|   |   | 

TOKİ İstanbul’da 20 bin konut yapacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), dar, orta gelirli ve emeklileri ev sahibi yapmak için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

TOKİ İstanbul’da 20 bin konut yapacak

TOKİ bu yıl 60 konut üretmeyi hedefliyor. TOKİ Başkanı M. Ergün Turan da yaptığı açıklamada, 2016 yılının Toplu Konut İdaresi’nin en yüksek hedefini koyduğu yıl olduğunu vurgulayarak, “60 bin konut 2016’da hayata geçmiş olacak. 60 bin konut önemliydi. Şu anda bu rakamı bile istersek aşabilecek durumdayız. Sekizinci ay itibariyle 60 bin konutun ihalesini yapmış olacağız” dedi. 

120 milyar TL yatırım yapıldı

81 ilde, 3 bin 219 şantiyede 711 bin 910 konut ve 8 bin 30 sosyal donatı uygulamasını hayata geçiren TOKİ, son 13 yıl içinde sektöre yaklaşık 120 milyar TL yatırım yaptı. 

İstanbul’a 20 bin konut

TOKİ’nin kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin bilgi veren TOKİ Başkanı Turan, TOKİ olarak inşa edecekleri konutların yüzde 40’ının kentsel dönüşüm içerikli projelerden oluşacağını söyledi. Turan, “İstanbul’da da bir iki aya kadar bu konuda sesimiz gür çıkacak. İstanbul için öncelikli hedefimiz 7 bin 500 konut. 2016-2019 arasında 20 bin konutun yapımını hedefliyoruz. 2016’da çok daha aktif olacağız. Kentsel dönüşümde kâr hedefi gütmüyoruz. Şu anda 7 ilçe ile sonlanma aşamasına gelmiş, bir ay içerisinde ihaleye çıkacağımız yerler var. Bunlar Gaziosmanpaşa, Esenler, Güngören, Üsküdar, Beyoğlu, Bayrampaşa ve Bağcılar” dedi. 

TOKİ’nin kentsel dönüşüm projeleri

Kentsel Dönüşüm Programı Eylem Planı çerçevesinde 49 ilde yerel yönetimlerle müştereken büyük kapsamlı kentsel yenileme programı başlatan TOKİ, 129 farklı projeyi fiili olarak sürdürüyor. TOKİ, 106 bin konutun ihalesini gerçekleştirirken, 75 bin 761 konutun üretimini de tamamladı. 

Emeklilerin konutları yükselmeye başladı

Emekliler için de konut üreten TOKİ, emeklileri uygun şartlarla ev sahibi yapmaya devam ediyor. Turan, “Hiç konutu olmayan emeklilerimizi 240 aya varan vadeler ve 250 liradan başlayan taksitlerle ev sahibi yapıyoruz. ‘Emekliye İkinci Bahar’ adıyla yürüttüğümüz proje kapsamında 35 ilde inşa edilecek toplam 7 bin 715 konut için talep topladık. Bir kısmının kuralarını çektik. Konutlarımız yükselmeye başladı. En kısa sürede konutlarımızı teslim etmeyi hedefliyoruz” dedi. 

Yaklaşık 6 milyon vatandaş ev sahibi olacak 

TOKİ, insanların barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla ülkenin dört bir yanında yeni yerleşim alanları kuruyor, konut projeleri hayata geçiriyor. Hedefleri doğrultusunda çalışmalarını yoğun bir şekilde yürüten TOKİ, emekli vatandaşlara yönelik uygulamaları ile 2023 hedefini 1 milyon 200 bin olarak revize etti. TOKİ; 2023 yılına kadar konutu bulunmayan 5.5-6 milyon vatandaşı ev sahibi yapmayı hedefliyor.

Toki Haberleri

Toki Kategorisindeki diğer haberler

 • Sakarya’da Evi Olmayan Emekliye Konut Geliyor
  Sakarya’da Evi Olmayan Emekliye Konut Geliyor

  Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Adapazarı Şube Başkanı Orhan Büyü, TOKİ’nin evi olmayan emekliler için yapacağı konutlara yönelik gelişme yaşandığını belirterek, “Nihayet bu proje ile ilgili somut bir adım atıldı, bu sevinci emeklilerimizle paylaşmak istiyorum” dedi.

 • Malatya Stadyumu Toki'ye Devredildi
  Malatya Stadyumu Toki'ye Devredildi

  11 Mayıs 2012 yılında temeli atılan 27 bin 44 koltuk kapasiteli Malatya Stadyumu, yüklenici firma tarafından Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) devredildi.

 • Dar Gelirliye Ucuz Kiralık Ev
  Dar Gelirliye Ucuz Kiralık Ev

  Kalkınma Bakanlığı’nın öncülüğünde devletin portföyündeki konutlar dar gelirli vatandaşa düşük fiyatla kiralanacak. Projeyi, TOKİ veya İller Bankası gibi bir devlet kurumu hayata geçirecek.

 • Denizli Tavas’a 224 Konut
  Denizli Tavas’a 224 Konut

  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Denizli’nin Tavas İlçesi Kızılcabölük Mahallesi’ne 110, Yenimahalle’ye 114 olmak üzere inşa edilecek toplam 224 konutun ihalesi yapıldı.

 • Afet Konut Projeleri Nedir?
  Afet Konut Projeleri Nedir?

  Kısa adı TOKİ olan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, pekçok amaçla Türkiye'nin konut stoğuna katkıda bulunur. TOKİ'nin yaptığı konut türlerinden biri de afet konut projeleridir. Peki, afet konut projeleri nelerdir? Afet konut projelerinden yararlanabilmek için nereye başvuruda bulunmak gerekir?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.

footer