benzer kapsamlı dev projeler için kamuya çok ciddi bir kaynak alternatifi sunuyor.
Kamunun üstlenme şartı olmayan ve kaynak bulamadığı projelerin verimliliğini artırmak ve kaynakların doğru kullanılmasını sağlamak amacıyla özel sektöre bırakılan yap işlet devret modelleri ile hem özel sektörün hem de kamunun kazançlı çıkması hedefleniyor. Zira özel sektörün kazançlı çıkmadığı ve kamunun kendi şartlarını dayattığı bir projede verimlilik veya sinerji beklenilemez. 
Yurtdışında Public Private Partnership ( Kamu Özel İş Ortaklığı) olarak adlandırılan bu tarz projelere çok önem veriliyor.
Türkiye’de ise bu alandaki en son gelişmeler sağlık sektöründe yaşanıyor. Ülkemizin birçok yerinde yap işlet devret modeli ile sağlık kompleksleri planlanıyor ki bu hem kamuoyu hem de sağlık sektörü için ciddi bir fırsat. Eğer şartlar özel sektörün hizmetlerinin ve teknolojinin sınıf atlamasını teşvik ederse her iki taraf da sağlık sektörü için büyük hizmette bulunur ve halk henüz tanışmadığımız gerçek nitelikteki sağlık kampüsleriyle tanışır. 
Bu sağlık kampüsleri hastane dışında birçok kullanım içerebilir. ( huzur evleri, bakım evleri, geriatri merkezleri, uzman tedavi merkezleri, eğitim tesisleri, ihtisaslaştırılmış klinikler vb)
Ne yapılmalı?
Bu tarz kampüsleri sağlayabilmek adına uygun imarlı arsaların üretimi ve tahsisi gözden geçirilmeli. 
Medikal kampüsleri bir bütün olarak sinerji yaratmaları gerekirken mevcut uygulamada proje ihaleleri hastane hizmetleri dışında herhangi bir hizmet veya yatırım içermiyor. Bazı ticari kullanım kısıtlamaları dışında hastane haricinde yeterince büyük arsa tahsis edilip, kullanımı özel şirketin takdirine bırakılmalı
Devlet kontrolü elden bırakılmadan üstleniciye yeterince esneklik tanınmalı.

Bununla birlikte bu yöntemle geniş kapsamlı devlet hastaneleri özel sağlık kurumları karşısında önem kazanmış olur. 
Türkiye’nin demografiği her ne kadar Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında ümit verici olsa da toplumun gittikçe yaşlandığı göz önüne alındığında yukarıda bahsedilen sağlık fonksiyonları hala çok eksik. Bu açıdan uzun süredir gündemde olan ama henüz başlamayan projeler çok ciddi fırsatlar sunacaktır.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Avrupalı müteahhitler Türkiye’de toplanacak
  Avrupalı müteahhitler Türkiye’de toplanacak

  Paris'te düzenlenen Avrupa Uluslararası Müteahhitler Birliği (EIC) genel kurulunda mega projelerin finansman sıkıntıları damga vurdu. Avrupalı müteahhitler, herhangi bir otoritenin proje açıklamaya yanaşmadığını belirtti.

 • Kanal İstanbul en çok Arnavutköy ve Başakşehir’i değerlendirdi
  Kanal İstanbul en çok Arnavutköy ve Başakşehir’i değerlendirdi

  Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu olarak faaliyet gösteren endeksa.com’un Kurucu Ortağı ve CEO’su Görkem Öğüt, Kanal İstanbul projesinin Küçükçekmece, Başakşehir, Esenyurt ve Arnavutköy ilçelerinin gayrimenkul fiyatlarında değer artışına yol açtığını kaydetti.

 • Türkiye’de Lüks Konut Talebi Artıyor
  Türkiye’de Lüks Konut Talebi Artıyor

  Dünya’nın ilk lüks konut pazarlama şirketi olan Coldwell Banker, 2013 yılından bu yana Türkiye’de de Profesyonel Lüks Konut Uzmanı ve Gayrimenkul Yatırım Danışmanı Ayşe Fügen Arda ile birlikte hizmet veriyor.

 • Hangi Durumlarda İfraz ve Tevhid Yapılmaz?
  Hangi Durumlarda İfraz ve Tevhid Yapılmaz?

  İfraz; imar planı tamamlanmış yerlerde, plan koşullarına uymak şartıyla bir parselin birden fazla parsele dönüştürülmesi işlemidir. Tevhid ise, birden fazla bitişik parselin birleştirilmesi işlemidir.

 • Alt Kiralama Nedir?
  Alt Kiralama Nedir?

  Hangi durumlarda alt kira sözleşmesi yapılabilir? Alt kira ne demektir? Kiralanan taşınmazın kullanım hakkı nasıl devredilir?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer