|   |   |  TOKİ yatay şehirleşmeyle 50 bin yeni sosyal konut yapacak

TOKİ yatay şehirleşmeyle 50 bin yeni sosyal konut yapacak

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle, 67 şehirde 140 projeyle yürütülecek 50 bin yeni sosyal konut hamlesini başlattı. Törende, TOKİ tarafından inşa edilen 53 bin 626 konut ve 130 tesisin açılışı gerçekleştirildi.

TOKİ yatay şehirleşmeyle 50 bin yeni sosyal konut yapacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un katılımıyla, Kasımpaşa Kızılay Meydanı'nda "Yatay Şehirleşmeyle 50 Bin Yeni Sosyal Konutun Tanıtımı ve 53 Bin Sosyal Konutun Teslimi" töreni düzenlendi.

Yatay şehirleşmeyle 50 bin yeni sosyal konutun tanıtımı ve 53 bin sosyal konutun teslim töreninde konuşan TOKİ Başkanı Ömer Bulut, "Konut sahibi olamamış vatandaşlarımı uygun koşullarda fiyat, taksit ve vade seçenekleri ile konut sahibi yapacağız." dedi.

Bulut, "2002 yılında ülke çapında bir sosyal devlet yaklaşımı ile TOKİ’nin yeniden yapılandırılmasını bizzat sağlayarak başlattığınız  'Planlı Kentleşme ve Konut Üretim Seferberliği' ile 16 yıl içinde Türkiye’de inşa edilen konutun yüzde 9’u TOKİ tarafından üretilerek 3 buçuk milyona yakın vatandaşımızın konut sorunu giderildi." dedi.

14 bin 500 sosyal donatı

Kamunun ihtiyaç duyduğu sağlık, eğitim, güvenlik ve spor gibi kamu hizmet binalarının yapımında da etkin görev aldıklarını belirten Bulut, "Yaklaşık 40 bin yatak kapasiteli 226 hastane, 24 bin derslikli bin 082 okul, 72 bin kapasiteli 189 adet yurt, 19 adet stadyum, 931 adet ticari ünite, 708 cami, 993 spor salonu, 96 sağlık ocağı, 42 kütüphane, 19 üniversite, engelsiz yaşam merkezi, huzurevi, halk eğitimi merkezi, kültür merkezi ve toplum merkezleri olmak üzere toplamda 14 bin 500 sosyal donatı rakamına ulaşıldı." diye konuştu.

90 milyon liralık kredi tahsis edildi

Bugüne kadar yaklaşık 150 milyara yakın yatırım yaptıklarını söyleyen Bulut, "Şehit aileleri, gazilerimiz ve görev malullerine 23 bin 437 aileye yaklaşık bir milyar 66 milyon liralık faizsiz kredi kullandırıldı. 826 esere yaklaşık 90 milyon liralık kredi tahsis edildi, 630 eserin restorasyonu tamamlanarak bu tarihi yapıların hayatta kalması sağlandı. Kentsel Dönüşüm Projelerimiz kapsamında; afet riskinin ve çarpık kentleşmenin yoğun olduğu şehirlerde farklı ihtiyaçları ve değişimleri göz önüne alarak projeler geliştirdik." ifadelerini kullandı.

Millet bahçesi projesi

142 bin konut ve sosyal donatının ihalesinin yapıldığını ve konutların büyük bir kısmının da bitirildiğini aktaran Bulut, "59 il, 134 ilçede yürütülen toplam 163 kentsel dönüşüm projesine, 2019 yılında 66 proje ilave edilecek olup yaklaşık 25 bin konutun daha ihalesi planlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile birlikte millet bahçelerinde birer birer inşa edilmeye başlandı. Bu projeler şehirlerimizdeki yeşil alan miktarını artırıcı, sağlıklı yaşam alanlarının çoğaltılması, şehirlerimizin kalitesinin yükseltilmesi ve kimliğinin oluşmasında büyük rol oynayacak." dedi.

Yatay yapılaşma birinci önceliğimiz

Yatay mimariye dikkat çeken Bulut, "Üzerinde titizlikle durduğunuz insanlarımızı tabiatla daha çok buluşturan, aile, komşuluk ve mahalle kültürünü yaşatacak ve yardımlaşmayı canlı tutacak az katlı yatay mimari anlayışıyla konutlar üretilmesi tüm projelerimizde hayat bulmaya başlamış ve yatay yapılaşma artık TOKİ’nin birinci önceliği haline geldi. 2019 yılı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda hazırlamış olduğumuz 50 bin konutluk projemiz, konut sahibi olamamış vatandaşlarımıza sunularak uygun koşullarda fiyat, taksit ve vade seçenekleri ile konut sahibi olmaları sağlanacaktır." diye konuştu.

Konutlar ve fiyatları

2+1 konutlar 75 ve 85 metrekare büyüklüklerde konut fiyatı; 116.400 liradan başlıyor. Yüzde 12 peşinatla 13 bin 968 lira ödeyerek, 388 lira taksit tutarıyla, 240 aya varan vadelerden, 3+1, 110 ve 128 metrekare büyüklüklerde konut fiyatı; 170 bin 720 lira, yüzde 10 peşinatla,17 bin 72 liradan, 759 lira taksit tutarıyla, 180 aya varan vade seçenekleriyle satılacak.

Toki Haberleri

Etiketler

Toki Kategorisindeki diğer haberler

 • TOKİ İstanbul Silivri’ye 598 konut yapacak
  TOKİ İstanbul Silivri’ye 598 konut yapacak

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından İstanbul’un Silivri İlçesi Alipaşa Mahallesi’nde 1. etapta inşa edilecek 598 konutun ihalesi yapıldı.

 • TOKİ Isparta’da 167 konut hayata geçiyor
  TOKİ Isparta’da 167 konut hayata geçiyor

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Isparta’nın Keçiborlu İlçesi’nde Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında inşa edilecek 167 konutun ihalesi yapıldı.

 • Balıkesir Karesi’de yapılacak bin konutun sahipleri belirlendi
  Balıkesir Karesi’de yapılacak bin konutun sahipleri belirlendi

  Balıkesir Merkez Karesi’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından hayata geçirilecek bin konut için hak sahipleri çekilen kura ile belirlendi. Kuranın kendine çıktığını gören vatandaşlar sevinç gözyaşları döktü.

© Copyright 2019 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.